Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasza największa elektrownia atomowa - Elektrownia Bełchatów.

Marcin125 08 Paź 2019 21:30 603 15
    Marcin125
    Poziom 12  
    Produkuje 20% energii elektrycznej w kraju. Największa na świecie... itd

...i zachłannie pożera naszą ziemie:

Działa pod Google Chrome.
    https://earthengine.google.com/timelapse/#v=51.19991,19.36727,9.272,latLng&t=0.00

:D
    Cytat z wiki:
    "Elektrownie jądrowe bywają mylnie nazywanymi elektrowniami atomowymi. Elektrownią atomową jest każda elektrownia spalająca np.: węgiel kamienny, brunatny, gaz. Reakcje w tym wypadku zachodzą na poziomie atomu. W elektrowni jądrowej reakcje zachodzą na poziomie jądra atomowego, stąd nazwa"

PS.
    Jak skończą kopać to będzie dobre miejsce na elektrownie jądrową.
    koczis_ws
    Poziom 26  
    No tak, wystarczy dorobić reaktory, które bedą produkować parę wodną, reszta już jest :)
    Tylko z tego co wiem to elektrownie jądrowe buduje sie bliżej morza.
    robokop
    Moderator Samochody
    koczis_ws napisał:
    A to o powietrze z jodem chodzi, czy o co w tym przypadku? Czy może żeby w przypadku awarii zepchnąć całość do wody?
    michał_bak
    Poziom 16  
    koczis_ws napisał:

To znaczy, ze niektórzy pomylili się.
    Nasza największa elektrownia atomowa - Elektrownia Bełchatów.
    sq9fmc
    Poziom 23  
    Pomysł przekształcenia Elektrowni Bełchatów w jądrową był już dawno.
    Zbiornik wodny to nie problem bo wyrobisko jest olbrzymie i wystarczy je zalać.
    Na początek przedstawiając pobliskim mieszkańcom to jako pomysł zagospodarowania w celach wypoczynkowych a potem... wiadomo.
    Tommy82
    Poziom 40  
    A teraz sobie policzcie ile macie substancji promieniotwórczych w tonie węgla bo może się okazać że elektrownia ma taki przerób pierwiastków promieniotwórczych że niepotrzebnie węgiel się spala.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Tommy82 napisał:
    A teraz sobie policzcie ile macie substancji promieniotwórczych w tonie węgla bo może się okazać że elektrownia ma taki przerób pierwiastków promieniotwórczych że niepotrzebnie węgiel się spala.

Poza izotopami węgla nie powinno być nic więcej. Ten węgiel powstał tak dawno temu, że co by tam nie było, już się dawno mocno rozpadło.

Nawet w zasobach uznawanych za najlepsze źródła pierwiastków promieniotwórczych, jest tego tak mało, że bardziej się opłaca przy okazji wydobywać inne surowce, a materiał radioaktywny odzyskuje się "przy okazji" i to śmiesznie powoli, wobec możliwości przemysłowego górnictwa.
    Tonę surowca zbiera się kilka dni.

A jak poczekasz jeszcze kilka milionów lat, to nie będzie już prawie wcale dylematu z energetyką jądrową, bo nie będzie z czego...

Tak z miliard lat temu, było tego tyle, że zdarzały się naturalne stosy jądrowe... Za ćwierć miliona lat, obecne zasoby spadną o połowę, za pół miliona lat będzie tego 1/4 tego co dziś... I tak do zera praktycznie...

No, chyba, że nas jakaś bliska supernowa doładuje... Ale wtedy nie będziemy się tym już przejmować... ;)
    Tommy82
    Poziom 40  
    @Madrik

Cytat:

W górnictwie węglowym do niedawna nikt się nie zajmował tym, co się dzieje z całą gamą pierwiastków zawartych w węglu. A biorąc pod uwagę proces spalania węgla, w popiołach następuje wielokrotnie wzbogacenie w szerg pierwiastków, w tym również promieniotwórczych. Generalnie zawartości uranu i toru w węglach są niskie. Uran jest 1-3 g/t, toru jest 3-4 razy więcej. Są jednakże pewne obszary, strefy czy też pokłady węglowe wyraźnie wzbogacone w uran. We wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego nierzadko spotyka się węgle zawierające kilkaset g/t uranu, maksymalnie 1500 g/t. Inaczej mówiąc w 1 tonie tak zmineralizowanego węgla znajduje się 1,5 kg metalicznego uranu. W tym obszarze udokumentowano nawet maleńkie złoże uranu zawierające około 12 t metalu, zapewne już dawno zostało wyeksploatowane wraz z węglem i spalone, być może, że nawet w kotłowni jednego z nas.

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal...S/students/2001-2002/Slodkowski/pn-odpady.htm

Więc jak ktoś miał pecha i przegonił w zimę 4 tony węgla a popiół wywalił na wjazd to jeszcze troszkę i sam się będzie odśnieżać.

Cytat:

Teoretycznie jeden gram uranu (czyli kulka o średnicy ok. 0,5 cm) może dostarczyć ok. 20 miliardów dżuli (20×109 J) energii, co odpowiada spaleniu ponad 1,5 t węgla[13]. Uran jest zatem na razie najbardziej skondensowanym źródłem energii wykorzystywanym przez człowieka[14].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uran

Zatem mamy 1-3 gram w tonie węgla i to spalamy kiedy sam uran w węglu teoretycznie dał by nam no najmniej 1,5 raza tyle.

Natomiast tam ktoś coś popieprzył z tymi 20 miliardami dżuli. Z tony węgla to energii jest mega dżule czyli 10^6 nie 9
    darts
    Poziom 15  
    Madrik coś mi się wydaje, że Ty kandydujesz w przyszłym roku na nagrodę Nobla w dziedzinie wiedza ogólna - Ty na wszystkie tematy masz i znasz odpowiedzi ! Szacunek !
    Chris_W
    Poziom 37  
    Tommy82 napisał:

Zatem mamy 1-3 gram w tonie węgla i to spalamy kiedy sam uran w węglu teoretycznie dał by nam no najmniej 1,5 raza tyle.

Nie wiem czy z tą zawartością uranu to prawda - tyle jest w skałach, ale czy w węglu który jest skałą osadową pochodzenia roślinnego?
    Użyteczny energetycznie uran (tzn. w elektrowni atomowej) to 0,7% zwykłego uranu, czyli w tonie węgla byłoby zaledwie 21mg.
    Tommy82
    Poziom 40  
    @Chris_W
    Ja też nie wiem dla tego podałem źródło w domenie politechniki warszawskiej.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Tylko, że uran metaliczny to nie jest to samo co izotopy uranu.
    A jako paliwa jądrowego czy ładunków bojowych - używa się izotopów uranu czy plutonu, a nie ich naturalnych form metalicznych, które są stosunkowo bezpieczne. Uran np. był stosowany jako alternatywa ołowiu.

Jak masz w tonie węgla 1,5 kg uranu metalicznego, to ile tam masz izotopów promieniotwórczych? 2 gramy?

Natomiast sam uran metaliczny, jest praktycznie równie bezpieczny jak inne metale. Badania nad amunicją uranową wskazują, że dawki jakie pochłaniają żołnierze w czasie stałej ekspozycji w obecności tego metalu, są porównywalne z promieniowaniem tła i znacznie poniżej wrażliwości biologicznej komórek.

Jak wiele razy wspominałem w wielu już tematach - w nauce i technice ważna jest precyzja. Traktowanie wielu elementów ogólnikowo, bo są podobnie brzmiące - powoduje chaos i dezinformację.

Stereotyp zakorzeniony w opinii publicznej każe nam reagować podejrzliwie na hasło "uran" czy "pluton", bo kojarzymy to z bronią jądrową, niebezpiecznym promieniowaniem i katastrofami.
    A tym czasem mamy tu taką różnicę jak między baterią w latarce, a naładowaną chmurą burzową - i tu i tu elektryczność rządzi, ale jej skutki są daleko inne.

Dlatego warto zgłębiać wiedzę, nawet pozornie bezużyteczną, a już szczególnie warto ją pogłębiać w tym, co nas interesuje. Inaczej możemy łatwo paść ofiarą dezinformacji i manipulacji.
    Chris_W
    Poziom 37  
    Tommy82 napisał:
    @Chris_W
    Ja też nie wiem dla tego podałem źródło w domenie politechniki warszawskiej.

Znalazłem takie coś:
    https://se.min-pan.krakow.pl/publikacje/22-Olkuski.pdf
    A tam jest taka tabelka (str 329) średnio zawartość uranu w węglach oscyluje 1,9-2,2g/T (maksimum to 8,5g/T) - i mocno rośnie na obrzeżach złoża (gdzie węgiel jest przerośnięty wtrąceniami mineralnymi) i tam zawartość potrafi być duża.
    Marcin125
    Poziom 12  
    Dlaczego naukowców nikt nie rozumie (cytat z w/w pdf):

"Podczas spalania węgla większość uranu, toru i ich produktów rozkładu jest uwalniana ze struktury węglowej i rozprzestrzenia pomiędzy fazą gazową i stałymi produktami spalania."

str.330

Pytanie: jeżeli "większość" to co dzieje się z "mniejszością" ?
    Adv.Diavoli
    Poziom 1  
    Mniejszość bierze udział w paradach :-)