Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasza największa elektrownia atomowa - Elektrownia Bełchatów.

Marcin125 08 Paź 2019 21:30 738 19
 • #1
  Marcin125
  Poziom 12  
  Produkuje 20% energii elektrycznej w kraju. Największa na świecie... itd

  ...i zachłannie pożera naszą ziemie:

  Działa pod Google Chrome.
  https://earthengine.google.com/timelapse/#v=51.19991,19.36727,9.272,latLng&t=0.00

  :D
  Cytat z wiki:
  "Elektrownie jądrowe bywają mylnie nazywanymi elektrowniami atomowymi. Elektrownią atomową jest każda elektrownia spalająca np.: węgiel kamienny, brunatny, gaz. Reakcje w tym wypadku zachodzą na poziomie atomu. W elektrowni jądrowej reakcje zachodzą na poziomie jądra atomowego, stąd nazwa"

  PS.
  Jak skończą kopać to będzie dobre miejsce na elektrownie jądrową.
 • #2
  koczis_ws
  Poziom 26  
  No tak, wystarczy dorobić reaktory, które bedą produkować parę wodną, reszta już jest :)
  Tylko z tego co wiem to elektrownie jądrowe buduje sie bliżej morza.
 • #3
  robokop
  Moderator Samochody
  koczis_ws napisał:
  Tylko z tego co wiem to elektrownie jądrowe buduje sie bliżej morza.
  A to o powietrze z jodem chodzi, czy o co w tym przypadku? Czy może żeby w przypadku awarii zepchnąć całość do wody?
 • #4
  michał_bak
  Poziom 16  
  koczis_ws napisał:
  Tylko z tego co wiem to elektrownie jądrowe buduje sie bliżej morza.

  To znaczy, ze niektórzy pomylili się.
  Nasza największa elektrownia atomowa - Elektrownia Bełchatów.
 • #6
  sq9fmc
  Poziom 23  
  Pomysł przekształcenia Elektrowni Bełchatów w jądrową był już dawno.
  Zbiornik wodny to nie problem bo wyrobisko jest olbrzymie i wystarczy je zalać.
  Na początek przedstawiając pobliskim mieszkańcom to jako pomysł zagospodarowania w celach wypoczynkowych a potem... wiadomo.
 • #7
  Tommy82
  Poziom 40  
  A teraz sobie policzcie ile macie substancji promieniotwórczych w tonie węgla bo może się okazać że elektrownia ma taki przerób pierwiastków promieniotwórczych że niepotrzebnie węgiel się spala.
 • #8
  Madrik
  Moderator Robotyka
  Tommy82 napisał:
  A teraz sobie policzcie ile macie substancji promieniotwórczych w tonie węgla bo może się okazać że elektrownia ma taki przerób pierwiastków promieniotwórczych że niepotrzebnie węgiel się spala.


  Poza izotopami węgla nie powinno być nic więcej. Ten węgiel powstał tak dawno temu, że co by tam nie było, już się dawno mocno rozpadło.

  Nawet w zasobach uznawanych za najlepsze źródła pierwiastków promieniotwórczych, jest tego tak mało, że bardziej się opłaca przy okazji wydobywać inne surowce, a materiał radioaktywny odzyskuje się "przy okazji" i to śmiesznie powoli, wobec możliwości przemysłowego górnictwa.
  Tonę surowca zbiera się kilka dni.

  A jak poczekasz jeszcze kilka milionów lat, to nie będzie już prawie wcale dylematu z energetyką jądrową, bo nie będzie z czego...

  Tak z miliard lat temu, było tego tyle, że zdarzały się naturalne stosy jądrowe... Za ćwierć miliona lat, obecne zasoby spadną o połowę, za pół miliona lat będzie tego 1/4 tego co dziś... I tak do zera praktycznie...

  No, chyba, że nas jakaś bliska supernowa doładuje... Ale wtedy nie będziemy się tym już przejmować... ;)
 • #9
  Tommy82
  Poziom 40  
  @Madrik

  Cytat:

  W górnictwie węglowym do niedawna nikt się nie zajmował tym, co się dzieje z całą gamą pierwiastków zawartych w węglu. A biorąc pod uwagę proces spalania węgla, w popiołach następuje wielokrotnie wzbogacenie w szerg pierwiastków, w tym również promieniotwórczych. Generalnie zawartości uranu i toru w węglach są niskie. Uran jest 1-3 g/t, toru jest 3-4 razy więcej. Są jednakże pewne obszary, strefy czy też pokłady węglowe wyraźnie wzbogacone w uran. We wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego nierzadko spotyka się węgle zawierające kilkaset g/t uranu, maksymalnie 1500 g/t. Inaczej mówiąc w 1 tonie tak zmineralizowanego węgla znajduje się 1,5 kg metalicznego uranu. W tym obszarze udokumentowano nawet maleńkie złoże uranu zawierające około 12 t metalu, zapewne już dawno zostało wyeksploatowane wraz z węglem i spalone, być może, że nawet w kotłowni jednego z nas.


  http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal...S/students/2001-2002/Slodkowski/pn-odpady.htm

  Więc jak ktoś miał pecha i przegonił w zimę 4 tony węgla a popiół wywalił na wjazd to jeszcze troszkę i sam się będzie odśnieżać.

  Cytat:

  Teoretycznie jeden gram uranu (czyli kulka o średnicy ok. 0,5 cm) może dostarczyć ok. 20 miliardów dżuli (20×109 J) energii, co odpowiada spaleniu ponad 1,5 t węgla[13]. Uran jest zatem na razie najbardziej skondensowanym źródłem energii wykorzystywanym przez człowieka[14].

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Uran

  Zatem mamy 1-3 gram w tonie węgla i to spalamy kiedy sam uran w węglu teoretycznie dał by nam no najmniej 1,5 raza tyle.

  Natomiast tam ktoś coś popieprzył z tymi 20 miliardami dżuli. Z tony węgla to energii jest mega dżule czyli 10^6 nie 9
 • #10
  darts
  Poziom 15  
  Madrik coś mi się wydaje, że Ty kandydujesz w przyszłym roku na nagrodę Nobla w dziedzinie wiedza ogólna - Ty na wszystkie tematy masz i znasz odpowiedzi ! Szacunek !
 • #11
  Chris_W
  Poziom 37  
  Tommy82 napisał:

  Zatem mamy 1-3 gram w tonie węgla i to spalamy kiedy sam uran w węglu teoretycznie dał by nam no najmniej 1,5 raza tyle.

  Nie wiem czy z tą zawartością uranu to prawda - tyle jest w skałach, ale czy w węglu który jest skałą osadową pochodzenia roślinnego?
  Użyteczny energetycznie uran (tzn. w elektrowni atomowej) to 0,7% zwykłego uranu, czyli w tonie węgla byłoby zaledwie 21mg.
 • #12
  Tommy82
  Poziom 40  
  @Chris_W
  Ja też nie wiem dla tego podałem źródło w domenie politechniki warszawskiej.
 • #13
  Madrik
  Moderator Robotyka
  Tylko, że uran metaliczny to nie jest to samo co izotopy uranu.
  A jako paliwa jądrowego czy ładunków bojowych - używa się izotopów uranu czy plutonu, a nie ich naturalnych form metalicznych, które są stosunkowo bezpieczne. Uran np. był stosowany jako alternatywa ołowiu.

  Jak masz w tonie węgla 1,5 kg uranu metalicznego, to ile tam masz izotopów promieniotwórczych? 2 gramy?

  Natomiast sam uran metaliczny, jest praktycznie równie bezpieczny jak inne metale. Badania nad amunicją uranową wskazują, że dawki jakie pochłaniają żołnierze w czasie stałej ekspozycji w obecności tego metalu, są porównywalne z promieniowaniem tła i znacznie poniżej wrażliwości biologicznej komórek.

  Jak wiele razy wspominałem w wielu już tematach - w nauce i technice ważna jest precyzja. Traktowanie wielu elementów ogólnikowo, bo są podobnie brzmiące - powoduje chaos i dezinformację.

  Stereotyp zakorzeniony w opinii publicznej każe nam reagować podejrzliwie na hasło "uran" czy "pluton", bo kojarzymy to z bronią jądrową, niebezpiecznym promieniowaniem i katastrofami.
  A tym czasem mamy tu taką różnicę jak między baterią w latarce, a naładowaną chmurą burzową - i tu i tu elektryczność rządzi, ale jej skutki są daleko inne.

  Dlatego warto zgłębiać wiedzę, nawet pozornie bezużyteczną, a już szczególnie warto ją pogłębiać w tym, co nas interesuje. Inaczej możemy łatwo paść ofiarą dezinformacji i manipulacji.
 • #14
  Chris_W
  Poziom 37  
  Tommy82 napisał:
  @Chris_W
  Ja też nie wiem dla tego podałem źródło w domenie politechniki warszawskiej.

  Znalazłem takie coś:
  https://se.min-pan.krakow.pl/publikacje/22-Olkuski.pdf
  A tam jest taka tabelka (str 329) średnio zawartość uranu w węglach oscyluje 1,9-2,2g/T (maksimum to 8,5g/T) - i mocno rośnie na obrzeżach złoża (gdzie węgiel jest przerośnięty wtrąceniami mineralnymi) i tam zawartość potrafi być duża.
 • #15
  Marcin125
  Poziom 12  
  Dlaczego naukowców nikt nie rozumie (cytat z w/w pdf):

  "Podczas spalania węgla większość uranu, toru i ich produktów rozkładu jest uwalniana ze struktury węglowej i rozprzestrzenia pomiędzy fazą gazową i stałymi produktami spalania."

  str.330

  Pytanie: jeżeli "większość" to co dzieje się z "mniejszością" ?
 • #16
  Adv.Diavoli
  Poziom 7  
  Mniejszość bierze udział w paradach :-)
 • #17
  paluszasty
  Poziom 24  
  Kolego Madrik - "Jak masz w tonie węgla 1,5 kg uranu metalicznego, to ile tam masz izotopów promieniotwórczych? 2 gramy?" Pomijając wartości liczbowe bo nie chce mi się tego sprawdzać, to bzdury kolega pisze.

  Trochę to sprostuje:

  -KAZDY izotop uranu jest promieniotwórczy. Naturalnie występują 3 izotopy U-238 którego jest ponad 99%, zasadnicza reszta to U-235 i śladowa ilość U-234. U-238 ma czas połowiczego zaniku rzędu 4 miliardów lat, U-235 rządu 700 milionów lat. Wszystkie izotopy pierwotnie są alfa-emiterami, czyli ich promieniowanie nie przechodzi powiedzmy przez kartkę papiery a zasięg w powietrzu t kilka cm.

  -Zasadniczo tylko U-235 nadaje się na paliwo do elektrowni jądrowych i budowy bomb. Otrzymuje się go w procesie tzw. wzbogacania gdzie podnosi się zawartość U-235 w zależności od potrzeb od kilku do kilkunastu procent dla elektrowni jądrowych, a do nawet 90 kilku % dla broni jądrowej. Jako produkt uboczny powstaje uran zubożony

  -Uran zubożony będący zasadniczo produktem odpadowym owszem stosuje się do produkcji amunicji, jest cięższy od ołowiu. Stosuje się go też paradoksalnie jako osłony przeciwradiacyjne mimo tego że jest promieniotwórczy. Ale stosuje się go jako osłony dla silnie przenikliwego promieniowania gamma. Tutaj sprawdza się lepiej niż ołów ze względu na większa gęstość. Rzeczywiście promieniowanie uranu zubożonego jest niewiele większe niż średnie promieniowanie tła (zalezy ono mocno od regionu!!)

  -Toksyczność uranu jest skomplikowana. Ale generalnie jest to w dużej toksyczność chemiczna tak jak dla metali ciężkich a nie radiacyjna. Oczywiście toksyczność radiacyjna występuje również ale wyłącznie jeśli uran dostanie się do organizmu. W przypadku prac z uranem/solami uranu zwykle nie są wymagana specjalne osłony radiacyjne a jedynie uwaga żeby nie narazić się na spożycie uranu.
 • #18
  RitterX
  Poziom 37  
  Problemem nie jest specjalnie koncentracja uranu a ilość spalanego paliwa w elektrowni węglowej. W 1mln. ton węgla energetycznego jest średnio 1 tona uranu i 3 tony thoru. skoro spalane są w celach energetycznych miliony ton węgla to na hałdach popiołów oraz uwalniane są do atmosfery duże ilości materiału radioaktywnego. W Czarnobylu z reaktora do atmosfery wydostało się od ~40...70 ton tego co było wypalone w rdzeniu.
  W 2016 r. zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło 74,176 mln ton czyli do środowiska trafiły tylko 74 tony uranu i 222 tony thoru. No i jeszcze najbardziej paskudny radon.
  Uran235 jest takim sobie materiałem rozszczepialnym do produkcji głowic jądrowych. Lepszy jest pluton gdyż trzeba go w głowicy wielokrotnie mniej jak U235 w takim samym wzbogaceniu. Porównajcie masy bomby zrzuconej na Hiroszimę i Nagasaki. Jedna bomba była uranowa a druga plutonowa, moc wybuchu podobna.
 • #19
  odalladoalla
  Poziom 21  
  RitterX napisał:
  celach energetycznych miliony ton węgla to na hałdach popiołów oraz uwalniane są do atmosfery duże ilości materiału radioaktywnego. W Czarnobylu z reaktora do atmosfery wydostało się od ~40...70 ton tego co było wypalone w rdzeniu.
  W 2016 r. zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło 74,176 mln ton czyli do środowiska trafiły tylko 74 tony uranu i 222 tony thoru. No i jeszcze najbardziej paskudny radon.

  To Ziemia pierdzi i Radonem z zada jej śmierdzi-nawet zamknięcie wszystkich kopalni świata i zaprzestanie spalania całego węgla na świecie nie zatrzyma tego procesu bo to proces naturalny-wydzielanie radonu to proces fizyczny i finał.
  Nie jestem przekonany czy trafiły - trafiły na elektrofiltry i 99,95% z nich trafiło na ściany w postaci regipsów- na szczęście nie do jednego domku ale i tak zwiększono koncentrację.
 • #20
  RitterX
  Poziom 37  
  Dlatego tak lubię te niebieskie pustaki. Potem tylko pociągnąć wewnątrz rustykalnie bezpośrednio na nie farbą opartą o związki cynku, biały pigment i na kilka lat spokój z oświetleniem wewnątrz :D . Leżąc na łóżku w domu letniskowym wzmacniam się Mocą Ziemi. Nie jest to proces dostępny od tak dla mięczaków. Mogą się w ekspresowym tempie rozchorować. W czasie pobytu w takim domku najlepiej dokonywać wzmocnienia z oczyszczeniem jedząc dużo jabłek, naturalnie Potas40 :) ... . No i jak tu nie być pozytywnie nastawionym do atomu ?