Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja zestawu AVT-730

08 Paź 2019 21:34 144 4
  • Poziom 12  
    Witam. Posiadam stary zestaw kitu AVT 730 zgodny ze schematem (dalekosiężny port podczerwieni) i chciałbym go zastosować do załączania sterownika schodów. Proszę o podpowiedź jak zamiast brzęczyka uruchomić przy jego pomocy przekaźnik. Proszę też o informacje, czy waszym zdaniem ten układ spełni swoją rolę w tym zastosowaniu, czy może lepiej zastosować odbiciowe czujniki odległości.
  • Poziom 40  
    Ze złącza J1 w odbiorniku:
    pinZ1 > rezystor, N-P-N tranzystor(baza), emiter na masie, w kolektorze cewka (5V) przekaźnika i do zasilania, cewka zbocznikowana zaporowo diodą 1N4007.

Z bramek U2C i U2D, można zrobić przerzutnik monostabilny aby wydłużyć czas działania przekaźnika; po jednym przyciśnięci nadajnika przekaźnik jest załączany stabilnie na 0,5sek.
  • Poziom 12  
    Dzięki. Czy mógłbym prosić o schemat tego przerzutnika i sposób jego podłączenia do układu.
  • Poziom 12  
    Proszę o pomoc. Nie znam się na elektronice. Potrafię odróżnić elementy i je polutować, ale z wyjaśnieniem działania jest już problem.
  • Poziom 23  
    Możesz zobaczyć jak zostało to zrealizowane w nowszej wersji tego układu ;) Tak właśnie dołożono przekaźnik ;) Nowszej wersji szukaj pod nazwą: "Bariera świetlna, strzelnica optyczna, AVT730" lub schemat w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3544971.html . Zwróć uwagę, że odbiornik w nowszej wersji układu wymaga wyższego zasilania, bo zastosowano tam przekaźnik z tego co pamiętam na 12V.. ja osobiście zmieniłem na 5V i działa ;)

Swoją drogą z ciekawością dowiedziałbym się jak zrealizować:
    HD-VIDEO napisał:
    Z bramek U2C i U2D, można zrobić przerzutnik monostabilny aby wydłużyć czas działania przekaźnika; po jednym przyciśnięci nadajnika przekaźnik jest załączany stabilnie na 0,5sek.

Bo ja do tego celu dodałem kolejny układ NE555 ;/