Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerwany światłowód typ nieznany

08 Oct 2019 22:34 900 8
 • Level 9  
  Witam mam problem otóż mam przerwany kabel światłowodowy a że kompletnie nie znam się na tym a jak tak patrzę w necie jest to chyba kabel nietypowy jego rdzien ma średnicę 1mm a z płaszczem 1.4 mm czy ktoś wie jak to połączyć albo gdzie taki kabel kupić? Przerwany światłowód typ nieznany
 • TermopastyTermopasty
 • Level 38  
  Do czego używasz tego światłowodu i jakiej jest długości? Jakie urządzenia łączy, może audio?
 • TermopastyTermopasty
 • Level 16  
  Witam. wygląda mi to na zwykły światłowód, który stosuje się w sprzęcie audio (POF). Na takiej długości można go sobie spokojnie połączyć. Łączyłem z powodzeniem odcinki po 5mb i więcej i sygnał audio był bez problemu przesyłany. Wyrównaj końcówki obu włókien aby ładnie do siebie pasowały, użyj kawałka izolacji z tego światłowodu, albo znajdź inną izolację o średnicy wewnętrznej jak średnica światłowodu. Jak czoła światłowodów się zetkną, całość powinna działać. Teraz wystarczy mała kropelka super glue z każdej strony izolacji i zwykła taśma izolacyjna lub rurka o średnicy wewnętrznej takiej, jak zewnętrzna średnica płaszcza światłowodu. Światłowód jest tylko medium przesyłowym sygnał optyczny. Możesz oczywiście wymienić cały odcinek na nowy, ale nie wiem, jak wygląda sprawa złącz. Jeśli da się wyciągnąć rdzeń, to sprawa prosta. Ja po zaprawieniu wtyku zostawiałem sobie 0,5 do 1mm rdzenia więcej, nadtapiałem zapalniczką i dociskałem formując soczewkę. Ty musisz zaprawić złącze podobnie, jak fabrycznie. Moim zdaniem powinno wystarczyć zwykłe połączenie czołami i unieruchomienie ich tak, aby były one zamontowane centrycznie. Po takim połączeniu, światło wpuszczone z jednej strony światłowodu, powinno być widoczne z drugiej strony.
 • Electronics specialist
  Światłowód zazwyczaj robi się tak, że przezroczysty rdzeń zawiera część wewnętrzną o mniejszej średnicy i większym współczynniku załamania światła - światło w zasadzie biegnie tylko tą wewnętrzną, ale gdyby nie było przezroczystej zewnętrznej, a coś dotknęło do wewnętrznej, to światło zostałoby pochłonięte. Jeśli styk czół światłowodów ma dobrze przepuszczać światło z jednego do drugiego, to powinny być wyrównane do 1/10 długości fali, albo szczelinę między nimi trzeba wypełnić materiałem przezroczystym (może Kropelka się nadaje?) o współczynniku załamania możliwie bliskim tego, jaki ma wewnętrzna - inaczej taki styk będzie odbijał światło (nie całe, ale sporą część).
 • Level 16  
  Na zdjęciu był zwykły polimerowy światłowód audio. Średnica rdzenia 1mm. Tu nie trzeba dokładności rzędu mikronów. Wystarczy zbliżyć do siebie czoła równo odciętych włókien i będzie poprawna transmisja, która w sprzęcie audio odbywa się za pomocą fotoelementów w zakresie światła widzialnego. Gdyby to był światłowód np jednomodowy telekomunikacyjny, to najlepszym rozwiązaniem było by spawanie, ewentualnie spaw mechaniczny, w którym fizycznie nie nadtapia się czoła włókien, tylko przestrzeń między nimi wypełnia żel optyczny, a nie klej "kropelka". Ponadto światłowody telekomunikacyjne są grubości włosa, więc konieczne jest odpowiednie docięcie włókien na obcinarce diamentowej, spawa się je w zasadzie pod mikroskopem spawarki, gdzie w tych typowych jest powiększenie obrazu rzędu 300x. Spaw mechaniczny nie wymaga aż tak dokładnego przygotowania, ale po co sobie tłumić sygnał. Za mało danych od autora tematu, aby podać gotowe rozwiązanie, jednak może spróbować mojego pomysłu i dać znać, czy działa. No chyba, że już np kupił cały moduł.
 • Level 23  
  Kropelkę odradzam utwardza się po kontakcie z wilgocią, a więc po osiągnięciu pełnego wyschnięcia będzie matowy. Kupić z metra cięty zarobić od nowa i założyć gniazda są osadcze, (dla słabszych) są rozbieralne i naprawialne. Niebieska zapinka.
  Tu kupiś przewód LO https://www.conrad.pl/o/przewody-swiatowodowe-fo-na-metry-2510440
 • Electronics specialist
  arawan wrote:
  Tu nie trzeba dokładności rzędu mikronów.

  Szczelina (pusta) na ułamek mikrona daje duże odbicie światła - zwłaszcza, jak ma nieparzystą wielokrotność 1/4 długości fali (jak ma wielokrotność połówki długości fali, to nie ma odbicia).

  A wypełniacz szczeliny oczywiście powinien być przezroczysty - tylko skąd wziąć taki żel optyczny? Na Allegro chyba nie ma, znajduje mi głównie podkładki żelowe pod myszy komputerowe. Conrad też nie znajduje.
 • Level 16  
  Quote:
  Szczelina (pusta) na ułamek mikrona daje duże odbicie światła - zwłaszcza, jak ma nieparzystą wielokrotność 1/4 długości fali (jak ma wielokrotność połówki długości fali, to nie ma odbicia).

  Nie mówimy tu o światłowodzie szklanym, telekomunikacyjnym np o średnicy 125 μm. Tam jak pisałem, potrzeba precyzji, przygotowania czoła włókien i najlepsze efekty daje spawanie, które wykonuje się pod mikroskopem spawarki. Ucięte np nożyczkami włókno, nie da się pospawać, bo spawarka na to nie pozwoli. Źle docięte włókno będzie świeciło na boki, a powinno na wprost. Kto używa światłowodu polimerowego (plastikowego) typu (POF), może sobie zrobić eksperyment: dwa takie światłowody podłączamy do portów SPDIF IN i SPDIF OUT, a następnie zbliżyć pozostałe końce do siebie. Transmisja będzie poprawna nawet przy odległości 2-3 mm. Przy większej będzie słychać trzaski. Temat przerabiany, kiedy nie było takiej dostępności światłowodów, a te dostępne z reguły w sprzęcie audio były dość krótkie i łączyło się kilka takich bez strat na sygnale. Ja nawet wtyczki robiłem z zaślepek portów SPDIF, kiedy nie dało się takich kupić. Taki światłowód ładnie przekazuje światło nawet, jeśli poświęci się w jeden koniec słabym światłem. Nie działa to niestety ze światłowodami szklanymi o popularnej średnicy 125 μm. Tam źródłem światła jest dioda laserowa z soczewką, która potrafi skupić światło z tej diody w tak małej średnicy jak włókno światłowodu. Niech autor to sprawdzi i pochwali się wynikami. W firmie, gdzie pracuję, praktycznie codziennie mam styczność że światłowodami i często je spawam, więc wiem, o czym piszę.