Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grubość kabla zasilającego na odcinku 260m + kabel FTP do internetu

08 Paź 2019 23:02 474 16
 • Poziom 9  
  Witam, potrzebuję przeciągnąć kabel pod ziemią do zasilenia altanki na stawach. Problem polega na tym, że nie wiem jakiej grubości kabel zakupić, żeby wszystko działało prawidłowo. I czy lepiej kupić cieńszy miedzany czy grubszy aluminiowy? Będą tam 3 żyrandole, TV i parę odbiorników w małej kuchni. Odległość od źródła zasilania to około 400-450m i są tam 3 fazy. Proszę o podpowiedź, z góry dziękuję.
 • Poziom 36  
  johny436 napisał:
  Będą tam 3 żyrandole, TV i parę odbiorników w małej kuchni.
  Nigdy nic więcej tam nie podłączysz? Jakiej mocy są urządzenia w kuchni? Jest to jakiś piekarnik, mikrofala, grill elektryczny, kuchnia elektryczna? Czym ogrzewasz, nie użyjesz nigdy grzejnika elektrycznego, farelki? Jakie są to żyrandole: LED, na żarówki (jaka moc)?
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź w zasadzie jest to domek letniskowy ogrzewanie z kominka, kuchenka gazowa, lampy ledowe nie ma piekarnika mikrofali ani innych dużych odbiorników. Zdaje sobie sprawę, że ze jest to jakaś inwestycja choć by że względu na wykop I nie chciał bym położyć za cienkiego kabla oszczędzając parę zł A w przyszłości żałować. Więc chce mieć jakiś zapas powiedzmy na piekarnik, 10 lamp Led po 50w powiedzmy, jakiś tv, sprzęt grający I monitoring
 • Poziom 36  
  Gdybym to robił dla siebie, to doprowadził bym do takiej altanki jedną fazę przewodem ziemnym, aluminiowym, o przekroju minimum 35 mm2. Przyjmuję 16 A jako maksymalne obciążenie długotrwałe,. Zwróć jednak uwagę na ceny takich kabli, może nie zaboli Twoje finanse, jak użyjesz kabel o większym przekroju. Powstaje jednak nowe pytanie, gdzie podłączysz ten kabel. Jeśli w domu, to jakiej długości jest WLZ - kabel od przyłącza (licznika) do rozdzielnicy w domu? Ten piekarnik to jaki, o jakiej mocy? Z funkcją samoczyszczenia?
 • Poziom 9  
  W domu z którego będzie ciągniety prąd jest jeszcze stara instalacja ale podejrzewam że nowa będzie z zabezpieczeniem głównym 20A. Przyłącz kabla podziemnego chciałbym zrobić w budynku gospodarczym w którym jest obecnie nowy 5x2.5 miedziany jeśli to za mało potrzebuje kolejne 20m do skrzynki z bezpiecznikami w domu. A jaki byłby miedziany odpowiednik przewodu YAKY 2X35MM bo coś w Google nie mogę znalesc takiego aluminiowego
 • Poziom 22  
  Przyjmując że potrzebujesz 3kW, długość 450m i spadek napięcia < 10% to potrzebny YKY 3x10mm2, alu wyjdzie pewnie 25 tylko jak takie coś wprowadzić do rozdzielnicy i podłączyć
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Kolego kupujesz 4x 25mm YAKY i tyle w temacie.
 • Poziom 14  
  3301 napisał:
  25 tylko jak takie coś wprowadzić do rozdzielnicy i podłączyć
  Normalnie...

  3301 napisał:
  YKY 3x10mm2
  W tej cenie dostanie nawet YAKY 4x50mm²

  Po co dajesz komuś szkodliwe porady ?
 • Poziom 36  
  johny436 napisał:
  W domu z którego będzie ciągniety prąd jest jeszcze stara instalacja ale podejrzewam że nowa będzie z zabezpieczeniem głównym 20A. Przyłącz kabla podziemnego chciałbym zrobić w budynku gospodarczym w którym jest obecnie nowy 5x2.5 miedziany jeśli to za mało potrzebuje kolejne 20m do skrzynki z bezpiecznikami w domu.

  Może się zdarzyć sytuacja, że spadki napiecia będą Ci się sumować. Ja w tej sytuacji podłączył bym się do skrzynki z bezpiecznikami (rozdzielnicy).
  Zaproponowałem 35 mm2 w aluminium, gdyż przy 16 A (piekarnik) powinien być najbliżej 3 % spadku napiecia, a różnice w cenach za kabel aluminiowy ziemny w zależności od przekroju nie są duże.

  johny436 napisał:
  A jaki byłby miedziany odpowiednik przewodu YAKY 2X35MM

  Orientacyjnie odpowiednikiem będzie kabel 16 mm2 z żyłami z miedzi.
 • Poziom 9  
  Tylko czy się opłaca wstawiać 4 żyły I teraz szwagier mi dzwoni że jednak zmierzył I jest 260m przepraszam za wprowadzenie w błąd
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  johny436 napisał:
  Tylko czy się opłaca wstawiać 4 żyły I teraz szwagier mi dzwoni że jednak zmierzył I jest 260m przepraszam za wprowadzenie w błąd
  Nic to nie zmienia. Dalej aktualny kabel 4-żyłowy Al z żyłami o przekroju nie mniej niż 25 mm²
 • Poziom 9  
  A druga sprawa jest taka czy jak bym puścił obok przewód ftp to Internetu na tej samej odległości czy będzie działał czy za cienki I za daleko?
 • Poziom 23  
  Ethernet - za daleko. Teoria mówi że do stu metrów, Czasami na krótszych odcinkach są problemy.

  Jeżeli jest widoczność między obiema lokalizacjami to radio rozwiąże problem intermetu.
 • Poziom 9  
  Tak coś czułem dziękuję wszystkim za pomoc
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  A jak już będzie wykop, to może jakiś światłowodzik? 4 włóknowy jednomodowy kabel ziemny to ok 2,2 PLN/m. A z pospawaniem to można chwilkę zaczekać i się ktoś trafi i "przy okazji" zrobi 8 spawów za niedużą kasę. Sprzęt do światła w dzisiejszych czasach to też nie jest jakiś duży wydatek (ok. 160 PLN za 2 mediakonwertery + 140 PLN za 2 wkładki SFP 1 GB). Zasięg takiego linku światłowodowego to kilka kilometrów (mówię o tanich wkładkach SFP).
  W pakiecie mamy pewne i szybkie połączenie, zapasowe 2 włókna i pewność, że po szkle nam piorunek do domu nie wpadnie.
 • Poziom 9  
  Jest to jakaś myśl muszę popytać lokalną firmę co mi w domu światłowód zakładała. Dzięki za pomysł:)
 • Poziom 20  
  Światłowód będzie tańszy od skrętki, spawanie to teraz groszowa sprawa, można zamówić gotowe pospawane odcinki. A jeśli nie da rady światłowodu to po tej skrętce można puścić xDSLa, mam w jednej lokalizacji 300m madexa po obu stronach stary planet VC-201 i leci po tym 90mbit już od dobrych kilku lat i to tylko na jednej parze przewodów, nawet burze przetrwało.