Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

09 Paź 2019 07:52 189 10
 • Poziom 3  
  Mam dwa zasilacze, jeden oryginalny Lenovo z okrągłą wtyczką a drugi nieoryginalny z płaską wtyczką. Próbuję zamienić wtyczki miejscami, potrzebuję przylutować płaską do zasialacza oryginalnego.
  Rozebrałam obie wtyczki i wszystko byłoby jasne gdyby nie fakt istnienia rezystora we wtyczce płaskiej (nieoryginalnej).
  Tego rezystora nie ma we wtyczce okrągłej i teraz nie wiem co robić.

  1. Po pierwsze - nie wiem czy rezystor wlutowany jest na lnię (-) oraz (+) czy na linię (-) (signal) ???
  Poradzą coś koledzy elektronicy?

  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

  2. Logika mi mówi aby odciąć ten rezystor i wyrzucić albowiem jeśli wtyczka okrągła z foto:
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor? takowego nie ma, może być tak iż rezystor znajduje się tuż na wyjściu w zasilaczu, tego nie wiem, nie chcę rozbierać zasilacza albowiem już go pewnie nie poskładam tak ładnie jak jest w oryginale.

  3. ostatnia już rzecz która mnie zamartwia i wstrzymuje przed odpaleniem lutownicy to oznaczenia pinów w obu zasilaczach:

  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

  W obu przypadkach (+) oraz (signal) we wtyczce zlutowane są razem, po prostu (+) idący z zasilacza jest zaróno (plusem) jak i (sygnałem).
  Mam się tym nie martwić, tak ma być, prawda?
 • Poziom 29  
  Rezystor musi zostac przy płaskiej wtyczce bo jego wartość jest dla laptopa informacją jakiej mocy zasilacz podłączyłeś, oryginalne zasilacze też go we wtyczce mają. Jaka firma takie elementy w dellach układ pamięci 1wire wewnątrz zasilacza a w lenovo rezystorek..... :D
 • Poziom 3  
  No to mamy problem, wtyczka oryginalnego zasilacza była chyba przez kogoś wymieniana, nie była koloru czarnego lecz siwego i na bank nie ma w niej rezystora.

  Drugi problem to to, że nieoryginalny zasilacz to 65W a oryginalny to 90W. Rezystor pewnie do wymiany.

  No i nadmieniam raz jeszcze: w oryginalnym zasilaczu LENOVO nie ma we wtyczce rezystora!

  Ten rezystor jest tylko w zasilaczu nieoryginalnym dlatego zastanawiałam się czy on jest gdzieś na płycie na wyjściu w zasilaczu oryginalnym.
 • Poziom 29  
  Nie ma przy wtyczce okrągłej ale oryginał z płaską możesz mi wierzyć ma go między masą a pinem - były też okrągłe z rezystorkiem ale to był dosłownie jeden czy dwa modele laptopów które go potrzebowały. Na płytce zasilacza nigdy go nie było w oryginale, bo wówczas kabel musiałby być trzy przewodowy i grubszy aby zmieściły się te 3 przewody, taki jak np w hp czy dell.
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  martaj1991 napisał:
  No i nadmieniam raz jeszcze: w oryginalnym zasilaczu LENOVO nie ma we wtyczce rezystora!

  Bo jest w zasilaczu, a przewód jest trzyżyłowy. Tak jak masz na rozpisce.
 • Poziom 29  
  Przecież masz zdjęcie okrągłej wtyczki , pin jest zalany plastikiem bez śladu lutowania.... I widać wyrażnie dwie żyły zarówno przy jednej jak i drugiej wtyczce.
 • Poziom 3  
  Przewód oryginalny ma dwie żyły, środek (+) oraz oplot (-)

  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

  a nieoryginalny też dwie (czerowny + i czarny masa):
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

  Nigdzie nie widzę trzeciego
 • Poziom 29  
  Jeszczer raz - przez kilkanaście lat lenovo stosowało zasilacze z szarą okrągłą wtyczką, w nich najczęściej środkowy pin nie był do niczego podłączony (choć spotkałem kilka modeli laptopów które wymagały podpiętego tego pina - we współpracujących z tymi laptopami zasilaczach odbywało się to poprzez rezystor we wtyczce.Parę lat temu lenovo pewnie dlatego że chciało budować cieńsze laptopy wprowadziło czarny płaski wtyk tzw slim tip, i tu sytuacja odwrotna rezystor
  rzędu 200 -600ohm jest we wszystkich wtyczkach od zasilaczy bo zdecydowana większość laptopów sprawdza stan tego pinu.
  I teraz jak masz laptopa potrzebującego zasilacza 65W to nic nie zmieniaj tylko podlutuj się pod wtyczkę zostawiając rezystor, jak masz laptopa wymagającego 90W to zmień rezystor - była na elektrodzie rozpiska ich wartości.
 • Poziom 3  
  A więc tak (raz jeszcze):
  To jest wtyczka płaska zasilacza nieoryginalnego już rozebrana i oczyszczona, widać rezystor i to jak jest wlutowany (rezystor jest na linii masa>signal):
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?
  A teraz, wtyczka okrągła po dewastacji (w celu sprawdzenia czy jest w niej rezystor), ta wtyczka pochodzi z oryginalnego zasilacza z siwą obudową wtyczki, jak widać, rezystora w środku nie ma.
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?
  Z tego co zauważyłam, we wtyczce okrągłej przewód (-) idący z zasilacza nie był połączony (zlutowany) z pinem (signal) we wtyczce. Po prostu środkowy bolec (signal) nie miał przejścia na masę, teoretycznie i praktycznie nie istniał bo z niczym nie łączył.

  Spoiler:

  Laptop to Lenovo L540 dość potęrznie rozbudowany (i7-4800MQ/ 1xSSD, 1xM.2, 1xHDD, 16GB RAM, matryca FullHD, na stałe załączone dwa huby USB2.0 i USB3.0 wewnątrz obudowy), to nie jest już laptop a wygląda tak:
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor? Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?
  Praca nie jest jeszcze zakończona, czeka troszeczkę zabawy jeszcze z obudową i malowaniem plastiku, nie zmienia to jednak faktu iż został złożony tylko z matrycy, płyty i kadłubka z odzysku. Sprzęt złożnony na szybko aby sprawdzić podzespoły, działa prawidłowo, naprawdę super z Linuksem i Windows.
  Niestety nie miałam pod ręką oryginalnego zasialcza i laptop pracował na zaminniku który potrafił nagrzać się tak mocno iż nie dało się w dłoń chwycić. Na pożyczonym zasilaczu 90W od Lenovo (oryginał) wszystko było super, zasilacz lekko ciepły nawet po całym dniu pracy. Nie mogłam dostać lokalnie zasilacza z płaską wtyczką wiec kupiłam z okrągłą chcąc podmienić przewód. Gdy jednak zobaczyła jak "grube" są przewody w zamienniku, zdecydowałam się na pozostawienie oryginalnego i na zmiane tylko samej wtyczki. Przewody zasilające w zaminniku są tak na oko ze trzy razy cieńsze jak w oryginalnym zasilaczu.

  Jakiej mocy potrzebuję zasialacza?
  Nie mam bladego pojęcia ile całość zużywa amper, nie umiem tego policzyć. Wewnątrz komputera znajduje się zamontowany na stałe hub usb 3.0 Itek (4xUSB3.0) do którego często podpinam nawet i cztery dyski 2.5" bez zasilania zewnętrznego. Dla dysków 3.5" podłączam zasilacz do huba (jego wtyk jest w obudowie komputera). Po prawej stronie natomiast mam na stałe podłączony hub USB2.0 w którym siedzą modem LTE, klawiatura i myszka, czasami jakiś pendrive. W komputerze jest WIFI, bluetooth, dodatkowo 1xHDD 2TB w miejscu nagrywarki (kieszeń multibay) oraz 2 x SSD, jeden Adata SU900 512GB a drugi M.2 Liteon 2242 128GB. W kompie jest matryca Full HD.
  Nie wiem ile prądu w całości i z całym osprzętem to teraz pobiera. Zasilacz 65W wydawał sie wyrabiać ale ... tak na ludzkie oko, komputer na pożyczonym zasilaczu 90W jest jakby żywszy i widać to gołym okiem.


  Na koniec poproszę raz jeszcze o fachową poradę,
  rozumiem że mam wlutować we wtyczkę minus z oplotu i plus z przeowdu oryginalnego zasialcza. Jeśli nie było w oryginale opornika, mogę go usunąć, tak?
  A co z pinem (signal)?
  Zmostkować to razem z masą czy może jednak zostawić ten rezystor?

  A może inaczej:
  Po co jest pin SIGNAL?
  Co on robi?
  Do czego ma służyć?

  Jeśli masa przechodzi przez rezystor to nie może iść później tym samym przewodem, musi być ten trzeci a jego nie ma więc wychodzi na to że tego rezystora w zasilaczu nie ma, no bo jak to wyjaśnić?

  Wybaczcie rysunki, na touch padzie źle się rysuje:
  Czy jest możliwe wewnątrz zasilacza coś takiego?:
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?
  (niebieski MASA, czerwony PLUS, masa idzie już przez rezystor)
  ????
  Chyba nie, prawda?

  Powinno być tak (trzeci ZIELONY przewód):
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?

  i wtedy miałoby to sens, byłoby to dosłownie to samo co obecny rezystor we wtyczce płaskiej lecz po stronie zasilacza a nie we wtyczce, a w przewodzie byłyby trzy żyły zamiast dwóch.
  Wydaje mi się że nie ma w oryginalnym zasilaczu tego rezystora, inaczej byłyby trzy przewody z zasilacza do wtyczki. Mylę się?

  Kolejna rzecz jest taka iż jeśli w nieoryginalnym zasilaczu są dwa przewody i rezystor jest we wtyczce, to tak naprawdę winno się wymienić owy rezystor na prawidłowy i jednak zmostkować go z pinem SIGNAL.

  Kolega wspomniał że gdzieś na elektrodzie są wartości ale znaleźć ich nie mogę.
  Może po prostu kupię inny rezystor i zamienię.

  Jedyne co znalazłam to to:
  cyt:
  Mam zasilacz w którym muszę wymienić przewód (z płaskim wtykiem 11x4,2mm)
  W przewodzie tym znajduje się PIN kontrolny. Dla zasilacza 65W jest to 285 Ω, dla 90W jest to 548 Ω. A jaki ma być w zasilaczu 45W?
  I co się stanie jeśli do zasilacza 45W zastosuję się rezystor 584 Ω ??


  Info nie jest jasne:
  Najpierw forumowicz pisze 548ohm, potem 584ohm a dalej zapodaje ktoś że na serwisowym ma 560ohm i działa ok.

  A teraz już zgłupiałam
  Obecny rezystor to:
  kolor 1 - zielony
  kolor 2 - niebieski
  mnożnik - brązowy
  tolerancja - złoty

  wychodzi mi 560ohm
  http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/kod_paskowy_rezystora
  Ten rezystor siedział w zasilaczu 65W/3.25A
  Dlaczego w nieoryginalnej wtyczce zasilacza Lenovo jest rezystor?
 • Poziom 29  
  http://www.thinkwiki.org/wiki/Power_Connector#30_watts_in_twbook.pdf
  Wartości rezystorów nie są krytyczne jak widzisz między zasilaczami 45/65 /90W masz dwukrotny wzrost oporu, jak zastosujesz +-10% wszystko bedzie działać.

  Zamienne kable do zasilaczy przeważnie właśnie mają we wtyczce rezystor 560ohm odowiadający zasilaczowi 90W - jest to najbardziej uniwersalne bo działa w każdym laptopie z zasilaczem słabszym lub równym 90W
 • Poziom 3  
  Gdybym na początku sprawdziła najpierw jaki rezystor jest we wtyczce, sprawy by nie było. Wtyczka zlutowana, został rezystor 560Ω. Zasilacz rozpoznawany prawidłowo, działa, ładowanie baterii cacy, zasilacz nie grzeje się.