Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik dla WS2811 do przekaźników

09 Paź 2019 08:24 423 14
  • Poziom 3  
    Witam.
    Próbuje zaprojektować pewien układzik, który będzie miał za zadanie sterować zasilaniem w całym pomieszczeniu, a może nawet w całym budynku (wszystko zależy od tego, kto do czego to wykorzysta).

No ale do rzeczy...
    Jak pewnie wiecie ws2811 jest w stanie sterować diodą LED 3 kolorową przyjmując na wejściu cyfrowy sygnał. Poszukuje czegoś co jest bardziej dedykowane pod przekaźniki (na wyjściu powinno dawać sygnał 0 lub 1 (5V). Oczywiście mogę zaprogramować funkcję w swoim ESP aby WS8211 działał podobnie, ale preferował bym jakiś dedykowany układ scalony, który jest specjalnie pod to zaprojektowany, aby uniknąć przypadkowego błędu podczas programowania typu wysłanie napięcia 2,5 V pod przekaźnik (a dokładniej fototranzystor), co może skutkować chwilowym załączeniem urządzenia bądź co gorsza uszkodzeniem urządzeń.

Jeśli miał bym wybór, to fajnie jak by działał podobnie jak WS2811, tzn podobna zasada adresowania itp.

Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

PS. Ja tylko projektuje i wykonuje układ. Testy oraz instalacje wykona dużo bardziej doświadczona osoba :)
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Po pierwsze:
    nie ten dział

Po drugie:
    Możesz użyć rejestrów przesuwnych (np. 74*595) i sterować je po przez SPI z MCU/MPU. Rejestry można łączyć w praktycznie dowolnej długości łańcuchy (szeregowo) a więc podobnie jak WS2811.
    Różnica w tym, iż rejestr potrzebuje więcej linii jak jedna (minimum 3), ale toleruje 5V.
  • Poziom 3  
    Dzięki wielkie. Właśnie tego szukałem.
    W sumie sam nie wiem dlaczego tu wstawiłem :D Chyba przysypiałem przy laptopie szukając odpowiedzi :) Sam nie mogę przenieść, tak więc proszę moderatorów jeśli to nie problem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    74*595 do sterowania wymaga trzech wyprowadzeń aby zrobić to jednym jak WS2811 użyj układów Onewire.
  • Poziom 30  
    Jeśli 3 linie nie przeszkadzają to jest to łatwiejsze w implementacji niż 1-wire.
    W 1-wire najpewniej będziesz musiał dokonywać adresacji kolejnych urządzeń i znaczenie będzie miało ich liczba/długość linii. Chodzi o pojemność na "drucie" 1-wire, jeśli będzie za duża to komunikacja zacznie być problematyczna.

GPIO po 1-wire to np. DS2413, sprawdź sobie dokumentację i sam stwierdź czy łatwiej tym się bawić czy już dorzucić dwie dodatkowe linie i mieć problem z głowy.
  • Poziom 9  
    ADI-mistrzu napisał:
    Chodzi o pojemność na "drucie" 1-wire, jeśli będzie za duża to komunikacja zacznie być problematyczna.

Twierdzisz, że 74*595 bez problemu podłączy na kablu długości 300m? Taki dystans 1-wire mają.
  • Poziom 3  
    Nie problemem jest dystans, gdyż wszystko będzie na jednej (ewentualnie dwóch) płytce.
    Powiedział bym, że DS2413 było by lepszym rozwiązaniem, gdyż powinno współpracować również z WS8211 w jednej lini, ale nie musimy aż tak wybiegać.

Przede wszystkim postawię na 74HC595 ze względu na cenę i dostępność, tylko nie bardzo się na tym znam i czy istotne mogą być różnice w serii tego scalaka (FK/J/N....)? Bo w poradnikach nie widzę nigdzie z jakiej serii korzystają
  • Poziom 30  
    @Korteks, da radę i 300m, to transmisja synchroniczna, po prostu się zegar spowalnia.

@djdave94, magiczne listerki po środku określają powiedź "odmianę" (np. czy pracuje na 3.3V czy 5V, dopuszczalne częstotliwości, technologia wykonania itd.), opis tutaj:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Seria_7400
  • Poziom 38  
    Rejestry przesuwne (jak 595) są bardzo czułe na zakłócenia - zdecydowanie nie polecam do tego typu zastosowań - szczególnie jeśli są w dużej odległości od układu sterującego (długie linie danych i zegara). Każda szpilka zakłóceń na linii danych to losowa "jedynka" na którymś z wyjść. Rozwiązaniem mogłoby być ciągłe i szybkie odświerzanie zawartości, ale ja jednak skłoniłbym się w stronę bardziej zaawansowanych expanderów - np. MCP23S17 lub coś podobnego.
  • Poziom 20  
    Ostatnio na yt trafiłem na kanał gdzie gość buduje syntezatory, jedną z metod przekazywania sygnałów z separacją galwaniczną między modułami syntezatora to LED i fotodioda zgrzane razem koszulką termokurczliwą.
    Z diodami WS2812 też się powinno udać, fototranzystor i można sterować prosto przekaźnikiem ;)
  • Poziom 3  
    @Loker dzięki wielkie za MCP23S17. Na pewno wykorzystam go na swojej płytce

@dktr no własnie WS2812 jest pewną niewiadomą, gdyż nie wiem czy przypadkiem nie emituje jakiegoś minimalnego napięcia nawet w przypadku wprowadzenia 0, ale na szczęście doszedł do mnie sprzęt (10 scalaków WS2811 oraz HUZZAH z ESP8266 na pokładzie). Postaram się przetestować rozwiązanie, ale chwilkę mi to zajmie - scalaki nie są zlutowane, a mnie czasowo ogranicza praca, więc myślę że jutro wieczorkiem spróbujemy

Dla zainteresowanych zamieszczam swój uproszczony schemat podłączenia HUZZAH ESP8266 -> MCP23S17 -> PC817 -> przekaźnik
    Temat podłączenia tego jest oklepany, ale będzie alternatywą jeśli nie zadziała WS2811.
    Zamiennik dla WS2811 do przekaźników

oraz taki drobny cennik:
    firma jlcpcb.com za 2 dolary produkuje 10 płytek jeśli ich rozmiar nie przekracza 10x10 cm (dolicz koszty przesyłki)
    HUZZAH ESP8266 na aliexpress za 2 euro
    MCP23S17 za 1 euro
    PC817 za 0,25 euro
    przekaźnik za 1 euro

Czyli zakładając, że chcemy zrobić 8 kanałowy bezprzewodowy przekaźnik musimy wydać na całość ok 2+2+1+(8*0,25)+(8*1) = 15 euro
    Popularne bezprzewodowe przekaźniki SONOFF kosztują 6 euro w wersji pojedynczego przekaźnika, a 25 euro w wersji 4-ch
  • Poziom 40  
    Popraw ten schemat, uproszczony ale jest niepoprawny
  • Poziom 9  
    djdave94 napisał:
    Dla zainteresowanych zamieszczam swój uproszczony schemat podłączenia HUZZAH ESP8266 -> MCP23S17 -> PC817 -> przekaźnik

Transoptory sterują optotriakami?
  • Poziom 3  
    Dlaczego nie? Wszystko zależy od tego czym chcemy sterować, a ja zdania jestem, że każdy układ powinien być bardzo dobrze odizolowany od wysokich napięć ;) A tak poważnie nie mogłem znaleźć zwykłych przekaźników w programie :)

No ale wracając do testów ws2811. Udało mi się dzisiaj przysiąść i jest problem. Nie mogę powiedzieć, że nic nie działa, ale nie działa prawidłowo :(

Zamiennik dla WS2811 do przekaźników Zamiennik dla WS2811 do przekaźników Zamiennik dla WS2811 do przekaźników Zamiennik dla WS2811 do przekaźników Zamiennik dla WS2811 do przekaźników

Wszystko niby ok, ale podczas pracy są dziwne objawy:
    1. Strasznie coś piszczy... Nie jestem w stanie tego nagrać bo mikrofon nie łapie mi tej częstotliwości, a gdy zapytałem kolegi jak opisać dany dźwięk to powiedział że nie słyszy (wtf...) - przy teście bezpośrednio z zasilacza, bądź esp8266 działa prawidłowo również z tym samym rezystorem
    2. Nie działa prawidłowo tj timer. Nie zależnie od tego na ile ustawiłem "ms" (chwilowo się zastanawiam czy to na pewno są milisekundy) to przekaźnik kompletnie wariuje i nie jest to ciągłe włącz/wyłącz, tylko potrafi zawisnąć włączony na randomowy czas

Zamieszczam kod:
    https://pastebin.com/Bw5aCq9A

PS. Zapomniałem w sumie wspomnieć o najważniejszym. Gdy tylko zepnę ze sobą PC817 i WS2811 strasznie wariują napięcia. Przy wartości 0 pokazuje się napięcie ok 0,8 V, a przy 255 jakieś 1,2-1,4
    Po odłączeniu wraca to do normy