Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria karty graficznej i komputer czasem nie widzi dysku przy włączaniu

09 Paź 2019 09:01 81 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Płyta główna: MSI B85 - G43
    Karta graficzna: Radeon Gigabyte R9 270 2GB
    Zasilacz: Silentiumpc deus g1 500w

Mam taki problem ponieważ w moim komputerze stacjonarnym nagle z dnia na dzień podczas użytkowania znikł obraz. Wcześniej kilka razy zdarzyło się tak, że na ekranie pojawiały się na chwilę kolorowe paski, albo znikł obraz na chwilę, ale była to rzadkość, więc na razie się nie przejmowałem. Po tym jak obraz znikł, już nie udało mi się uruchomić obrazu z mojej karty graficznej, dopiero gdy przepiałem wtyczkę na VGA płyty głównej, pojawił się obraz z karty zintegrowanej. Próbowałem przepiąć kartę na inne wejście PCI-e, ale nie pomogło. Próbowałem innymi kablami HDMI/DVI/VGA, ale nie pomogło. No więc wszystko wskazywało na awarię karty graficznej, no ale...

Po tej awarii podczas włączania komputera nagle pojawia się inny problem, gdyż system nie chce się zbootować z dysku i występują różne problemy. Czasem nie widzi dysku wcale, czasem wyskakuje błąd "A disk read error occurred", czasem "Reboot and Select proper Boot device", czasem wczytuje dysk, ale zacina się podczas ładowania systemu, czasem system się uruchamia (raz na 20 prób), ale jak zostawiłem włączony na noc to komputer rano był wyłączony. Raz udało mi się zrobić diagnostykę przy starcie systemu i wyskoczył błąd 0xc00000e9 (Wystąpił nieoczekiwany błąd wejścia/wyjścia).

Czy to możliwe że na raz zepsuła się karta i dysk? Czy to coś innego, płyta główna lub zasilacz?
    W Biosie sprawdziłem napięcia i są w porządku (3.3V, 5V, 12V).

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc,
    Damian
  • Poziom 42  
    Przydałoby się wykonać pomiar napięć zasilacza pod obciążeniem -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1199202&highlight=
    tajwan94 napisał:
    Czy to możliwe że na raz zepsuła się karta i dysk?

Możliwe. Należy przeprowadzić diagnostykę. Stan dysku można sprawdzić odczytując S.M.A.R.T. Kartę można sprawdzić w innym komputerze lub serwisie by mieć 100% pewności - choć objawy wskazują na uszkodzenie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1467175&highlight=
  • Poziom 2  
    Pomiar napięć miernikiem dziś nie uda mi się odczytać, kartę może uda mi się sprawdzić na innym PC, ale tutaj wrzucam screen z programu do diagnostyki SMART - Victoria.
    Chyba wszystko wydaje się w porządku i zgaduję, że "Ultra DMA CRC errors = 40" to te nieudane rozruchy systemu przy włączaniu.

Awaria karty graficznej i komputer czasem nie widzi dysku przy włączaniu
  • Poziom 38  
    Błędy CRC najczęściej oznaczają problemy z kablem SATA, warto go podmienić na inny. Nie ma to wspólnego z nieudanymi rozruchami jak sugerujesz ale ich powód może byc taki jak napisałem. Po zmianie kabla obserwuj czy się nie powiększa ich ilość, do 0 nie zmaleje ale nie powinien rosnąć.