Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz LED PWM i zamiana taśm LED na żarówki lub plafony LED

09 Paź 2019 11:11 96 1
  • Poziom 2  
    Siedzę nad tym już trzy tygodnie, pytam w sklepach "fachowców od instalacji LED" i chyba temat wykracza poza standardowe rozwiązania. Elektrodę też przeszukałem i nic nie znalazłem. I dlatego w końcu pytam tutaj.

Mam układ transformator LED stałonapięciowy -> ściemniacz LED (nie generuje sam napięcia, tylko nakłada PWM na napięcie podane na wejściu -> taśma LED (zwykła jednobarwna).

Chciałbym teraz zamienić taśmy LED na jakieś oświetlenie sufitowe z zachowaniem dotychczasowej funkcjonalności.
    Sam ściemniacz LED toleruje napięcia na wejściu/wyjściu od 12V do 48V. Mogę wymienić więc zasilacz na inne napięcie jeżeli trzeba, musi jednak pozostać stałonapięciowość przy modulacji PWM. Dokładne dane ściemniacza (V1-H/P): na Aliexpress oczywiście

Mogą być reflektorki z żarówkami LED 12V, lub jakiś panel/plafon LED. Mogę też coś przerobić. Np. w lampie wymienić gniazdo GU10 na inne (G9?) i puścić to na 12V. Albo w plafonie odciąć transformator i zasilić LED bezpośrednio. Generalnie "majsterkowanie" wchodzi w grę. Ale:

1. Nie mogę znaleźć informacji, które żarówki LED 12V dopuszczą PWM. To by było najlepsze rozwiązanie. Miałbym eleganckie, kierowane punkty świetlne na suficie. Ale obawiam się, że wszystkie żarówki LED 12V mają wewnętrzną elektronikę, która odfiltruje modulację. Po prostu kompletnie nie znam się na żarówkach LED :)

2. Nie wiem, który plafon LED nadaje się do przeróbki, aby odciąć część 230V i zasilać bezpośrednio LEDy

3. A może jest jakieś gotowe rozwiązanie/lampa/plafon na niskie napięcie DC, które toleruje sterowanie PWM i tylko nie mogę go znaleźć?

Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    Ad.1. O ściemnialnych źródłach światła LED 12V MR16 raczej zapomnij. W środku przeważnie siedzi PT4115, który może de facto realizować ściemnianie po PWM'ie, ale przeważnie producenci to olewają.
    Ad.2. Plafony/plafoniery/downlighty LED przeważnie posiadają zasilacze stałoprądowe (CC) więc o nich również możesz zapomnieć.
    Ad.3. Patrząc przez pryzmat ad.1. i ad.2. odpowiedź sama się nasuwa.

Jeśli tak bardzo chcesz się trzymać tego sterownika to pozostaje Ci budowa własnych źródeł światła/plafonów, opartych o tę samą (prostą jak budowa cepa) topologię jak w taśmach LED.