Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik elektrotermiczny -wspólny GND prądu stałego i zmiennego -jak podłaczyć?

09 Paź 2019 11:53 177 9
  • Poziom 3  
    Chcę podłączyć Siłownik elektrotermiczny EMO TM. W schemacie podłączeń sa przewody
    1) GND (COM) - odczytałem to jako uziemienie wspólne
    2) 24VAC zasilanie prądem zmiennym -
    3) Y sterowanie zaworem 0-10VDC (prąd stały)
    4) nie podłączony
    Siłownik elektrotermiczny -wspólny GND prądu stałego i zmiennego -jak podłaczyć?
    Jako zasilanie 24VAC chcę użyć transformatora toroidalnego z którego wychodzą dwa przewody tego samego koloru
    Napięcie sterujące 0-10VDC jest ze sterownika PLC gdzie oznaczone jest wyjście analogowe oraz drugie wyjście Ground

Pytanie jak to wszystko podłączyć
    a szczególnie do czego podłączyć GND który przecież ma być wspólny dla napięcia 24V prąd zmienny jak i 0-10 prąd stały
  • Poziom 23  
    W sterowniku nie podpinasz pod AI (wejscie) tylko pod AO (wyjscie).

GND siłownika trzeba połączyć z Ground sterownika. Jeżeli sterownik ma izolowane zasilanie, to jeszcze G0 (lub 0VAC lub GND lub jak tam się jeszcze inaczej nazywa) zasilania z Ground.
  • Poziom 3  
    Tak oczywiście mój błąd w opisie - w sterowniku podpinam pod AO (wyjscie) - poprawiłem schemacik.
    Pozostaje pytanie jak podłączyć transformator - jeden przewód pod 24VAC. A drugi?
  • Poziom 23  
    Napisałem powyżej ale to może być nie do końca zrozumiale. Zdjęcie sterownika z opisem listw by się przydało, wtedy problem się rozwiąże.

Może być też symbol albo link do karty katalogowej.
  • Poziom 25  
    Masz użyć dwóch zasilaczy: 24VDC i trafo 24VAC - gdzie GND będzie wspólny dla DC ii AC
  • Poziom 23  
    Andrzej42 napisał:
    Masz użyć dwóch zasilaczy: 24VDC i trafo 24VAC - gdzie GND będzie wspólny dla DC ii AC

To zależy od sterownika. W wentylacji i ciepłownictwie zasilanie 24VAC do niedawna było standardem, a i nadal jest bardzo rozpowszechnione. Nowe produkty są zwykle uniwersalne, akceptując zasilanie AC i DC
  • Poziom 3  
    gag70 napisał:
    Andrzej42 napisał:

To zależy od sterownika. W wentylacji i ciepłownictwie zasilanie 24VAC do niedawna było standardem, a i nadal jest bardzo rozpowszechnione. Nowe produkty są zwykle uniwersalne, akceptując zasilanie AC i DC

Mój Loxone ma zasilanie 24VDC.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    No niestety dwa zasilacze. Siłownik akceptuje tylko AC, sterownik tylko DC

+24V zasilacza na:
    - +24V na wtyczce zasilania w sterowniku

0V zasilacza DC na:
    - jedno wyprowadzenie trafo 24VAC,
    - Ground na wtyczce zasilania w sterowniku,
    - Ground na wtyczce wyjść analogowych AO
    - 0V siłownika

Drugie wyprowadzenie trafo na:
    - 24VAC w siłowniku

AO sterownika na:
    - wejście 0-10V siłownika

Oba zasilania przez bezpieczniki topikowe 1A. Może być szklany radiowy albo 5x20 albo wkładki D01 ...
  • Poziom 3  
    Ostatnia odpowiedź wydaje się klarowna - siądę nad tym w najbliższych dniach i podzielę się efektami