Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Terminal GPON + tp-link archer c9

09 Paź 2019 16:28 165 6
  • Poziom 14  
    Dzień dobry. Jakiś czas temu został podłączony u mnie światłowód. Razem z internetem skusiłem się na TV światłowodową. ISP dał mi router Huawei HG8546M. Niestety ISP doszedł do wniosku, że nie będzie dawał możliwości wchodzenia w konfigurację routera, a co za tym idzie jak chcę np. zmienić nazwę WiFi lub hasło, muszę dzwonić na serwis i czekać aż oni mi to zrobią. Niestety tylko w dni robocze. Jak będę chciał coś zmienić w routerze, muszę czekać do poniedziałku. Nie ukrywam, że ten router przy prędkości 400 Mb/s i WiFi 2.4 GHz nie jest najlepszy. Jakiś czas temu, przed uruchomieniem TV, ISP dostarczył mi taki fajny terminal GPON a dokładniej Huawei HG8010H. Nie ukrywam, że byłem z tego bardzo zadowolony, ponieważ sam mogłem zarządzać swoją siecią. Jak wiadomo, miałem też dane PPPoE i sam wszystkim się zajmowałem. Niestety wtedy miałem jeszcze stary router, który nie obsługiwał VLAN'ów, ale planowałem kupić coś lepszego. Po uruchomieniu TV, ISP wymienił terminal na ten router. I teraz mam pytanie. Czy jeżeli zwrócę się z prośbą do ISP o wymianę routera na ten terminal lub na swój koszt dokonam zakupu tego terminala oraz wspomniany w temacie router, podłączę wszystko jak należy, wówczas wszystko będzie działać? Wiadomo - muszę zgłosić to do ISP, żeby ich system wykrywał ten terminal oraz dostać od nich dane PPPoE, które właściwie już mam oraz ID VLAN do internetu, TV oraz telefonu. Generalnie to mam taki zamysł, że router będzie podłączony przez WAN do terminala GPON, pierwszy oraz drugi port LAN pójdą na dwa dekodery TV, a trzeci i czwarty np. użyję switcha do rozdzielenia. Zastanawiam się również nad zainstalowaniem DD-WRT, ale to nie jest konieczne. Orientacyjnie popatrzyłem na emulatorze tp-link ten model routera i ma on takie możliwości, więc wydaje mi się, że powinno to działać. Jednak chciałbym uzyskać potwierdzenie, bądź inny pomysł przed zakupem sprzętu. Chciałbym również w drugim końcu domu postawić drugi router, ponieważ zgaduję, że zasięg WiFi z tego pierwszego nie byłby najlepszy. Chociaż najpierw chciałbym zobaczyć jak ew. poradzi sobie archer c9, a potem będę myślał nad czymś innym. Zastanawiałem się nad modelem również tp-link a dokładniej model archer c5. Jeżeli macie jakieś inne pomysły, z chęcią posłucham :) Pozdro!
  • Poziom 43  
    @Saimer
    Ta TV jest na Vlan-ach bo to IPTV - nie dostaniesz danych logowania do usługi telewizyjnej byś mógł dać w to miejsce swój router.
    Albo GPON tylko z netem, albo ich router z netem i tv - albo jeden, albo drugi ale zostać musi.
  • Poziom 14  
    To wiem, ale chyba nie do końca wiem co masz na myśli. Pisałem, że będę musiał dostać od nich ID VLAN do tv. Potem np. pierwsze dwa porty będą do tv w innym vlanie niż internet. I właśnie w takiej konfiguracji wydaje mi się, że powinno zacząć działać. Dobrze kombinuję?

PS. Wlan'ach? Chyba vlan'ach :p
  • Poziom 43  
    Saimer napisał:
    Pisałem, że będę musiał dostać od nich ID VLAN do tv.

A ja Ci napisałem, że żadnych takich danych nie dostaniesz.
    Więc nie wykorzystasz starego GPONa a vlanów NIE ustawisz dla tv na swoim routerze.
  • Poziom 14  
    Znaczy co do id vlanów to właściwe już je dostałem, ponieważ podczas konfiguracji TV na terminalu gpon zostały mi podane, aczkolwiek nie mogłem z nimi nic zrobić na aktualnym routerze. Czy to coś zmienia?

PS. PPPoE również mam
  • Poziom 43  
    Saimer napisał:
    Czy to coś zmienia?

Kup router i sprawdź.
    Nie oczekuj, że ktoś Ci zdalnie to potwierdzi (bo zależy to od wielu czynników).
    Są sytuacje, że działa a są sytuacje, że wszystko się tnie/zawiesza itd
  • Poziom 14  
    Okej. Dzięki za info