Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć

TomekMx 09 Oct 2019 17:01 507 8
 • #1
  TomekMx
  Level 3  
  Witam. Mam pytanie odnośnie skonstruowania amatorskiego zestawu audio (do domu) z elementów, które zostały mi po samochodach. Mianowicie są to:
  - radio JVC (4 x 50W), które już podłączyłem sobie za pomocą zasilacza 12V i działa
  - 2 głośniki CLARION SRR 1028 (2-drożne, 4 Ohm, 120W/30W, pasmo przenoszenia 45 - 30000 Hz)
  - 2 głośniki MAGNAT CAR FIT 915 (2-drożne, 4 Ohm, 70W/35W, pasmo przenoszenia 48 - 21000 Hz)
  - 4 głośniki z NISSANA PRIMERY 1998 - ciężko o konkretniejsze dane co do modelu (szerokopasmowy chyba, 4 Ohm, 30W/15W)

  Teraz meritum. Chciałbym wykorzystać wszystkie elementy (a przynajmniej jak najwięcej z nich, zwłaszcza głośniki CLARION i MAGNAT), konstruując dwie kolumny i dwie "satelitki". Jeśli byłoby to możliwe, chciałbym w każdej kolumnie umieścić głośniki 1x CLARION, 1x MAGNAT i 1x gł. z NISSANA, natomiast każda "satelitka" to po prostu głośnik z NISSANA w obudowie. Z racji, że w odtwarzaczu są 4 wyjścia głośnikowe, w każdej kolumnie głośniki powinny być połączone ze sobą w "zestaw". Pytanie moje brzmi: jak to zrobić? Równolegle? Szeregowo? Stosować jakieś dodatkowe zwrotnice? Czy inne elementy? Jeśli tak, to jakie?
  Szukałem trochę czegoś na ten temat, ale nie znalazłem niczego gdzie omawiany byłby temat zbudowania kolumny z głośników samochodowych (proszę się nie śmiać, nie chcę żeby tak drogocenny sprzęt się marnował). Nie chodzi mi o najlepszy z możliwych zestaw audio, chcę najlepiej jak to możliwe wykorzystać to co mam. Głównie chodzi mi o porady, ewentualnie jakieś schematy, jak to rozgryźć z punktu widzenia elektroniki żeby niczego nie zepsuć, a żeby grało możliwie najkorzystniej. Co do obudowy kolumn to będę ją konstruował trochę na słuch, trochę sugerując się ograniczeniami miejsca i materiałów do budowy, więc o to na razie nie pytam:)
  Jeżeli ktoś byłby na tyle miły i uprzejmy żeby coś pomóc, jakoś nakierować mnie na odpowiednie tory, byłbym bardzo wdzięczny. Mam nadzieję, że wszystko opisałem w miarę przejrzyście.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  TomekMx
  Level 3  
  Głośniki są następujące (specyfikacje z internetu, to co udało mi się znaleźć):
  CLARION SRR 1028
  Reproduction system: Coaxial 2-way
  Titanium Metallised TM-MIPP cone woofer: 100 mm
  Metallised PEI balanced-drive tweeter: 25 mm
  Powerful strontium magnet for dynamic bass response: ●
  Music peak power (W): 120
  Continuous power (W): 30
  Fs (Hz): 120
  Qts: 0.70
  Vas (Litres): 1.5
  Frequency response (Hz): 45 ~ 30,000
  Efficiency (db/W/m): 90

  MAGNAT CAR FIT 915

  Moc ciągła: 35 W
  Moc szczytowa: 70 W
  Wymiary głośnika: 4x6 cali
  Typ głośnika: 2-drożny
  Pasmo przenoszenia:48 - 21000 Hz
  Czułość: 90 dB
  Impedancja: 4 ohm

  "GŁOŚNIK Z NISSANA" - 28156 2F000 - ani dokładniejszej nazwy, ani specyfikacji nie udało mi się znaleźć, jedynie coś w miarę podobnego - myślę, że można się w pewnym stopniu sugerować takimi danymi:
  ŚREDNICA : 155mm
  MOC MAX : 30W
  MOC RMS : 15W
  IMPEDANCJA CEWKI : 4 Ohm
  DYNAMIKA AUDIO : 88db
  PASMO AKUSTYCZNE : 70Hz - 10KHz
  MEMBRANA : PAPIEROWA

  RADIO JVC KD-R45
  IMPEDANCJA CEWKI : 4 Ohm
  MOC WYJŚCIOWA: 200 W (4 x 50 W)
  ZASIĘG CZĘSTOTLIWOŚCI: 40 - 20000 Hz


  W poście zdjęcia wyżej wymienionych głośników + obrazowy schemat jak bym mniej więcej chciał żeby to wyglądało.
  Nie wiem jak połączyć głośniki w kolumnach żeby wykorzystać trzy sztuki w jednej kolumnie i moc w nich drzemiącą. Wszystkie głośniki są o impedancji 4 Ohm. Jeśli dobrze kojarzę, to łącząc je szeregowo uzyskam impedancję zsumowaną, czyli 3 x 4 = 12 Ohm. Jeśli równolegle, to będzie ona wynosiła ok. 1,333 Ohm. Nie wiem która z sytuacji jest korzystniejsza (o ile w ogóle którakolwiek jest korzystna), które rozwiązanie da lepsze efekty i nie zepsuje czegokolwiek przy okazji. Impedancja w radiu to 4 Ohm. Ewentualnie może da się zastosować jakieś środki/rozwiązania, które wyeliminują ryzyko zepsucia się jakichś elementów i poprawią ogólną sprawność/efektywność całości. Wszystko chciałbym (jeżeli się da) zrobić jak na poniższym schemacie i podłączyć do radia samochodowego.
  Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć
  Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć
 • #4
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Ja bym zrobił 4 satelitki po jednym głośniku Magnat i Clarion. Kolumny na trzech różnych głośnikach są bez sensu, czasami mniej znaczy lepiej :D Z tych podanych parametrów to chyba tylko magnaty zamruczą jakimś basem. Zaczął bym od nich.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  TomekMx
  Level 3  
  Witam, dziękuję za odpowiedzi.
  Winylov, rozumiem że masz na myśli rozwiązanie jakie rozrysowałem na SCHEMACIE 1? Tylko, że w takim wypadku impedancja układu wyniesie 2 Ohm (jeśli się nie mylę). Czy to nie zaszkodzi głośnikom/radiu? Radio ma impedancję 4 Ohm.
  Jeszcze przyszły mi do głowy rozwiązania kolumn jakie rozrysowałem na SCHEMACIE 2 i SCHEMACIE 3. Na SCHEMACIE 2 podłączam szeregowo 2 głośniki 4 Ohm co sumując daje 8 Ohm układu. Równolegle do tego układ szeregowy trzeciego głośnika 4 Ohm i opornika 4 Ohm (suma impedancji również 8 Ohm). Dwa układy 8 Ohmowe połączone równolegle powinny dać ostatecznie sumę 4 Ohm. Czy dobrze myślę? I czy ten opornik nie będzie ostatecznie niepotrzebnie produkował ciepła marnując moc?
  SCHEMAT 3 to w zasadzie to samo co 2, tylko zamiast opornika zastosowany czwarty głośnik. Wtedy jedna kolumna składała by się z 1 x CLARION, 1 x MAGNAT i 2 x GŁ. NISSANA. Nie przedobrzyłem?
  Jeśli chodzi o obudowy kolumn/głośników to oczywiście będę szukał inspiracji w podobnych rozwiązaniach (zależnie od tego, na co się w ostateczności zdecyduję).
  Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć Zestaw audio - kolumny z głośników samochodowych - jak to ugryźć
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  TomekMx
  Level 3  
  Dzięki za pomoc. Pobawię się zatem z tym i zobaczę co z tego wyjdzie. W razie czego dam znać odnośnie efektów.
  Pozdrawiam.