Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laskomex LM -8W - uszkodzony mikrofon?

09 Paź 2019 20:45 150 10
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich forumowiczów, pewnie temat już kiedyś był poruszany. Pomóżcie mi. Mam słuchawkę Laskomex LM-8W - wybieranie jest, otwieranie również działa lecz muszę naprawdę krzyczeć, żeby ktoś usłyszał cokolwiek na dole przy centralce. Co zrobiłem:
    - wymieniłem głośnik na inny z takiej samej słuchawki lecz używanej
    - P1 potencjometr regulowałem, również nie przyniosło to efektu
    - zapytałem sąsiadów jedna sąsiadka obok ma to samo, druga powiedziała że u niej wszystko w porządku.
    Co mogę jeszcze sprawdzić? Czy istnieje jakiś wzmacniacz mikrofonu na płytce?
    Proszę o odpowiedź na Priv, gdziekolwiek.
    Proszę ratujcie.
  • Poziom 8  
    Skoro inni nie mają tego problemu(u sąsiadów i głośniki i mikrofony sa sprawne ). Słyszałem ze coś padło na płytce tej mojej słuchawki. Ale przydałby się jakiś schemat. Macie jakieś pomysły.
  • Poziom 27  
    lion01 napisał:
    Ale przydałby się jakiś schemat. Macie jakieś pomysły.

Masz urządzenie, więc schemat możesz sobie sam rozrysować. wzmacniacz mikrofonu nie jest zbyt skomplikowany.
  • Pomocny dla użytkowników
    Sprawdź, który kabelek idzie do mikrofonu a znajdziesz ścieżkę, która prowadzi do wzmacniacza. W starych unifonach często wzmacniacz mieścił się w mikrotelefonie a nie na płytce. Tu raczej jest na płytce (jeden lub 2 tranzystory).
  • Poziom 8  
    Na zdjęciu jest zaznaczony przewód od mikrofonu idący do płytki. Z drugiej strony płytki oprócz microswitcha potencjometra P1 oraz kondensatorów elektrolitycznych sztuk 3 nie ma nic ciekawego. Więc co wymienić gdzie to jest proszę o pomoc. Mikrofon jest to zwykła pojemnościowka wymieniłem ale też na używany . Pomóżcie co sprawdzić ewentualnie wymienić. Pozdrawiam.
    Do sprawdzenia tranzystor odpowiedzialny za wzmocnienie mikrofonu. Jest to ten w pobliżu potencjometru montażowego, który służy też do regulacji wzmocnienia.
    Do sprawdzenia też dioda Zenera, która stabilizuje napięcie dla tegoż wzmacniacza.
    Poza zaznaczonym tranzystorem, który jest wstępnym wzmacniaczem, w tym samym torze są jeszcze kolejno dwa tranzystory. Jakby co to je też należy sprawdzić.

Wszystko zaznaczyłem żółtymi obwódkami.

Laskomex LM -8W - uszkodzony mikrofon?
  • Poziom 8  
    Nie pozostaje nic innego jak wylutować i sprawdzić mam drugą taką płytkę mogę podmienić.
    Najlepiej sprawdź podejrzane elementy bez wylutowywania. Jak stwierdzisz nieprawidłowość, to dopiero wtedy wylutuj i sprawdź raz jeszcze. Inna opcja, to pomiar napięć podczas działania unifonu na wymienionych przeze mnie elementach.
    Tranzystor z lewej strony jest typu npn a te pozostałe dwa zaznaczone są typu pnp. Dioda Zenera na napięcie 4,3V.
  • Poziom 8  
    Ok to podłącze go spowrotem (bo nie mam innej możliwości ) i wybiorę numer lokalu na dole w centralce i pomierzę.