Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy kolumny aiwa sx-77 bedą dobrze grały przy wiezy aiwa nsx-v900

09 Paź 2019 21:00 144 16
  • Poziom 3  
    Jestem laikiem w tych sprawach i znalazłem starą wieże aiwa nsx-v900 i chialbym dokupic do niej jakieś kolumny. Czy np aiwa sx-77 bedą dobre?
  • Poziom 43  
    Jak nie masz kolumn z tej wieży, to będą dobre.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Pasować będą. Pamiętaj tylko, że wzmacniacz w nsx-900 ma 80W na kanał (wg specyfikacji), a deklarowana moc kolumn to 60W. Więc będziesz mógł grać max na pół mocy wieży.
  • Poziom 33  
    TomaszC. napisał:
    Więc będziesz mógł grać max na pół mocy wieży.

Możesz to uzasadnić? Czy to tylko taka Twoja teoria?
  • Poziom 29  
    80 jest zawsze większe od 60. Jeżeli ten sam producent wieży(wzmacniacza) i kolumn deklaruje określoną ich moc to chyba wie co robi. Jeżeli podłączymy do wzmacniacza kolumny o mocy 25% mniejszej i damy pełną moc ze wzmacniacza to moim zdaniem nic dobrego z tego nie będzie. Dlatego napisałem o połowie mocy wieży. Czy jakbym napisał 3/4 mocy wieży byłoby lepiej?

mariuszp19 napisał:
    Czy to tylko taka Twoja teoria?

Myśl jak chcesz.
  • Poziom 33  
    Proponuję trochę poczytać i dopiero snuć teorie.
    Szybciej uszkodzisz kolumny przesterowanym wzmacniaczem. Sytuacja taka nastąpi kiedy będziesz próbował wysterować kolumny za słabym wzmacniaczem.
    Natomiast w przypadku mocniejszego wzmacniacza kolumny zaczną charczeć co będzie sygnałem do ściszenia wzmacniacza.
    Zresztą jest masę wątków na ten temat.
    Pierwszy z brzegu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16263838#16263838
  • Poziom 43  
    @mariuszp19 ma rację, z tym że jak:
    mariuszp19 napisał:
    w przypadku mocniejszego wzmacniacza kolumny zaczną charczeć co będzie sygnałem do ściszenia wzmacniacza.

...ale go nie ściszysz przez dłuzszy czas, to (tak samo jak w przypadku przesteru z za słabego wzmacniacza), głośniki w kolumnach też można spalić.

TomaszC. napisał:
    wzmacniacz w nsx-900 ma 80W na kanał (wg specyfikacji)

Tyle, że to moc mierzona przy 1kHz i z THD 1%.
    W całym paśmie i przy mniejszych zniekształceniach, wzmacniacz wygeneruje niższą moc.
    Jak ktoś się "postara" to spalić głośniki w kolumnach może każdym wzmacniaczem, nawet takie o mocy 100W, 10W wzmacniaczem. Dla "zdolnego" nic trudnego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    mariuszp19 napisał:
    w przypadku mocniejszego wzmacniacza kolumny zaczną charczeć co będzie sygnałem do ściszenia wzmacniacza.

Czyli grania z mniejszą mocą. Doszedłeś do tego o czym pisałem w swojej pierwszej wypowiedzi. Gratulacje.

DjMapet napisał:
    ...ale go nie ściszysz przez dłuzszy czas, to (tak samo jak w przypadku przesteru z za słabego wzmacniacza), głośniki w kolumnach też można spalić.

Czyli jednak coś w tym jest. A ja nigdzie nie pisałem, że konfiguracja o której tu mowa jest jedyną opcją uszkodzenia głośników.

A tak na marginesie, to dyskusja odbiegła od głównego pytania autora wątku. Podsumowując (sądzę, że koledzy się ze mną zgodzą) wieża w tej konfiguracji zagra.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    TomaszC. napisał:
    Czyli grania z mniejszą mocą.

Niekoniecznie. Każdy normalny głośnik (nie biorąc pod uwagę typowych no name), jest w stanie przyjąć bez uszczerbku nawet kilkadziesiąt % większą moc od nominalnej, byle nie z przesterowanego wzmacniacza.

TomaszC. napisał:
    Czyli jednak coś w tym jest

Zawsze i w każdą stronę "coś w tym jest", zwłaszcza:
    DjMapet napisał:
    Jak ktoś się "postara"

..... . :-(

TomaszC. napisał:
    (sądzę, że koledzy się ze mną zgodzą) wieża w tej konfiguracji zagra

Zgoda! :wink:

Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    TomaszC. napisał:
    Czyli grania z mniejszą mocą. Doszedłeś do tego o czym pisałem w swojej pierwszej wypowiedzi. Gratulacje.

Tylko, że charczenie usłyszysz, a harmonicznych nie i w tym jest różnica. Przeświadczony myślą, że wzmacniacz jest słabszy niż moc kolumn, będziesz grał z połową jego mocy, a głośnik wysokotonowy pójdzie z dymem.
  • Poziom 43  
    Podejrzewam, że w Aiwie nie siedzi nic lepszego niż np TDA7294. Który ma ze 65Watów.

A daje nawet mniej bo z kontaktu ta wieża bierze 130Watów, to na kanał jest 65Watów , z czego przy 6 omach da jakieś 40Watów max.
  • Poziom 29  
    W tej Aiwie jako wzmacniacz pracuje STK419-130 lub STK419-140 w zależności od wersji (dwie wersje SM). Poza tym nie spotkałem się z wersją Aiwy w której był jakikolwiek TDA (ale mogłem coś przeoczyć). Aiwa robiła końcówki mocy albo na STK albo tranzystorowe.
  • Poziom 29  
    Tylko o czym tu gdybać? Odpowiedź na pytanie autora wątku została udzielona.
  • Poziom 43  
    TomaszC. napisał:
    Tylko o czym tu gdybać?
    Odnosiłem się do postu Kol. Tremolo o mocy tego sprzętu.
    Co do doboru kolumn względem mocy wzmacniacza najtrafniejsze są porady Kol. DjMapet.
  • Poziom 29  
    Tylko że Kol. Tremolo snuł swoje rozważania odnośnie kości TDA która w Aiwie nie występuje.
  • Poziom 43  
    TomaszC. napisał:
    Kol. Tremolo snuł swoje rozważania odnośnie kości TDA która w Aiwie nie występuje.
    Ale zasada jest stała - niezależnie od tego czy to hybryda, czy kość czy wzmacniacz na elementach dyskretnych.