Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny, offset sygnału

09 Paź 2019 21:03 111 6
  • Poziom 19  
    Powiedzmy że mam taki sinusoidalny, ma on zmienną amplitudę i zero przesunięte do 2,5V (połowa zasilania).

Potrzebuje go przerobić tak aby wyglądał jak na poniższym obrazku,

Zasadniczo, zadowolił bym się jedną połówką sygnału i pewnie wystarczył by wzmacniacz różnicowy. Jednak chciał bym pokombinować z obiema połówkami.
  • Poziom 43  
    Najpierw oczywiście trzeba usunąć składowa stałą.

Wygląda jak przebieg wyprostowany dwupołówkowo, prostownik na wzmacniaczu operacyjnym można zrobić na kilka sposobów np:
    Wzmacniacz operacyjny, offset sygnału Wzmacniacz operacyjny, offset sygnału Wzmacniacz operacyjny, offset sygnału Wzmacniacz operacyjny, offset sygnału
    Mogą to być prostowniki z diodami albo oparte na ograniczonym zakresie napięć wyjściowych (rys 3 - wzmacniacz nie może dać mniej niż 0V)
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o prostownik idealny, to myślałem najpierw "wyprostować" przebieg, a dopiero potem go przesunąć. W tedy nie będzie trzeba wchodzić w napięcia ujemne.
  • Poziom 43  
    figa_miga napisał:
    Jeśli chodzi o prostownik idealny, to myślałem najpierw "wyprostować" przebieg, a dopiero potem go przesunąć. W tedy nie będzie trzeba wchodzić w napięcia ujemne.
    Niektóre układy nie potrzebują ujemnych napięć i mogą prostować przebiegi o zerowej składowej stałej mając tylko dodatnie napięcie, ale tak jak piszesz też się da zrobić.
    Prawdopodobnie, układy w których nie dopuszcza się do nasycenia wzmacniaczy, będą trochę szybsze, ale nie wiem czy ma to dla ciebie znaczenie.
    _jta_ napisał:
    Hm... czy na tym czwartym nie ma błędu?
    Fakt. Znaki +/- mało czytelne, "widziałem" je tam gdzie się ich spodziewałem :)