Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik bluetooth - naprawa układu ładowania

09 Paź 2019 22:13 99 6
  • Poziom 2  
    Cześć,
    Mam uszkodzony układ ładowania/zasilania w głośniku bluetooth DOSS Soundbox XL. Głośnik jest zasilany dwoma ogniwami 18650, 2s. Ogniwa były połączone do płytki widocznej na zdjęciach poniżej. Cały ten pakiet miał tylko jedno złącze, które jednocześnie zasilało głośnik i przez nie pakiet był ładowany, o dziwo, z zasilacza 12V, 2,5A.
    1. Możecie zidentyfikować co to jest za płytka? Tylko jakiś BMS/Balancer czy coś bardziej zaawansowanego?
    Niestety producent nie sprzedaje takich elementów i będę musiał kupić na ali/alle itp.
    2. Jeśli element będzie trudny do dostania to chciałbym zrobić jakiś alternatywny układ ładowania. Tylko czy wtedy będę mógł zostawić zasilacz 12V? Czy wymiana na 8,4V?

Jeśli będą potrzebne zdjęcia środka głośnika to postaram się je tutaj wkleić :wink:

Głośnik bluetooth - naprawa układu ładowania Głośnik bluetooth - naprawa układu ładowania
  • Poziom 23  
    Możesz się bawić z naprawą tego balansera ale czy to się opłaci?
    Kup tani balanser 2S na znanym portalu polskim Link
    i do tego zasilacz za kilka zł 9V będziesz miał po problemie niskim kosztem
  • Poziom 2  
    Balanser z linka to to samo co było w głośniku? To (+ zasilacz 9V) wystarczy do bezpiecznego ładowania? Czytałem, że to słabe rozwiązanie ze względu na odcięcie dopiero przy 4,3V na ogniwo itd. Z resztą ciekawe czemu producent stosuje zasilacz 12V....
  • Poziom 23  
    Mam ten balanser od 2 lat w oscyloskopie i sprawuje się dobrze u mnie.
    Balanser powinien pracować przy zasilaniu 12V, ale musiał byś kupić dwa i sprawdzić jak zachowuje się przy 12V.
    Ja miałem akurat zasilacz 9V/800mA i nim ładuje.
  • Poziom 2  
    Zrobiłem listę zakupów, proszę o informację czy jest ok:

1. Balanser podany przez banmar_2005. BTW, TEN balanser będzie zły? Wygodniej mi go kupić (odbiór w sklepie), ale martwi mnie podany przedział zabezpieczenia przed nadmiernym ładowaniem: 4.25 - 4.35 i jeszcze ±0.05?

2. Pakietowanie ogniw 18650. Podobno lutowanie jest trudne i niebezpieczne dlatego planuję kupić koszyk: Link

3. Przewody - proszę o informację jaką średnicę potrzebuję.

4. Zasilacz. Nie wiem jak mógłbym przetestować balanser, żeby móc zasilać 12V, dlatego dla pewności kupiłbym 9V. Dwie propozycje: 9V1A lub 9V2A

5. Przejściówka. Wtyk jest 4.0x1.7, a taniej chyba wyjdzie, któryś z powyższych zasilaczy i TA redukcja.

Czy to wystarczy? Te konkretne produkty będą odpowiednie?
  • Poziom 2  
    Ta płytka, której zdjęcia są w pierwszym poście, to jakiś prosty BMS czy ma funkcję balansera?
  • Poziom 38  
    Pakiet 2S
    drGargamel napisał:
    Mam uszkodzony układ ładowania/zasilania w głośniku bluetooth DOSS Soundbox XL

A skąd to wiesz ?
    drGargamel napisał:
    Możecie zidentyfikować co to jest za płytka? Tylko jakiś BMS

Układ zabezpieczający BMS z pakietu 2S
    drGargamel napisał:
    2. Jeśli element będzie trudny do dostania to chciałbym zrobić jakiś alternatywny układ ładowania. Tylko czy wtedy będę mógł zostawić zasilacz 12V? Czy wymiana na 8,4V?

12V nie zasila ci tego pakietu bezpośrednio tym pakietem zapewne zarządza inny układ który go zasila.

Po odpięciu pakietu i podłączeniu samego zasilania głośniki włączają się ?
    Sprawdzałeś napięcie na gnieździe ładowania pakietu po odczepieniu przewodu ?
    Jakie ogniwa masz w pakiecie sprawdzałeś ich napięcie ?

Przykład połączenia:

Głośnik bluetooth - naprawa układu ładowania