Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe wodne - sterowanie w bloku

10 Paź 2019 08:48 192 11
  • Poziom 5  
    Witam, jestem mieszkańcem bloku w nowym budownictwie.
    W bolku są 4 mieszkania, z tego akurat moje 2poziomowe. Mamy wspólną kotłownie z jednym piecem gazowym oraz bojlerem.
    Ogrzewanie na obu poziomach tylko i wyłącznie wodne podłogowe, 2 rozdzielacze - jeden na poziom. Sterowanie oparte na najtańszych termostatach Salusa, które zaś sterują elektrozaworami na rozdzielaczach.
    Chciałbym móc sterować temperaturą na poziomach zdalnie (wifi), ewentualnie kiedyś rozszerzyć to o np. sceny czy choćby automatyczne załączanie po spadku temperatury na dworze o X stopni.
    Proszę o polecenie termostatu, który będzie miał WiFi, którym można sterować elektrozaworem (sterowanie piecem odpada ze względu na sąsiadów). Plusem będzie kompatybilność z np. Asystentem Googla.
    Szukałem sam sporo.. niestety nie znam się na tym na tyle, żeby wiedzieć czy dany termostat nie jest np. tylko do pieca..

Taki termostat mam teraz:
    Ogrzewanie podłogowe wodne - sterowanie w bloku
    podłączony 3 przewodami: Faza i neutralny, a kablem z uziemienia idzie faza dla elektrozaworu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Co mają robić te sceny?
    Zdajesz sobie sprawę z tego, że przy podłogówkach jak dzisiaj wprowadzisz zmianę nastaw to ją zauważysz dopiero jutro?
    Jeżeli rozliczacie się wspólnie za ogrzewanie to obniżanie temperatury nie ma najmniejszego sensu, ponieważ to co Ty zaoszczędzisz to Ci dostarczy sąsiad przez ścianę, bo u sąsiada zwiększą się straty cieplne, a przy okazji nie dość, że wprowadzisz duże wahania temperatury u siebie to i u sąsiada.

Asystent Googla?
    Wspaniałe narzędzie dla włamywaczy tak samo jak FB czy NK gdzie ludzie obnażają się totalnie i piszą zaproszenia dla przestępców w stylu "szanowni złodzieje, możecie się włamywać, bo obecnie nas nie ma i nie będzie przez najbliższe 2 tygodnie, gdyż jesteśmy w Grecji na wczasach, co też potwierdzamy fotkami z wczasów".

A jeżeli już się upierasz to poczytaj na temat Honeywell Evohome czy Tech i3
    Jeżeli zaś chodzi o pogodową regulację temperatury to taką regulację powinien posiadać Wasz kocioł. Jeżeli nie posiada to musiałbyś przerobić swoją instalację dokładając zawór mieszający i regulator pogodowy.
  • Poziom 5  
    Tak jak napisałem, na ten moment zależy mi na wymianie posiadanych przeze mnie termostatów na takie którymi będę mógł sterować poza domem, a także w każdym momencie sprawdzić jaka jest w nim temperatura. Te, które posiadam teraz uważam za chłam bo ustawiona na nim temperatura nawet po 5 dniach ma się nijak do tej w mieszkaniu mimo, że sam termostat się już wyłącza.
    Za ogrzewanie, czyli gaz rozliczamy się wspólnie ale według liczników ciepła w Gj, także zależy mi na kontroli.
    Co do asystenta googla i scen zgadzam się z Twoją opinią. Natomiast gdzieś w przyszłości może będzie to wyglądało inaczej, a może nigdy z tego nie skorzystam.

Rozumie, że podane przez Ciebie dwa termostaty mogę zamienić z moimi 1 do 1 i będą spełniały funkcję sterowania elektrozaworem?
  • Poziom 32  
    Regulacja pogodowa - tak jak kolega Plumi pisał - powinna być w kotłowni.
    U ciebie można zastosować system regulacji pomieszczeniowej.
    Skoro masz termostaty w pomieszczeniach połączone przewodami z rozdzielaczami to możesz zastosować system przewodowy, ale jeśli nie ma połączenia kablowego górny rozdzielacz z dolnym to będą to dwa osobne systemy.
    System bezprzewodowy pozwoli połączyć wszystko w jeden system.
    Ze znanych mi systemów pozwalających połączyć się z "internetem", żeby mieć możliwość sterowania zdalnie to:
    Danfoss Link i nowy Danfoss Icon
    Honeywell evoHome
    polski TECH sterowniki
    SALUS Controls

Musisz wejść na strony tych producentów i zobaczyć co ci się spodoba.

Ale z tego co kojarzę to żaden system nie ma uzależnienia jego pracy od temperatury zewnętrznej - to już kwestia regulacji pogodowej z kotłowni.
  • Poziom 35  
    patol2010, napisał:
    Cytat:
    Chciałbym móc sterować temperaturą na poziomach zdalnie (wifi), ewentualnie kiedyś rozszerzyć to o np. sceny czy choćby automatyczne załączanie po spadku temperatury na dworze o X stopni.

Ciekawe podejście do tematu. U mnie na przykład mierzę temperaturę w pomieszczeniach. Panująca temperatuta na zewnątrz mnie nie interesuje.
  • Poziom 5  
    ls_77 napisał:
    Regulacja pogodowa - tak jak kolega Plumi pisał - powinna być w kotłowni.
    U ciebie można zastosować system regulacji pomieszczeniowej.
    Skoro masz termostaty w pomieszczeniach połączone przewodami z rozdzielaczami to możesz zastosować system przewodowy, ale jeśli nie ma połączenia kablowego górny rozdzielacz z dolnym to będą to dwa osobne systemy.
    System bezprzewodowy pozwoli połączyć wszystko w jeden system.
    Ze znanych mi systemów pozwalających połączyć się z "internetem", żeby mieć możliwość sterowania zdalnie to:
    Danfoss Link i nowy Danfoss Icon
    Honeywell evoHome
    polski TECH sterowniki
    SALUS Controls

Musisz wejść na strony tych producentów i zobaczyć co ci się spodoba.

Ale z tego co kojarzę to żaden system nie ma uzależnienia jego pracy od temperatury zewnętrznej - to już kwestia regulacji pogodowej z kotłowni.

Dziękuję. Natomiast istnieją chyba dwa sposoby na mój problem:
    1. Znalezienie termostatów, które będę mógł wpiąć zamiast obecnych, a spełniające mój wymóg dotyczący sterowania z odległości.
    2. Listwa sterująca, siłowniki, termostaty, bramka wifi (np. tech sterowniki) i to na każdy mój rozdzielacz osobno.

Zastanawiam się czy w momencie, gdy parter jest jedną otwartą powierzchnią jest sens bawić się w sposób nr 2.. (6 pętli).
    Na górze już miałoby to sens gdyż istniałaby wtedy możliwość rozdzielenia temp. w pokojach, a co najważniejsze w łazience (3 pokoje i łazienka = 4 pętle).

Dodano po 5 [minuty]:

Ryszard49 napisał:
    patol2010, napisał:
    Cytat:

Ciekawe podejście do tematu. U mnie na przykład mierzę temperaturę w pomieszczeniach. Panująca temperatuta na zewnątrz mnie nie interesuje.

Źle przekazałem o co mi chodzi.. chciałbym będąc na drugim końcu świata wiedzieć, że w domu mam 20 stopni, a na dworze jest wtedy 15. Dołączenie do systemu inteligentnego ogrzewania czujnik zewnętrzny, który będzie kompatybilny z całą reszta.
    Ewentualnie móc zadać komendę, dla przykładu:
    Jestem na wakacjach, ogrzewanie w domu wyłączone bo nie będzie mnie miesiąc, temperatura na dworze spada poniżej 10 stopni, to w domu załącza się ogrzewanie i dogrzewa do 17 stopni.
  • Poziom 32  
    patol2010 napisał:
    Sterowanie oparte na najtańszych termostatach Salusa, które zaś sterują elektrozaworami na rozdzielaczach

A są jakieś listwy sterujące - do których przychodzą sygnały z termostatów i wychodzą odpowiednie sygnały na siłowniki termiczne?
    Jeśli tak to może da się dopiąć do tych listew jakiś moduł internetowy.
    W niektórych listwach np. TECH jest taka możliwość.
  • Poziom 5  
    ls_77 napisał:
    patol2010 napisał:
    Sterowanie oparte na najtańszych termostatach Salusa, które zaś sterują elektrozaworami na rozdzielaczach

A są jakieś listwy sterujące - do których przychodzą sygnały z termostatów i wychodzą odpowiednie sygnały na siłowniki termiczne?
    Jeśli tak to może da się dopiąć do tych listew jakiś moduł internetowy.
    W niektórych listwach np. TECH jest taka możliwość.

Właśnie nie mam żadnych listew sterujących i siłowników. Termostat w momencie zadania wyższej temperatury niż jest w pomieszczeniu otwiera elektozawór i jedyna możliwość "sterowania" to ręczne przykręcanie koreczków na obiegach.
    Dlatego też szukam termostatu, który mógłbym zastąpić ten który mam teraz..
    tak jak pisałem wcześniej może na górze zdecyduje się na listwe (chyba L8 z techa), silowniki i czujniki temp. do kazdego pomieszczenia.
  • Poziom 32  
    Niektórzy producenci stosują w pomieszczeniach "termostaty" - gdzie trzeba programować na termostacie i słychać "klik"), a niektórzy "czujniki temperatury" - gdzie programowanie jest przez np. jednostkę centralną i nie słychać "klikania".
    TECH to dobry wybór.
  • Poziom 5  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, na górze zastosuję listwę Tech, siłowniki, bramkę wifi oraz czujnik temperatury w każdym pomieszczeniu. Sterowanie co za tym idzie jedynie przez aplikację, bez żadnych "pokręteł" w pokojach.

Co do rozwiązania na dole, gdzie całość jest jednym dużym pomieszczeniem? Szkoda mi kasy na takie samo rozwiązanie skoro i tak nie bedę sterował osobno pętlami.. czym zastąpić mój dotychczasowy termostat?
    Przypomnę: podłączenie 3 kablami: faza i neutralny, trzecim przewodem faza wraca do elektrozaworu czym go otwiera.
    Czy np. taki dałoby radę podłączyć?
    http://ferguson-digital.eu/inteligentny-dom-f.../regulator-temperatury-termostat-wi-fi-fs1th/
  • Poziom 35  
    patol2010, niby taka zaawansowana technologia a baza podczepiona do przewodu zasilającego i brak komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami peryferyjnymi. A miało być tak profesjonalnie. Szkoda, bo projekt niczego sobie.