Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie.

10 Paź 2019 11:06 564 35
  • Poziom 4  
    Witam.
    Więc mam taki problem z komputerem ze w grach typu Apex Legends, Gta 5 lub np nawet Minecraft mam zawsze niskie fps (jakoś max 40fps) PC kupiłem jakoś rok temu i od początku był taki problem więc oddałem go do serwisu ale po 3 tyg go oddali z podobno wymienioną kartą graficzną... no tylko ze jak zakurzona była taką mi oddali a z fps się nic nie zmieniło. Znajomy powiedział mi ze to może być wina zasilacza (400W) więc kupiłem nowy (Thermaltake Smart BX1 650W) a ze obudowa PC to było coś takiego małego: Lenovo ideacentre Y720 Cube, to też musiałem zmienić obudowę na tą Sharkoon NIGHT SHARK RGB. Ale nadal nic nie pomogło... teraz mam zamiar wymienić płytę główną bo z tamtej obudowy od Lenovo płyta główna jest strasznie mała i nie da się jej znaleźć osobno do zakupu na internecie. Więc teraz moim pytaniem jest czy to może być wina płyty głównej a jeśli tak to jaką kupić?
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    PODZESPOŁY:
    Procesor: Intel Core I5-6400 3.20GHz (troszkę podkręcony) Rdzenie 4
    Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070
    Chłodzenie CPU (też wymieniane na nowe): ARCTIC Freezer XTREME
    Dysk C: Samsung SSD PM871 128GB, SATA (MZ7LN128HCHP-00000)
    Dysk D: WD Blue 1TB WD10EZEX
    Zasilacz: Thermaltake Smart BX1 650W
    Ram: 8GB ram (Nazwy też nigdzie niema pisze tylko to 8SSM30G16447ZZR36830259)
    ( Tak jeszcze dodam że mam zaktualizowane sterowniki w GeForce Experience )

• Poziom 41  
    Bienieq napisał:
    Więc teraz moim pytaniem jest czy to może być wina płyty głównej a jeśli tak to jaką kupić?

Nie. Jeśli już zmiana płyty to od razy na AM4 lub 9 gen. Intela.

Masz słaby procesor, nie wiem czego się spodziewasz.

Wszystkie temperatury z HWinfo64 podczas obciążenia procesora i karty graficznej - screeny.
    SMART dysków.
    RAM w dwóch modułach?
    Jaka płyta główna?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Procesor i5-6400 to takie minimum do GTXa 1070 i wymienione gry w takiej konfiguracji w zależności od ustawień powinny działać w 40-60kl/s. Bardzo mnie jeszcze ciekawi wątek "podkręcenia" tego procesora, który ma zablokowane podkręcanie. Zwłaszcza, że nie wiadomo co tam jest za płyta. Sądząc po wymienionych w tekście podzespołach (zasilacz i obudowa) to chyba oryginalny komputer Lenovo był. Chyba, że jakiś kompletny składak.
    Bienieq napisał:
    Intel Core I5-6400 3.20GHz (troszkę podkręcony)
  • Poziom 4  
    Właśnie problem w tym ze znajomi z gorszymi procesorami i kartami graficznymi ode mnie mają więcej FPS niż ja dlatego nie brałem tego pod uwagę i uznawałem że nawet z tym procesorem powinienem mieć więcej FPS chociażby w Minecraft. Ram jest w jednym module dlatego to też mam zamiar zmienić na 2 moduły 8GB. Co do płyty głównej to dopiero w tym programie ogarnąłem nazwę LENOVO 364A. I przepraszam ale nie rozumiem o co chodzi z ta resztą programu, pobrałem go ale nie wiem co dalej więc prześlę to co się pokazało na początek. :( PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie. PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie.
  • Pomocny post

Poziom 41  
    Bienieq napisał:
    Ram jest w jednym module dlatego to też mam zamiar zmienić na 2 moduły 8GB.

Bienieq napisał:
    LENOVO 364A

To już bardziej opłaca się po prostu kupić Ryzena 2600, płytę na B450 i do tego 16GB RAM 3000MHz.

Hwinfo64 otwórz w trybie sensors only, pokaż screeny temperatur itp.

SMART dysków z programu Crystal Disk Info.

CPU - Z pobierz i zrób to co napisał Dra, choć można się domyślić, że to 8GB 2133MHz, więc kupować drugiego takiego modułu się nie opłaca.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Tomequ123 napisał:
    można się domyślić, że to 8GB 2133MHz

Tak, dokładnie to ten moduł: https://www.morele.net/pamiec-hynix-ddr4-8-gb-2133mhz-cl15-hma41gu6afr8n-tf-1252876/
    Czyli nie ma sensu kupować drugiego takiego.
    Do nowej platformy polecam np. Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3400MHz, CL16 (PV416G340C6K) - niezły stosunek parametrów d oceny.
  • Poziom 4  
    No to tak tu są screeny z sensors only:
    PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie. PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie. PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie. PC - Niska Ilosc FPS w Grach Przy Dość Dobrym Sprzęcie.
    Crystal Disk Info:
    CPU - Z:
    To chyba wszystko.

Dodano po 44 [minuty]:

Więc co powinienem zrobić?

Dodano po 1 [godziny]:

Na przykład jeżeli bym kupił AMD Ryzen 5 1600X lub AMD Ryzen 7 2700X i 2x Patriot Viper 4 a do tego nową płyte główną (jeszcze nie wiem jaką bo nwm jaka będzie pasować) to rozwiąże problem z niskimi FPS?
  • Poziom 4  
    speedy9 napisał:
    Do gier to lepiej Ryzen 5 3600 zamiast Ryzena 5 2700X.

Wszystko fajnie ceny tez nie są wysokie tylko ze ja napisałem o Ryzena 7 2700X a nie Ryzena 5 2700X
  • Pomocny post

Poziom 41  
    speedy9 napisał:
    Gigabyte B450 AORUS ELITE lub taniej Gigabyte B450M DS3H

Słabe.
    MSI B450 A Pro jest ok i w dobrej cenie.

Do GTX 1070 spokojnie wystarczy Ryzen 5 2600, różnica klatek względem 3600 nie będzie duża, a cenowo wychodzi 350 zł taniej.

Dodano po 18 [minuty]:

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-x-...-3000mhz-cl16-ir-x3000d464l16s-16gdc-1663083/

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2600-3-4ghz-16mb-box-yd2600bbafbox-980255/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b450m-pro4-4141571/

Do tego procesora spokojnie wystarczy tańsza o 150 zł B450M Pro4.
  • Pomocny dla użytkowników
    Tomequ123 napisał:
    Ryzen 5 2600, różnica klatek względem 3600 nie będzie duża

Jak spojrzysz na załączony wcześniej wykres to ja widzę jednak sporą różnicę (120 a 100). Fakt, jest droższy, ale na dłużej zapewni dobrą wydajność.

• Poziom 41  
    To jeszcze zależy z jaką kartą graficzną. Nie wiem z jaką był robiony ten wykres, ale jeśli to test procesorów, to spodziewałbym się RTX 2080 lub 2080Ti.

Z GTX 1070 nie będzie dużej różnicy, jest za słaba.

Nie sądzę, żeby w Wiesku na najwyższych ustawieniach GTX 1070 wyciągała ponad 100 klatek z którymkolwiek z tych procesorów.
    Poza tym zostaje jeszcze kwestia monitora, jeśli ma 60Hz to nie potrzebuje R5 3600 dla tych paru procent większej wydajności.
  • Poziom 4  
    Znajomi mają 2x więcej FPS przy GTX1050ti i I7-3770k to raczej liczył bym na większą poprawe niż jakies 10fps...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Co Wy za bzdury piszecie? i5-6400 za słaby do gta 5 czy minecraft?
    Te gry powinny fruwać na takim sprzęcie!

@Bienieq wstrzymaj się z zakupami. Widzę, że masz zdrowy rozsądek i nie bierzesz pod uwagę tego co piszą.
    Na sam początek warto by było przyjrzeć się systemowi oraz sterownikom. Spróbuj wszystko poaktualizować.

Pobierz również MSI Afterburner. W nim możesz sobie ustawić monitorowanie zużycia komponentów w czasie rzeczywistym podczas grania. Wtedy będzie widać co jest problemem.

• Poziom 41  
    młody14 napisał:
    Te gry powinny fruwać na takim sprzęcie!

Nie pisz głupot...
    Minecraft pewnie tak, GTA V jest dużo bardziej wymagającą grą.
    Poza tym to jakiś gotowiec, może pokażesz autorowi, skąd ma wziąć sterowniki do płyty głównej?
  • Poziom 36  
    Tomequ123 napisał:
    Poza tym to jakiś gotowiec, może pokażesz autorowi, skąd ma wziąć sterowniki do płyty głównej?

Sprawdzić jaki jest chipset i pobrać drivery ze strony Intela?

Tomequ123 napisał:
    Minecraft pewnie tak, GTA V jest dużo bardziej wymagającą grą.

Nie dla tego CPU. GTA V to gra z 2015r która działa bez problemu na niskich detalach na Intelach serii Quad. Tu autor nie ma problemu z graniem na najwyższych detalach a najniższych @speedy9. Bez problemu grałem na i5-2320.
  • Poziom 4  
    Tutaj zrobiłem porównanie niskich ustawień i wysokich. Normalnie prawie nie wydać różnicy ale jakoś tak wyszło ze lepiej grać na wysokich...
    Wysokie Ustawienia Graficzne:
    ://youtu.be/1RiLQfCwMEk
    Niskie Ustawienia Graficzne:
    ://youtu.be/LmQvphtdbQc

PS. Przepraszam za kaleczenie oczu jazdą ale nie grałem jakiś czas już.
    I dopiszcie sobie z przodu https bo nie moge tutaj linków wklejać
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie ma co pisać, na detalach HIGH CPU zajeżdzany na 100%, grafika na 50% i klatki 40FPS.

Chyba że to 100% na CPU to od nagrywania? Choć napewno CPU jest za słabe.

Wstaw screena z hwinfo sensors z całości okna jak pograsz trochę w GTA5. Oczywiście sensory odpalasz przed grą.
  • Poziom 4  
    normalnie jest jakos 70-90% na CPU
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    enhanced napisał:

Zauważ że przy niskich detalach stuttering pojawia się nawet przy niższym obciążeniu CPU. To, że jest utrzymywane wysokie zużycie CPU nie uprawnia od razu do takich przycięć.
  • Poziom 4  
    Sprawdzilem i jednak zawsze mam zuzycie na 100%
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    młody14 napisał:
    enhanced napisał:

Zauważ że przy niskich detalach stuttering pojawia się nawet przy niższym obciążeniu CPU. To, że jest utrzymywane wysokie zużycie CPU nie uprawnia od razu do takich przycięć.

No tak to mocne stutterowanie na NISKICH jest podejrzane.

Ale do sprawdzenia tego lepiej zrobić logowanie w hwinfo z czasem 200ms.

ALe tak czy siak to CPU jest problemem no i jednak RAMu też jest mało bo tylko 8GB.
    enhanced napisał:
    no i jednak RAMu też jest mało bo tylko 8GB.

Jeśli chodzi o RAM i GTA 5:
    Cytat:
    GTA V wykorzystuje około 4 GB pamięci operacyjnej. Sprawdziliśmy, na jaką płynność może liczyć posiadacz komputera wyposażonego właśnie w taką jej ilość. Nie stwierdziliśmy żadnych znaczących zacięć ani ubytków w obrazie. Oczywiście, wszystkie programy inne niż gra, takie jak przeglądarka internetowa, były wyłączone.

Żródło: https://pclab.pl/art57777-30.html

Dodano po 16 [minuty]:

enhanced napisał:
    No tak to mocne stutterowanie na NISKICH jest podejrzane.

Zwłaszcza, że w momencie zacięć obciążenie procesora znacznie spada. Może spróbować jednak kompletnego odinstalowania sterowników graficznych i zainstalowania świeżych ze strony NVIIDII?
  • Poziom 30  
    Mam gorszy sprzęt i GTA chodzi mi płynnie. Tutaj problemem nie jest CPU, tylko jedna kość RAM. Na początku jak składałem swojego PC, kupiłem jedną kość RAM. W grach bywało różnie, w tych bardziej wymagających ( właśnie typu GTA ), klatkowanie obrazu to była normalność. Dokupiłem drugą sztukę i nagle jakby dostał kopa.

A mam tylko Pentiuma G4560. I GTA V chodzi płynnie na GTX 1050Ti. Faktem jest, że nie są to ustawienia najwyższe, ale nie mam na co narzekać.

Szukacie problemu w CPU, a o RAM pozostawiliście wspomnienie.

Autorze, kup dwie takie same kości pamięci, niech Ci koledzy coś polecą.
    Na tym forum ostatnio chyba niektórzy doszli do wniosku, że zamiast naprawiać problemy, to lepiej je omijać kupując od razu nową jednostkę.
    Bez urazy.
    Aseri15 napisał:
    utaj problemem nie jest CPU, tylko jedna kość RAM

Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Nie spotkałem się wcześniej z takim problemem. Warto by było pożyczyć drugi moduł pamięci (nawet 4GB) i sprawdzić czy w trybie dwukanałowym będzie lepiej.

Lenovo się nie postarało wkładając tam pamięć 2133MHz, ale coś mi mówi, że wymiana na szybszą raczej nic nie zmieni, bo ta dedykowana płyta i tak pewnie nie obsłuży wyższego taktowania. Nowy moduł 8GB 2400 MHz to koszt rzędu 140zł, używane około 100zł.