Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter Solis - odczyt danych przez Wi-Fi

pikulski 10 Oct 2019 11:18 20664 91
Optex
    pikulski
    Level 10  
    Posiadam 2 inwertery Solis oraz 1 Aurore PowerOne.
    Chciałbym odczytywać z nich zdalnie dane.
    Wiem że są firmowe Data Stick Wi-Fi do odczytów zdalnych pod złącze RS485.
    Czy uniwersalny kontroler RS485 to Wi-Fi będzie działał z inwerterem?
  • Optex
    jacek2100
    Level 12  
    Z aurory da się odczytać, ja odczytuje po kablu, a z solisem walczę jak mam wolną chwile. RS 485 Wi-Fi, nie mam aż takiej wiedzy, gdzieś na komputerze mam opisy protokołów, ale z zawodu jestem elektrykiem więc idzie mi to wolno. Korzystam z arduino i modułu RS485.
    pikulski
    Level 10  
    Z Aurory przez zwykły przewód USB też mi się udało odczytać parametry.
    Aurorę wymieniłem na kolejnego Solisa więc jeden problem odpada :)
    Do Solisa dziś znalazłem tanią alternatywę do Wi-Fi Stick:
    SOLIS DATA Logging Box
    Inwerter Solis - odczyt danych przez Wi-FiSolis-data...68x514.jpg Download (33.26 kB)
    Można podłączyć do 10 inwerterów.
    Kosztuje ok 250zł netto lecz chwilowo niedostępny.
    Dostawa z Chin jest w drodze tylko nie wiem czy to bezpieczne w obecnej sytuacji ;)
    Jakby udało Ci się udało coś uruchomić do końca lutego daj proszę znać.
    jacek2100
    Level 12  
    Witam, jak pracę z Solisem? Udało się komuś podłączyć po przez kabel czy jednak zostaje Wi-Fi Stick? Pytam bo próbowałam przez kabel ethernet i nie daje rady i nie wiem czy kupować Stick lub Box
    Aanniiaa
    Level 7  
    Witam, jak pracę z Solisem? Udało się komuś podłączyć po przez kabel czy jednak zostaje Wi-Fi Stick? Pytam bo próbowałam przez kabel ethernet i nie daje rady i nie wiem czy kupować Stick lub Box
  • Optex
    pikulski
    Level 10  
    Aanniiaa wrote:
    Witam, jak pracę z solisem? Udało się komuś podłączyć po przez kabel czy jednak zostaje wi-fi stick? Pytam bo próbowałam przez kabel ethernet i nie daje rady i nie wiem czy kupować stick lub box
    W Polskiej dystrybucji niedostępne są Wi-Fi Box, nie udało mi się kupić. Próbowałem się połączyć i odczytać przelotka USB-RS485 ale bez skutku.
    Aanniiaa
    Level 7  
    Dzięki za szybką odpowiedź, ja mam Solis4G. Patrzyłam za Stick to najbardziej opłaca się kupić z Anglii
  • Helpful post
    jacek2100
    Level 12  
    Na wstępie napiszę: korzystam z arduino mega, konwertera RS232 TTL- RS485 i modułu W5100 dla arduino, zaznaczam, że swoje doświadczenia opieram na arduino, języku programowania c++, czy wirring...tak to się nazywa w środowisku IDE? Nie jestem też z zawodu programistą, więc jakieś złośliwe komentarze proszę sobie darować, natomiast konstruktywne uwagi jak najbardziej mile widziane. Z tego co się zorientowałem to zaraz po wysłaniu danych, sprawdzeniu czy bufor nadawczy opróżniony, przełączam na odbiór danych. Korzystałem z dokumentacji którą dodaje. Trzeba wysłać zapytanie do inwertera
    Code: c
    Log in, to see the code

Tutaj obliczam wartości z otrzymanej odpowiedzi od inwertera:
    Log in, to see the code

W moim przypadku adres inwertera to 1
    A poniżej cały kod na arduino mega do testowania połączenia i odczytów z inwertera solis:
    Log in, to see the code

Jak wcześniej wspomniałem wysyłam dane na stronę pvmonitor.pl za pomocą modułu W5100 podłączonego przewodem RJ45,ale tu już nie za bardzo mogę napisać programik, mogę powstawiać jedynie jakieś wycinki z programu w razie potrzeby bo tego już nie ogarniam. Cały program to pisał kolega, ale tam jest sterowanie obracaniem, podnoszeniem paneli, zabezpieczenie przed silnym wiatrem, itd więc u Was by to niedziałało.
    Aanniiaa
    Level 7  
    A można połączyć się z inwerterem w celu zgrania z niego danych? Nie chodzi mi o dostęp on-line tylko chce dołożyć drugi string na dach garażu i nie wiem na ile mogę sobie pozwolić z mocą bo obecnie nie pracuje na maxa z powodu zacienienia i często są mocno zakurzone z powodu niskiego kąta nachylenie dachu (przed instalacją wiedziałam że takie będą problemy, ponieważ panele są typu szkło szkło i robią za dach tarasu)
    jacek2100
    Level 12  
    On nie przechowuje danych oprócz tycz co widać na wyświetlaczu, np produkcja roczna, miesięczna tygodniowa, dzienna, mnie interesowały napięcia, prądy temperatury, ale te nie są zapisane w inwerterze.
    Aanniiaa
    Level 7  
    Dziękuję za cenną odpowiedź. Mam pytanie, czy po połączeniu z Wi-Fi dostępne są dane chwilowe? Moc i napięcie? Czy tylko ogólne jak w aplikacji Tauron
    theo33
    Level 27  
    W Tauronie to masz dziś z poprzedniego dnia, z falownika masz na bieżąco, no czasem godzina opóźnienia
    jacek2100
    Level 12  
    Nie wiem o jakim połączeniu Wi-Fi piszesz, ja nie mam tego dataloggera, więc nie pomogę jeżeli o niego chodzi, natomiast ja swoje dane wysyłam za pomocą Arduino na stronę pvmonitor.pl, i tam mam napięcia, prądy, temperatury, produkcję roczną, miesięczną, dzienną itd. wchodzę za pomocą przeglądarki czy to na komputerze czy tablecie i oglądam. Moje instalacje są tu https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10143#/pv1
    pikulski
    Level 10  
    Aanniiaa wrote:
    Dziękuję za cenną odpowiedź. Mam pytanie, czy po połączeniu z wi-fi dostępne są dane chwilowe? Moc i napięcie? Czy tylko ogólne jak w aplikacji Tauron
    Przy podłączeniu przez firmowy klucz Wi-Fi na stronie Solarman PV widoczne będą wszystkie te informacje co w menu inwertera. Podglad jest praktycznie na bieżąco, nie chce zgadywać teraz ale odświeżanie jest co pare minut. Temperatura, napięcia, natężenia, produkcja a nawet błędy jeśli takie wystąpią. Od dnia połączenia będą archiwizowane na serwerze informacje z dostępem wstecz. Mam jeden inwerter z wbudowanym Wi-Fi i bardzo ładnie to działa.
    Aanniiaa
    Level 7  
    Dziękuję za odpowiedź, więc pozostaje mi kupić moduł Wi-Fi i czekać aż zbiorą sensowne dane do analizy
  • Helpful post
    futek2
    Level 18  
    Witam zaintersowamnych temat Wi-Fi do inwertera GINLONG i Solis.
    Dzięki wspolpracy z kol. pikulski powstal na bazie modulu ESP8266 modol Wi-Fi do inwerta GINLONG i SOLIS.
    W zalaczeniu wersja softu DEMO odczytuje ramki z inwertera o adresie
    0x7E, 0x01, 0xA1,0x00,
    więc wymaganie jest aby ustawić w inwerterze ID " SET ADDRESS 01".

ESP8266 po wgraniu softu uruchamia się w trybie AP i jest wykrywana przez Wi-Fi na PC lub telefonie o nazwie GINLONG_1 i ma dres 192.168.4.1
    Schemat połączenia modułu ESP8266 z konwertorem RS485 jak na załączonym schemacie - obrazku.
    Soft do pobrania do testów jest w załączeniu.
    W opracowaniu wersja z konfiguracja na PVMONITOR aby wysyłać wyniki celem kreślenia wykresów w czasie rzeczywistym i możliwością konfiguracji przez www aby też było połączenie z domowym routerem.
    W załączonym sofcie jest możliwość kontroli ilości błędnych ramek z inwertera należy po adresie IP /crc i pokaże się strona z wykazem ilości ramek.
    Prosze o uwagi i sugestie .

Pozdrawiam.
    Futek2
    pikulski
    Level 10  
    Mój udział w tym jest bardzo skromny, byłem tylko beta-testerem.
    Odczyt danych z inwertera i ich interpretację która przedstawił jacek2100 udało się 'zainstalować'
    w module esp2866 + rs485. Została dołożona suma kontrolna dla odczytywanych ramek.
    Dane można odczytywać bezpośrednio w przeglądarce łącząc się przez wifi z modułem esp2866 , po sieci lokalnie (moduł esp2866 połączony z siecią przez wifi)
    Można też wysyłać dane na PVmonitor. Po kilkunastu próbach udało się.
    Finalna wersja działa stabilnie, odczytuje poprawnie
    większość ramek. Ok 1% ramek jest odczytanych z błędem.

Jeszcze jako uzupełnienie odczyty parametrów z innych ramek:

33-34 produkcja w bieżącym miesiącu
    35-36 produkcja w zeszłym miesiącu
    38-39 produkcja dziś (dzielone przez 10)
    40-41 produkcja wczoraj (dzielone przez 10)
    mlynoza
    Level 11  
    Witam

A ja zrobiłem sobie do Solisa tak:
    Inwerter Solis - odczyt danych przez Wi-Fi

Oczywiście w pudełku jest ESP 2866 i RS485 , oraz oryginalne złącze do solisa

Dane wysyłane do PVmonitor (wysyłane co 3min) : https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=12211#/pv0

oraz emoncms.org (płatne, wysyłane co 10sec, aplikacja na tel, dużo ustawień i zabawa w grafikę tak jak to widac u mnie) : https://emoncms.org/dashboard/view?id=55961

nie widzę problemów z działaniem a działa od czerwca.
    pikulski
    Level 10  
    Bardzo fajne rozwiązanie, wyglada jak firmowy stick.
    Gdzie kupiłeś złącze ? Jaki ma symbol?
    mlynoza
    Level 11  
    Witam.
    I tu jets problem bo nie pamiętam symbolu, zamawiałem w tamtym roku. Ogólnie produkt ciężko dostępny. Nie kupiłem w żadnym sklepie. Dogalem się z majfrendem , w ciemno zapłaciłem i przyszło 😃. Oczywiście zamówiłem więcej 😃 .jak będę w domu postaram się wygrzebać symbol może jeszcze gdzieś to znajdę.
    futek2
    Level 18  
    Witam
    Rozwiązanie na bazie ESP8266 plus konwerter UART /RS485 to koszt ok 40zl z dodatkami. Ale są modułu ESP8266 z gniazdem i antena WIFI.
    Soft z konfiguracja po WIFI jest na ukończeniu i zamieszcze w tym temacie.
    Schemat połączeń jest bez zmian.
    Ja jako obuduwie do ESP uzywam pudełka po TikTakach ale to wieksze polecam.
    Pozdrawiam.
    Futek2
    mlynoza
    Level 11  
    Tak, jak kolega pisze można zastosować różne moduły esp. Ja mam z antenka ze względu na zasięg. Wszystko zasilam ze złącza inwertera.
    pikulski
    Level 10  
    Zasilanie tez mam z inwertera. Żeby poprawić zasięg jest podłączony na 2m przewodzie. Kupiłem gniazdo i wtyczkę opisana jako GX03. Jak nie znajdę pasującej wtyczki to założę obok ( jest zaślepka plastikowa i otworek).
    mlynoza
    Level 11  
    Złącze to Exceedconn EC04681-2014-bf (mam parę sztuk mogę odsprzedać)

Kiedyś z kolegą Futek2 pisałem na priv w sprawie pomocy z wysyłaniem danych na pvmonitor. mam pytanie czy sprawność wyciąłeś z którejś pozycji adresowej inwertera czy jakieś obliczenia ???? (nie chce mi się wyciągać wszystkich danych i analizować)

Kolega futek2 już odwalił robotę, ale jakby co to służę również pomocą, tak jak pisałem wcześniej ja już mam działające od jakiegoś czasu odczyt danych z inwertera plus wysyłka na pvmonitor i emoncms. Super programistą nie jestem ale jakoś sobie z tym poradziłem :)
    futek2
    Level 18  
    Witam zainteresowanych tematem WIFI na bazie modulu ESp8266 do inwertera Solis i GINLONG.
    W zalaczeniu soft do wgrania do ESP8266 i jest wysyłanie danych na PVMONITOR jak inwerter pierwszy.
    Polaczenie ESP8266 z inwertrem solarny musi byc za posrednictwem konwertora URAT RS485.
    Wgrany soft daje mozliwosc configuracji przez WWW czterech parametrow :
    1. SSID domowego ROUTERA
    2. Haslo domowego ROUTERA po WIFI
    3. ID na PVMONITOR
    4. Haslo na PVMONITOR

Aby wykonac konfiguracje nalezy po wgraniu softu do ESP8266 wykonac odlaczenie naszego modulu od zasilana na chwile - to tylko za pierwszym razem po każdym wgraniu softu po USB z naszego PC.
    To jest magiczny sposob aby mozna bylo kolejne operacje wykonywac przez WWW z pozytywnym wynikiem.
    To jest wymaganie kiedy nasz ESP 8266 jest testowany przy PC bo przy inwerterze to nie ma tej potrzeby bo kiedy przenosimy nasz ESP to musimy go odłączyć od PC i ponownie załączyć przy inwerterze.
    Nastepnie czekamy ok 2 minut az nasz ESP8266 przejdzie w tryb AP i uruchomi sie jako AP i bedzie widoczny na WIFI pod nazwa Solis_GINLOG_1 i z nim musimy się połączyć.
    Wtedy przez przegladarke laczmy sie z adresm 192.168.4.1/config
    Pojawi sie nam okno logowania login: admin haslo : admin
    Nastepnie ukaze sie nam okno konfiguracji i podajemy nasze dane.
    Po wybraniu zapisu ESP8266 sie zresetuje i juz powinien polaczyc sie z naszym ROUTEREM domowym będzie pracował w dwóch trybach jako STA i AP.
    Jezel dane były prawidłowo podane i konfiguracja zapisana to po chwili połączy się z naszym routerem domowym.
    I bedziemy mieli strone WWW jak w zalaczeniu fotka ale z wartosciami zerowaymi jezeli nasz ESP8266 nie jest jeszcze polaczony z inwertrem.
    Do kontroli ilosc ramek blednych mozemy wywolac strone z przegladarki xxx.xxx.xxx.xxx/crc
    Znaki xxx to nasz adres IP otrzymany z routera dla RSP8266.
    W zalaczeniu sa fotki jak ESP8266 pracuje jako AP wiec jest adres IP 192.168.4.1 bo kiedy polaczy sie z naszym ROUTEREM domowym to nasz IP bedzie jako drugi. Bo AP nadal ma IP 192.168.4.1 i możemy połączyć się z nim po WIFI np. za pomca telefonu w promieniu ok ok 15 - 20 mb bo ESP8266 nie ma za dobrej anteny na WIFI co tez należy uwzględnić z połączeniem
    z naszym routerem domem aby sygnał nie był
    tlumiony przez ściany budynku.
    Przy laczeniu ukladu z inwerterem nalezy zachować ostrożność a ważna rzeczą to aby ID inwertera ustawić na 1 a prędkość na 9600 a połączenia wg załączonego schematu aby była komunikacja i odczyt danych z inwertera.

Mysle ze reszta jest juz zrozumila i prosta bo byly wczesniej opisy w tym temacie.
    Zawsze mozemy zmienić konfiguracje ale zapisując nowa poprzednia się kasuje.
    Cena calosci projektu to koszt ESP8266 plus dodatki to ok 40zl.

Porosze o ewentualne uwagi i sugestie.

Pragne tez podziekowac kol. pikulski za wspolprace i wykonanie wielu testow na swym inwerterze zanim to wszystko ruszylo bo ja nie posiadam tego typu inwertera a kod programu zostal dostosowany z wersji która wcześniej zrobilem na inwerter KYOCERA DANFOSS i EFFEKTA ES3300 - ES5000, KS3300- KS5000DT do których zostało WIFI dorobione na bazie ESP 8266 .

Pozdrawiam i zycze zadwolenia z uzywania softu usprawniajacego inwerter Solis lub GINLONG w WIFI z możliwością wysyłania danych na PVMONITOR .

Futek2
    phranek
    Level 11  
    Drodzy koledzy.
    Na wstępie chciałbym zlożyć ogromne podziękowania wszystkim osobom które podjęły ten temat.
    Świetny projekt , świetna robota.
    Obecnie jestem na etapie implementacji tego rozwiązania w moim Solisie i dzięki wam być może uda mi się wreszczie przesłać dane do PV Monitor.
    Chciałbym zapytać o jedną rzecz nad którą się zastanawiam, a mianowicie odnośnie schematu połaczeń.

W schemacie jest informacja o podaniu napięcia 5V. Chciałem dopytac czy to napięcie na płytę podajecie bezpośrednio z gniazda invertera?

Wyczytałem na stronie Solis że jeden z pinów gniazda invertera ma takie napięcie i chciałbym się upewnić czy dobrze ruzumuję :).
    Wg producenta Solis takie dane odnośnie gniazda mam:

Circular Connector: Pin 1 = Red = Positive 5 Volts, Pin 2 = Ground, Pin 3 = Yellow = RS485+, Pin 4 = Blue or White = RS485-

Te informacje są na stronie: https://usservice.ginlong.com/support/solutio...0012141-rs-485-wiring-with-circular-connector
    być może komuś się przyda.

Będę bardzo wdzieczny za odpowiedź.
    Z góry dzięki wielkie.
    Pozdrawiam.
    mlynoza
    Level 11  
    Tak , jak najbardziej zasilanie ze złącza, u mnie śmiga od ponad pół roku.
    phranek
    Level 11  
    Wyśmienicie. Dzięki bardzo "mlynoza" za błyskawiczną odpowiedź. To w takim razie działamy :)

Dodano po 3 [minuty]:

mlynoza wrote:
    Tak , jak najbardziej zasilanie ze złącza, u mnie śmiga od ponad pół roku.

Nie sądziłem że tak szybko dostanę tą odpowiedź. Mlynoza, jeśli to nie problem, mógłyś podzielić się informacją gdzie dostałeś to oryginalne złacze 4 PIN do Solisa?
    Z góry dzięki.
    Pozdrawiam.