Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakłócenia spowodowane kablami energetycznymi

10 Paź 2019 11:31 111 6
  • Poziom 3  
    Cześć,

stoję przed problemem poprowadzenia między dwiema halami kabli koncentrycznych do monitoringu. Muszą być one poprowadzone w ziemi dlatego kupiłem kabel żelowany XAp RG59.

Odległość między halami to nieco ponad 20 m. Mamy już zrobiony wykop, ale leci on w bezpośrednim położeniu kabla energetycznego 4x120 SE 1kV.

Spotkałem się z opinią, że ułożenie koncentryka w sąsiedztwie tego kabla jest bez sensu, bo będzie on powodował zakłócenia.
    Czy jest to prawda i jeśli tak to w jaki sposób określić minimalną odległość?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Nie wnikając w sens układania kabli koncentrycznych dla CCTV oraz abstrahując od przesyłu mocy tym kablem uważam, że łącze to należy zrobić "po światłowodzie".
  • Poziom 3  
    Sęk w tym, że całą instalację już mamy. Tanie, najzwyklejsze kamery + rejestrator ze złączami BNC. Po prostu ktoś kiedyś położył w ziemi zwykłe kable nieżelowane i z czasem wszystkie szlag trafił.
    Jedyne co mamy do zrobienia to poprowadzenie między halami nowych kabli. Zakładam, że zastosowanie światłowodu wiąże się z dodatkowymi kosztami np. zakupem konwerterów.

Pytanie wynika z tego, że ze względu na inne prace musieliśmy zrobić przekop i chciałem przy okazji wykorzystać go do położenia kabli, ale jeżeli jest to kiepskie rozwiązanie ze względu na kabel energetyczny to zrobimy to w innym miejscu.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Adam0614 napisał:
    jeżeli jest to kiepskie rozwiązanie ze względu na kabel energetyczny to zrobimy to w innym miejscu.

Można i tak. Oczywistą oczywistością jest rachunek ekonomiczny. W mojej praktyce spotykam się najczęściej z sytuacją kiedy klient czeka na powód aby mógł migrować standardem CCTV w górę. Stąd proponowałem takie rozwiązanie.
    Tak czy inaczej jeżeli macie tam stary analogowy system to przy dzisiejszych cenach naprawdę warto pomyśleć o zmianie.
    Z drugiej strony jak macie "darmową" pracę to można przekopać w innym miejscu i wyjdzie taniej.

* - Pod pojęciem darmowej pracy rozumiem wolne moce - chłopaki siedzą i czekają na robotę - ja tak mam nieraz jak klęknie koordynacja.
  • Poziom 3  
    Ręce do pracy mamy, więc to nie problem.
    W każdym razie potwierdzasz, że prowadzenie koncentryka w sąsiedztwie kabla energetycznego jest złym rozwiązaniem?
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Oczywiście, że potwierdzam.
  • Poziom 3  
    W takim razie kopiemy w innym miejscu. Dzięki za pomoc :)