Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sterownik ciśnieniowego podgrzewacza wody

10 Paź 2019 12:55 222 6
 • Poziom 11  
  Witam. Od ok. pół roku posiadam solarny ciśnieniowy podgrzewacz wody. Sprawuje się on bardzo dobrze. Jedynym problemem jest fakt możliwości przegrzania go w czasie upalnych dni. Jego zabezpieczenie polega na zrzuceniu gorącej wody przez zawór temperaturowo/ciśnieniowy jadnak ma to swoje wady. Pomijając fakt że gorąca woda musi zostać gdzieś odprowadzona np. na trawnik czy do kanalizacji (obawa o możliwość odkształcenia rur kanalizacyjnych) to również ilość wody która zostaje zrzucona aż do momentu ponownego zamknięcia zaworu jest bardzo duża. Temperatura wody w zasobniku kolektora potrafi w takim momencie spaść do ok. 35 -40 st. i cała korzyść z podgrzewacza idzie w gwizdek.
  Jako że posiadam dodatkowy boiler CWU wymyśliłem żeby w momencie osiągnięcia na podgrzewaczu solarnym temp. np. 85 st następowało włączenie dodatkowej pompy c.w.u i przepompowanie pewnej ilości wody właśnie do niego obniżając tym samym temperaturę wody w podgrzewaczu o jakie 10 - 15 st. W podgrzewaczu posiadam również grzałkę wody która w sytuacji gdy przez kilka dni występuje zachmurzenie i nie ma wystarczającej ilości ciepłej wody potrafi ją trochę podgrzać.
  Potrzebuję do tego odpowiedni sterownik a przeszukując internet nie bardzo takowy znalazłem stąd też moje pytanie:
  1. Czy spotkał ktoś z Was oryginalny sterownik który ma możliwość monitorowania temperatury w jednym punkcie i na jej podstawie sterowania dwoma niezależnymi przekaźnikami - jeden włączający pompę np. przy temp . 85 st a drugi włączający grzałkę przy temp. np. 35 st
  2. Jeżeli nie znajdę odpowiedniego gotowego sterownika to pozostaje próba wykonania go samemu. Czy Arduino poradzi sobie z takim zadaniem - chodzi głównie o stabilność i niezawodność działania
  Bardzo proszę o podpowiedzi
  Pozrawiam:
  Jurek M
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 39  
  Nie trzeba robić sterownika, wystarczy kupić dwa niezależne termostaty na alledrogo. Można to zrobić na atmedze8 za 5pln i lcd kilkanaście. W necie są gotowce jak chcesz się bawić.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 18  
  Od kilku lat użytkujemy taki podgrzewacz w wersji z wężownicą, a rodzice mają wersję ciśnieniową (jak Kolega). W obydwu przypadkach dobudowałem sterownik, który widać na fot. poniżej.
  Sterownik ciśnieniowego podgrzewacza wody


  Po przekroczeniu temperatury alarmu uruchamia się natarczywy buzer. Alarm można ustawić na zbyt wysoką temperaturę, ale i na zbyt niską (ochrona przed zamarzaniem). Pomiar temperatury możliwy jest po 1Wire, ale także bezprzewodowo z termometrem BT 4.0
 • Poziom 32  
  Ja mam u siebie taki dokładnie podgrzewacz cisnieniowy. Dodalem elektrozawor trojdrogowy na obwodzie cyrkulacji, w momencie przekroczenia okreslonej przeze mnie temperatury, zawor przelacza sie, wlacza pompa cyrkulacji i ciepla woda z podgrzewacza przepompowywana jest to zbiornika cwu podgrzewanagego przez kociol gazowy, ktory pelni rolę bufora. Sterownik mam wlasnej produkcji ktory steruje pompa cwu, zaworem, pompą co, piecem itp.., wszytsko mam akurat w kotlowni. Odczyt temperatury z podgrzewacza na esp8266 i dane wysylane do Domoticza ktory wszystkim zawiaduje. Gdy temperatura na zewnatrz jest ujemna, co okreslony czas zawor przelaczany jest na pogrzewacz i na krotki czas zalacza sie pompa cyrkulacji cwu aby woda w rurkach pomiedzy wyjsciem ze sciany domu a podgrzewaczem nie zamarzła.

  Pozdr
 • Poziom 11  
  No właśnie chodzi mi o coś takiego jak opisał Sławek. Jednak moja znajomość elektroniki nie jest na tak wysokim poziomie żeby samemu takie coś zbudować stad prośba do Sławka o jakieś szczegóły dotyczące budowy (schematy, opis) i oprogramowania sterownika.
 • Poziom 32  
 • Poziom 11  
  Zrobiłem sterownik na Arduino. Jestem w trakcie testów - mam nadzieję że wszystko będzie działać. Myślę że to będzie najlepsze rozwiązanie.
  Pozdrawiam