Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ograniczenie mocy kotła kondesacyjnego

10 Paź 2019 13:53 411 37
  • Poziom 15  
    Witam
    Zastanawia mnie co daje ograniczenie mocy w kotle. Często się czyta, że ktoś ograniczył z 24kW do 12kW,
    Co to daje ? Patrzę pod kątem swojego kotła Junkers Cerapur Smart 5C 24kW przy ogrzewaniu podłogowym w sterowniku CW400 pokazuje mi, że minimalna moc to 12% i przeważnie z taką mocą pracuje ok 12-20% . Co daje, co by dało zmniejszenie mocy do 12kW ? Przecież minimalna moc kotła tzn te 12% nie będzie sterownik liczył od 12kW bo modulacja kotła jest bodajże 3,4kW a w innych kotłach takiej mocy przeważnie więcej.
    O co w tym chodzi ?
  • Poziom 38  
    Chodzi tutaj chyba o możliwości przyłącza jakie zasila kocioł.
  • Użytkownik obserwowany
    A no daje to to, że kocioł uruchamia się w momencie zapłonu z mocą maksymalna po czym moduluje do mocy niskiej i podnosi moc do zapotrzebowania. Teraz w nowych kotłach może to jest inaczej. Nie ma potrzeby przy każdym odpaleniu żeby kocioł odpalał na full.
    Max moc kotła osiągana będzie 12kW. Jeśli kocioł jest przewymiarowany za duży i tak nie będzie pracował z taka mocą. Jednak obniżenie mocy kotła odbije się negatywnie na grzaniu cwu. Jeśli obniżymy moc max dla cwu.
  • Poziom 19  
    Ograniczenie mocy max na CO (bo tutaj ma to jakiś sens):
    a) kocioł chodzi ciszej (na mocy max kocioł kondensacyjny jest jednak głośniejszy niż np na połowie dostępnej mocy), ważne jak masz kocioł np w kuchni
    b) wolniejsze rozgrzewanie układu CO - po to aby cykle grzewcze były dłuższe, a więc komfort i trwałość kotła (mniejsze taktowania), np przy grzejnikach (szczególnie jak są trochę małe)
    c) sprawność kotła jest najlepsza przy mocach minimalnych, im bliżej max tym sprawność mniejsza - przez jakiś czas po odpaleniu zdławiony kocioł pracuje z lepsza sprawnością niż gdyby gonił na 100%

Też mam zdławiony do 10KW (z 20KW na CO)
  • Poziom 34  
    rustin napisał:
    Zastanawia mnie co daje ograniczenie mocy w kotle.

To jest kwestia indywidualna.
    Jeśli ktoś ma np. zasobnik c.w.u., którego wężownica ma mniejsza moc niż maksymalna moc kotła to należy tę moc dopasować do mocy wężownicy. W razie potrzeby moc maksymalną obniżamy.
    W przypadku c.o. ograniczenie mocy maksymalnej może wpłynąć na charakterystykę pracy kotła.
    Jeśli ktoś ma regulator pokojowy ON/OFF to regulator nie komunikuje się z kotłem i nie steruje jego mocą lecz daje wyłącznie sygnał grzania lub go wyłącza, a proces ogrzewania odbywa się wg algorytmu jaki ma wgrany wbudowana elektronika sterująca pracą kotła.

Obecnie kotły mają ustawianą moc startową, czyli kocioł może wystartować ze zdefiniowaną mocą ale potem przechodzi do mocy maksymalnej i w razie potrzeby zaczyna modulować.
    Zbyt duża moc maksymalna może powodować, że palnik nie będzie grzał płynnie lecz będzie raz grzał mocniej, a za chwilę będzie obniżał moc i będzie sinusoida w mocy grzewczej kotła.

Moim zdaniem nie ma sensu ustawiać maksa dla c.o. więcej niż moc potrzebna dla mrozów -20 ale ostatecznie to każdy sam sobie ustawia kocioł wg swoich własnych potrzeb.
    Praktyka jest taka, że większość zostawia tak jak ustawił instalator i już nic nie zmieniają, bo się boją, bo nie wiedzą co i jak ustawić.
    A moim zdaniem każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo moc maksymalna to jedno ale ważna jest moc minimalna kotła.

Zresztą każdy i tak ma inne poczucie co jest dobre, a co jest złe.
    Np. byłem w domu, gdzie ewidentnie grzejniki szumiały co wskazywało, że wydajność pompy była zbyt duża ale właściciel twierdził, że jest OK i nie widzi potrzeby nic zmieniać. Ja bym zaraz zmieniał ustawienia i szukał optymalnych ustawień, a ktoś inny ma to gdzieś i się tym nie przejmuje.

Dodano po 24 [minuty]:

Wojewoda82 napisał:
    c) sprawność kotła jest najlepsza przy mocach minimalnych, im bliżej max tym sprawność mniejsza - przez jakiś czas po odpaleniu zdławiony kocioł pracuje z lepsza sprawnością niż gdyby gonił na 100%

tu bym trochę polemizował.
    Podobno kotły mają najwyższą sprawność przy mocy 100% ale w przypadku kondensata w grę wchodzi dodatkowa sprawność wynikająca z kondensacji, która daje marketingową sprawność powyżej 100%.
    A kocioł pracujący na 100% mocy w końcu osiągnąłby temperaturę wody kotłowej, gdzie kondensacji już nie ma, więc finalnie spada nam ogólna sprawność kotła kondensacyjnego, bo tracimy kilkanaście procent sprawności za brak kondensacji.

Czyli inaczej mówiąc, nawet jak kocioł pracuje na mocy częściowej z niższą sprawnością to nabija sobie dodatkowe % na sprawności z efektu kondensacji, więc finalnie zyskujemy więcej niż tracimy na niższej mocy, czyli bilans globalny jest na plus.
  • Użytkownik obserwowany
    Ja mam kocioł kondensat junkersa zsb14-3c i mam moc co ograniczoną do 75% a i tak jest za duża bo przy mrozach -25 kocioł pracuje max na 52-54 st. Natomiast przy cwu mam zasobnik 125l płaszczowy i do 45st grzeje wodę w ok 35min ale przy ograniczeniu do 75% to trwa chyba 1,5godz. Przy cwu temp obiegu przy nieograniczonej mocy to jakieś 85st a przy ograniczonej ledwie 60st.
  • Poziom 15  
    Jeżeli mój kocioł chodzi max na CO 20% przez większość czasu to co da to ograniczenie mocy do np 12kW? Skoro kocioł moduluje od powiedzmy 3kW bo tak jest w jego specyfikacji to po ograniczeniu przecież nie będzie od 1kW?
  • Użytkownik obserwowany
    To jak chodzi na 20% to po co taki duży? Miałeś to wytłumaczone.
  • Poziom 15  
    bumble napisał:
    To jak chodzi na 20% to po co taki duży? Miałeś to wytłumaczone.

Czy ja o to pytam?
    A gdyby był mniejszy to by pracował z mocą 2kW zamiast 3kW.

Trzymajmy się pytania, taki kupiony z niewiedzy

Dodano po 2 [minuty]:

bumble napisał:
    A no daje to to, że kocioł uruchamia się w momencie zapłonu z mocą maksymalna po czym moduluje do mocy niskiej i podnosi moc do zapotrzebowania. Teraz w nowych kotłach może to jest inaczej. Nie ma potrzeby przy każdym odpaleniu żeby kocioł odpalał na full.
    Max moc kotła osiągana będzie 12kW. Jeśli kocioł jest przewymiarowany za duży i tak nie będzie pracował z taka mocą. Jednak obniżenie mocy kotła odbije się negatywnie na grzaniu cwu. Jeśli obniżymy moc max dla cwu.

Napewno tak nie jest w kotle jaki mam i jest w pierwszym poście
  • Użytkownik obserwowany
    rustin napisał:

A z jaką mocą twój kocioł odpala palnik?
  • Poziom 15  
    Dzisiaj dokładnie sprawdzę i powiem. Możliwe że się mylę ale kiedyś chyba to patrzyłem.
  • Użytkownik obserwowany
    Choosing oczywiscie o c.o. Ograniczenie mocy pomaga trzymać kocioł w kondensacji tez. Jeżeli masz gdzieś ustawiona opcje na rozgrzewanie pomieszczenia szybko a nie comfort czy eco to kozystacwlasnie z dużej albo nawet max mocy.
  • Poziom 34  
    rustin napisał:

Większość kotłów tak ma jak już było pisane, czyli startuje na mocy startowej, a po kilku, kilkunastu sekundach przechodzi do mocy maksymalnej.
    Ale taki scenariusz występuje jeśli masz regulator ON/OFF, a ty masz oryginał, który komunikuje się z kotłem i steruje jego mocą, więc kocioł automatycznie będzie miał inną charakterystykę pracy.
    Podejrzewam, że jakbyś odłączył swój regulator i podłączył np. Salusa, Eurostera, Auratona, czyli zwykły regulator typu ON/OFF to by było jak ja pisałem, czy koledzy wyżej.

W sumie odpowiedzi już dostałeś ale ich nie rozumiesz i na tym polega problem.
    Aby to zrozumieć to trzeba mieć podstawy, bez podstaw jest to ciężkie do ogarnięcia.

Podsumowując skoro nie masz potrzeby zmniejszania mocy maksymalnej to jej nie zmieniaj i po temacie. Moc się zmniejsza, aby dopasować do instalacji, bo np. kocioł ma duże wahania mocy i palnik pracuje nie ze stałą mocą ale z ciągłą sinusoidą, bo kocioł produkuje zbyt dużo ciepła niż instalacja jest w stanie odebrać. Albo jak już pisałem moc wężownicy od zasobnika c.w.u. jest mniejsza niż moc kotła.

Dodano po 8 [minuty]:

rustin napisał:
    A gdyby był mniejszy to by pracował z mocą 2kW zamiast 3kW.

Tylko jest małe ale wybierając kocioł o mocy minimalnej na poziomie 3-4kW to mamy wybór kocioł 1-funkcyjny albo 2-funkcyjny.
    Jeśli zależy nam na możliwie jak najniższej mocy minimalnej to mamy do wyboru poziom 2-3kW ale wtedy w grę wchodzą już kotły jedynie 1-funkcyjne.
    1-funkcyjny obowiązkowo wymaga zasobnika c.w.u., a to zabiera dodatkowe miejsce, więc w mieszkaniu może to być kluczowe.

Ale skoro piszesz o kotle Junkers Smar 5C i mocy 24kW to masz 1-funkcyjny, bo 2-funkcyjny to ma 20kW dla c.o. i 28kW dla c.w.u.
    W takim układzie mogłeś kupić model ZSB14-5C, czyli kocioł 14kW, który ma minimalnie 2,3kW dla 40/30 i dla Twojego przypadku byłby taki kocioł lepiej dopasowany pod kątem mocy c.o..
    Co najwyżej można dobierać też moc na podstawie potrzeb c.w.u. jeśli ktoś ma wyjątkowo duże zapotrzebowanie, bo np. lubi korzystać z deszczownicy przez pół godziny nonstop.
  • Poziom 15  
    Sprawdziłem, temp w domu 22' zadana ustawiłem na 23', po chwili ruszył kocioł z mocą 47% i od razu zaczęła spadać do 13%. Czy jest sens w moim przypadku ja ograniczać? Ograniczenie mocy kotła kondesacyjnego
  • Poziom 15  
    Ktoś podpowie czy ograniczać czy nie?
  • Użytkownik obserwowany
    Przecież masz pisane ze tak. Na początek 75%. Zobaczysz jak będzie w duże mrozy. Jeśli ograniczysz a będzie zapotrzebowanie na pełna moc kotła może ci niedogrzewac ale w twoim przypadku to mało prawdopodobne.

Dodano po 36 [sekundy]:

Skąd wiesz ze kocioł ruszył z mocą 47%?

Dodano po 2 [minuty]:

Odczyt mocy będziesz miał w danych serwisowych. Czy przy rozruchu jak opisałeś kocił ruszył z max obrotami wentylatora? Jeśli tak to oznacza ze z mocą maxymalna. Nie bardzo wiem co to ma być moc palnika 47% a kotła 24Kw. Twój kocioł to jednofunkcyjny zsb?

Dodano po 6 [minuty]:

Jakie zapotrzebowanie na moc domu? Jaki dom? Do tego proponuje inteligentny system ogrzewania i kontroli Drayton wiser

Dodano po 39 [sekundy]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3620638.html

Dodano po 34 [sekundy]:

Wtedy nie będziesz się musiał martwić o ograniczenie bo kocioł się odpali kiedy będzie potrzeba.
  • Poziom 34  
    rustin napisał:
    Ktoś podpowie czy ograniczać czy nie?

skoro masz oryginalny regulator CW400, który komunikuje się z kotłem i sterują jego mocą kotła to moim zdaniem zmiana ustawień mocy maksymalnej c.o. w kotle zapewne nie będzie miała wpływu na pracę kotła.
    Ustawienie mocy maksymalnej miałoby znaczenie przy zwykłym regulatorze ON/OFF, bo wtedy regulator nie zmienia i nie steruje parametrami kotła i cały proces grzania odbywa się wyłącznie wg ustawień na kotle.

Dla zasady możesz ustawić sobie maksymalną moc jaka będzie potrzebna na mrozy -20.
    Np. jeśli masz nieocieplony budynek i potrzebujesz 100W/m2 to mając 100m2 maksymalnie będziesz potrzebował 10kW na mrozy -20, a nie 24kW dla c.o.
  • Poziom 15  
    Bumble widzę ze się znasz mniej niż ja. Więc nie wiem czy jest sens prowadzić z tobą dyskusje.
    Pytasz poważnie skąd wiem z jaką mocą ruszył kocioł? Skoro wrzuciłem zdjęcie to chyba sam widzisz. Stałem przy sterowniku, kocioł nie grzal, podniosłem temp pomieszczenia i od razu wszedłem w tryb serwisowy cw400, płomienia było brak, zawór paliwa zamknięty, rzeczywista moc palnika 0%. Po chwili kocioł ruszył, palnik ruszył i moc palnika zaczęła rosnąć, doszła do 47% i po chwili zaczęła spadać. Kocioł jest mocy 24kW. Czyli 47% niech będzie ok 12kW z taką mocą ruszył. Dalej pytasz skąd wiem z jaką ruszył?

Bucks chyba jest tak jak mówisz zd cw400 steruje mocą kotła co widać podczas jego pracy gdzy włącza się palnik jeżeli jest zapotrzebowanie na ciepło.
  • Użytkownik obserwowany
    To odpowiedz mi co to jest moc nominalna 24KW? Skoro moc palnika 12kw to co to jest ta reszta.

Dodano po 50 [sekundy]:

Wszyscy ci radzą żebyś obniżył ze kocioł przewymiarowany a ty kolejny raz się pytasz czy obniżyć.

Dodano po 56 [sekundy]:

Nie podałeś typu kotła. Jaki to kocioł wiemy ze cerapur i ze 24KW

Dodano po 6 [minuty]:

Obniż moc do 50% i odpal kocioł. Zobaczymy czy dalej odpali z pełna mocą palnika? Ja twierdze ze nie może się mylę. Tak możesz zaoszczędzić na gazie zwłaszcza jak kocioł taktuje. Każde odpalenie. Palnik na max potem na minimum i po co? Tobie może wystarczy 30%.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    To odpowiedz mi co to jest moc nominalna 24KW? Skoro moc palnika 12kw to co to jest ta reszta.

CW400 pokazuje to co można sobie odczytać z kotła, więc są to wiarygodne dane.

24kW to moc nominalna, czyli maksymalna jaką ma ten kocioł.
    Minimum to 12% ale trzeba do tych procentów podchodzić z rezerwą, bo 12% z 24 to 2,88, a model ZSB24-5C ma minimum 3,0kW dla wody kotłowej 80/60, więc owe 12% nie do końca wiadomo od czego jest liczone.
    Owe 47 % to rzeczywista moc palnika w danej chwili ale patrząc po rozbieżnościach dla 12% to trudno jednoznacznie powiedzieć ile dokładnie jest to 47%. Ja szacuję, że ponad 12kW.
    Choć matematycznie 47% z 24 to 11,28.
    Moc startowa to inny parametr, który jak kojarzę najczęściej był na poziomie ok. 6kW, więc owe 47% to nie musi być moc startowa.
    Te parametry są do ustawienia i odczytu na kotle ale nie wiem, czy menu serwisowe jest w pełni dostępne jeśli mamy podłączony regulator CW400.

Jeśli kocioł zaczyna pracę od poziomu ok. 12kW i potem moduluje w dół to jeśli ograniczymy moc do 10kW to kocioł będzie zaczynał maksymalnie od 10kW i potem modulował w dół o ile ustawienia regulatora nie mają wyższego priorytetu niż ustawienia kotła.

rustin napisał:
    Bucks chyba jest tak jak mówisz zd cw400 steruje mocą kotła co widać podczas jego pracy gdzy włącza się palnik jeżeli jest zapotrzebowanie na ciepło.

nie chyba a na pewno, bo po to kupuje się regulatory typu CW400, aby sterowanie kotłem było bardziej wyrafinowane, a nie tylko zwykłe ON/OFF.
    Musiałbyś poczytać instrukcję od CW400, aby zobaczyć co możesz sobie zmienić, a potem pozostaje seria testów, aby zobaczyć jaka będzie różnica w praktyce.
    Z jednej strony daje to wiele wariantów ustawień, co może przerażać laika ale z drugiej strony daje szanse na ustawienie wszystkiego tak, aby jak najlepiej pasowało do indywidualnych potrzeb użytkownika.
  • Użytkownik obserwowany
    Jak wspomniałem mam zab14 z fw100. Z tego co pamietam i próbowałem nastawy na kotle są priorytetowe. Nie chodzi o temperatury. Może mi ktoś wytłumaczy z ta mocą. Kocioł ma 24kw a palnik 47% czego? Moc podaje się w watach nie w %. A jeśli tak to palnik jak ma 12 kW skąd jeszcze 12? W moim kotle są podane dwie moce dla co i cwu.

Dodano po 2 [minuty]:

http://junkers-pl.boschtt-documents.com/download/pdf/file/6720860036.pdf
    Na dole dane techniczne
    Znamionowa moc 24 przy 80/60 minimalna ponad 5kW.
  • Poziom 15  
    Bumble nie wiem czego tu nie rozumieć, już Bucks dokładnie napisał. Może jemu się zechce jeszcze raz to walkowac. Jak byk pisze w pierwszym poście jaki kociol a ty zd nie podaje. Czytasz wogole? Junkers cerapur Smart 5C 24kW, zdjęcie ci jeszcze zrobić? Naprawdę bez obrazy ale nie masz zielonego pojęcia tylko coś tam powtarzasz gdzie przeczytałeś a nie czytasz dokładnie co się pisze

Cw400 ma priorytet nad kotlem.

Bucks, w takim razie nie ma co w moim przypadku kombinować z mocą jak dobrze zrozumiałem Twoj wpis
  • Użytkownik obserwowany
    Ktoś przykleił bzdurna naklejkę pisząc moc palnika 47% nie mająca się do niczego. Cw ma priorytet nie we wszystkich parametrach. Choć tego nie wiem bo mam fw100. Założyłeś temat chcąc uzyskać odpowiedz i uzyskałeś. Większość kotłów zapala się z mocą max. Jeśli ja ograniczysz zaoszczędzisz. Ale przecież ja nie mam pojęcia. Pewnie nie. Ale to nie sobie sprawiłem przewymiarowany kocioł. Jeśli chodzi o oszczędności to zapoznaj się z tematem z linku który podałem może ci przypadnie do gustu. Zreszta ja nic nie wiem. Chciałem tylko uzyskać odpowiedz co to jest te 47%. Bo skoro palnik w kotle ma 12kw to skąd kocioł ma 24? Tego bucks nie wyjaśnił. Czytałeś pdf? Parametry. Nie ma tam słowa. Zreszta nie istotne teraz.

Dodano po 32 [minuty]:

Znamionowa moc 24 przy 80/60 stC, sprawność przy tej temperaturze ( brak kondensacji wg danych tech. 96%. 24*0,96=25kW. Taką moc powinien mieć palnik żeby kocioł uzyskał moc znamionową jako jedyne źródło energii w kotle. Chyba, że jest jeszcze jakieś inne. Te moce będą większe przy niższych temperaturach jak podaje producent 106 stC.
  • Poziom 15  
    Człowieku ja mam podłogowe w pierwszym poście jest napisane. więc coś się czepil 80/60 stC.
    Kończę z tobą dyskusje bo nie ma sensu
  • Użytkownik obserwowany
    rustin napisał:
    Człowieku ja mam podłogowe w pierwszym poście jest napisane. więc coś się czepil 80/60 stC.
    Kończę z tobą dyskusje bo nie ma sensu

Czytaj ze zrozumieniem. Parametr 80/60 jest dla mocy kotła 24kW. Dla 50/30 moc kotła jes 25kW. 80/60 podłogowemu nie przeszkadza bo chyba masz mieszacz z pompa i zaworem czy może to fuszerka.
    Twierdzę że dla mocy kotła 24kW max moc palnika jest 24kW koniec kropka i nie może być inaczej. Palnik modulowany więc moc od 4 do 24 kW. Fizyka. 24kW nie bierze się z księżyca. Ja też kończę dyskusje a żeby zrozumieć trzeba się cofnąć do szkoły podstawowej. Moc palnika musi być większa niż moc kotła bo jeszcze są straty. Proponuję lekturę w twoim przypadku człowieku długa lekturę.
    Odpowiedz mi na pytanie jeśli palnik w kotle ma 12kW skąd kocioł ma 24???
  • Poziom 15  
    Kto ci powiedział ze w kotle jest palnik 12kW? Kto ci mądrości takie sprzedał że do samej podłogowki trzeba mieszacz? Ogarnij się i nie pogrążaj się już
  • Użytkownik obserwowany
    rustin napisał:
    Kto ci powiedział ze w kotle jest palnik 12kW? Kto ci mądrości takie sprzedał że do samej podłogowki trzeba mieszacz? Ogarnij się i nie pogrążaj się już

Ty kolego chyba kpiny sobie tu urządzasz.

Dodano po 33 [sekundy]:

BUCKS napisał:
    24kW to moc nominalna, czyli maksymalna jaką ma ten kocioł.

Dodano po 50 [sekundy]:

BUCKS napisał:
    Owe 47 % to rzeczywista moc palnika

BUCKS napisał:
    Ja szacuję, że ponad 12kW.
    Choć matematycznie 47% z 24 to 11,28.

Dodano po 1 [minuty]:

Ograniczenie mocy kotła kondesacyjnego
  • Poziom 15  
    To Bucks niech cię wytłumaczy jak nie rozumiesz co napisał
    Zakładając ze masz w domu tylko podłogowe ogrzewanie jak ja, 0 grzejników to pogratulować majstra co dał mieszacz.
  • Użytkownik obserwowany
    Dalej swoje. Świetnie. Pogratulować. Ja tyle. Ograniczaj. Nie ograniczaj. Rób co chcesz.
  • Poziom 19  
    % jakie podaje wyświetlacz, gdzie tyczy się to aktualnej mocy palnika są różne u różnego producenta. Mam kocioł 24KW na CWU i 20kW na CO skręcony na CO do 10kW i np na CO pokazuje chwilę po starcie 70%, choć jest skręcony na połowę mocy nominalnej. Gdy zejdzie do mocy minimalnej (5,2KW), pokazuje 0%. Więc akurat u mnie pokazuje trochę inaczej. MCR HOME 20/24.. Przy mocy max 10KW ma 100%. Nie sprawdzałem na CWU ale tam pewnie inaczej przelicza bo ma większy zakres działania (ciężko przy otwartej baterii na full i wodzie na 38 stopni uzyskać więcej jak 30%).

Więc albo % na wyświetlaczu (kotła lub sterownika) oznacza % mocy nominalnej (wtedy nie zjedzie do zera przy zapalonym palniku) albo % dostępnej modulacji palnika (zejdzie do zera). Tak chyba trzeba sobie to tłumaczyć.

Odpaliłem teraz specjalnie na CO, kocioł odpalił na ok 70% dostępnej modulacji czyli gdzieś w okolicach 8KW, zszedł na dosłownie moment do 10% (czyli gdzieś 5,5KW) po czym rozkręcił się do 100% czyli 10KW. Łącznie zajęło mu to z 20 sekund. Więc @bumble, twoja teoria o tym, że kocioł zawsze startuje z mocą max jest o kant d..... W wielu kotłach ograniczenie mocy max to pewnie i automatycznie moc startowa schodzi do ograniczonej mocy max (jeśli była wyższa). W innych w ogóle jest osobna regulacja mocy startowej.

W mojej instrukcji dla instalatora jest parametr Fan RPM start (czyli prędkość wentylatora, a wiec moc startowa), który można zmieniać, str 33:
    https://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2016/09/MCR_Home_IT.pdf