Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się, nie włącza się, potem działa

10 Paź 2019 23:12 192 10
  • Poziom 2  
    Sprzęt:
    Gigabyte ga-z77x d3h/ASRock z77x extreme 4
    Intel 2400
    Thermaltake Smart se 530w (bronze 80+)
    GeForce GTX 960
    SSD crucial
    HDD WD blue
    Ram skhynix 2x8gb
    Karta sieciowa Gigabyte

Co się dzieje:

Używając obudowy i przedniego panelu od starego kompa kupionego w roku 2005 i części opisanych wyżej, kupionych na allegro jako używane, złożyłem kompa.

Odpaliłem, zainstalowałem system pierwotnie na ASRock, działał tydzień po czym zaczął się restartować sam z siebie co 5 sekund, reset biosu nie pomagał, odesłałem płytę i kupiłem druga od Gigabyte.

Działał poprawnie tydzień po czym klikam power i nic. Wyjąłem baterie, założyłem, odpalił. Pograłem 2h, klikam menu start daje zamknij i w sekundę martwy jakbym mu odciął nagle zasilanie a przecież kliknąłem tylko zamknij ..... I tutaj się zaczęły kłopoty.

Nie chciał odpalić tym razem.

Wyjąłem kartę graficzną, odpala od strzała, zakładam, odpala ale po paru dniach znowu nie chce.

Sprawdziłem na starej karcie graficznej, motyw się powtarza.

Dzisiaj sprawdzałem ram. Ta sama sytuacja, wyjąłem jedną kość to odpalił. Założyłem z powrotem druga i odpala a za godzinę już nie. Zmieniłem więc z portów 1i3 na 2 i 4. Odpalił, potem wyłączyłem i znowu trup. Nie odpala. Przy tym wszystkim ciągle też resetowalem bios wyjęciem baterii i raz dzialal, raz nie, raz pochodzi 2h i parę dni, raz gaśnie po 8/30/120 min, nie ma reguly.

Ktoś coś ? :P

Jeśli jest to istotne, nie reinstalowalem systemu po zmianie płyty bo złożyłem i chodził normalnie tydzień.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 37  
    Warto by było podmienić zasilacz na inny.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 25  
    Ramy przetestuj w memtest
  • Poziom 2  
    Memtest po dwóch testach na cztery nie wykazał błędów ramu, temperatura procka 66°, podczas testu, przez 2h nie wyłączył się, a wcześniej padł po 10 minutach jak przygotowywałem pendrive'a do memtestu

Zasilacz będę mieć jutro inny ale tylko 350 watt więc nie pociągnie grafiki niestety, podepne sama płytę i dysk

Dodano po 6 [godziny] 22 [minuty]:

Co ciekawe, na samej płycie z ramem i dyskiem SSD, odpalił już kilkanaście razy bez żadnych problemów, zatem, zasilacz ?
  • Poziom 37  
    No może być, ale grafiki też nie da się wykluczyć. Przydałby się zasilacz który by uciągnął również GTXa.
  • Poziom 42  
    Savar94 napisał:
    zasilacz będę mieć jutro inny ale tylko 350 watt więc nie pociągnie grafiki niestety, podepne sama płytę i dysk

Podaj moc bo jak w miarę nowy to spokojnie pociągnie całość, wszystko zależy ile ma mocy na lini/ach 12V.

GTX 960 ma 120W TDP - więc całość na zasilaczu pociągnie z 200W.

Do zasilacza warto spojrzeć czy czegoś nie będzie widać - znaczy stan kondensatorów zbadać.
  • Spec od monitorów
    Zasilacz jest ok
    Komputer wyłącza się, nie włącza się, potem działa
    Mimo ,że nie ma certyfikatu dla płyty to ma 41A/ linia +12V
    * zaś zestaw potrzebuje
    Cytat:
    need 24A on the 12V rail for the 270X and 500W in total for the pc.

Co prawda dla gpu gtx770 recommended to use a 600W PSU

:idea: Warto by było podmienić zasilacz na inny.
  • Poziom 2  
    No to chwila, jeden piszę że 200, jeden ze 600..... Powerkalkulatory pokazuja 430-550. To jaki w taki razie kupić, 450/550/600wat? Mam zamiar kupić chiefteca
  • Poziom 42  
    400W spokojnie starczy jak to nie zabytkowy zasilacz. Obecnie jak pisałem to 200W może pociągnie na ścianie mierzone i doliczając zapas z tego minimum 50% czyli ponad 300W na linii/ach 12V.

W zasadzie jak po taniości to są fotrony za 50zł 12V - 28A ~ 336W.
  • Poziom 30  
    Zmień ten zasilacz bo dysk dostaje najbardziej w du..
    Niedługo i go będziesz musiał wymienić.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zasilacz, jeśli jest sprawny, to może zasilać dwa Twoje zestawy w tym samym czasie (i5-2400+GTX960), ma spory nadmiar mocy dla takiej konfiguracji. Warto go sprawdzić, bo jeśli jest sprawny to na pewno nie wymaga wymiany ze względu na swoją moc.

Tak przy okazji w komputerach Lenovo M81/M91 (z I5-2400) montowałem GTX950 oraz GTX960, działały one pod pełnym obciążeniem na fabrycznych zasilaczach Fortrona mających ogólną wydajność 280W. Kilka z tych zestawów działa już któryś rok - i nic dziwnego, bo taka konfiguracja nie przekracza dopuszczalnych obciążeń 280W zasilacza.