Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blad F22 na piecu Vaillant

10 Paź 2019 23:15 375 18
  • Poziom 9  
    witam,
    Kupiliśmy dom w ktorym do ogrzewania jest wykorzystywany piec vaillanta. Niestety notorycznie wywala na nim błąd f22. Okazało sie ze piec jest wpięty w jedna instalacje z kotłem węglowym i jest to instalacja otwarta. Gdy próbuję dobic ciśnienie to woda ktora wpuszczam do układu ucieka przez przelew i caly czas jestem na samej granicy dopuszczalnego ciśnienia. Czy jeżeli zamknąłby układ to rozwiązałoby problem? (Piec węglowy jest tylko na wszelki wypadek i główne ogrzewanie idzie na piecu gazowym.)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    Może to kuriozalne rozwiązania ale wydaje mnie się, że masz dwa:
    - podnieść wyżej naczynie wyrównawcze
    - przed naczyniem założyć zawór i go zamknąć dla potrzeb pracy kotła gazowego, dzięki temu zawsze będziesz mógł o otworzyć dla kotła węglowego.
  • Poziom 23  
    Erbit napisał:
    przed naczyniem założyć zawór i go zamknąć dla potrzeb pracy kotła gazowego, dzięki temu zawsze będziesz mógł o otworzyć dla kotła węglowego.
    Nie można tego zrobić ot tak sobie. Koniecznie trzeba zamontować wtedy naczynie wzbiorcze gdyż bez niego ciśnienie w układzie nadmiernie wzrośnie.
  • Poziom 37  
    Krzys55 napisał:
    ... Nie można tego zrobić ot tak sobie. Koniecznie trzeba zamontować wtedy naczynie wzbiorcze gdyż bez niego ciśnienie w układzie nadmiernie wzrośnie.

To prawda. słuszna uwaga.

Takie naczynie znaduje się w kotle gazowym - oczywiście warto to sprawdzić. Kolega autor mógłby podać model tego Vaillanta.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Piec to AtmoPlus VUW PL 240-5. Przed naczyniem wyrownawczym mam zawor i wlasnie sie zastanawialem po co on tam jest.
  • Poziom 37  
    smokmatt napisał:
    ...240-5....

Nie przypadkiem 240/2-5 ?
  • Poziom 9  
    Takie oznaczenie jest z tylu sterownika tam gdzie numer seryjny i serwisowy. Z tym AtmoPlus mogłem sie pomylić.
    Blad F22 na piecu Vaillant
  • Poziom 15  
    Z ciekawości: na jakiej wysokości jest przelew i jakie ciśnienie po napełnieniu az do przelania pokazuje piec?
  • Poziom 9  
    Przelew ze zbiornika wyrównawczego jest na strychu. A piec w piwnicy. Ciśnienie na manometrze na piecu jest w okolicach .7 bar
  • Poziom 37  
    smokmatt napisał:
    ... w okolicach .7 bar

Czyli jakieś 7 metrów słupa wody- to by się zgadzało.

Odnośnie kotła - niestety nie wiem czy ktoś do takiego układu (otwartego) nie usunął naczynia przeponowego z kotła, nie wiem też czy taki kocioł może oryginalnie wystąpić bez naczynia przeponowego.

Lepiej to sprawdzić. W instrukcji jest podane gdzie znajduje się naczynie przeponowe -> https://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-instalacji/ii-atmotec-pro-332649.pdf
  • Poziom 9  
    Z tylu przy ścianie jest tam jakieś ustrojstwo. Podejrzewam ze to o to chodzi. Mogę wrzucić fote ale to po robocie dopiero. Jeżeli to to urządzenie to wystarczyłoby ten zawór zamknąć przed zbiornikiem wyrównawczym??
  • Poziom 37  
    smokmatt napisał:
    Z tylu przy ścianie jest tam jakieś ustrojstwo. Podejrzewam ze to o to chodzi. Mogę wrzucić fote ale to po robocie dopiero. Jeżeli to to urządzenie to wystarczyłoby ten zawór zamknąć przed zbiornikiem wyrównawczym??

Tak. Po zakręceniu zaworu przed naczyniem wyrównawczym podnieś ciśnienie do nominalnego, odpal kocioł i obserwuj o ile wzrasta ciśnienie. Po nagrzaniu (w zależności od ilości wody w obiegu) może wzrosnąć o 0,5 - 1 bar.

Wcześniej sprawdź czy kocioł węglowy jest odcięty, powinien też mieć zawory (na zasilaniu i na powrocie?) by niepotrzebnie go nie ogrzewać kotłem gazowym, a otwarty zawór przed naczyniem wyrównawczym może wskazywać, że ostatnio był używany węglowy.
  • Poziom 9  
    Blad F22 na piecu Vaillant Blad F22 na piecu Vaillant

Czy to czerwone przy ścianie to naczynie o ktorym byla mowa??
  • Poziom 37  
    smokmatt napisał:
    ...

Czy to czerwone przy ścianie to naczynie o ktorym byla mowa??

Tak.
  • Poziom 24  
    Tak, to to, ale:
    a) pytanie czy jest sprawne (plus czy jest napompowane)
    b) czy wystarczy po zamknięciu układu na kompensację rosnącego ciśnienia w instalacji w domu

Jest stare, widać korozję (albo jest to minia), nie byłbym dobrej myśli

Jak masz grzejniki żeliwne albo ogólnie rozbudowaną instalację, to naczynie w kotle może być zbyt małe.
  • Poziom 37  
    Tak na dobrą sprawę przydałby się serwis kotła.

Wojewoda82 napisał:
    ...

Jak masz grzejniki żeliwne albo ogólnie rozbudowaną instalację, to naczynie w kotle może być zbyt małe.

Masz rację ale układ wydaje się być zaprojektowany do pracy jako zamknięty (kocioł gazowy) i jako otwarty (kocioł węglowy) więc twórca tego projektu pewno wiedział co robi.

Inną sprawą jest czy naczynie przeponowe jest sprawne i czy ma odpowiednie ciśnienie dlatego napisałem by rozgrzewając układ kontrolował ciśnienie w obiegu. kocioł gazowy może w każdej chwili wyłączyć i nie ma groźby "zagotowania wody" jak w przypadku kotła węglowego.
  • Poziom 36  
    smokmatt napisał:
    Niestety notorycznie wywala na nim błąd f22.

Patrząc po VUW 240/2-5 to F.22 oznacza brak wody. Twój kocioł jest z podobnej serii, więc błąd zapewne oznacza dokładnie to samo.

Jak koledzy pisali wyżej najlepiej odciąć kocioł gazowy od naczynia przelewowego i wtedy będzie OK.

Erbit napisał:
    Odnośnie kotła - niestety nie wiem czy ktoś do takiego układu (otwartego) nie usunął naczynia przeponowego z kotła, nie wiem też czy taki kocioł może oryginalnie wystąpić bez naczynia przeponowego.

Wyjęcie naczynia jest dość upuerdliwe w tym kotle i w zasadzie trzeba by zdemontować kocioł ze ściany, więc zapewne nikt tego nie robi, co najwyżej można odłączyć naczynie od instalacji i zaczopować nakrętką.
    Te kotły były fabrycznie z naczyniem, a przynajmniej ja nic nie wiem, aby były wersje bez naczynia.

Wojewoda82 napisał:
    Jest stare, widać korozję (albo jest to minia), nie byłbym dobrej myśli

Ja nie widzę śladów korozji na naczyniu, co najwyżej jest mocno zakurzone ale rdzy nie widzę.

Wojewoda82 napisał:

z tego co widzę to naczynie jest w prostokątne to podejrzewam, że jest to model 10l, więc starczy na zład wody do maksymalnie ok. 100 l.
    W najgorszym wypadku były naczynia 6l ale z tego co wiem to 6 były okrągłe, czyli naczynie starczyłoby na zład maksymalnie do ok. 60 l.

Pytanie jaki zład wody ma autor. Trzeba by policzyć pojemność wodną wszystkich grzejników i całej instalacji.

Erbit napisał:
    dlatego napisałem by rozgrzewając układ kontrolował ciśnienie w obiegu. kocioł gazowy może w każdej chwili wyłączyć i nie ma groźby "zagotowania wody" jak w przypadku kotła węglowego.

Zamiast kombinować najlepiej sprawdzić jakie jest ciśnienie w naczyniu.
    Do tego celu trzeba spuścić wodę z kotła.
    Tuż przy kotle powinny być zawory odcinające na imbusy lub płaski śrubokręt z małym kroćcem do spuszczenia wody z kotła. Odcinając kocioł od c.o. to spuszczamy wodę tylko z kotła, a nie z instalacji, więc wody powinno być co najwyżej kilka litrów.
    Po spuszczeniu wody z kotła zostawiamy zawór spustowy otwarty i wtedy sprawdzamy ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym.
    Fabrycznie producent zaleca 0,75 bar. Ja w swoim utrzymuję ok. 1,0 bar.
    Ciśnienie sprawdzamy manometrem do mierzenia ciśnienia w kołach samochodowych i w razie braku wystarczającego ciśnienia to pompujemy pompką samochodową.
    W razie potrzeby można wymienić zaworek, identyczny jak w kole samochodowym, więc jeśli nie będzie potrzeby wymiany naczynia na nowe to sama obsługa jest dość prosta i do ogarnięcia przez każdego kto nie ma 2 lewych rąk ;-)

W zasadzie ciśnienie w naczyniu zależy od wysokości między najniższym i najwyższym punktem instalacji, czyli ma znaczenie jeśli ogrzewamy budynek piętrowy.
    W przypadku ogrzewania jednego poziomu to fabryczna wartość 0,75 bar jest wystarczająca ale ja dla większej rezerwy daję sobie 0,95/1,0 bar, choć ogrzewam mieszkanie.

Naczynie przeponowe powinno mieć odpowiednie ciśnienie początkowe oraz być szczelne, aby to ciśnienie utrzymywać przez cały rok eksploatacji do następnego przeglądu. W moim obecnym naczyniu zamienniku roczny spadek ciśnienia powietrza to poziom ok. 0,2 bar.
    Jeśli przepona w naczyniu będzie dziurawa to naczynie trzeba będzie wymienić na nowe, bo tego się nie naprawia. Zaworek jak pisałem wcześniej jest elementem wymiennym ale przepona już nie.
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim sprobuje cos podziałać w wolnej chwili i dam znac jakie efekty😉
  • Poziom 23  
    Dołóż wymiennik płytowy i pompę i masz z bani. Vaillant będzie pracował na małym - zamkniętym obiegu, a reszta instalacji zostanie bez zmian. Zdrowiej dla kotła i reszty instalacji.
    Zaczniesz zamykać instalacje - mogą pojawić się wycieki.