Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi - serwer plików i multimediów

11 Paź 2019 05:59 426 7
  • Poziom 9  
    Wymyśliłem sobie RPi jako serwer plików i multimediów.
    Mam 4-5 zewnętrznych (i zasilanych) dysków twardych, których teraz nie używam, a mógłbym i chciałbym, gdyby było gdzie je wygodnie podpiąć.

Czy RPi 4 to uciągnie? Myślałem o LibreElec lub czymś podobnym do mediów, to tego Samba na pliki.
    Potrzebny pewnie byłby hub USB.

Alternatywne rozwiązanie to wyprucie tych dysków z obudów, choć wolałbym tego uniknąć.

A może coś jeszcze innego polecicie?
  • Poziom 26  
    Czemu miałoby nie pociągnąć? Tym bardziej, że z tego co mówisz są to dyski z zasilaczami - więc USB jest obciążone wyłącznie danymi.
  • Poziom 9  
    hindoos napisał:
    Czemu miałoby nie pociągnąć? Tym bardziej, że z tego co mówisz są to dyski z zasilaczami - więc USB jest obciążone wyłącznie danymi.

A hub? RPi4 ma 4 porty, ja mam przynajmniej 4 dyski, więc klawiatury/myszki razem z nimi nie podłączę.
  • Poziom 26  
    Ale po co Ci klawiatura / myszka do serwera plików? :| Łączysz się przez SSH i robisz co trzeba przez konsolę.
  • Poziom 9  
    hindoos napisał:
    Ale po co Ci klawiatura / myszka do serwera plików? :| Łączysz się przez SSH i robisz co trzeba przez konsolę.

Czasem od biedy pewnie trzeba będzie się podpiąć. :)
  • Poziom 26  
    To od biedy sobie odepniesz dysk :) Serio, to jest mega stabilna platforma, może chodzić miesiącami i połączenie z SSH ciągle będzie możliwe.
  • Poziom 9  
    I jak poradziłeś sobie?
    Chciałbym kupić raspberry pi 4 i podpiąć dysk wd passport z usb 3.0. chciałbym go udostepnić w sieci jako sambe oraz multimedia ( zeby tv widział filmy).

Dodatkowo chce zainstalowac jdownloader i przez tel dodawać linki do zdalnego pobierania filmów na ten dysk.

Ktoś coś poradzi ? Podpowie?
  • Poziom 10  
    U mnie podobnie to chodzi. Mam Raspberry Pi 4 z zainstalowanym Raspbianem. Z tego udostępniam lokalnie katalogi przez NFS (odpowiednik samby dla systemów uniksowych). Ale samba na tym też śmiga. Do tego Nextcloud (prywatna chmura) i mam automatyczne kopie zapasowe z telefonów i komputera. A do tego dostęp z zewnątrz.
    Nie korzystam jedynie z jdownloader. Musisz jedynie jakoś dostęp z komórki zrobić.
    Generalnie sprzęt da rady z tym. Potrzeba jedynie trochę chęci, żeby to wszystko skonfigurować (to nie gotowiec, że kupujesz i działa).