Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Działanie wentylatora z higrostatem, timerem oraz włącznikiem

ogrey666 11 Oct 2019 15:56 7512 13
    ogrey666
    Level 4  
    Moi drodzy, potrzebuję krótkiej odpowiedzi, czy do mojej sytuacji mogę zastosować łącznik dzwonkowy, czy też nie i np. może musi to być łącznik czasowy. Poniżej schemat, opis podłączenia i jak to działa od producenta oraz moje uwagi/komentarze jako cytaty. Nie jestem elektrykiem, chodzi mi tylko o kwestię tego co powinienem zastosować, żeby uzyskać żądany efekt (a o tym poniżej).

Kupiłem wentylator AWENTA KWS100H z higrostatem i timerem i chcę go podłączyć z opcją osobnego włącznika (nie podłączanego razem ze światłem). W dużym skrócie: dwa osobne możliwości załączenia wentylatora - pierwszy automatyczny na podstawie higrostatu oraz drugi ręczny na podstawie naciśnięcia łącznika.

Schemat podłączenia wygląda jak poniżej:

Działanie wentylatora z higrostatem, timerem oraz włącznikiem

Quote:
    Tutaj pojawia się moje pytanie, czy mogę zastosować łącznik dzwonkowy, aby dać napięcie do wentylatora (załączyć go), na którym zadziała timer z wentylatora np. 30 minut i po tym czasie on sam się rozłączy (obwód) powodując, że funkcjonalność automatyczna z higrostatem nadal będzie działać? Chciałbym po prostu czasami samemu wymusić odpalenie wentylatora na 30 minut, zanim będzie osiągnięty poziom wilgotności, a jednocześnie nie musieć pamiętać o wyłączeniu go łącznikiem z powrotem.

Z instrukcji podłączenia wentylatora z higrostatem AWENTA mamy taki sposób z opisem do powyższego schematu podłączenia:

Przewód fazowy (z napięciem, zazwyczaj przewód w kolorze brązowym) należy podłączyć do
    zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L. Przewód fazowy doprowadzony
    do zacisku L powinien być poprowadzony bezpośrednio z puszki. Jest to faza zasilająca.
    Przewód zerowy (zazwyczaj przewód w kolorze niebieskim) należy podłączyć do zacisku na
    układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N.
    Do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą T podłączamy również
    przewód fazowy ten sam co do zacisku L ale poprowadzony przez włącznik światła lub oddzielny
    włącznik który będzie uruchamiał wentylator. Jest to tak zwana faza uruchamiająca dająca impuls
    wentylatorowi do uruchomienia się.
    Przy takim podłączeniu wentylator będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia
    podniesionego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu oraz będzie możliwość uruchomienia
    wentylatora za pomocą włącznika razem ze światłem lub oddzielnym włącznikiem w przypadku gdy
    poziom wilgoci nie podniósł się.

Quote:
    I poniżej zasada działania higrostatu i timera oraz odniesienie do możliwości włączania łącznikiem. Odnosząc się do tekstu poniżej, chciałbym, aby impuls z włącznika dał napięcie, a następnie jako czynnik ustał samoczynnie i spowodował funkcjonowanie timera.

Zasada działania higrostatu i opóźnienia wyłączenia.
    Wentylator aby się uruchomić potrzebuje być czymś „pobudzony”, i jest to albo podniesiony
    poziom wilgoci lub impuls z włącznika który daje napięcie na zacisk T. W obu tych przypadkach
    opóźnienie wyłączenia zaczyna odliczać czas od momentu gdy czynnik który wzbudził wentylator
    ustanie.
    W przypadku gdy wentylator został uruchomiony dodatkowym włącznikiem przez podanie
    zasilania na zacisk T opóźnienie wyłączenia zostanie uruchomione w momencie wyłączenia włącznika.
    Natomiast gdy wentylator uruchomił się samoczynnie wykrywając podniesiony poziom
    wilgoci, opóźnienie wyłączenia zostanie uruchomione w momencie, gdy wilgoć z pomieszczenia
    zostanie usunięta i poziom tej wilgoci spadnie poniżej poziomu ustawionego na potencjometrze.
    Zielona dioda na układzie elektronicznym wskazuje czy wentylator wykrył wilgoć czy nie. Jeśli dioda
    umieszczona obok potencjometru którym regulujemy czułość czujnika wilgoci świeci się na zielono to
    znaczy, że poziom wilgoci w pomieszczeniu jest większy, niż poziom wilgoci ustawiony na
    potencjometrze. Dopiero od momentu zgaśnięcia zielonej diody wentylator zaczyna liczyć zwłokę
    wyłączenia.
    Czujnik wilgoci wykrywa wilgoć w zakresie od 40% do 90% wilgotności względnej. Gdy poziom
    wilgotności w pomieszczeniu jest zawsze większy niż 90% wentylator nigdy się nie wyłączy. Gdy
    poziom wilgotności w pomieszczeniu jest zawsze mniejszy niż 40% wentylator nigdy samoczynnie się
    nie włączy

Quote:
    A może to tak nie działa, ponieważ wentylator wzbudzony zamknięciem obwodu przez wciśnięcie łącznika przestanie działać w momencie, jak tylko puszczę łącznik dzwonkowy (coś jak dzwonek do drzwi?) i nie przełączy się samoczynnie na obwód wzbudzany higrostatem? Może w takim razie muszę np. zastosować łącznik czasowy, zamiast dzwonkowego, w którym po prostu wentylator będzie działał w trybie ciągłym, a na łączniku czasowym ustawię czas, po którym ma on samodzielnie przerwać obwód?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Z opisu w instrukcji wynika że można zastosować przycisk, sugerowałbym jednak trochę dłuższe jego naciśnięcie np 2 s, aby elektronika zdążyła zastarować
    Pozdr. J.
    Polon_us
    Level 42  
    ogrey666 wrote:
    ... aby dać napięcie do wentylatora (załączyć go), na którym zadziała timer z wentylatora np. 30 minut i po tym czasie on sam się rozłączy (obwód) powodując, że funkcjonalność automatyczna z higrostatem nadal będzie działać? ...

Z opisu działania tego urządzenia wynika jasno, że higrostat ma wyższy priorytet niż układ czasowy.
    W praktyce oznacza to, że w sytuacji kiedy układ będzie działał po załączeniu owym przyciskiem dzwonkowym i w trakcie odliczania tych 30 minut zmieni się wilgoć do poziomu większego od 40%, to higrostat przejmie sterowanie wentylatorem.
    Po zmniejszeniu poziomu wilgoci poniżej 40% układ czasowy załączy się i po odliczeniu 30 min. wyłączy wentylator.

I mała uwaga - ten przycisk dzwonkowy musi być przystosowany do napięcia 220VAC. Standardowe przyciski dzwonkowe są przygotowane na niższe napięcia. Proszę na to zwrócić uwagę.
    ogrey666
    Level 4  
    Dziękuję za odpowiedzi :)

adamjur1 wrote:
    Z opisu w instrukcji wynika że można zastosować przycisk

Jestem trochę zagubiony, powiedz proszę, jak to jest :)
    Rozmawiałem z elektrykiem i powiedział, że przycisk zamknie obwód, ale wentylator będzie wtedy wzbudzony czynnikiem manualnym i dopóki nie wcisnę ponownie przycisku, to się nie wyłączy, a do tego część obwodu odpowiedzialna za działanie automatyczne na podstawie higrostatu nie będzie działać. W skrócie: tak jak włączam, tak muszę pamiętać o wyłączeniu - a zależy mi tylko na tym, żeby po włączeniu manualnym (przyciskiem) wentylator działał tyle czasu co jest ustawione na timerze (zakładając, że higrostat nie zechce przejąć kontroli - i że będzie miał taką możliwość), czyli żebym wcisnął przycisk wchodząc do łazienki, a następnie nie musiał o tym pamiętać, żeby go ponownie wcisnąć wychodząc, ponieważ sam po czasie wyłączy wentylator (zakładając, że wilgoć nie wzrośnie do punktu obserwowanego przez higrostat) lub przełączy się na działanie automatyczne (zakładając, że wilgoć wzrośnie).

Polon_us wrote:
    W praktyce oznacza to, że w sytuacji kiedy układ będzie działał po załączeniu owym przyciskiem dzwonkowym i w trakcie odliczania tych 30 minut zmieni się wilgoć do poziomu większego od 40%, to higrostat przejmie sterowanie wentylatorem.

Czy dobrze rozumiem, że ma to być przycisk zwierny? Czy taki będzie w porządku - Simon 82 Przycisk zwierny (mechanizm) 10A 250V kod: 7700150-039
    Dziękuję za rozjaśnienie kwestii priorytetów - pojmuję to :) Czy mógłbyś proszę wypowiedzieć się także na temat tego, co napisałem wyżej, w odpowiedzi do @adamjur1 ?
    adamjur1
    Level 41  
    Są różne przyciski, np w osprzęcie Gira spotkałem przycisk bistabilny ( naciśnij - włącz, naciśnij -wyłącz) mowa tu zwykłym przycisku zwiernym ( do bistabilnych przekaźników) czyli mechanizm jak dzwonkowy 10A/250V tylko klawisz z symbolem lampy lub bez symbolu ( z symbolem wentylatora jeszcze nie widziałem :D )
    Pozdr. J.
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    ogrey666 wrote:
    Czy dobrze rozumiem, że ma to być przycisk zwierny?

Tak, dobre rozumowanie.
    ogrey666 wrote:
    Rozmawiałem z elektrykiem i powiedział, ...

Cóż elektryk miał i nie miał racji :)
    Miałby rację, gdyby kolega zastosował przycisk bistabilny tzn. taki, który po naciśnięciu pozostaje w pozycji wciśniętej - czyli układ pozostaje cały czas włączony. ponowne naciśnięcie powoduje rozłączenie układu.
    Tutaj kolega chce zastosować coś, co w działaniu jak przycisk dzwonkowy - tj. taki, który działa tak długo, jak przytrzymamy go palcem/dłonią. Po cofnięciu ręki owy przycisk wraca do swojej pozycji początkowej i rozłącza układ. Innymi słowy, ma tylko jedną pozycję ustaloną, czyli jest monostabilny. Tyle teorii :)

Także, jak kolega użyje ten przełącznik Simon 82 kod ... 039 to będzie działało wg założeń. Sprawdziłem kartę katalogową i jest to przycisk monostabilny -> Link

Jedno mnie męczy, tak na uboczu - kolega napisał
    ogrey666 wrote:
    ... żebym wcisnął przycisk wchodząc do łazienki, a następnie nie musiał o tym pamiętać, żeby go ponownie wcisnąć wychodząc, ...

Przecież można to rozwiązać inaczej. Zakładam, że wchodząc do łazienki zapalane jest światło, a przy wychodzeniu gaszone. Jesli tak jest, to wystarczy jeden przewód z włącznika światła do tego wentylatora (zacisk T) i efekt będzie dokładnie ten sam, jak z tym przyciskiem dzwonkowym.
    Instrukcja przecież mówi o takiej mozliwości.
    adamjur1
    Level 41  
    Kolego Polon-us - a jak łazienka ma okno ?
    To nie trzeba włączać oświetlenia..
    Pozdr. J.
    Polon_us
    Level 42  
    adamjur1 wrote:
    Kolego Polon-us - a jak łazienka ma okno ?

Przyznam się bez bicia, nie pomyślałem o tym ... heh
    U siebie we wszystkich łazienkach nie mam okien i stąd moja sugestia.

Zobaczymy, co odpowie kolega @ogrey666.
    ogrey666
    Level 4  
    Szanowni koledzy, zaskoczę Was pewnie swoją odmiennością ;) Łazienka nie posiada okna, natomiast nie chciałem łączyć funkcji wentylatora ze światłem, ponieważ drażni mnie jego dźwięk wtedy, kiedy nie musi być załączany - gdy np. idę na szybką jedynkę, czy umyć zęby. Żyłem tak długi czas i stwierdziłem, że chcę inaczej.
    Bardzo dziękuję @Polon_us za szczyptę teorii, trochę mnie oświeciło. Generalnie taki właśnie miałem pomysł, ale nie wiedziałem jak to nazwać - przycisk zwierny monostabilny. Oczywiście bez symbolu, bo też nie widziałem wentylatora, tylko dzwonki i lampki (hehe).

Dalej jednak bije mi w głowe opinia osoby, z którą rozmawiałem na ten temat - czy nie będzie tak, że wcisnę ten przycisk, on załączy układ, po czym puszczę, rozłączy układ, i tyle będzie z funkcji tego wentylatora (wyłączy się) w obecnym podłączeniu jak na schemacie? Boję się tego, że tak właśnie będzie - tzn. puszczę przycisk, układ się rozłączy i żaden timer nie zadziała. a wentylator wyłączy się i wyjdzie na to że działa dosłownie tak jak dzwonek (tak długo jak będę trzymał przycisk, tak długo będzie działał), ponieważ jest na innej części schematu i nie wzbudzi go to miejsce gdzie jest higrostat na układzie (bo timer jest razem z higrostatem, jeśli dobrze rozumiem).

A oczywiście porządanym efektem jest następujący: wciskam przycisk, gdy wentylator nie jest uruchomiony (kiedy jeszcze wilgotność nie osiągnęła poziomu, żeby wentylator sam się załączył) i w tym momencie następuje załączenie i rozłączenie układu, ale wentylator dalej działa, tak, jakby obwód miał zamknięty i uruchamia sobie timer. Czy to tak zadziała, czy może trzeba osobny w ogóle łącznik czasowy z timerem w nim?

Sorry Panowie, że tak się dopytuję - bardzo doceniam Waszą pomoc i ekspertyzę w temacie, stąd chcę uniknąć zbędnych zakupów i problemów przy instalacji.

Polon_us wrote:
    Przecież można to rozwiązać inaczej. Zakładam, że wchodząc do łazienki zapalane jest światło, a przy wychodzeniu gaszone. Jesli tak jest, to wystarczy jeden przewód z włącznika światła do tego wentylatora (zacisk T) i efekt będzie dokładnie ten sam, jak z tym przyciskiem dzwonkowym.
    Instrukcja przecież mówi o takiej mozliwości.

Właśnie to, co kolega napisał, daje mi do myślenia, że może nie wyrażam się jasno. Działanie podłączone pod włącznik światła powodowałoby to, że przy wyłączeniu światła przestałby kręcić się wentylator, a nie o to chodzi - chcę nic nie wyłączać, wyłączać ma się samoczynnie po zadanym czasie - a ja tylko chcę manualnie sterować wymuszeniem jego włączenia, gdy czynnik automatyczny (higrostat) nie włącza się, bo nie ma potrzeby

PS. Dam łapki na koniec, także nie czujcie się pominięci!
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Cóż, ja już się wyczerpałem. Nie ma tu czego się obawiać. Instrukcja cytowana przez kolegę wyraźnie stanowi - proszę to uważnie przeczytać, niektóre fragmenty celowo wytłuściłem.
    ogrey666 wrote:
    Wentylator aby się uruchomić potrzebuje być czymś „pobudzony”, i jest to albo podniesiony
    poziom wilgoci lub impuls z włącznika który daje napięcie na zacisk T. W obu tych przypadkach
    opóźnienie wyłączenia zaczyna odliczać czas od momentu gdy czynnik który wzbudził wentylator
    ustanie.
    ogrey666 wrote:
    W przypadku gdy wentylator został uruchomiony dodatkowym włącznikiem przez podanie
    zasilania na zacisk T opóźnienie wyłączenia zostanie uruchomione w momencie wyłączenia włącznika.

I nie ma co więcej tu dywagować. Jeżeli układ działa tak jak jest to opisane, nie powinno byc żadnych problemów. Mam tu na myśli przycisk monostabilny.
    I nie ma znaczenia, czy on ma ikonkę wiatraka czy innej lampki. Istotne jest, że będzie on monostabilny.
    ogrey666 wrote:
    a ja tylko chcę manualnie sterować wymuszeniem jego włączenia, gdy czynnik automatyczny (higrostat) nie włącza się, bo nie ma potrzeby

I będzie kolego sterował - proszę czytać powyżej, co zacytowałem.

"I to by było na tyle ..."

P.S.
    ogrey666 wrote:
    Dam łapki na koniec, także nie czujcie się pominięci!

Proszę mi nie dawać żadnych łapek (cokolwiek to znaczy)- nie produkuję się tutaj, aby dostawać takowe. Są jeszcze inne powody, a jakie, to może kolega się domyśli.
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Wydaje mi się, ze autor nie czuje tematu podania stałej fazy na zacisk zasilający wentylatora, musi ona tam być by działały funkcje automatyki - timer, higroskop.
    No i oczywiście N, czyli minimum trzy przewody, jeśli N jest w puszcze przewidzianej na przycisk ( i L oczywiście ) to do wentylatora trzy żyły ( chyba nie ma tam zacisku P). Jak N nie ma w tej puszcze to już trochę gorzej. trzeba go doprowadzić, jeżeli instalacja jest chroniona wyłącznikami różnicowoprądowymi to koniecznie z tego samego obwodu co L.
    Pozdr. J.
    ogrey666
    Level 4  
    Wszystko ładnie pięknie wyjaśnione. Wychodzi na to, że trochę w głowie namieszał mi ktoś inny, bo tak samo czytałem tą instrukcję (miałem z niej analogiczne wnioski). Dziękuję pięknie za rady, cierpliwość i wyjaśnienia. Nie wiem tylko, czy zamykać temat, czy poczekać i napisać później dla potomnych, ostateczny wynik :) Jestem za drugim, nie lubię otwartych spraw.
    Polon_us
    Level 42  
    Inną sprawą jest to, że można łatwo to przetestować przecież, na stole - przed finalnym montażem.
    Poświęcić jakiś tani chiński przedłużacz + dowolny przycisk/przełącznik i można sprawdzić działanie owego wentylatora.
    Żeby mieć 100% pewności.
    ogrey666
    Level 4  
    Z dużym opóźnieniem, ale temat zamykam.
    Zastosowałem przycisk monostabilny, taki jak wymieniałem w poście i wszystko działa jak założone. Było doprowadzone N w puszce. :)