Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BASCOM - Attiny 2313 - prosty program

12 Oct 2019 10:37 384 5
  • Level 10  
    Potrzebuje wykonać układ zdalnego załączania przekaźnika na czas trzymania przycisku w nadajniku. Próbuje adaptować do tego projekt dzwonka bezprzewodowego AVT-5374 opublikowany w ELEKTRONIKA PRAKTYCZNA 1/2013 https://ep.com.pl/artykuly/9047-Dzwonek_bezprzewodowy.html

program nadajnika
    Code: vbnet
    Log in, to see the code

program odbiornika
    Log in, to see the code

Problem polega na tym, że na porcie d.6 po naciśnięciu przycisku nadajnika występuje sygnał pulsujący powodujący cykliczną pracę przekaźnika. Wprowadziłem modyfikację usuwając linie nr 17,18 i 21,22 odbiornika. Efektem było załączanie przekaźnika na stałe. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc w uruchomieniu tego projektu.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 22  
    Tak powinno działać. Kiedy odbiera poprawny kod czyli dwukrotnie 97 to ustawia zmienną Timeout.
    Sterowanie przekaźnikiem zależne jest od tego timeoutu. Jeśli w ciągu 500ms (można zmienić) ponownie odbierzemy poprawny kod to timeout zostanie przedłużony i przekaźnik podtrzymany a jak nie to wyłączony. Czas można sobie dobrać eksperymentalnie.

Inną sprawą jest ustawienie "$timeout = 1000000". Normalnie program by się zatrzymał na oczekiwaniu na znak V = Waitkey() Stałby tam tak długo aż by czegoś nie odebrał. Teraz poczeka tylko moment i program będzie się kręcił w pętli.

Życze miłego dnia.
    Log in, to see the code
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 10  
    Witam.
    Niestety nie działa, przekaźnik w ogóle nie załącza.
    Pozdrawiam i proszę o inne sugestie.
  • Level 22  
    Proszę, łap. Miałem chwilę to sprawdziłem.
    W nadajniku przerwa co dziesięć znaków nie jest bez powodu. Teraz nadajnik nadaje znak "U" a to znaczy &H55, ale co ciekawsze &B0101_0101 czyli na przemian jeden i zero. Może się jednak zdarzyć, że jakiegoś bitu radio nie zauważy i lepiej jest zacząć od nowa.
    Nadajnik miałem na Mega8, ale pewnie sobie poradzisz ;) Działa tak długo jak poprzedni znak jest taki sam jak nowy. To teoretycznie daje możliwość dodania innych przycisków. Wystarczy dopisać Case w odbiorniku.
    Log in, to see the code

Log in, to see the code
  • Level 17  
    Cześć
    Odbiornik ma taką konstrukcję, że posiada kondensator elektrolityczny na wejściu do wzmacniacza wyjściowego. Patrz schemat.
    BASCOM - Attiny 2313 - prosty program
    Aby osiągnąć to co zamierzasz, należy po stronie nadawczej, podczas wciśnięcia przycisku wysyłać cały czas np AAAAAAAAAAAAA.....; puszczenie przycisku powinno przerwać to AAAA....
    Strona odbiorcza tez powinna na to zareagować odpowiednio.
    Przepraszam, kodu Bascoma nie analizowałem, ponieważ go nie znam, więc tu nie pomogę.
  • Level 10  
    Sprawy zawodowe oderwały mnie od tego tematu, ale już jestem i działam. Układy elektroniczne nie są dla mnie problemem, ale gdy kończyłem szkołę to komputer zajmował pomieszczenie o sporej kubaturze i był bardziej ciekawostką niż pomocą naukową.
    "bart-projects" dziękuję bardzo, sprawdziłem, działa. Twoja wiedza programistyczna po prostu mnie powaliła i jeżeli znajdziesz jeszcze trochę czasu to mam nadzieję, że będziesz w stanie mi pomóc w realizacji poniższych pomysłów.
    Układ nadawczo-odbiorczy będzie częścią większej całości, której zadaniem będzie sterowanie światłami dziennymi i mijania w samochodzie Toyota Rav4 III. Może ktoś powie, że to nie ten dział, ale głównym wątkiem tego tematu jest oprogramowanie układu AVR, a nie motoryzacja. W telegraficznym skrócie: samochód posiada funkcje "auto" włączającą światła mijania w zależności od oświetlenia - widno światła do jazdy dziennej, zaczyna zmierzchać światła mijania. Bardzo ładnie to działa na wolnym powietrzu i w słoneczny dzień, natomiast w garażu w którym panuje półmrok niepotrzebnie pierwsze zapalają się światła mijania. Chodzi o oszczędność żarówek, które jak wiadomo spalają się przy włączaniu zimnego włókna. Nadajnik powyższy będzie się uruchamiał, z odpowiednią mocą, po otwarciu drzwi garażu i przekaźnik K1 w odbiorniku przełączy oświetlenie samochodu na światła DRL. Moc nadajnika będzie tak dobrana aby funkcja działała tylko w garażu, a po wyjechaniu automat samochodu włączył odpowiednie oświetlenie. Odbiornik powinien mieć funkcję blokady zadziałania przekaźnika K1 po podaniu poziomu wysokiego na któryś port mikroukładu. Chodzi o to, że gdy samochód podjedzie do garażu na światłach mijania (bo jest ciemno) to nie ma potrzeby ich zmieniać.
    Drugą funkcją jaką bym chciał aby spełniał ten projekt to zmiana świateł DRL na mijania podczas deszczu gdy automatyczna zmiana tego nie zrobi. Do tej funkcji chciałbym wykorzystać impulsy sterujące silnikiem wycieraczek. Miało by to wyglądać następująco: impuls dodatni z instalacji wycieraczek podany będzie na port układu AVR co spowoduje uruchomienie odliczania czasu powiedzmy 30s, jeżeli w ciągu tych 30s nie zostanie podany kolejny impuls to zegar się zeruje i nic się nie dzieje. Jeżeli natomiast zostanie podany impuls to zegar liczy od nowa 30s z tym, że tak jak powyżej przy braku kolejnego impulsu zeruje się. Po piątym impulsie podanym w czasie nie większym niż 4x30s nastąpi załączenie przekaźnika K1 i drugiego przekaźnika K2, który przełączy światła na mijania. Program powinien zacząć odliczać zaprogramowany czas np. 5 min., jeżeli w tym czasie otrzyma impuls z wycieraczek to się zeruje i liczy od nowa, jeżeli nie będzie takiego impulsu to wyłącza przekaźniki K1 i K2. Cała procedura ma na celu wyeliminować zmianę świateł przez pojedyncze krople deszczu lub wodę ze spryskiwacza poprzedzającego samochodu działające na automat uruchamiający wycieraczki.
    Reasumując wyjściami z układu AVR będą 2 przekaźniki K1 i K2, oraz będą dwa wejścia +12V (poprzez dzielnik rezystorowy, transoptor lub inne) jedno blokujące odbiornik i drugie do licznika impulsów. Jeżeli ktoś się zdecyduje mi pomóc to proszę o wpisywanie komentarzy przy kodzie oprogramowania - będę to analizował i się uczył, aby ewentualny następny projekt wykonać samemu.
    Powyższy projekt można zastosować w każdym samochodzie posiadającym funkcję automatycznych świateł mijania, a jeżeli chodzi o automatyczne wycieraczki to są mile widziane, ale nie konieczne. Mając oprogramowanie zbuduję prototyp, przetestuję zamontuje w swoim samochodzie, a jeżeli będą chętni to udostępnię wszelkie dane.
    Pozdrawiam