Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór monitora - G-Sync i matryca (TN/VA/IPS)

Sanczez91 12 Oct 2019 19:01 360 3
    Sanczez91
    Level 4  
    Hej,

Mam straszny problem ze znalezieniem informacji i podjęciem finalnej decyzji co do monitora - przeznaczenie gaming i streaming/czasami filmy.

Chcę kupić monitor 27" 1440p/144Hz, obecnie posiadam iiyama 24" 1080p/60Hz. Póki co wybór padł na iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle (matryca TN i wsparcie FreeSync). Posiadam kartę NVIDIA RTX 2070 Super.

Tutaj pytania:
    - Czy ta iiyama z FreeSync będzie kompatybilna z nowymi RTX z G-Sync? Czy będa współpracować i działać bez zarzutu?
    - Czy ta iiyama z matrycą TN faktycznie ma tak złe kolory i kąty widzenia? Odczuję dużą różnicę na niekorzyść po przesiadce z obecnej matrycy AMVA w iiyama?

Zastanawia mnie fakt, że skoro tych monitorów z matrycami TN jest dużo, ludzie je mimo wszystko kupują (tańsze niż IPS) więc chyba przesadzam z obawami? Może da się kolory jakoś wyregulować ustawieniami trochę? Przecież to chyba nie tak, że będzie dramat?

Dzięki!
    sosarek

Level 43  
    Freesync to AMD, G-Sync to nVidia - dwie różne rzeczy.
    Masz możliwość to weź monitor do testów i sam ocenisz różnice między matrycami.
    Sanczez91
    Level 4  
    Czytałem, że NVIDIA odblokowała wsparcie dla FreeSYnc od tego roku dla modeli od 1xxx wzwyż. Niestety niektóre monitory współpracują, inne nie... Stąd to pytanie.

Nie mam możliwości testów.
    dt1
    Admin of Computers group
    Sanczez91 wrote:
    Czy ta iiyama z FreeSync będzie kompatybilna z nowymi RTX z G-Sync? Czy będa współpracować i działać bez zarzutu?

Witaj. Może będzie, może nie. Jest kilka sprawdzonych monitorów, można poszukać artykułów w sieci, na przykład: https://thepcenthusiast.com/freesync-monitors-that-are-compatible-with-g-sync/ - znajdziesz tu oficjalną listę, MSI ma swoją listę (w linku w artykule), jest też bardzo chaotyczny arkusz działających, ale niewspieranych oficjalnie monitorów - na końcu wspomnianego artykułu (chociaż patrząc na ten arkusz jest w nim taki bałagan, że mało co z niego w sumie wynika).

Sanczez91 wrote:
    Czy ta iiyama z matrycą TN faktycznie ma tak złe kolory i kąty widzenia

Kupując matrycę TN możesz się nastawić na gorsza jakość obrazu, szczególnie przy przesiadce z VA/AMVA. TN nie musi mieć wcale gorszych kolorów (może mieć nawet lepsze odwzorowanie barw niż VA, ale to w zasadzie graficy będą na to bardzo mocno zwracać uwagę), natomiast kąty widzenia TN są zdecydowanie słabsze niż VA no i oczywiście kontrast jest znacznie gorszy niż w VA (czarny kolor na TN świeci, gdzie na porządnym VA jest prawie czarny, tu róznica w kontraście jest spora - TN ma kontrast w granicach 1000:1, VA/AMVA może mieć okolice 3000:1). Matryce TN mają tylko dwie zalety - są tanie (co nie przeszkadza wcale producentom monitorów sprzedawać je drogo, w końcu kilkunastoletnia technologia wpakowana do pudełka z napisem Gaming sprzeda się drożej, niezależnie od jakości). Drugą zaletą jest szybkość (lepsze pod względem jakości obrazu matryce VA/IPS i pochodne wymagają sztuczek producentów aby próbować dorównać prędkościom matryc TN). No i to chyba wszystkie zalety.

Jeśli chce się mieć ładnej jakości obraz - to nie wybiera się TN, jeśli jakość jest drugorzędna a liczy się szybkość - można TN sobie kupić (chociaż przesiadka z AMVA to byłby dla mnie totalny downgrade jakościowy).

Sanczez91 wrote:
    Odczuję dużą różnicę na niekorzyść po przesiadce z obecnej matrycy AMVA w iiyama?

Idź do elektromarketu lub salonu komputerowego i popatrz na matryce monitorów TN z kilku kątów - i będziesz wiedział, czego się spodziewać. Szczególnie polecam się przyjrzeć cieniom, bo tam będzie widać zdecydowaną przewagę matryc VA.

Sanczez91 wrote:
    Zastanawia mnie fakt, że skoro tych monitorów z matrycami TN jest dużo, ludzie je mimo wszystko kupują (tańsze niż IPS) więc chyba przesadzam z obawami? Może da się kolory jakoś wyregulować ustawieniami trochę? Przecież to chyba nie tak, że będzie dramat?

Tu będzie pasował cytat:
    Waldemar Łysiak wrote:
    Gdy tylu ludzi pochwala to samo, wtedy łatwo jest dojść do wniosku: jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić!

Nie warto patrzeć, co lubią inni. Trzeba samemu ocenić, czy Ci coś pasuje, czy nie. Kryteria oceny mogą być różne. Jeden stwierdzi, że TN to szajs. Drugi, że ten "szajs" jest fajny, bo szybki, a pewne uchybienia jakościowe mu nie przeszkadzają. Nie patrz na innych, sam sprawdź jak to wygląda i zadecyduj. Wszystkie opinie na temat wyższości jednego typu matrycy nad innym będą subiektywne. I mają prawo takie być, bo nie ocenia się danych na papierku (tu TN wypada... blado), a wrażenia wizualne.