Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria wkrętarki Parkside - Napięcie spada do 0

13 Oct 2019 00:01 3546 14
 • Level 18  
  Bateria wkrętarki Parkside - Napięcie spada do 0
  Bateria 5 ogniwowa 18V z ładowarki Parkside przestała działać.
  Po rozkręceniu napięcie na bloku baterii jest 20V i każde ogniowo ma trochę ponad 4V. Ładowarka na stykach ma tylko 15-16V. Podłączyłem do wkrętarki i napięcie na wyjściu z baterii spada do 0V i wraca do 15-16V, ale napięcie na bloku baterii pozostaje niezmiennie i jest po 4V na każdej baterii i 20V na bloku.

  Sprawdziłem czujnik temperatury i ma oporność 10kΩ. Wydaje mi się że jest coś na płytce uszkodzone, się niestety płytka jest wlutowana. Będę ją wylutowywał, ale byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

  Kupiłbym nowa baterie, ale Parkside już ich cyna nie sprzedaje i nie wiem czy produkty innych firm (Aldi ma dość podobną baterie) będą pasowały. Patrzyłem napięcie na obu tranzystorach i jak na Source oba mają 20V tak już na Drain jest 15.6V i spada do zera pod obciążeniem. Wątpię żeby oba się uszkodziły więc czy jest problem ze sterowaniem?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • Level 1  
 • TermopastyTermopasty
 • Level 18  
  Nie patrzyłem na ich stronie, ale na stronie serwisowej Lidla i mojej nie było. Ta bateria to 18V, a Lidl teraz sprzedaje 20V i mocowanie jest troszkę inne.

  Mój model to PAP 18A1

  Zgadzam się że zakup nowej byłby lepszym rozwiązaniem.
  Bateria wkrętarki Parkside - Napięcie spada do 0
 • Level 1  
 • Level 43  
  Żeby naładować taki pakiet łądowarka musi mieś ok 24V. Inaczej prad nie popłynie do ogniw bo i jak. Jak końcowe musi być 4,2 *5 =21V.
 • Level 1  
 • Level 18  
  Jest to bateria 18V.
  Kazde ogniwo jest naladowane do 4.1V, a 5 baterii razem podaje napiecie 20.6V, wiec chyba raczej baterie sa naladowane w pelni. NIe ma zadnych spadkow napiecia podczas obciazenia.

  Napiecie na nozkach (G i S) obu MOSFETow (LR8726) wynosi 20.6V, ale na wyjsciu D (plaska czesc przylutowana do plytki - srodkowa nozka jest nieprzylutowana) jest juz tylko 15.5V.

  Moze to walniety MOSFET, ale dlaczego 15.5V jest na wyjsciu z obu?

  Bateria ma 3 polaczenia do wkretarki i ladowarki - minus i plus do ladowarki - tu jest 15.6V. Trzeci pin do ladowania (C) i na nim juz jest 20V.

  Wychodzi na to, ze jest uszkodzona elektronika i podaje za niskie napiecie, ale niestety nie wiem jak sprawdzic te dwa MOSFETY


  Sprwadzilem MOSFETy multimetrem (ustawienie na diody, czerwony na D, czarny na S) i nie ma przejscia. Spadek napiecie na ustawieniu diody miedzy S a D jest okolo 0.5V na obu.

  Poniewaz oba MOSFETY sa polaczone rownolegle postaram sie wylutowac jeden jutro i zobacze czy napiecie sie zmieni. Podejrzewam, ze jeden dziala a drugi jest uszkodzony, chociaz wtedy powinien chyba podawac nadal 18V
 • Level 1  
 • Level 18  
  Alez oczywiście
  ME4953 M426-1

  Wrzucam też zdjęcie połączeń mosfetow. Wg. mnie one nie są do ładowania, a do oddawania prądu i albo one są uszkodzone albo ich sterowanie.

  Odnośnie ładowarki to nie wiem, ale dlaczego napięcie na pinie ładowania jest nadal 20V (przy odłączonej ładowarce)?
  Bateria wkrętarki Parkside - Napięcie spada do 0
 • Level 18  
  Sprawdzilem miernikiem kazde ogniwo bez i z obciazeniem. Kazde z pieciu ma napiecie okolo 4.1V w stanie spoczynku i pod obciazeniem z ladowarki.

  Napiecie wspolne to 20.5V i nie zmienia sie po podlaczeniu ladowarki (i wlaczeniu jej)

  Dzis sprawdze do jakiego poziomu spada napiecie na MOSFETACH (G i D)
 • Level 1  
 • Level 1  
 • Level 18  
  Ogniwa w nowych bateriach Parkside jak i starych to 18650. Różnią się obudową, innym złączem i jest trochę inna elektronika, która ładuje do nieco wyższego napięcia.