Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

D1 mini - pierwsze kroki - odczyt temperatury na start

maroo78 13 Oct 2019 01:33 696 5
 • #1
  maroo78
  Level 9  
  Witam.

  Zanabyłem D1 mini i chciałbym w pierwszej kolejności podłączyć do płytki 4 czujniki DS18B20 - wskazania zaś móc odczytać w dowolnej przeglądarce w domu. Tutaj 3 opcje chcę wypróbować: zwyczajnie be aplikacji, chmury czyli zerkam w przeglądarkę, wersja z Blynk i wersja z Supla.

  Mam problem - nigdy nie miałem styczności z tego typu ustrojstwem, nie znam języków programowania (mój kontakt z językami programowania to szkoła średnia a wcześniej C64 ;D) podłączyłem, udało mi się wgrać program z miganiem diody - i tyle. Mam widoczną sieć ESP_A85FBD ale nie działa, czy to z tego ustrojstwa? Zainstalowałem ESP WiFi i ESPWebSerwer, wgrałem program na sterowanie przekaźnikiem i teraz już cisza, jak reset to mignie raz.

  Nie umiem znaleźć prostej instrukcji: stany płytki, kroki konieczne dla działania WiFi - opisane dla całkowitego laika. Z tego co w sieci znajduję to albo jest fragment jakiegoś problemu, albo rzucone hasło i zaraz kolejny temat. Czy dla Supla, Blynk za każdym razem muszę inaczej programować moduł? Czy jest możłiwość tak aprogramować płytkę z czujnikiem DS18B20 bym mógł dokonać odczytu poprzez Blynk a także Suplę czy Domoticz bez przeprogramowania?

  Przyznam że czuje się pokonany - mam chaos bo naczytałem się, nagoniłem po sieci i raczej w głowie bałagan. Zatem, prosty tutorial w krokach co i jak by zadziałało. Docelowo chcę w dalszej kolejności postawić serwer na RPi, tam chciałbym zintegrować sprzęty WiFi, 433MHz i sterować całością zdalnie.

  Pozdrawiam
  Marcin
 • #2
  Korteks
  Level 10  
  maroo78 wrote:
  Docelowo chcę w dalszej kolejności postawić serwer na RPi, tam chciałbym zintegrować sprzęty WiFi, 433MHz i sterować całością zdalnie.

  Jeśli docelowo ma być RPi to rób na nim a nie na ESP czy innym Arduino, bo to co innego niż RPi. W RPi masz system (Linux/Debian) w Arduino nic, w ESP RTOS. To zupełnie inna filozofia pisania programów niż na Linux.
 • #3
  khoam
  Level 41  
  maroo78 wrote:
  Mam problem - nigdy nie miałem styczności z tego typu ustrojstwem, nie znam języków programowania (mój kontakt z językami programowania to szkoła średnia a wcześniej C64 ;D)

  To może zacznij od języka Python. Dostępny jest odpowiedni firmware dla ESP8266 (Wemos D1 mini), jest również bardzo dobre wsparcie dla Python w RPI. Z biegiem czasu może przerzucisz się stopniowo na C++.
  https://docs.micropython.org/en/latest/esp8266/tutorial/intro.html

  maroo78 wrote:
  Czy jest możłiwość tak aprogramować płytkę z czujnikiem DS18B20 bym mógł dokonać odczytu poprzez Blynk a także Suplę czy Domoticz bez przeprogramowania?

  Każdy z wymienionych przez Ciebie systemów wymaga dedykowanego firmware w ESP8266. Teoretycznie mógłbyś sam napisać taki "uniwersalny" firmware (w C/C++), ale to już jest dość trudne.

  Korteks aka LChucki aka o_Tadeusz aka R-MIK wrote:
  W RPi masz system (Linux/Debian) w Arduino nic, w ESP RTOS.

  Jest kilka Arduino HAL opartych na RTOS, natomiast Arduino HAL w ESP8266 nie jest oparty na RTOS.
 • #4
  maroo78
  Level 9  
  Ok, troche czasu minęło choć niewiele miałem okazji do prób i działania. Ale jest już coś - wgrałem WiFi standalone, potem zabawa z Blynk i mam odczyt temperatury z czujnika, mogę też widżetem sterować jasnością diody na płytce, zrozumiałem już co i jak mniej więcej i już obrałem kierunek - Blynk + RPi w niedalekiej przyszłości tak by ominąć ograniczenia Blynka, a nie potrzebuję działania z sieci, do tego coś w stylu HTTP Request ze skrótami by sterować zdefiniowanymi elementami także spoza Blynka. W planach monitorowanie ogrzewania + sterowanie kilkoma punktami światła i najtrudniejsze - roletami. I tutaj na razie widzę mur bo rolety mam sterowane ze zmiennym kodem w systemie Keeloq, czy uda się znaleźć i oprogramować coś co rolety zaakceptują? Trudna sprawa. Posiadam też Broadlinka dla sterowania 433MHz, gniazdka, lampy, w niedługim czasie brama wjazdowa. Czy uda się skomponować D1 z Boadlinkiem? Oba w sumie działają w tej samej WiFi, kwestia czy da się D1 oprogramować by wywoływał konkretne działania Broadlinka. Dlaczego tak? Ano do ESP musiał bym ładować nadajniki i odbiorniki 433MHz a mam przecież Broadlinka - zatem szkoda by nie kożystać z niego tym bardziej że ma wystarczające radio na całą moją posesję - nie ma problemu z zasięgiem.
 • #5
  khoam
  Level 41  
  maroo78 wrote:
  Posiadam też Broadlinka dla sterowania 433MHz,

  Co to za konkretnie model?

  maroo78 wrote:
  kwestia czy da się D1 oprogramować by wywoływał konkretne działania Broadlinka.

  Teoretycznie tak ;)
 • #6
  maroo78
  Level 9  
  Model to Bradlink RM Pro+. Teoretycznie wiele się da, ale jak praktycznie ogarnąć temat? Ktoś już tak kombinował? Odpadł by mi konkretny problem z nadajnikami 433MHz, z zasięgiem, z łatwością programowania kolejnych urządzeń. Ostatecznie, RM Plugin Lite pozwala odczytywać szczegóły kodów więc jak się nie uda takie połączenie, będę równolegle używał 2 rozwiązań.