Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica pomiędzy propan a propan-butan

13 Paź 2019 07:10 219 9
 • Poziom 19  
  Witam w ten piękny poranek. Poszukuje kolegów którzy mogą ocenić różnicę w użytkowaniu tych dwóch gazów. Który jest lepszy w użytkowaniu w kuchni.np. Przetłaczałem go stacją odzysku też do auta( czysty propan) ale specjalnie nie zauważyłem różnic. Ma ktoś coś do dodania w tej materii. Różnica na butli 11kg to 2zl. Czy warto to brac tzn czysty propan zamiast propan butanu.?
 • Poziom 26  
  Nie warto.
  Wartość opałowa propanu :21 790 kcal/Nm3 jest niższa niż butanu: 29 280 kcal/Nm3 . Wyższa cena wynika z konieczności wyseparowania go z ze wspólnego produktu rafinacji ropy.
  Propan ma natomiast dużo niższą temperaturę wrzenia co jest zaletą podczas eksploatacji samochodu z LPG w warunkach zimowych.
  Udział procentowy propanu w mieszaninie sprzedawanej jako propan-butan to ok 30%, więc różnica w kaloryczności pomiędzy mieszaniną a czystym propanem to ok 10% na niekorzyść czystego propanu.
 • Poziom 8  
  Czysty propan wrze w temp. -42st C. Mieszanka propan butan 50/50 wrzałaby przy około -20st. Czyli żeby użytkować gaz w temp do -20st w postaci lotnej (turystyka) musiałbyś mieć najlepiej zimową mieszankę LPG czyli propan 60/butan 40, która miałaby jeszcze zapas, bo chyba wrzałaby przy około -27st.
  Najprościej z czystym butanem nic nie zrobisz w temp około 0 i poniżej. A czysty propan jest wykorzystywany do ogrzewania, do piecyków gazowych, bo gdybyś nawet zimową mieszankę LPG użył do piecyka, to przy -30st byś go nie odpalił (chyba, że podgrzałbyś najpierw gaz w butli).
  Wydaje mi się, że gaz w rozlewniach to mieszanka propan 30/butan 70. Natomiast LPG letni to propan 40/ butan 60, LPG zimowy to propan 60/butan 40.

  W normalnych warunkach domowych do kuchni nie potrzeba czystego propanu o ile w twojej kuchni temperatura nie spada poniżej -27 stopni ;)
 • Poziom 19  
  Zauważyłem że na czystym propanie nie zdmuchuje mi palnika do lutowania a na mieszance tak. No to widzę że jest różnica w kaloryczności. W takim razie nie warto. A ile jest litrów w takiej 11kg butli gazu?
 • Poziom 25  
  Z propanem można uzyskać wyższą temperaturę spalania.
 • Poziom 26  
  miroslaw wielki napisał:
  Zauważyłem że na czystym propanie nie zdmuchuje mi palnika do lutowania a na mieszance tak

  Propan jest na 3 miejscu w szeregu homologicznym węglowodorów, w porównaniu z butanem który jest 4.
  Wiąże się to z większą łatwopalnością, szybkością rozprzestrzeniania się płomienia.
  W przypadku zastosowania czystego propanu w silniku spalinowym z obiegiem Otto`a może być konieczna nieznaczna zmiana kąta wyprzedzenia zapłonu na późniejszy.

  Dodano po 3 [minuty]:

  ak44 napisał:
  Z propanem można uzyskać wyższą temperaturę spalania.
  owszem ale aby wykonać tą samą pracę (np podgrzać 1litr wody o 80°C)trzeba go zużyć 10% więcej
 • Poziom 19  
  Tzn ze do palnika będzie ok propan ?
 • Poziom 26  
  miroslaw wielki napisał:
  Tzn ze do palnika będzie ok propan ?

  Jeżeli mówimy o palniku do cięcia złomu, to jeziorko będzie nagrzewało się ciut szybciej, podczas dmuchania ma to mniejsze znaczenie.
 • Poziom 25  
  Dla ścisłości. Wartość opałowa propan jest niższa niż butanu w fazie lotnej (objętość) . Na kilogramy to propan ma wyższą.
 • Poziom 19  
  Palnik do lutowania. Nie do cięcia.