Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Livebox + dodatkowy router jako switch

13 Paź 2019 08:51 261 17
  • Poziom 9  
    Witam uprzejmie.

Jak skonfigurować sieć w domu z wykorzystaniem Funbox 2 oraz dwóch transmiterów sieciowych Fuba PLK 200 i dodatkowego modemu Netis WF2411I?
    Chodzi o to, że mam w domu jeden pokój, w którym są problemy z zasięgiem.
    W innym pokoju jest modem "matka": Orange Funbox 2.0, w nim podłączyłem pierwszy transmiter wykorzystujący sieć elektryczną w domu: Fuba PLK 200 (no i skrętką do Funbox).
    W problematycznym pokoju podłączyłem drugi transmiter i skrętką do drugiego modemu: Netis WF2411I.
    Jak to teraz wszystko skonfigurować, aby poprawnie działało? Nie znam się na tych rzeczach.

Podłączyłem wszystko, utworzyła się druga sieć, której nazwę zmieniałem.
    Ustawiłem tą drugą sieć na 192.168.1.10 i wyłączony DHCP.
    Działa sporadycznie. :) Teraz co chwilę mam brak całkowity internetu w domu. Coś jest nie tak.
    Czy ktoś mógłby mi pomóc? Bardzo proszę.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Czy dostęp do internetu z samego transmitera po kablu jest stabilny? Musimy zlokalizować gdzie jest problem.
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem po przewodzie i ciężko jest mi określić jednoznacznie, czy łącze jest stabilne. Po podłączeniu z drugiego transmitera do komputera skrętką niby internet jest, ale nie korzystam aż tak dużo, żeby stwierdzić, czy zawsze.
    Może jest jakaś strona-aplikacja, która to bada?

Natomiast w tym problematycznym pokoju mam 3 urządzenia po wifi: radio, tv i komputer.
    ...i np. Netflix w TV czasami się zacina lub nie może się załadować filmu po wifi - ale też nie zawsze.. czasami działa płynnie.

Nie wiem też, dlaczego sieć "pierwsza", czyli ta bezpośrednio z modemu Livebox nie daje internetu najczęściej... niby jest połączenie, ale strony nie chcą się załadować. Muszę się łączyć z siecią "drugą", czyli tą z drugiego modemu.

Nie wiem, czy jasno to opisałem, to mniej więcej wygląda tak:

Pokój "A":
    modem Livbox 2.0 + skrętką transmiter "A"
    sieć z Livebox nazywa się "Adam"
    ...i praktycznie nie mogę się łączyć ze stronami pomimo połączenia z siecią "Adam"

Pokój "B":
    transmiter "B" + skrętką modem Netis
    sieć z Netis nazywa się "Ewa"
    ...i działa w większości przypadków, ale nie zawsze

...no i zanim to wszytko podłączyłem, sieć "Adam" działała ..tyko bez tego problematycznego pokoju.
    Zakładam, że gdybym odłączył wszystko i zostawił stan pierwotny: to jest sam Livebox 2.0, sieć "Adam" działałaby - czyli łączyłbym się ze stronami..
  • Specjalista Sieci, Internet
    To powinna być jedna sieć logiczna. Po co dwie? Netisa podłącz portem LAN, będzie czysty access point, chyba że w konfiguracji też tak można ustawić.
    Jak wygląda sytuacja Wi-Fi? Może jakieś sąsiednie sieci się nakładają?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html
  • Poziom 9  
    Oczywiście, że wolałbym jedną sieć, ale nie wiem, jak to zrobić.

Netis jest podłączony przez LAN.

Sieci w pobliżu nie ma żadnych innych niż moja..
    Wygląda jakbyś nie zmienił (lub nie zapisał zmiany) adresu IP dodatkowego urządzenia. Teraz masz dwie bramy domyślne z takim samym IP ale różnym MAC. Jak losowo pakiety trafią do odpowiedniego urządzenia, to Internet działa. Tak to ma być skonfigurowane:
    https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct...FjAAegQIARAB&usg=AOvVaw0xqgZYhn90hTvSHXqHj9BB
    Tryb pracy oczywiście "AP".
    Tam są w sumie 4 urządzenia, każde z nich ma jakiś adres: Funbox, 2 szt PLC Fuba (niby proste urządzenie, ale adres IP może mieć) i Netis jako AP. Adresy nie mogą się zdublowane i muszą być różne od puli przydzielanej przez DHCP (to powinien przydzielać Funbox). Jeśli adresy są przydzielane przez Funbox DHCP, to maskę i bramę chyba przydziela właściwą bo na Funboksa. Ale te adresy trzeba przynajmniej sprawdzić. Te w PLC i Netisie praktycznie są potrzebne tylko do konfiguracji tych urządzeń, ale dublowanie może prowadzić do konfliktów.
  • Poziom 9  
    jprzedworski napisał:
    Tam są w sumie 4 urządzenia, każde z nich ma jakiś adres: Funbox, 2 szt PLC Fuba (niby proste urządzenie, ale adres IP może mieć) i Netis jako AP.

jprzedworski, PLC chyba nie mają IP, bo w nich się nic nie ustawia. W pudełku nawet nie było dołączonej żadnej instrukcji konfiguracji.

jprzedworski napisał:
    To powinna być jedna sieć logiczna. Po co dwie?

NIe wiem, jak ustawic, aby była jedna. Pomożesz?

Dalej net mało stabilny. Podrzucam screeny z moich ustawień w Livebox i Netis. Może robię coś źle. Możecie zwrócić uwagę?

Chciałem dodać jeszcze screen z zaawansowanych ustawień Netis - tam, gdzie wyłączyłęm DHCP i zmieniłem adres IP na inny niż w Livebox, ale po kliknięciu w Advanced, nie mam teraz tej stronki. Przez co nie ogę dokonać tam zmian. O co chodzi?

A w ogóle od czego zależy, kiedy dostanę się do panelu konfiguracji urządzenia ? Wpisuję w wyszukiwarkę 192.168.1.1 i przechodzę do ustawień. ..ale raz do Livebox, raz do Netis. Od czego to jest zależne aby dostać się na właściwe urządzenie?
    No toś dorobił :-). Masz konflikt adresów i to jeszcze z bramą. Wyłącz LB, wtedy zaloguj się do Netisa i zmień mu adres IP na 192.168.1.2.
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    i zmień mu adres IP na 192.168.1.2.

Ok, tak zrobię, ale skąd wiesz, że jest konflikt adresów. Wydaje mi się, że ustawiałem na Netis 192.168.1.10.

Dodano po 10 [minuty]:

IC_Current napisał:
    zaloguj się do Netisa i zmień mu adres IP na 192.168.1.2

Jak zmienić teraz IP Netisa?
    Gdy wpisuję w przeglądarkę 192.168.1.1 i wyświetla się plansza Netisa, nie mogę wejśc w ustawienia zaawansowane, bo:

404 - Not Found
    Skoro raz wyświetla się strona konfiguracji LB a raz Netisa, to znaczy, że mają ten sam adres.
    Weź tego Netisa jeszcze raz zresetuj do ustawień fabrycznych. Potem podłącz bezpośrednio do PC (PC odłącz od reszty sieci) i skonfiguruj mu adres 192.168.1.2 oraz wyłącz DHCP. Zrestartuj Netisa. Na PC ustaw tymczasowo ręcznie adres 192.168.1.99 i połącz się z Netisem na nowym adresie, dokończ konfigurację WiFi itp. Dopiero teraz podłącz Netisa do sieci i sprawdź jej działanie.
  • Poziom 9  
    Typ połączenia z internetem mam ustawić statyczny IP, czy dynamiczny IP?
    Obojętnie. Na Netis nic nie ustawiasz na porcie WAN i tego portu przecież nie podłączasz. Ustawiasz tylko adres IP w ustawieniach LAN.
  • Poziom 9  
    Ok, chciałbym wszystkim podziękować za pomoc. Wygląda na to, że wcześniej nie zapisała mi się zmiana adresu IP na Netisie i to generowało wszystkie kłopoty. Teraz teoretycznie jest ok, zrobiłem wg powyższych wskazówek. Mam nadzieję, że łącze będzie stabilne na dłużej.

Już prawie kończąc, czy jest możliwość zrobienia jednej sieci z tych 2 modemów (jednej nazwy)?
    Tak. Ustaw na obu urządzeniach takie samo SSID, hasło i zabezpieczenia (wybierz ręcznie WPA2-AES-PSK). Przed ponownym podłączeniem urządzeń do nowej sieci, skasuj wcześniej wszystkie zapamiętane ustawienia sieci bezprzewodowych.
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    Tak. Ustaw na obu urządzeniach takie samo SSID, hasło i zabezpieczenia (wybierz ręcznie WPA2-AES-PSK). Przed ponownym podłączeniem urządzeń do nowej sieci, skasuj wcześniej wszystkie zapamiętane ustawienia sieci bezprzewodowych.

Tak zrobię ale jeśli najpierw się uporam z tym, z czym dalej jest problem.

Ponieważ wciąż mam kłopoty z byciem online podczas połączenia z ruterem. Losowo. Nawet do tego stopnia, że da przykładu w tym samym momencie jedno urządzenie jest online, drugie nie.

Najczęściej pomaga reset Netisa.
    Ale dlaczego tak się dzieje?

Co jeszcze może być nie tak? Numery masek muszą być inne na obu urządzeniach?

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Jeszcze zmieniałem kanały WIFI w urządzeniach na: 5 i 11 - moze to pomoże.

Wcześniej było 5 i AUTO.

IC_Current napisał:

Jaka jest logika działania, gdy jest jedna sieć? Urządzenie łączy się z ruterem, do którego jest bliżej? Jak to działa?
    Przecież na Netis nie wyłączyłeś serwera DHCP. Jeżeli on przydzieli komuś adresację, to ten klient będzie miał ustawioną złą bramę!
    Na głównym routerze też zakres dzierżawy nie może się pokrywać z adresami ustawionymi "z ręki" na urządzeniach, no może dojść do konfliktu. Najlepiej ustaw od ...100 do ...250, czas dzierżawy też jakiś długi (24h lub więcej).
    Logika działania WiFi jest taka, że to klient wybiera sobie AP, z którym się połączy i kiedy się połączy wg własnego "widzi mi się". Natomiast hasło i ustawienia są identyczne, więc ich nie musisz wiele razy wpisywać.
  • Poziom 9  
    Wszystko działa poprawnie Problem zamknięty. Dziękuję wszystkim za pomoc.