Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlany

Trabi 13 Oct 2019 21:56 1860 20
    Trabi
    Level 36  
    Cześć.

Muszę przegrać kilka kaset "rodzinnych" na HDD. Mam swój dawno nie używany magnetowid Panasonic, model NV-FJ632 (6 głowic, HiFi). Gdy go włączyłem, zobaczyłem obraz jak na screenie (nie jest to zrzut ekranu ale zdjęcie zrobione w sofcie graficznym żeby przedstawić jak to wygląda) :
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanygrabVH..jpg Download (252.18 kB)
    Film jest od dołu na 1/3 czarno biały ze smużeniami jak przy źle ustawionej głowicy, ale występuje to tylko na tej dolnej cz.b. części. Regulacja TRACKING +/- tylko zwiększa lub zmniejsza te kreski. Ta część jest też dość mocno zaszumiona. Górne 2/3 obrazu jest kolorowe i poprawne. Na samej górze i na samym dole są poprzesuwane linie.
    Czy to wina głowicy? Czyściłem ją ale efektu nie ma. Dodam, że magnetowid dość długo stał nieużywany i przedtem działał dobrze.
    Co może być powodem?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    prosiak_wej
    Level 38  
    Czyści się cały tor taśmy, nie tylko głowice i bęben wizyjny. Poza tym to mi wygląda jakby urządzenie przechwytujące nie radziło sobie z zakłóceniem, które widać zaraz na górnej części obrazu monochromatycznego z szumem. Jak wygląda obraz na telewizorze? Jakiego urządzenia używasz do przechwytywania analogu?
    Trabi
    Level 36  
    Przeczyszczę cały i zobaczę.

Urządzenie przechwytujące daje radę, bo podłączone pod gniazdo SCART w dekoderze CP bez problemu obraz przechwytuje. Ten screen jest zrzutem filmu przechwyconego właśnie z dekodera. Postaram się wrzucić próbki i podam link.

Sprzęt do przechwytywania to EasyCap + przewód SCART-3xCinch (CVBS+L+P). Program do przechwytywania to OBS Studio.

Dodano po 3 [minuty]:

-- EDIT --

Tak wygląda przechwycony film z dekodera Cyfrowego Polsatu:
    https://drive.google.com/open?id=1OTct09pMkIa6XjkT5IMm3N-F0t8auKsB

A tak przechwycony obraz z magnetowidu:
    https://drive.google.com/open?id=107LYUWUwQJh65McikzLbutEmdbx_eqjV

Na TV obraz jest podobnie źle wyświetlany, tylko bez artefaktów.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Masakra to przechwytywanie. Skoro pojawiają się klocki i utrata klatek zamiast typowego szumu czy zakłóceń, to niestety nie radzi sobie z sygnałem słabej jakości. Pokaż to urządzenie, wiele grabberów USB cierpi na to samo. Gdybyś miał jakiegoś Canopusa ADVC albo chociaż odblokowaną kamerę Digital8, to byłaby petarda. No, ale to nie kosztuje 50zł.

Co do magnetowidu - przeczyść wszystko, czysty izopropanol i jakaś niepyląca włóknina.
    Trabi
    Level 36  
    Uuuuu..... kicha czy da się coś zrobić? Inny magnetowid?

Ok, jutro przeczyszczę i sprawdzę. Dam znać.

-- EDIT --
    Mam kamerkę miniDV (Panasonic NV-GS80) w idealnym stanie, ale o ile pamiętam nie ma wejścia :( .
    Grabber to to:
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyIMG_95..JPG Download (307.28 kB)
  • Helpful post
    prosiak_wej
    Level 38  
    Widzę, że na OLX leży jeden ADVC-50 w atrakcyjnej cenie. Sam przerobiłem od modelu ADVC-55, przez ADVC-100 i obecnie mam ADVC-300, z żadnym problemów nie miałem typu artefakty, gubienie klatek czy rozjazd dźwięku z obrazem. Jedynie trzeba mieć w komputerze gniazdko FireWire, aby konwerter podłączyć.

Co do magnetowidu - powinien działać. Bardzo prosta, a wręcz oszczędna konstrukcja. Jak nie był katowany to po przeglądzie powinien ruszyć z kopyta w pełni sił. Mam u siebie magnetowidy z połowy lat 80-tych i nic im nie dolega. Aczkolwiek moi faworyci to NV-FS200 ;) Tak więc musisz do niego podejść na spokojnie i bez pośpiechu. Jak otworzysz, to rzuć okiem na elektrolity w sekcji zasilacza, w Panasonikach lubią sobie polecieć ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Miejsce tego grabbera jest w chińskiej spalarni odpadów. Poważnie. Rozważ Canopusa jeśli chcesz mieć coś porządnego. A jak na USB, to Pinnacle zrobiło kiedyś taki fajny konwerterek na USB, model chyba 510... Jakieś 10 lat temu z niego korzystałem, zanim Canopusa złapałem. Też robił jak złoto, tylko dość mocno obciążał procesor. Przy FireWire procesor praktycznie nic nie robi, bo strumień DV jest zapisywany prosto na dysk.

Kamerka NV-GS80 fajna, używam jej głównie do odtwarzania kaset miniDV w ramach zrzucania materiału na dysk. NV-GS400 - ta ma wejście fabrycznie, a jeśli o Digital8 chodzi, to Sony DCR-TRV120/125, ale trzeba odblokować funkcję ;)
    Trabi
    Level 36  
    ADVC-50 byłby ciekawy, ale.... brak FireWire :( .

Magnetowid był bardzo mało używany ale ostatnio - jak pisałem - nie używany stał kilka lat. Zawsze byłem z niego zadowolony i nigdy mnie nie zawiódł. Jedyne co to wymieniona była zębatka od napędu opasania taśmy; ponoć standardowa awaria tych magnetowidów (wyłamany ząbek w zębatce).
    prosiak_wej
    Level 38  
    Karta FireWire to jakieś 30zł - warto brać taką na chipie Texas Instruments lub NEC.

Dodano po 8 [minuty]:

Mała poprawka - na OLX jest ADVC-55, a ja miałem ADVC-50 :)

A tutaj jakaś niemiecka kaseta zrzucona magnetowidem NV-FS200 i konwerterem ADVC-300:

Trabi
    Level 36  
    Elegancko!

Sama kartę gdzieś mam, ale nie mam znów komputera stacjonarnego. Dysponuję tylko laptopem, więc nic z tego.

Ok, najpierw przeczyszczę i sprawdzę magnetowid.

Dodano po 11 [godziny] 31 [minuty]:

Na razie wziąłem się za wideo. Faktycznie, po przyjrzeniu się na wszystkich 4-rech głowicach był syf z taśm. Trochę to trwało zanim udało się dokładnie wszystko zmyć, ale mam nadzieję że to pomoże. Cały tor też przeczyściłem. Elektrolity wszystkie ok, żaden nie spuchł.
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyGLOWICE_B..NE.jpg Download (133.51 kB)

A te już wymyte, choć nie były brudne.
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyGLOWICE...jpg Download (138.47 kB)
    Trabi
    Level 36  
    Shit, chyba uwaliłem magnetowid :-( . Niechcący gdy pracował zahaczyłem o tasiemkę łączącą napęd bębna z MB. Po ponownym wpięciu, głowica zamiast się kręcić to tylko rusza się skokami; capstan ciągnie taśmę normalnie. Do tego układ AN3811NK strasznie się grzeje :( . Jeśli padł ten układ, to nowy mogę dostać, ale jeśli coś z napędem to pewnie śmietnik.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Wpinałeś po wyłączeniu z gniazdka?
    Co do układu - prędzej i taniej kupisz inny magnetowid ;)
    Trabi
    Level 36  
    Tak, ale już nie zadziałał poprawnie. Układ mogę dostać za 15 zł więc to żaden wydatek. Jeśli to to.
    Trabi
    Level 36  
    Dostałem - całe 5 zł/szt. :D ; kupiłem dwa, a co! ;) . Jutro wymieniam.
    Trabi
    Level 36  
    Układ wymieniony, magnetowid żyje :)

Co do obrazu, nadal jest problem głównie z obrazem: dolna część jest czarno-biała, górna kolorowa - jak na zdjęciu.
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyobraz czb..or.jpg Download (157.2 kB)
    Głowica wyczyszczona. Co może być powodem?
    prosiak_wej
    Level 38  
    Czy Twoja kaseta nie ma wzdłużnego zagięcia?
    Trabi
    Level 36  
    No właśnie też się tak zastanawiałem, ale nie. Jest gładka i prosta, żadnych załamań. Jutro sprawdzę kilka innych kaset.

Ten screen wyżej to odtwarzany materiał z tego magnetowidu na laptopie Qosmio-G30 na jego wbudowanym programie 'Qosmio Player' z pominięciem systemu (nie jest uruchomiony Windows). Widać tu dokładnie jak wygląda problem.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Lewy kołek prowadzący dociśnięty do kła,do końca?
    Trabi
    Level 36  
    Tak, wygląda że tak, dalej nie da się dosunąć:
    (lewa i prawa strona, z dołu i z góry)
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._01.jpg Download (112.47 kB) [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._02.jpg Download (131.48 kB) [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._03.jpg Download (96.78 kB) [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._04.jpg Download (126.07 kB)
    Zębatki tez są ze soba dobrze zestawione:
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._06.jpg Download (154.08 kB)
    Całość naciągnięta wygląda tak:
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyPanasonicV.._05.jpg Download (128.79 kB)

Na filmach widać jak całość pracuje:
    Prawy --> https://drive.google.com/open?id=1BHnBdqWYGOF_43rJ-x6QdgQmcsKXnsp7
    Lewy --> https://drive.google.com/open?id=1mdvyC0f8UuVNzroxpUnQaaZFzvqMe9x-
    Z góry --> https://drive.google.com/open?id=1TQ3j1wNT41MouPqUxLQQy-yG1LWE-l-r

Obraz nadal na dole cz.b. a na górze kolor.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Bardzo krótkie te filmiki.Na drugim wygląda chyba,że wysokość lewego kołka jest niewłaściwa.Przy cofaniu holdera zagina górę taśmy.
    Trabi
    Level 36  
    Krótkie, fakt, a potrzebne dłuższe? Moge dograć :-)

Chodzi o to miejsce?
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyVHS_zagina..._tasmy.jpg Download (49.3 kB)
    Faktycznie, załamuje. Czy to może być powodem takiego odtwarzania obrazu?
    Spróbuję to jutro podregulować.

-- EDIT --
    Faktycznie, po zrobieniu stop-klatki i przyjrzeniu się naciągniętej taśmie, widać ze dolna krawędź jest zafalowana i nie przylega dokładnie do powierzchni głowic:
    [Panasonic NV-FJ632] - Magnetowid - obraz źle wyświetlanyVHS_zagiec...y2 (2).jpg Download (111.31 kB)
    Trabi
    Level 36  
    --EDIT--
    Wyregulowane, taśmy już nie załamuje ale poprawy nie ma. heh...