Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prowadzenie przewodów - nowy budynek

14 Paź 2019 12:00 192 3
 • Poziom 3  
  Dzień dobry, Forumowicze :)

  Mam kilka prozaicznych pytań, dotyczących instalacji elektrycznej w nowym domu jednorodzinnym. Szukałem na forum ale satysfakcjonujących odpowiedzi nie znalazłem. Poza tym sporo tematów już jest pozamykane i dopytać się nie da. Wydaje mi się, że dla bardziej doświadczonych elektryków nie będą one problematyczne.

  Zacznę od tego, że zamiast tynków klasycznych planuję użyć suchych (płyty GK klejone do ścian). We wszystkich pomieszczeniach będą podwieszane sufity.

  1. Czy można prowadzić instalację (przewody YDYp) w przestrzeni pomiędzy sufitami a stropem? Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy muszą one być koniecznie w peszlach? Czy zdarzyło Wam się prowadzić przewód po stropie i czy jest to poprawne?

  2. Które obwody prowadzicie najpierw - oświetlenie czy gniazdka? Czy da się uniknąć krzyżowania przewodów? Wydaje mi się to niemożliwe gdyż prowadząc przewód oświetleniowy trzeba najpierw "zejść" nim do wyłącznika, a później z wyłącznika poprowadzić go do lampy, więc trzeba "przejść" przez przewody, które biegną dalej w instalacji. Stąd pytanie które ciągnąć najpierw, żeby uniknąć krzyżówek. Czy może jest to praca wymagająca logicznego pomyślenia na budowie i ciężko ją zaplanować? Czy jest jakaś wytyczna mówiąca o tym, że któreś obwody muszą być prowadzone bliżej stropu, a inne powinny być niżej?
  Chciałbym uniknąć prowadzenia przewodów podłogami z powodu ogrzewania podłogowego. Wydaje mi się, że w razie jakiejkolwiek awarii jednej lub drugiej instalacji nie będzie możliwe jej naprawienia bez zniszczenia obydwu. A przynajmniej będzie to bardzo utrudnione.

  3. Czy poprawnym będzie przeprowadzenie przez cały dom przewodu YDYp 5x6mm2 (do zasilania garażu). Następnie zrobienie puszki wewnątrz budynku, podłączenia do niej przewodu YKY 5x6mm2 i doprowadzenie go do garażu pod ziemią? Jak najlepiej wykonać takie połączenie? Obawiam się, że zwykłe kostki czy złączki mogą być nie wystarczające i trzeba będzie zastosować coś trwalszego.
  Skrzynkę rozdzielczą mam zaplanowaną w wiatrołapie (front budynku) gdyż w kotłowni (tył budynku) nie było już za bardzo na nią miejsca, a do tego występowałoby sporo krzyżówek z instalacją wodną i grzewczą. Wolałem uniknąć takiej kombinacji. Mógłbym takie połączenie wykonać bliżej skrzynki rozdzielczej, ale wtedy musiałbym kupić o ~20m przewodu ziemnego więcej, a jest on znacznie droższy niż YDY.
  Dodam, że przewód ten ma też służyć do podłączenia instalacji fotowoltaicznej, która będzie zamontowana na garażu.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Ad 1. Można
  Ad 2. Mogą się krzyżować. Nie ma przepisu, który tego zabrania. Przewody są solidnie izolowane. W każdej puszcze czy wyłączniku przewody się wielokrotnie krzyżują.
  Ad 3. Można prowadzić przez cały dom, skoro projekt instalacji zakłada takie rozwiązanie.

  Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Moderator
  texdice napisał:

  2. Które obwody prowadzicie najpierw - oświetlenie czy gniazdka? Czy da się uniknąć krzyżowania przewodów? Wydaje mi się to niemożliwe


  Możliwe.

  Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!
  Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?
  Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku

  Resztę doszukaj tamże.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  texdice napisał:
  Czy można prowadzić instalację (przewody YDYp) w przestrzeni pomiędzy sufitami a stropem? Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy muszą one być koniecznie w peszlach? Czy zdarzyło Wam się prowadzić przewód po stropie i czy jest to poprawne?
  Jak najbardziej. Ja wykorzystałem do tego celu plastikowe koryta instalacyjne mocowane do stropu. Pół metra koryta, pół metra przerwy. Oczywiście im bliżej tablicy zwiększa się przekrój poprzeczny koryta.
  W ścianach bruzdy na rury giętkie od przestrzeni pomad sufitem do puszki instalacyjnej. Bruzdy z tego względu iż uważam że era przewodów układanych bezpośrednio na ścianie dobiegła końca ze względu na stosowane tynki gipsowe na których występują przebarwienia nie do zlikwidowania w miejscu gdzie ułożone są przewody. Oczywiście to czy rury zastosujesz jest twoim wyborem, ale z bruzd proponuję nie rezygnować.
  Wykorzystanie przestrzeni pomiędzy sufitem a stropem "uwalnia" ściany od instalacji. Wtedy wiesz, że na pewno przewody ułożone są tylko od puszek do sufitu. Tam są newralgiczne strefy nieodporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane gwoździem, wkrętem czy wiertłem.
  Oczywiście wszystkie łączenia odbywają się pod osprzętem w głębokich puszkach.
  Są też puszki ponad sufitem w których połączono lampy montowane w oczkach. Tego łączenia nie unikniesz.
  Gdzieś na forum jest kilka fotek tej instalacji.

  Nie ma priorytetu kolejność układania obwodów. A w rozwiązaniu jakie przedstawiłem krzyżowanie przewodów praktycznie nie występuje a jeśli już to żadnego znaczenia nie ma. Ja staram się rozpoczynać układanie od końca obwodu, oczywiście najpierw osadzić należy puszki, wykonać przewierty no i koryta na suficie ułożyć jeśli się na taki sposób zdecydujesz.