Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki programator polecacie do programowania pamięci?

cinko 27 May 2007 18:15 75045 133
Texa Poland
    sebol_jazda
    Level 13  
    Witam.
    Jestem zainteresowany zakupem programatora, do programowania układów spotykanych w samochodach(airbag, ECU, coderadio, immo, liczniki, itd...) nie wiem jaki programator będzie do tego odpowiedni, kwota jaką dysponuje to 800zł. Co dobrego można za tyle kupić?? możemy pogadać GG:9112617
    pozdrawiam!

Moderated By skryn:

Przeniosłem z "Co kupić i gdzie kupić?"

• Texa Poland
    Krater28
    Level 18  
    Witam
    Chciałem odświeżyć temat...
    Stanąłem przed wyborem jakiegoś programatora uniwersalnego. Kwota jaką mogę wyłożyć na ten cel to 500zł. Chciałbym się poradzić co wybrać. Czy zmieniło się coś na rynku programatorów? Jak na razie w programowaniu jestem zielony dlatego obecnie korzystał bym z gotowych wsadów a stopniowo chcę się nauczyć programować. Chciałbym aby mi posłużył do napraw serwisowych czyli jak największa ilość układów ale nie musi być szybki bo nie będzie to produkcja seryjna. Co chcę programować? - na razie najbardziej popularne układy czyli wszelkie BIOSY procesory Atmel Microchip itp. Najlepiej aby programator komunikował się z komputerem poprzez najpopularniejszy teraz port USB. Oto co znalazłem w necie:

USB:

1) TOP 2005 - 400zł
    2) VP-180 - 450zł
    3) EasyPro 90B - 460zł
    http://programatory.com.pl/sklep/

LPT:

1) Willem AT3 - 249zł http://www.telwis.pl/product_info.php/products_id/55
    2) Willem 7,1 - 260zł http://programatory.com.pl/sklep/
    3) Willem PRO 4 (ISP) - 220zł http://sklep.programatory.com/index.php?p68,programator-willem-pro-4-isp-nowosc

Patrzyłem czy któryś z programatorów obsługuje procesory ST ale niestety taki który je obsługuje kosztuje o wiele więcej niż 500zł. Posiadam płytkę AVT-993 do procesorów ST62 więc ostatecznie mogę ją sobie złożyć osobno ale są też nowsze procesory ST7. Co sądzicie o obecnych wersjach Willem-a? Zmieniło się coś czy dalej są problemy? nad Willem-em zastanawiam się tylko dlatego że ma dużo gotowych podstawek (do innych trzeba reklamówkę adapterów co jest uciążliwe i dodatkowe koszty). Jak to jest z tym programowaniem fusebit-ów - czy te programatory programują równolegle? Posiadają interfejs JTAG? Obiły mi się o uszy różne hasła: procesory z rdzeniem ARM, RISC (szybkie) i inne - tyle tego cholerstwa jest że się pogubiłem. Ustaliłem kwotę 500zł ponieważ jak na razie planuję złożyć parę projektów i załadować program (po prostu nie wiem czy mnie to wciągnie i czy dam radę :D )
    Zatem co doradzacie? Z tych co przedstawiłem wyżej czy może coś innego?
    Pozdrawiam.
    Godziks
    Level 14  
    Witam!

Troszkę pospamuje :)
    Tak się składa że akurat ja sprzedaję te programatory które wymienił kolega.
    Mając do dyspozycji kwotę 500zł najlepszym wyborem będzie programator EasyPRO90B. A dlaczego? W przypadku rozpatrywania 3 różnych modeli programatorów w bardzo podobnej cenie najlepiej jest porównać cenę z ilością obsługiwanych układów. I sytuacja wygląda następująco:

Programator TOP2005 1500układów/400zł = 0,26zł/układ
    Programator VP-180 4300układów/450zł = 0,10zł/układ
    Programator EASYPRO90B 6000układów/460zł = 0,07zł/układ

I wygląda że najgorzej wypada TOP2005, ale trzeba wziąć pod uwagę że TOP2005 umożliwia programowanie także starych układów do 25V. A dwa pozostałe programatory programują już tylko z niższym napięciem do 12.5V (EasyPRO 90B do 18V).

Jeśli chodzi o jakość wykonania to najlepiej wypada EasyPRO.

Kolejna sprawa to programatory WILLEM.
    Mają one nieco mniejsze możliwości (do mikrokontrolerów np '51 i avr potrzebują dodatkowe adaptery), ale posiadają one np. zintegrowane adaptery PLCC itp. Programatory Willem raczej nie sprawiają problemów w użytkowaniu, tylko wymagana jest poprawne jego skonfigurowanie (ustawienie DIP-SW-12).
    Oczywiście jako sprzedawca będę stronniczy i polecam w razie czego programator z www.gotronik.pl lub www.programatory.com.pl

Pozdrawiam
    Krater28
    Level 18  
    Hmmm....
    W sumie ciekawy przelicznik. W takim razie programator VP-280 ma taki sam przelicznik ceny/liczbę układów bo też wychodzi po 0,10zł/układ, nawet najwyższy model Elnec-a (BeeProg+) ma taki sam przelicznik czyli 0,10zł/układ hehe :D
    Oczywiście przelicznik kolegi "Godziks" jest obarczony pewnym błędem ponieważ wziąłeś do obliczeń całkowitą liczbę programowanych układów przez dany programator ale niestety bez dodatkowych adapterów takiej liczby nie będzie :( a przy programatorze Willem liczba adapterów będzie mała co działa na jego korzyść. Zatem należało by doliczyć cenę wszystkich adapterów i podzielić przez liczbę programowanych układów przez dany programator. Co do wyboru to skłaniam się w sumie do tego programatora EASYPRO90B choć będę zmuszony dokupić adapter PLCC bo obecne BIOSY są właśnie w takich obudowach....
  • Texa Poland
    wsz_rk
    Level 27  
    >TOP2005 1500 układów
    >VP-180 4300 układów
    >EASYPRO90B 6000 układów

te przeliczniki to fikcja, a nawet więcej: mistyfikacja

http://www.weilei.pl/listy/list180.htm

na tej samej zasadzie poniżej wymienię 10 różnych cieczy:
    monotlenek diwodoru, tlenek wodoru, woda, h2o, water, wasser, vand, voda, eau, acqua

regards
    Krater28
    Level 18  
    :arrow: wsz_rk
    To Ty nie wiesz że np ATmega8 w obudowie DIP i ATmega8 w obudowie SMD to dwa różne układy? :D
    Teraz niestety ze wszystkim tak jest - nowe wersje programów, moc wzmacniaczy, zużycie prądu, ilość pamięci, ilość odtwarzanych plików, ilość interpolowanych pikseli (czyli cudownie rozmnożonych) itp itd. a tak na poważnie - sugerujesz jakiś konkretny programator w zakresie do 500zł?
    wsz_rk
    Level 27  
    >TOP2005 1500 układów
    >VP-180 4300 układów
    >EASYPRO90B 6000 układów

wszystkie trzy to chińczyki:

http://www.mecelectronic.com/mec_tools.htm
    http://www.weilei.com.cn/programmers.htm
    http://www.programtec.com/english/products/EasyPRO90B.asp

może zobaczmy co ludzie kupują:

EASYPRO90B 2 szt
    TOP2005 6 szt
    VP-180 1 szt
    VP-280 5 szt
    VP-480 0 szt
    VP-980 0 szt
    Willem 47 szt

są to wyniki sprzedaży na allegro w ciągu ostatnich 2 miesięcy.
    każdy to może łatwo zweryfikować...

jest jeszcze inna sprawa: jak sobie wyobrażasz naprawę chinola?
    jak uszkodzisz Willema to za 10,-pln masz nowy komplet kości...

"jeżeli coś się może popsuć, to napewno się popsuje
    i to w najmniej odpowiednim momencie"

btw: willemy z drugiej ręki chodzą po 100-200pln
    w zależności od ilości podstawek i dodatków

ale jak mówią: "ja Ci radzę - rób jak chcesz" ;-)
    Godziks
    Level 14  
    Witam!

Przecież programatory objęte są gwarancją. jak coś ma się popsuć to raczej w ciągu 12 miesięcy się ujawni. I nie przesadzajmy że co jest chińskie jest najgorsze. Bo akurat programator EasyPRO jest wykonany z wysokiej jakości elementów ; gruba i solidna obudowa, płytki drukowane złocone itp, bardzo dobrej jakości akcesoria typu zasilacz kabel.

A jeśli chodzi o naprawy we własnym zakresie programatora to najlepiej prześledzić wątki dotyczące Willema. Min. dlatego wycofałem ze sprzedaży płytki drukowane bo większość oso nie radzi sobie z montażem - uruchomieniem.

Pozdrawiam
    Piotrek
    tomekzen
    Level 13  
    Witam
    Opis programatora ktory jest w podobnym przedziale finansowym
    był w ostatnim lutowym numerze EDW .
    Opisano tam programator VP 280.
    Opis sprzetu jest na stronie oficjalnego dystrybutora tego sprzetu na polske
    www.weilei.pl
    Pozdrawiam
    Krater28
    Level 18  
    :arrow: tomekzen
    Podany przez Ciebie programator VP-280 (700zł) jest poza zakresem cenowym który podałem (500zł) ale...... prawdopodobnie będzie kupiony na firmę więc będzie trochę lżej. Tak więc na chwilę obecną biorę pod uwagę programator VP-280 oraz EasyPro 90B. Czytałem ten opis w EdW (tabelka możliwości przekonała mnie że nie warto brać VP-180) a nawet pisałem do autora tego artykułu ;) Zachwalał wsparcie techniczne ze strony firmy Tomsad ale niestety nic nie mógł powiedzieć o programatorze EasyPro 90B.
    VP-280 można definiować programowo każdą nóżkę z osobna (dowolne napięcie programowania lub sygnał zegarowy) więc adaptery są bardzo proste do wykonania.
    Willema już odrzuciłem z 2 powodów:
    1) bo jest na LPT a nie USB
    2) z czasem potrzebował bym jednak więcej adapterów do niego niż mi się zdawało bo do każdej rodziny układów trzeba inny adapter.
    Uaktualnienie oprogramowania w Willemie nie da tylu możliwości co uaktualnienie np VP-280
    Natomiast nie wiem w czym jest gorszy od niego Easy Pro 90B?
    tomekzen
    Level 13  
    Witaj
    Zaletą serii VP180 -980 jest silne na polskim rynku wsparcie techniczne i stale aktualizowany soft , to dzięki oficjalnemu dystrybutorowi tego sprzętu , firmie TOMSAD .
    Odnośnie Easy pro nie wiem nie znam tego sprzętu i tu nie mogę się wypowiedzieć.
    Wybór jak każdy jest ciężki i to zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.
    Moja rada napisz do firm co sprzedają programatory (jest ich kilkanaście na naszym rynku ) i dowiedz się od nich o urządzeniach .
    Pozdrawiam
    Godziks
    Level 14  
    Witam!

Porównanie programatora VP-280 z EasyPRO 90B z pewnością jest trochę nie na miejscu, ponieważ są to programatory z dwóch różnych półek cenowych. Programator EasyPRO 90B kosztuje-460zł , a VP-280-699zł (ceny z firmy Gotronik-której jestem właścicielem).

Jeśli porównanie ma wyłonić lepszy dla danego klienta produkt trzeba porównywać produkty zbliżone możliwościami i cenami. Ogólnie przed zakupem programatora należy wiedzieć do czego ma on służyć w przyszłości. Bo nie ma sensu kupować urządzenia droższe które nie będzie w przyszłości wykorzystywane w 100% swoich możliwości.

Programatory do 500zł:
    TOP2005, VP-180, EasyPRO 90B
    Ogólna charakterystyka: Umożliwiają programowanie pamięci FLASH, EPROM 8bit, pamięci szeregowych, MCU itd.

Programatory 500zł - 1000 zł
    VP-280: 699zł (7000 układów)
    EasyPRO L+: 850zł (8000 układów)
    Ogólna charakterystyka: j.w + obsługa pamięci 16bit, +większa liczba nietypowych pamięci i MCU.

Programatory powyżej 1000zł:
    VP-480: 1698 zł (17000 układów)
    Xeltek SuperPRO280u: 1600zł (22000 układów)
    Ogólna charakterystyka: j.w +obsługa nietypowych pamięci +krótsze czasy programowania

Jeżeli chodzi o wsparcie to firma Gotronik zdobyła już dość duże doświadczenie w trakcie 7-letniej działalności. Bardzo wiele tematów się „przewinęło” i jesteśmy w stanie szybko pomóc w razie potrzeby.

Pozdrawiam
    Krater28
    Level 18  
    :arrow: Godziks
    Szkoda że Twoje programatory nie znalazły się w artykule EdW02/2008 - było by to małe porównanie powiedzmy coś pomiędzy VP-180 a VP-280. Była by to obiektywna ocena człowieka który zajmuje się programowaniem - mógłby podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi obsługi i komfortu pracy z programem - natomiast dla Ciebie była by to niezła reklama. Cykl o programowaniu jeszcze nie został zakończony zatem może i Twoje programatory by się znalazły w tym artykule?
    Trudno mi jako klientowi wybrać lepszy programator jeśli testowane są tylko jednej firmy (nie licząc samoróbek).
    Podobają mi się porównania możliwości w formie tabelek (taka mini tabelka jest w EdW). Klient ma wtedy bardzo łatwe zadanie - patrzy co jest mu potrzebne i wybiera. Na tej zasadzie stwierdziłem że VP-180 odpada bo przyda mi się możliwość testowania układów TTL (mam trochę tego z demontażu a robić dla każdego płytkę testową to nieporozumienie. VP-280 ma - o zgrozo - nawet miernik częstotliwości i generator funkcji :D
    Godziks prosił bym Cię o taką prostą tabelkę jak w EdW bez wyliczania pojedynczych układów scalonych (to można umieścić gdzie indziej) a pokazanie dodatkowych możliwości. Może dogadał byś się z firmą Tomsad nad wspólną tabelką? Klient nie musiał by grzebać tygodniami w internecie tylko wybrał by co mu jest potrzebne z tabeli. Taka forma porównywarek jest teraz powszechna i myślę że służy uczciwym sprzedawcom a przede wszystkim klientom (np wszelkiego rodzaju serwisy typu skąpiec, ceneo, nokaut itp) Wchodząc do takiego serwisu nie tylko można wybrać najniższą cenę ale również poczytać dane techniczne i opinie klientów - to bardzo ważne i ułatwiające wybór.
    Pozdrawiam.
    Godziks
    Level 14  
    Witam!

Postaram się skontaktować z autorem artykułu z EdW 2/2008. Jeśli będzie taka możliwość to bardzo chętnie udostępnię programatory do testu.

Natomiast we własnym zakresie postaram się także przygotować porównanie programatorów i opis ten wrzucę na stronę www.

Pozdrawiam
    Calineczka*
    Level 31  
    Witam.
    To może ja dorzuce swoje 3 grosze.
    Nie mam potrzeby programowania na co dzien duzej ilosci roznych ukladow scalonych, ale z kilkoma programatorami mialem juz do czynienia, z samym Willemem w kilku wersjach ;-)
    Moja opinia jest taka, jak musisz oszczedzic kazda zlotowke i Willem swoimi mozliwosciami Ci odpowiada to kup Willema. Ja do niedawna tez go uzywalem...jednak teraz na moim biurku lezy VP-280 i musze przyznac ze jestem zaskoczony jego mozliwosciami i szybkoscia, pewnoscia dzialania. To jeszcze nic...programatorek byl zamawiany dla firmy w ktorej pracuje...pytalem Tomsad o mozliwosc programowania mikrokontrolerow ST62, bo zaden VP tego nie robil...po 3 dniach dostalem odpowiedz ze juz mozna, napisali nowy soft na zyczenie, niestety obsluga ST62XXdopiero od VP-480, a szefostwo juz pozalowalo tej roznicy w kwocie.Szkoda.
    Tak wiec support pewnie lepszy od niejednej europejskiej wielkiej firmy.
    Poki co uzywam VP-280 i jestem bardzo zadowolony. :D
    p.s. tak miedzy nami pozwolilem sobie, nie naruszajac plomby oczywiscie, zajrzec do niego-i nie mam zastrzezen do wykonania, nie jest to tania chinska technologia z dziwnymi lutami i zaciekami na plytkach.Bez obaw :D
    Krater28
    Level 18  
    Calineczka* wrote:
    Calineczka* Moja opinia jest taka, jak musisz oszczedzic kazda zlotowke i Willem swoimi mozliwosciami Ci odpowiada to kup Willema.

Że aż zacytuję sam siebie :D :
    Krater28 wrote:
    Willema już odrzuciłem z 2 powodów:
    1) bo jest na LPT a nie USB
    2) z czasem potrzebował bym jednak więcej adapterów do niego niż mi się zdawało bo do każdej rodziny układów trzeba inny adapter.
    Uaktualnienie oprogramowania w Willemie nie da tylu możliwości co uaktualnienie np VP-280

Drogą eliminacji zostało mi do wyboru już tylko dwa czyli VP-280 i EasyPRO 90B. Na razie czekam jeszcze na jakieś porównanie tych dwóch programatorów (Godziks obiecał więc dajmy mu czas). Powiem tak - jeśli oba programatory by były w tej samej cenie i możliwościach to pewnie bym wybrał od razu VP-280 dlatego że ma dużo pozytywnych opinii no i lepiej się trzymać większych firm bo zawsze będzie dłużej na rynku i więcej części do tego (tak jak z samochodami - jest czegoś dużo to jest tańsze i łatwiej dostać). Natomiast EasyPRO 90B kusi ceną a co do możliwości to ma być obiecane porównanie.
    Dla amatora hobbysty jest to niestety spory wydatek. Nie ma przecież w tych programatorach takich kosmicznych technologii jak w płytach głównych które można już kupić poniżej 100zł (i to nowa). Zdaję sobie natomiast sprawę że tego się nie "tłucze" na miliony sztuk - stąd pewnie taka cena....
    nrw
    Level 9  
    Przeczytałem cały temat i zastanwiam się nad kupnem programatora, jaki byłby najlepszy z tych najtanszych tak do 300 zł? Czy z willem'em nadal sa problemy? Przydal by mi sie programator, którym mógłbym programować liczniki, radia, imo itp.

Mysle o tym:

http://www.telwis.pl/product_info.php/cPath/41_42/products_id/71

lub:

http://www.telwis.pl/product_info.php/cPath/44_47/products_id/55

Chodzi mi o to który będzie najbezpieczniejszy, żeby nie uwalić pamięci ;) i ogólnie waszym zdaniem najlepszy?
    stefanero
    Level 10  
    Stoje przed podobnym wyborem lecz do tej pory moje programowanie polegało na hotflash'ach, wiec prostota obsługi.
    Potrzebuje programator do kości w obudowach PLCC32 SST, PMC i Winbondów 2 i 4 mbitowe i to jest dokładnie wszystko co mi trzeba.
    Jaki programator polecacie do tego typu kości ? Nie potrzebuje nic innego, żadnych czytników kart i innych podstawek i cudowania.
    Gniazdo i zasilanie kompletnie bez znaczenia COM-LPT-USB - dowolnie.
    Bardzo ważna jest dla mnie prostota użycia, jestem początkujący z programatorem no i nie chce wydać na niego dużo kasy.
    Co byście polecili ?
    pepe
    Level 23  
    Po kilku niemiłych przygodach z programatorami (nawet z takim za ponad 1k PLN) zostałem przy Beeprogu. Jedyna, acz bardzo poważna wada to niejawne adaptery do układów powyżej 48 pin :(
    farbaolso
    Level 15  
    Ja kupilem niedawno xeltek 580u i jestem z niego wiecej niz zadowolony,adaptery pasuja z wilema a duzo mozna sobie samemu zrobic za niewielkie pieniadze.Faktycznie jesli ktos bylby zainteresowany kupnem xeltek w dobrej cenie obojetnie jaki model to prosze na priva.
    szabla12
    Level 19  
    Koledzy piszemy jaki i za jaką kase ,ale w pierwszej kolejności trzeba zadać pytanie czy on będzie na nas pracować tzn ,czy mamy tyle pracy że ułatwi nam i przyspieszy za razem,jeżeli te dwa warunki są spełnione to tylko programatory z górnej półki,a jeżeli pracujemy od czasu do czasu to po prostu te tanie,ale i one nie potrafią wszystkiego obsługiwać,mi bardzo potrzebny był prog który to potrafi obsłużyć większość fleshy w Tsop 48i im podobnych,miałem różne ale teraz po kupnie nowego Wellona VP980 wiem że mam to co potrzebuje i nie wnerwia mnie że muszę jakąś tam zworkę włożyć czy coś podobnego,i dalej nie wiedząc czy zaprogramowałem właściwie,tymi programatorami z górnej półeczki ten stres odpada,każdy musi kupić taki jaki mu będzie pasować,pozdrawiam .
    Jacek79
    Level 37  
    Welon jest ok, tylko obawy budzi ta plastikowa obudowa, i niespecjalnie widoczne napisy. Pół biedy, jeżeli programator użytkujemy w ekskluzywnych warunkach, ale strach pomyśleć co się z nim stanie, kiedy wrzucimy go do torby z innymi narzędziami?
    Mimo wszystko polecam coś z Elneca, solidna metalowa obudowa, ISP, upgrade co trzy tygodnie, i co co ma w spisie rzeczywiście programuje.
    I nic nie uszkadza, jak zakichany Willem.
    farbaolso
    Level 15  
    To juz faktycznie kazdy ma swoje kryteria ale mi zalezalo na niezawodnosci i na tym zeby ciagle nie myslec czy dana pamiec jest w moim zasiegu czy nie i ktory programator uzyc bo mam ich 6,a teraz nie mam tego problemu i do tego nie musze sie martwic o poprawnie wlozony uklad no i rzecz najwazniejsza czas programowania
    jagatak
    Level 2  
    Witam,

U nas w firmie korzystamy z programatorów Uprog produkowanych przez RK-SYSTEM. Jeśli ktoś chce zainwestować w porządny programator to naprawdę polecam. Zero problemów i co najważniejsze serwis, pomoc techniczna i wszystko co z tym związane - na miejscu. Okazało się np. że na liście nie ma jednego układów, które chcemy programować. Krótka konsultacja z producentem i po kilku dniach układ znalazł się na liście. Dopisali za darmo tylko chip musieliśmy im wypożyczyć do testów. Podobny problem z xeltekiem okazał się problemem nie do przejścia...
    Aha i jeszcze jedno jeśli chodzi o adaptery to Uprogi mają świetny patent - samemu można definiować krosowania adapterów, tych powyżej 48 nóg też - super sprawa, szczególnie jeśli ktoś ma już jakieś adaptery i chciałby z nich skorzystać.
    JanuszM
    Level 17  
    Ja przymierzam się do kupna programatora Uprog LITE (LPT). Zachęca niewielka cena, dobre oprogramowanie, duża ilość obsługiwanych układów i tak jak napisał kolega jagatak - możliwość określenia wyprowadzeń dowolnego adaptera, który wpadnie nam w rękę (funkcja Adapter Creator). Koszt ok. 600zł tez mnie zadowala. Czy ktoś korzysta z takiego programatora i mógłby wypowiedzieć się na jego temat?
    Minusy jakie zauważyłem to tylko możliwość podłączenia przez LPT ale kartę (jak ktoś nie ma portu w komputerze) można kupić za 40zł. Gorzej z właścicielami nowych notebooków.
    A drugi minus, to program obsługujący programator ma budowę modułową. To znaczy, że przy kupnie programatora otrzymuję się jeden (a któraś firma sprzedająca daje dwie) biblioteki pozwalające programować dane rodziny pamięci a jak ktoś chce programować inne rodziny, to musi dokupić sobie dodatkowe biblioteki - licencje. Nie jest to takie złe rozwiązanie, wszystko zależy kto co chce programować. Ja będę używał do biosów, więc wybiorę pamięci 8 i 16 bit a procesorki AVR i 51 oraz ST62 zupełnie mnie nie interesują.

Janusz
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    SONIK1
    Level 24  
    Witam
    zobacz tu : www.programatory.com
    1.super wsparcie techniczne
    2.dopisywanie układów
    3.dostępność każdej podstawki (a to jest bardzo ważne)
    4.duży wybór programatorów w zależności od potrzeb itd.
    pozdrawiam
    Mariog
    Level 13  
    Witam.

Polecam WELLON VP-990
    Cena troszeczke odstrasza ale programator razdi sobie znakomicie.
    Często aktualizowane oprogramowanie.