Witam, ja również przymierzam się do kupna programatora z tym, że mi jest potrzebny do warsztatu samochodowego tzn. żeby programował sterowniki immo, SRS, ECU itp.
Czy do 1000zł coś wybierze?
Proszę o jakieś opinie bo tutaj każdy pisze chyba o programowaniu płyt głównych i innych a mi trzeba tylko do warsztatu, co moglibyście mi polecić?
Pozdrawiam
a co byście polecili do rozkodowania radyjek tak żeby już większość dało radę i do auta liczniki itp coś w granicach 1000 i jakieś programy do sczytywania może od razu? dzięki za odpowiedzi
Szukam czegoś do kości AM29f010 AMD
Myślałem o Willemie ale opinie są różne.Wchodzi w grę jesze Universal Flash Programmer v.6.03 z Elipsona.Wiadomo im więcej pamięci tym lepiej lecz nr 1 to układ wymieniony wyżej. Co byście doradzili?A może coś innego w dobrych pieniądzach?
Sprawdź Uprogi RK-SYSTEM...
Z tego co widzę układ jest obsługiwany: Link
Programator kupiony ponad rok temu podczas pracy przydaję się opcja analizatora logicznego, szczególnie przy uruchamianiu projektów, czy szybkiej analizie działania programu.
Pozdrawiam
Używam od dłuższego czasu programatora Wellon VP-980. Niestety to spory wydatek (aczkolwiek kupiłem bezpośrednio z Chin), ale jak na chińszczyznę spisuje się znakomicie Łyka nawet najegzotyczniejszą egzotykę i nie wywala błędów. Z zestawem adapterów ( w tej chwili mam PLCC-32, PLCC-44, SOIC8, TSOP-48, TSOP-40, PLCC-28 ) robię nim póki co wszystko, co mi się trafia (głównie komputery, czyli biosy, różne sterowniki w układach przemysłowych, swoje procesorki hobbystycznie itp..). Soft posiada trochę niedoróbek (typu, że literki czasami nie mieszczą się w polach, tam gdzie powinny), ale to w niczym nie przeszkadza. Poza tym jadę na starym sofcie, a producent cały czas dodaje obsługę nowych układów. Poza tym kontakt z tym całym chińskim supportem jest bardzo dobry No i jako bonus jest w nim analizator stanów logicznych, kiepawy, ale jest!
Jeśli chodzi o samochody, to myślę, że w cenie do ok. 1000zł coś typu Wellon VP-480 znakomicie się sprawdzi. Można też popatrzeć za jakimś produkcji Elnec (może MemProg?). Swoją drogą sprzedałem jakiś czas temu Willema 7.1. W swojej klasie był ok, aczkolwiek czasami czegoś nie mógł przełknąć, ale ogólnie opinie miałem o nim dobre. Myślę, że jednak do samochodów może nie wystarczyć.
Możesz też kupić Wellona bezpośrednio z Chin, ale kurs dolara nie jest zbyt korzystny póki co. Ja kupiłem kiedyś dużo taniej, niż w Polsce, ale coś za coś, czyli brak polskiej gwarancji. Z moim egzemplarzem jednak nic się nie dzieje póki co, a gwarancję już bym i tak dawno w sumie stracił
mógł by mi ktoś doradzić, na czym sobie poćwiczyć programowanie pamięci (radia, liczniki), chciał bym kupić coś na szrocie i powalczyć trochę, kiedyś bawiłem się kartami na PIC'u i EEPROM'ie, może coś jeszcze z tego pamiętam (lata '90te), a może powalczyć z licznikiem w swoim aucie - passat '02 (nie zamierzam sprzedawać!)
Witam, zakup sobie jakieś starsze radyjka zakodowane najlepiej blaupunkta typu alpha,beta,cc20,cc22,rcc45 potem wylutuj i odczytaj tą pamięć i poszukaj kodu w zawartości ot cała zabawa.
Mam Wellona VP-980, którego kupiłem kiedyś bezpośrednio z Chin za 1100zł Łyka wszystko. Niestety programuje tylko część Motoroli, a Motorole to procesory spotykane często w autach. Do tych procków niestety potrzebne są raczej osobne progi. Póki co nie mam potrzeby dokupywania osobnych progów, ale wiem, że w samochodach jest tych procesorów dużo. Są również procki NEC'a. No i trzeba patrzeć pod względem adapterów - Motorole np. występują w QFP-64, 80, 100 albo PLCC-52, 68 itp. obudowach. Te adaptery są cholernie drogie niestety.
A może niższy model Wellona? Np. VP-480?
Do samych pamięci typu SPI itp. kupisz programator za 100zł.
Nie jest to takie proste jak się wydaje, a już nie np. w licznikach Kody immobiliserów, zapisy liczników, kody radio itp. są często uwikłane w różne przeliczenia na liczbach binarnych. Znajomość liczb binarnych (a konkretniej ich heksadecymalnego sposobu zapisu) to totalna podstawa, aby cokolwiek próbować odczytać z jakiejś zawartości pamięci, którą już mamy przed oczyma. Co raz częściej jest stosowana kryptografia. Mnożniki, podstawienia, XOR itp. zabiegi są stosowane po to, aby uniemożliwić/utrudnić zmiany przebiegów liczników, odczyty kodów immo itp. W każdym modelu licznika, radio może to wyglądać zupełnie inaczej, poza tym.. zdajesz sobie sprawę, że pewne rzeczy raczej legalne nie są?
Do samochodów jest chyba wymagany raczej zestaw programatorów niż jeden programator. Moim zdaniem do "zabaw" z samochodami potrzeba chyba więcej ekwipunku niż do czegokolwiek innego. Jednym programatorem to nie wiem czy obskoczysz wszystko (chyba, że kupisz bardzo drogi, ale drugie tyle mogą kosztować adaptery do różnego rodzaju cudactw, jeżeli chcesz również czytać i programować procesory).
Nie siedzę w branży samochodowej, ale okazyjnie działam czasami przy samochodach. Aczkolwiek chciałbym spróbować się wstrzelić nieco w samochody. Na forach samochodowych, na których jestem, polecają niby X-Proga. Ponoć do wielu rzeczy w samochodach wystarcza. Aczkolwiek np. Motorole to osobny temat. Wellon część Motoroli programuje (MC68HC908), no ale.. podstawki są potrzebne. Sporo rzeczy znajdziesz w AutoDiag.pl (w zasadzie chyba wszystko co do samochodów potrzebne), opinie niby o sklepie są dobre, ale ponoć ceny nie są najlepsze. Z resztą nie chcę zbyt pohopnie oceniać, bo nie porównywałem z innymi zbytnio.
A co np z elneca polecicie do samochodów ?Seeprog to wiem że działa bo mam i dobrze się sprawuje,myślę nad upa usb ,z tego co wyczytałem to jest dobry ,czy na pewno?A może coś innego ?Interesuje mnie tylko samochodówka coś lepszego tak do 2000pln z góry dzięki.
Pojawił się ostatnio jeszcze jeden programator WELLON : VP-290. Link Cena i ilość obsługiwanych układów porównywalna do Easy Pro90B. Tańszy od VP-280 .
Zastanawiam się nad jego zakupem. Czy ktoś posiada już ten model?
Pozastaje wybór Easy Pro lub VP-290 .
Używam Galep w wersji 32 oraz Galep 5 jeden jest na USB drugi na LPT, oba śmigają dobrze. Programuje zazwyczaj EPROMY lub Serial EEPROMY. Tylko jego cena pewnie powala na kolana. NIgdy się z nim nic nie działo. Zawsze nam ładował moduły adresowe. Błąd zawsze był z winy programujacego.
Pojawił się ostatnio jeszcze jeden programator WELLON : VP-290. Link Cena i ilość obsługiwanych układów porównywalna do Easy Pro90B. Tańszy od VP-280 .
Zastanawiam się nad jego zakupem. Czy ktoś posiada już ten model?
Pozastaje wybór Easy Pro lub VP-290 .
Posiadam model VP-290.Używam go głównie do programowania układów PLD.
Ilość obsługiwanych układów jak dla mnie jest wystarczająca.Poza tym jest duża dostępność adapterów, które zwiększają zakres programowanych układów.
Czy któryś z kolegów posiada VP 590 ? Prosiłbym o opinie - przymierzam się do zakupu.
Ewentualnie VP 790 lub ten VP 990, a może jakis zupełnie inny ?
Korzystam z Uproga (RK-system) i czasem pożyczam Willema III. Willem obsługuje mi się tragicznie (LPT, zworki). Uprog z kolei ma już z 8 lat i nie wszystko już obsługuje.
Nie jestem nastawiony na żadną grupę procesorów ani pamięci - w przemyśle może trafić mi się każda kość...
Ważne, żeby miał możliwość programowania w układzie.
Temat trochę stary, ale zapytam, żeby nie narobić sobie zbędnej roboty.
Mam do zaprogramowania kilka 27C040, W49F002 i kilka innych pamięci również by się znalazło.
Zapytam więc, czy warto składać Willema 3 od podstaw? (Własne jednostronne PCB)