Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik galwaiczny - budowa

16 Paź 2019 00:19 360 19
  • Poziom 5  
    Witam
    Potrzebuję rad, pomocy w budowie prostownika regulowanego pod galwanizernię do własnych potrzeb (cynkowanie, miedziowanie, niklowanie) wszelkie informacje, linki będą przydatne co kupić, może coś przerobić co się nada a co nie nada, co z czego wyciągnąć.
    Myślę że 50A może nawet mniej, 12V zdecydowanie wystarczy, dobrze jak by ta moc była regulowana (tak, wiem, mogę kupić zasilacz laboratoryjny 50A regulowany, ale też wiąże się to z kwotą około 2tys zł) będę bardzo wdzięczny za każdą pomocną informację na ten temat.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Potrzebujesz solidny transformator ( 600 -700 VA ), mostek prostowniczy i tyrystor o odpowiednik prądzie. Do tego elektronika sterująca regulacją prądu.
  • Poziom 5  
    ArturAVS napisał:
    Potrzebujesz solidny transformator ( 600 -700 VA ), mostek prostowniczy i tyrystor o odpowiednik prądzie. Do tego elektronika sterująca regulacją prądu.

Dziękuję za odpowiedź.
    Czy taki będzie odpowiedni
    Code:
    rdzeń toroidalny

moc 600 VA
    napięcie pierwotne 230V
    napięcie wtórne 12V (50A)
    wymiary (średnica x wysokość) 153x68mm
    wyprowadzenia) przewody
    klasa izolacji II
    test izolacji 4kV / 60s
  • Pomocny post
    Manieslaw napisał:
    Czy taki będzie odpowiedni

Nadaje się.
  • Pomocny post
    Pomijając jakość tego prostownika i mocno wątpliwe parametry, to jak najbardziej można go zmodyfikować i przystosować.
  • Poziom 5  
    Też mnie zastanawia czy napewno to coś ma te 50a na dobra sprawę chyba za dużo bym nie musial kombinować tylko dokupić układ regulacji? Bo wszysyko co jest potrzebne raczej już znajduje się w środku.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Potrzebowałbyś tyrystora, bądź dwóch ( zależnie jak jest nawinięty transformator, w większości takich prostowników uzwojenie jest 2x12V, więc dwa tyrystory załatwią sprawę. Ostatecznie jeden.) . Układ regulacyjny ( sterujący tyrystorem/mi ) koniecznie po stronie wtórnej. Te powszechnie dostępne tanie regulatory na stronę pierwotną nie bardzo się nadają w tym przypadku.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    No nie wiem, prąd znamionowy 12V/29A to nie za mało?. Nie prościej zrobić to ze starej spawarki jednofazowej ze zworą magnetyczną do ograniczania prądu? Czy napiecie musi być 12V? Czy może być 24V?
  • Poziom 21  
    Regulacja V musi być płynna? czy może być np co 1 lub 2 V?
  • Poziom 21  
    Pytam bo chciałbym pominąć elektronikę do regulacji V, ale jak musi być płynnie, to się nie obędzie.
  • Poziom 43  
    Jak masz 3 fazy to jest sporo tansformatoŕów na takie prądy i napięcia.
  • Poziom 38  
    Manieslaw napisał:
    Też mnie zastanawia czy napewno to coś ma te 50a na dobra sprawę chyba za dużo bym nie musial kombinować tylko dokupić układ regulacji? Bo wszysyko co jest potrzebne raczej już znajduje się w środku.

Ten prostownik ma 5.0A i takie zabezpieczenie w postaci bezpiecznika topikowego 5A.
    aaanteka napisał:
    Ten prostownik ma 5.0A i takie zabezpieczenie w postaci bezpiecznika topikowego 5A.

Bzdura. Ten 5A bezpiecznik to strona sieciowa, bezpiecznik "wyjściowy" jest pod tą czarną obudową nad wyjściem przewodów po lewej stronie.
  • Poziom 38  
    Na innych aukcjach jest podany opis 5.0A i widnieje ta sama fotografia :). Do tego jak dodamy przekrój przewodów wynik jest oczywisty. Owszem prąd szczytowy( dla rozruchu) podają 50A.
    aaanteka napisał:
    Do tego jak dodamy przekrój przewodów wynik jest oczywisty.

Przewody bywają różne, widziałem 4mm2 jak i 10mm2. Opisy też bywają też różne. Mam z takimi prostownikami do czynienia w zasadzie codziennie( teraz trochę rzadziej ze względu na chorobę), i konstrukcyjnie wszystkie są bardzo zbliżone. 50A to bajka, ale 20-35A spokojnie można "ciągnąć". Więc nie pisz o 5A nie znając konstrukcji.
  • Poziom 38  
    Oj, chyba obecnej konstrukcji z transformatorem z rdzeniem zgrzewanym Made in China kolega nie zna. Jest w stanie dostarczyć prądów powyżej 20A ale jak długo? Konstrukcja lakonicznie prosta :- transformator z uzwojeniem dzielonym prostownik diodowy, amperomierz i bezpiecznik, czasem niewielkie modernizacje.
    Producent zakłada doładowywanie akumulatorów , a nie ładowanie właściwe stąd wyssane z palca dane. Model 70A/ 180A przy 68A przeistoczył się w fajerwerk na moich oczach. Cóż cena czyni cuda :). Tyle, że bezproblemowy zwrot kosztów w okresie gwarancyjnym.

Dodano po 4 [minuty]:

Wracając do tematu : - przy procesach galwanizacyjnych należy założyć od 50-100% większą moc od postulowanej ze względu na trudne warunki pracy przy poszczególnych procesach technologicznych, długotrwałość tych procesów oraz podwyższoną temeraturę otoczenia .