Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] MacBook Pro - Nie można zainstalować starego systemu

16 Oct 2019 17:14 912 9
  • Level 3  
    Mam Maca, który sprawia mi problemy przy instalacji systemu ELCapitan 10.11.6 :

System na Macu był Mojave, przy odpalaniu instalatora "kapitana" z recovery nie było widać dysku wewnętrznego.

Instalacja kapitana na dysk zewnętrzny z USB przebiegł prawidłowo, laptop uruchamia się bez problemu.

Próba pobrania z AppStore przy Mojave wywala komunikat, że nie mogę pobrać starszego systemu. Ta sama próba pobrania przy Kapitanie z zewnętrznego dysku wywala komunikat, że nie mogę zainstalować niżej niż 10.11.8.

Trochę ogarnąłem temat z konwersją APFS/HFC+, zainstalowałem na zewnętrzny SierraOS, który widział w recovery dysk wewnętrzny, dzięki temu zmieniłem go na HFS+.

Niestety mimo zmiany na HFS+ recovery Kapitana nadal nie widzi dysku wewnętrznego.

Spróbowałem metody timemachine, czyli kopia kapitana na zewnętrzny, recovery sierra z drugiego zewnętrznego (żeby dysk wewnętrzny był widoczny) - wymazanie dysku wew. i próba instalacji przechodzi bez problemów, lecz przy odpalaniu systemu wyskakuje przekreślone kółko.

Skoro MacBook odpala system na zewnętrznym dysku, to zakładam, że na wew. też jest to możliwe, tylko w jaki sposób?
  • Level 18  
    Czy próbowałeś po wyczyszczeniu dysku (utworzenie nowej partycji) zrobić restart i uruchomić instalator z sieci? Powinien zainstalować się system z którym był komputer dostarczony.
  • Level 3  
    Próbowałem po wyczyszczeniu dysku, niestety przy recovery nie widzi dysku wew. jest to ProRetina2015.
  • Level 18  
    Spróbuj brutalnie dysk potraktować.
    W recovery uruchom terminal - nie pamiętam dokładnie nazw, nie mam przy sobie maca - powinien być w narzędziach.
    W terminalu polecenie:
    Quote:
    diskutil zerodisk /dev/disk0

Nie jestem na 100 proc pewien dysku może być Disk0, Disk1, disk1.
    Jeśli wcześniej wykonasz
    Code:
    ls /dev

możesz się upewnić jak dokładnie się nazywa.
    Po tej operacji masz pewność, że nie pozostały żadne ślady po poprzednich systemach plików czy tablicy partycji.

UWAGA po danych też nie będzie śladu :).
    Spróbuj po tym założyć partycję - nigdy nie zrozumiem dlaczego Apple nazywało to czyszczeniem - i zainstalować system.
  • Level 3  
    wymazanie dysku wewnętrznego komendą "zerodisk" z terminala nic nie daje. Dalej rozruch recovery kapitana nie wykrywa dysku.

Może być tak, że dysk na slot PCI Express nie jest wykrywalny przez Kapitana? Bo jak narazie tylko to mi przychodzi do głowy.
  • Level 18  
    Sam takie zachowanie instalatora miałem w przypadku Sierry gdy dysk był w formacie APFS, dlatego zasugerowałem zerowanie. Spodziewałem się, że partycja jest zakładana w kontenerze(lvm?) i starsze instalatory gubią się przy tego typu strukturze dysku.
    W moim przypadku pomogło, jednak ja nie wracałem do ElCaptain.
  • Level 3  
    Wracałeś do Sierry, czy do niższego niż ELCapitan?
  • Level 3  
    Systemu nie dało się zainstalować, być może po prostu ElCapitan nie jest przystosowany do nowego dysku na PCiE.