Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pionowy odkurzacz bezprzewodowy 2w1 easy home nie włącza się

kaziu1812 16 Oct 2019 21:45 8214 7
    kaziu1812
    Level 9  
    Witam, a więc od początku. zakupiłem odkurzacz bezprzewodowy marki easy home i ku mojemu zdziwieniu nie włącza się. Po podłączeniu do ładowarki dioda na odkurzaczu mruga na czerwono tj. że się ładuje. Jestem z tych którzy lubią sprawdzać co się stało więc rozkręciłem jednostkę centralną tj. odkurzacz ręczny i znajduje się tam akumulator podpięty do płytki i z tej płytki idą dwa przewody do silnika.

Myślałem, że jest to wina przełącznika więc kawałkiem przewodu najzwyczajniej go ominąłem i silnik zaczął pracować. i teraz właśnie mój problem bo przełącznik to z tego co się doczytałem jest zbudowany na kondensatorze. tzn. mini włącznik obok dioda, która sygnalizuje ładowanie na czerwono, a pracę na niebiesko, a z drugiej strony na płytce jest kondensator z oznaczeniem 08N030 B1820C.

Gdy połączę jak na zdjęciu D i S to silnik pracuje, ale dioda się nie zapala. Gdy połączę D i jedną nóżkę z diody to zapala się na niebiesko, ale silnik nie reaguje. Czy ktoś z forumowiczów mógł by mi pomóc i napisać jak to naprawić? Co wymienić i jaki byłby zamiennik tego kondensatora bo o takim oznaczeniu nie potrafię znaleźć. Dziękuję.
    Pionowy odkurzacz bezprzewodowy 2w1 easy home nie włącza się
  • Helpful post
    volt1
    Level 30  
    Zacznijmy od tego, że jest to tranzystor, a nie kondensator.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    kaziu1812 wrote:
    jest kondensator z oznaczeniem 08N030
    kaziu1812 wrote:
    zamiennik tego kondensatora bo o takim oznaczeniu nie potrafię znaleźć
    Jakiego kondensatora o czym Ty napisałeś? Szukać Masz: N-Channel Mod Power MOSFET - FNK08N03D w obudowie TO-252-2L i o parametrach 30V/80A/Rds<5,9mΩ np. pod tym linkiem jaki podaję:
    :arrow: Link, ale takiego tam brak zatem Masz dopasować obudowę i parametry 30V/80A/Rds<5,9mΩ
    kaziu1812
    Level 9  
    Przepraszam za pomyłkę. Tranzystor a nie kondensator. Świeży jestem i myli mi się. A można ten włącznik jakoś obejść żeby nie ingerować w obudowe odkurzacza? Tzn. Żeby nie dokładać na zewnącz jakiegoś dodatkowego przełącznika?

Dodano po 6 [minuty]:

TONI_2003 wrote:
    kaziu1812 wrote:
    jest kondensator z oznaczeniem 08N030
    kaziu1812 wrote:
    zamiennik tego kondensatora bo o takim oznaczeniu nie potrafię znaleźć
    Jakiego kondensatora o czym Ty napisałeś? Szukać Masz: N-Channel Mod Power MOSFET - FNK08N03D w obudowie TO-252-2L i o parametrach 30V/80A/Rds<5,9mΩ np. pod tym linkiem jaki podaję:
    :arrow: Link, ale takiego tam brak zatem Masz dopasować obudowę i parametry 30V/80A/Rds<5,9mΩ

Pod tym linkiem znalazłem tylko taki jest najbardziej zblirzony. Czy te 6A różnicy coś zmienia.
    https://pl.rs-online.com/mobile/p/tranzystory-mosfet/9155115/
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    Zapewne i tak i nie zależy od innych czynników i parametrów jakie projektant tam zrealizował ja bym zakupił i spróbował... Mam myśl :idea: abyś np. spróbował poszukać na płytach głównych z PC tam takie tranzystory są nagminnie stosowane :D
    kaziu1812
    Level 9  
    A więc kupiłem i nadal nic. Czy ktoś ma może jeszcze jakieś sugestie jak to ugryźć?
    kaziu1812
    Level 9  
    Znalazłem odpowiedni tranzystor :)