Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Leon 1M - Złącze anteny ISO

Tomasz_Dulak 22 Nov 2019 13:56 1632 71
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Idź do normalnego sklepu niech Ci da jakąś antenę na próbę - jak coś to oddasz. Stań z boku drugim autem czy nie ma zakłóceń.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Tomasz_Dulak
    Level 5  
    Dał mi jakąś tam antenę samochodową na szybę naklejaną, przejściówkę DIN na ISO. Antena miała plus do wzmacniacza i minus. Powiedział mi że minusa od wzmacniacza nie muszę montować, bo w ekranie powinien być minus. Antenę zamontowałem na zewnątrz auta do dachu (relingi). Jeździłem bez wzmacniacza, z wzmacniaczem, z wzmacniaczem i podłączonym minusem. Krótko i na temat powiem tyle. Kaszana totalna to już mój zestaw antenowy w aucie później gubi zasięg niż ta ze sklepu.

Przy antenie ze sklepu stanąłem drugim autem. Na zimno, na odpalonym, na zimny z radiem włączonym, na odpalonym z radiem włączonym. Nie zmienia się nic. Transmiter włączałem też tam, to standardowo u mnie radio już zaczyna buczeć.

Facet mi powiedział, żebym kupił RG58 przewód i "o tak" przez auto na próbę puścić kabel, podłączyć i sprawdzić.

Ledy które są wyłączone, czyli np. w pozycjach led, a nie mam włączonych pozycyjnych mogą generować szumy, czy tylko generują je przy włączonych urządzeniach w których jest led?

Zauważyłem u siebie też pewną rzecz, że gdy ten wzmacniacz co kupiłem odłączę z prądu wtedy połączenia kabla anteny są wrażliwe na dotyk, przykładowo radio gra dobrze, wyłączam wzmacniacz, od razu kiszka jest w sumie... Na wtyku ISO do wzmacniacza ISO zacznę poruszać wtykiem obkręcając go w okół gniazda jest taki moment że zacznie nagle dobrze zbierać fale tak jakbym wzmacniacz włączył. Po włączeniu wzmacniacza takiego efektu nie ma. Ogólnie całego efektu nie ma po za miastem. Oczywiście biorąc pod uwagę to, że to radio w innym aucie w tym miejscu odbiera 8/10.

Gdyby radio było sprawne odnośnie zasilania anteny samo w sobie co ma robić. To jest różnica miedzy takim radiem, a tym samym radiem i z wzmacniaczem osobnym?

Jeszcze miedzy czasie wyłączyłem zasilanie anteny w radiu samochodowym w nadziei że może się coś poprawi. (VCDS)

EDIT: Gość powiedział, żebym podjechał jak będę miał czas. Ma taki przewód RAST II(do złącza od anteny wepnę) i z drugiej strony ISO. Żebym sobie zdemontował antenę z dachu i w środku na podszybie ją dał(kabel ma 100cm (jeśli bym wziął na ) a jak nie chce demontować anteny itd. To przejściówkę na DIN męski da(też 100cm) i dołożymy przedłużacz DIN męski, żeński 200cm, przejście DIN na ISO i podłączy też się.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Załóż jaką antenę dachową na próbę, bo się zaczyna serial komediowy robić.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Tomasz_Dulak
    Level 5  
    Ma być ze wzmacniaczem ta antena czy nie, czy obojętne?
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Jeszcze jedno takie pytanie, a nie wytrzymam.

Tomasz_Dulak wrote:
    Dał mi jakąś tam antenę samochodową na szybę naklejaną
    Mówiłem ANTENE, a nie jakąś popierdółkę !

Tomasz_Dulak wrote:
    Antena miała plus do wzmacniacza i minus. Powiedział mi że minusa od wzmacniacza nie muszę montować, bo w ekranie powinien być minus.
    Gó**o prawda :!: :!: :!:

KAŻDA ANTENA SAMOCHODOWA MUSI BYĆ PODŁĄCZONA DO KAROSERII, LUB EWENTUALNIE SPRŻEŻONA Z NIA W INNY SPOSÓB.

Chodzi o ch-kę promieniowania.

Tomasz_Dulak wrote:
    Ma być ze wzmacniaczem ta antena czy nie, czy obojętne?
    Normalna pasywna antena z dobrym radiem odbierze lepiej niż antena ze wzmacniaczem i kijowym radiem.

Coś jeszcze nie jasne ???

Albo jedź na jaki ZURT, albo warsztat samochodowy, a zrobią od ręki.
    Tomasz_Dulak
    Level 5  
    Pojechałem do innego sklepu/warsztatu samochodowego. Zamontował mi antenę pasywną do VW, mają ją z tąd: https://www.tme.eu/pl/details/ant.15/anteny-samochodowe-radiowe/4carmedia/ i miałem się przejechać z nią. Rezultat? Identycznie dalej to samo.

Wróciłem się do chłopa, jakimś urządzeniem sprawdził mi kabel, wymienił wtyczkę od radia, znowu sprawdził i mi powiedział, że kabel luft. Powiedział, że pewnie na słupku A na dole gdzie zaczyna się deska rozdzielcza, tam jest ostry zakręt i tam się z reguły rozsypuje ten kabel, a jak nie to w miejscu gdzie jest włożony w całą wiązkę kabli pod deską rozdzielczą. Sprzedał mi kabel RG58 3 metry, zarobił końcówkę do radia ISO i na drugiej stornie RAST2. Coś znowu na urządzeniu sprawdził, zdemontował swoją antenę, zamontował moją, posprawdzał coś i powiedział że ma to grać.

Znowu pojechałem, jak się okazało na samym wejściu ewidentnie lepiej. Wcześniej w lokalizacji gdzie zaczynały się szumy radio grało bardzo dobrze, więc pojechałem od razu na całość i pojechałem jeszcze dalej gdzie w poprzedniej konfiguracji to tylko szum wszędzie było słychać, a teraz radio gra dobrze.

Zostały tylko dziwne trzaski podczas jazdy. Gość posprawdzał mi czy złącza, radio, antena są poprawnie zamontowane, ze nic podczas jazdy nie skacze i mi powiedział, że to pewnie z elektryki auta jest. Powiedział, żeby zainstalować tłumik szumów radia, ale go dzisiaj nie ma, dopiero na piątek będzie i wtedy przy okazji jak zamontuje te swoje retrofity, które generują czasami szum to on to usunie.

Co strzela w radiu powiedział mi, że szukanie tego to jak w stogu siana jest, bo ledów żadnych w aucie nie ma i że lepiej po prostu tłumik zainstalować jak już wiemy że antena dobrze gra i przewód antenowy są dobre, a złącza poprawnie zarobione i zamontowane.

Nie zdążyłem się go już zapytać, ale np. gdy włączę transmiter i radio na te same częstotliwości i tam sobie muzykę puszczam to żadnych trzasków nie ma. Transmiter ma taką moc emisji fal radia, że te trzaski nie mają prawa wystąpić?

Koszta:
    wizyta - 100
    kabel - 10
    wtyczki - 2x10
    montaż wtyczek - 2x5

tłumik gdybym go zakładał 60 pln z montażem
    wymiana kabla antenowego w samochodzie tylko 300 PLN, ale powiedział mi, że mogę sam sobie go zamontować tak, żeby gdy zejdzie ze słupka A przemieścić go w sensowny sposób pod kierownicą, pod osłoną i do radia.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Tomasz_Dulak wrote:
    Zamontował mi antenę pasywną do VW. Rezultat? Identycznie dalej to samo
    Tomasz_Dulak wrote:
    Wróciłem się do chłopa, jakimś urządzeniem sprawdził mi kabel, wymienił wtyczkę od radia, znowu sprawdził i mi powiedział, że kabel luft.
    Nierozumcu jeden :!: :!: :!: Wszyscy umieją podmienić antene, tylko Ty jeden nie umiesz :!: Co Ty do cholery wyprawiasz :!:

Tomasz_Dulak wrote:
    Zostały tylko dziwne trzaski podczas jazdy
    Masz w samochodzie zakłócenia typu komutacyjnego, np. tylna wycieraczka, która będąc uszkodzona próbuje wrócić do położenia krańcowego, lub coś podobnego.

Tomasz_Dulak wrote:
    Co strzela w radiu powiedział mi, że szukanie tego to jak w stogu siana jest
    Nieprawda, tylko nie wie jak, albo nie ma czym zeskanować.

Na serwisie radiokomunikacyjnym, lub u krótkofalowca, znalezienie źródła trzasków 20 sekund.

p.s.

A tak na marginesie Tobie potrzebny specjalista, ale osobisty, bo nie zrozum mnie źle, coś z Tobą jest nie tak.
  • Helpful post
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 37  
    Hektar Zahler wrote:
    Masz w samochodzie zakłócenia typu komutacyjnego, np. tylna wycieraczka,

Bardziej bym poszukał chińskich ledów , świateł dziennych lub xenonów.
    Tomasz_Dulak
    Level 5  
    Powiedział, że on zamontuje, dla pewności ze jest dobrze.

Chinzczyzne itd. Która miałem, wyciągalem z auta.
    Posiadałem:
    - ledy retrofity Philipsa h7
    - ledy W5W pozycyjne Philipsa
    - "cos" ledowego - 2x C5W w rejestracji
    - transmiter Xiaomi
    - c5w z oświetlenia przedniego
    - 2x T5 z oświetlenia tylniego

Dodatkowo:
    - rozłączyłem modyfikację podwójnych stopów z lamp przeciwmgielnych zbudowanej na przekaźnikach samochodowych.
    Jedynie wpływ po zamontowaniu i włączeniu mają retrofity i generują szum podobny do transmiterą(intensywność tego przeź pol), co jest dla mnie dziwne bo firmowe są. No i sam transmiter wcześniej wspomniany, ale to nie zaskoczenie dla mnie.

Mniejsza z tym, będę musiał kogos poszukac kto by mi sprawdzil te trzaski w radiu(jeszcze), bo niestety nie potrafię ich znalesc. Występowanię podczas jazdy, auto zgasze(bez wyciagniecia kluczyka) i dalej są. Nie sprawdziłem tych trzaski na innym radiu dla swojej pewności, bo nie miałem na to czasu jeszcze. Bede coś wiedzial to dam znać.
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 37  
    Rejestrator kamerę jazdy masz ?

Miałem przypadek ,że zasilacz od kamery tak siał że w toyocie radio nie łapało zasięgu GPS.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Nagraj te trzaski i wrzuć tu.
    Tomasz_Dulak
    Level 5  
    Wiecie co, jakoś tak radio wymieniłem bo akurat modyfikację robiłem, radio to pionner. Okazało się że gra radio w ... lepiej :D Gdy stacja mocna ledów i innych gadżetów co mam nie słychać, jak słaba stacja to wtedy szum się powieksza, przy okazji znalazłem NOWA uszkodzoną złączkę przewodu antenowego. Gdy ją ścisłem bylo git, a jak nie ściskałem ona się obluzowywała i led zaczynał mi wtedy mega szumieć. Niestety na starym radiu tego znaleźć się nie dało w ogóle, bo czy tak czy tak to i tak był problem.