Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zabezpieczenie przedlicznikowe - pompa ciepła

17 Paź 2019 18:47 672 27
  • Poziom 8  
    Witam,
    sprawa wygląda następująco. Kupiłem działkę w sierpniu w celu wybudowania domu, prace ruszą w 1 połowie 2020. Odrazu zgłosiłem wniosek o przyłącze elektryczne. Z doświadczenia innych wpisałem, że chce do budynku gospodarczego żeby nie wpakowali mi taryfy C. Wnioskowałem o 14kw. W domu ma być pompa ciepła i indukcja. Dostałem dziś umowę do podpisania. Zabezpieczenie 25A. Wczytałem się w instrukcję pompy 7kw LG Therma V monoblok (bez grzałek i jednofazowa pompa). No i zonk. Producent podaję "prąd rozruchowy w trybie max" aż 23A. Jeżeli mam dać selekcję, to bezpiecznik 20A będzie wywalać. Z drugiej strony przy -25 i wodzie o parametrach 50*C (czyli w tym trybie pompa użyje największe mocy elektrycznej podczas swojej pracy) wyszło około 3,6kw, co daję prąd o wartości 16A. Więc nie wiem skąd te 7A więcej, przecież sprężarka to nie jest jakiś ciężki silnik aby było potrzeba dużo A do rozruchu. W waszej opinii możliwe są te 23A? Producent podaję taki sam prąd max dla mocy 5,7 i 9Kw. Co mam robić? Są jakieś sposoby żeby nie wywalało tego głównego zabezpieczenia 20A w domu? Czytałeś o jakichś przekaźnikach selektywnych ale wybaczcie - jestem lekko zielony w tych kwestiach.
    Dzięki za pomoc!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc, czyli jest wyjście. Żebym tylko jeszcze rozumiał te tabelki :)
  • Poziom 42  
    Dlaczego pytasz
    R1990 napisał:
    Są jakieś sposoby żeby nie wywalało tego głównego zabezpieczenia 20A w domu?
    skoro ogranicznik mocy (nie zabezpieczenie) będzie 25A?
    Daleka droga przed tobą skoro budowa jeszcze nie zaczęta. Zanim skończysz technika pójdzie do przodu i być może twe obawy okażą się płonne :)
    Nie mniej jednak należy po zamontowaniu pompy dokonać pomiarów prądu i być może niezbędne okaże się zwiększenie mocy zamiast zabaw z przekaźnikiem priorytetowym i jazdy na krawędzi funkcjonalności instalacji co wcale nie wyklucza zastosowanie w obwodzie pompy charakterystyki C.
    To moim zdaniem najrozsądniejsze wyjście,
  • Poziom 8  
    To główne przy przy płocie 25A. W domu muszę dać 20A.
    Czyli to zabezpieczenie typu C dałoby radę ?
  • Poziom 8  
    Żeby nie wyzwoliło głównego zabezpieczenia w skrzynce przy płocie. Reszta odbiorników oprócz pompy ciepla może być na B10 i B16
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie możesz wybrać PC z zasilaniem trójfazowym? Po co to się bawić w jakieś PC jednofazowe. W nowych domach i nie tylko przed licznikiem 25 A to pomyłka. To dobre do mieszkania w bloku. W domu jeszcze chcesz obciąć do 20 A. Ty chcesz z czymś takim funkcjonować w domu z PC, indukcją i masą innego sprzętu jak piekarniki, pralki, zmywarki, suszarki, czajniki i inny sprzęt.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

PC dla kol. może oznaczać co innego a czytający mogą mieć inne skojarzenia.
    3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• Poziom 43  
    R1990 napisał:
    Witam,
    sprawa wygląda następująco. Kupiłem działkę w sierpniu w celu wybudowania domu, prace ruszą w 1 połowie 2020. Odrazu zgłosiłem wniosek o przyłącze elektryczne. Z doświadczenia innych wpisałem, że chce do budynku gospodarczego żeby nie wpakowali mi taryfy C. Wnioskowałem o 14kw. W domu ma być pompa ciepła i indukcja. Dostałem dziś umowę do podpisania. Zabezpieczenie 25A. Wczytałem się w instrukcję pompy 7kw LG Therma V monoblok (bez grzałek i jednofazowa pompa). No i zonk. Producent podaję "prąd rozruchowy w trybie max" aż 23A. Jeżeli mam dać selekcję, to bezpiecznik 20A będzie wywalać. Z drugiej strony przy -25 i wodzie o parametrach 50*C (czyli w tym trybie pompa użyje największe mocy elektrycznej podczas swojej pracy) wyszło około 3,6kw, co daję prąd o wartości 16A. Więc nie wiem skąd te 7A więcej, przecież sprężarka to nie jest jakiś ciężki silnik aby było potrzeba dużo A do rozruchu. W waszej opinii możliwe są te 23A? Producent podaję taki sam prąd max dla mocy 5,7 i 9Kw. Co mam robić? Są jakieś sposoby żeby nie wywalało tego głównego zabezpieczenia 20A w domu? Czytałeś o jakichś przekaźnikach selektywnych ale wybaczcie - jestem lekko zielony w tych kwestiach.
    Dzięki za pomoc!

Kolego zwiększ przydział mocy do 20kW. To jedyne wyjście.
  • Poziom 8  
    Panowie, bo może mało konkretnie się wyraziłem. W płocie jest 25A. Jak mam dobrać zabezpieczenia w domu, abym nie musiał co parę godzin dzwonić do energetyki żeby mi przyjechali i włączyli prąd? Główny odbiornik obciążający obwód już podałem. Sugestie o zwiększenie mocy też brałem pod uwagę ale może da radę to obejść.Też wolałbym PC 3f, ale niestety te typy dopiero zaczynają się od 9-12kw a mnie taka moc nie jest potrzebna.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ty nie masz nic do dobierania. Stosuj się do standardów które mówią o 16A w obwodach gniazd wykonanych przekrojem 2,5mm2 i 10(13)A w obwodach oświetleniowych o przekroju 15mm2.
    A to co masz zamontowane w "płocie" powinno być ogranicznikiem mocy, czyli nie powinno posiadać członu zwarciowego.
    Jeśli mimo to nastąpi wyzwolenie tego aparatu to tylko z powodu jego przeciążenia i żadne wezwanie energetyki nie będzie potrzebne by ponownie go załączyć. Jednak w takim przypadku bez zwiększenia mocy się nie obejdzie.
    Wskazane zrobienie fotki szafki licznikowej.
  • Poziom 42  
    R1990 napisał:
    Wczytałem się w instrukcję pompy 7kw LG Therma V monoblok (bez grzałek i jednofazowa pompa). No i zonk. Producent podaję "prąd rozruchowy w trybie max" aż 23A.

Nie "aż", ale "tylko". Dla takiej sprężarki, max moc elektryczna(!) pewnie ok 3kW to bardzo małe prądy rozruchowe. Sprężarka większej lodówki sklepowej potrafi w impulsie (!) pobrać 37 AAC. Patrz parametr LRA silnika sprężarki.

Mimo wszystko dużo lepiej by było zastosować sprężarkę zasilaniem 3f.

R1990 napisał:
    Z drugiej strony przy -25 i wodzie o parametrach 50*C (czyli w tym trybie pompa użyje największe mocy elektrycznej podczas swojej pracy)

Jest dokładnie odwrotnie. Im niższe temperatury powietrza, a przez to temperatury odparowania, tym mniejszy pobór prądu.

A przy -25 oC masz niewielkie szanse dogrzać cokolwiek wodę gdy nie ma grzałek. Z resztą moc grzewcza i COP i tak leci na łeb, że lepiej grzać "czystym" prądem.
  • Poziom 8  
    Narazie żadnych fotek nie mogę wstawić bo nic nie ma. Planuję rzeczy przed budową, żeby potem nie było wtopy.
    Czyli rozumiem, że nawet jak mi wywali eSkę w płocie to mogę sobie iść i ją normalnie właczyć? Myślałem, że jest to zaplombowane i tylko energetyka ma tam dostęp.
    No cóż, ogólnie przyłącze będzie na kablu 4x120mm2 (chyba jest spory zapas mocy)więc podpiszę umowę na to co mam. Jak będzie wywalać przedlicznikowy, to wtedy złoże wniosek o 32A w przedlicznikowym.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    R1990 napisał:
    W domu ma być pompa ciepła i indukcja. Dostałem dziś umowę do podpisania. Zabezpieczenie 25A. W

POdaj dane projektanta który takiego niedoj..... potworka zaprojektował!!!!! DO samej płyty to już graniczne warunki a gdzie reszta?
  • Poziom 8  
    Panowie, mam przed nosem umowe o przyłaczenie, cytuję:
    "wybudować przyłącze YAKXS 4X120mm2 o długości 60m od miejsca przyłączenia wymienionym w pkt 1 do linii ogrodzenia....''
    Nie znam się na tym, ale czuję że to duuuży przekrój. Może ze względu na to, że część w której chce sie budować mocno sie "osiedla" więc chcą może mieć zapas na późniejszch odbiorców
  • Poziom 42  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    POdaj dane projektanta który takiego niedoj..... potworka zaprojektował!!!!! DO samej płyty to już graniczne warunki a gdzie reszta?

O co ci chodzi? Mam 11kW przydziału i C20 przed licznikiem. Cała kuchnia "w prądzie". Zero gazu w kuchni. Płyta indukcyjna, zmywarka pralka itd. Zero problemów z mocą. Jedynie brak selektywności zabezpieczeń i czasem trzeba chodzić do skrzynki pomiarowej, ale to osobny temat i wina Tauronu, bo wymusili takie zabezpieczenie przed-licznikowe.
    Teraz zmieniła się moda i wymagają dużego BMa i ogranicznika mocy.
    R1990 napisał:
    wybudować przyłącze YAKXS 4X120mm2 o długości 60m od miejsca przyłączenia wymienionym w pkt 1 do linii ogrodzenia....

Jednak to nie ty masz budować. Twój WLZ będzie 4*10mm2 Cu lub 16mm2 Al. Tamto 120 mm2 Al cię nie interesuje i za to nie powinieneś płacić. Może planują "rozwojowo", Ich sprawa.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    jack63 napisał:
    O co ci chodzi?

O to ze 20A wystarczy na płytę ale nie na pompe ciepła i w dodatku 1 fazową. Można tak zrobić że płyta idzie na 2 fazach a na pozostałej pompa ciepła.

Tylko po co , jak można to bezbłędnie zrobić zwiększając przydział mocy.
  • Poziom 42  
    można to bezbłędnie zrobić zwiększając przydział mocy.

I ponosić większe opłaty stałe oraz jednorazowo za przyłącze.
    Pompa ciepła, poza rozruchem sprężarki, nie powinna brać więcej jak ok. 2.5kW. Szanse, że płyta indukcyjna zada obciążenie 8 kW na dwóch fazach (takie są moce max płyt) są zerowe. No chyba , że będziesz gotował na wesele...
  • Poziom 8  
    Tylko, że płyta i tak idzie na 2 fazach. Dobra, możliwości są zatem dwie.
    Pierwsza - podpisuję umowę którą dostałem na 25A i odrazu jak mi zrobią wnioskować o zmianę na 32A.
    Druga - nie podpisuję te, składam nowe podanie o przyłaczenie z 32A. Pytanie czy mogę to zrobić teraz kontaktując się z ZE żeby oszczędzić czas, czy muszę od nowa online składać nowy wniosek i czekać prawie miesiąc na dostarczenie nowej umowy.

Dodano po 4 [minuty]:

jack63 napisał:
    można to bezbłędnie zrobić zwiększając przydział mocy.

I ponosić większe opłaty stałe oraz jednorazowo za przyłącze.
    Pompa ciepła, poza rozruchem sprężarki, nie powinna brać więcej jak ok. 2.5kW. Szanse, że płyta indukcyjna zada obciążenie 8 kW na dwóch fazach (takie są moce max płyt) są zerowe. No chyba , że będziesz gotował na wesele...

Pompa ciepła podczas najniekorzystniejszej pracy czyli najwyższa moc cieplna i najniższe COP będzie pobierać około 3,5 kw.
    Zostawiłbym te 25A tylko cały czas nie mogę się dowiedzieć jak prawidłowo wtedy w domu dać zabezpieczenia , żeby przy rozruchu 23A nie wywalało wyłącznika.
    Z instrukcji wyczytałem, że jest coś takiego jak "Wartość prądu wejściowego może być ograniczona przez działanie przełącznika DIP". Wtedy przy tej opcji max prąd spada wedle tabeli z 23A na 17A.

BTW. W taryfie G, rachunek nie zależy od mocy tylko od zużycia.
  • Poziom 43  
    R1990 napisał:
    Pytanie czy mogę to zrobić teraz kontaktując się z ZE żeby oszczędzić czas, czy muszę od nowa online składać nowy wniosek i czekać prawie miesiąc na dostarczenie nowej umowy.

Idź się dowiedz w Twoim ZE.

Możesz teraz zapłacić fakturę i czekać na licznik. Później jak będzie źle złożysz wniosek o zwiększenie mocy.
  • Poziom 42  
    R1990 napisał:
    Pompa ciepła podczas najniekorzystniejszej pracy czyli najwyższa moc cieplna i najniższe COP będzie pobierać około 3,5 kw.
    Zostawiłbym te 25A tylko cały czas nie mogę się dowiedzieć jak prawidłowo wtedy w domu dać zabezpieczenia , żeby przy rozruchu 23A nie wywalało wyłącznika.

Jak widać coś się nie zgadza....
    Zrobiłem mały research z ciekawości jak to teraz marketingowcy ściemniają...
    W dostępnej ulotce chwalą się nową sprężarką scroll i "błyskowym wtryskiem czynnika".
    Widać, że trzy wielkości pompy ciepła mają tą samą sprężarkę i o dziwo, tą samą max moc elektryczną???
    Prawdopodobnie silnik sprężarki to tzw. inverter, więc nie powinien mieć typowych udarów prądowych przy rozruchu. Mało tego automatyka będzie się starała utrzymywać sprężarkę włączoną max długo.
    Czy faktycznie nie ma grzałek tego nie wiadomo. Te z czynnikiem R410a miały. Dla mnie -25/55 oC się w głowie nie mieści. No chyba, że z COP=0.5.
    Też proponuję zostać z tymi warunkami przyłączenia, które są oraz przemyśleć jakieś awaryjne źródło ogrzewania na wypadek braku zasilania elektrycznego.
  • Poziom 8  
    jack63 napisał:
    R1990 napisał:

Jak widać coś się nie zgadza....
    Zrobiłem mały research z ciekawości jak to teraz marketingowcy ściemniają...
    W dostępnej ulotce chwalą się nową sprężarką scroll i "błyskowym wtryskiem czynnika".
    Widać, że trzy wielkości pompy ciepła mają tą samą sprężarkę i o dziwo, tą samą max moc elektryczną???
    Prawdopodobnie silnik sprężarki to tzw. inverter, więc nie powinien mieć typowych udarów prądowych przy rozruchu. Mało tego automatyka będzie się starała utrzymywać sprężarkę włączoną max długo.
    Czy faktycznie nie ma grzałek tego nie wiadomo. Te z czynnikiem R410a miały. Dla mnie -25/55 oC się w głowie nie mieści. No chyba, że z COP=0.5.
    Też proponuję zostać z tymi warunkami przyłączenia, które są oraz przemyśleć jakieś awaryjne źródło ogrzewania na wypadek braku zasilania elektrycznego.

No właśnie ten model LG też ma technikę inwerterową, nie jest to typowy on/off dlatego mnie też zdziwił ten prąd rozruchowy.
    Z tymi pompami to teraz jest taki myk : Dawniej pompa która faktycznie miała 7kw mocy cieplnej przy temperaturze powietrza 7 stopni, przy -15 miała już jej tylko 3-3,5. Fizyki się nie oszuka, dlatego wielu użytkowników dawniej wybierało gruntową ze względu na stałość parametrów do -15. Teraz producenci poszli w te stronę, żeby do -15 pompa miała tę samą moc co przy 7. Jest to zrobione trochę sztucznie, bo po prostu wszystkie bebechy typu sprężarka, wymiennik są od mocniejszych pomp ale elektronicznie moc jest przycięta. Wystarczy zobaczyć np Panasonica T-Capa, który przy mocy 9kw ma już 2 śmigła i do -20 trzyma tę samą moc, więc wiadomo o co chodzi...
    Akurat ta pompa LG, która mi pasuję ma już czynnik R32. Co do sprawności mówią, że tam jest około 7-8% lepsza niż na R410a ale za to właśnie ma możliwość grzania wody do 65*C przy max -4 na zewnątrz. Natomiast przy -25 może nagrzać wodę do 45*C. No i nie ma grzałek , jest osobny moduł z grzałkami 3/6/9 kw kupowany osobno. Więc tak czy siak te 23A są trochę naciągane ale jest możliwość ograniczenia tego typ przełącznikiem DIP...
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    R1990 napisał:
    Teraz producenci poszli w te stronę, żeby do -15 pompa miała tę samą moc co przy 7. Jest to zrobione trochę sztucznie, bo po prostu wszystkie bebechy typu sprężarka, wymiennik są od mocniejszych pomp ale elektronicznie moc jest przycięta. Wystarczy zobaczyć np Panasonica T-Capa, który przy mocy 9kw ma już 2 śmigła i do -20 trzyma tę samą moc, więc wiadomo o co chodzi..

To nie jest do końca tak jak piszesz. "bebechy" są takie same. Moc jest ograniczana RPM silnika sprężarki. Jednak fizyki nie da się oszukać i COP będzie niższe im większa moc nominalna. Szczególnie w trudnych warunkach. Tu limitem jest spadek temperatury na wymiennikach. One są, poza sprężarką, najdroższymi elementami urządzenia.
    A tym "trzymaniem mocy" bywa różnie i jest to skrzętnie ukrywane. Tylko niektórzy producenci, i to coraz rzadziej, podają wykresy pracy w całym dostępnym zakresie temperatur z podaniem COP i poboru mocy.
    Jak to w marketingu bywa podaje się tylko "rodzynki" o reszcie "ciastka" "zapominając"....
    R1990 napisał:
    Więc tak czy siak te 23A są trochę naciągane ale jest możliwość ograniczenia tego typ przełącznikiem DIP...

Może być chwilowo. Z resztą bardzo trudno jest ten prąd rzetelnie zmierzyć. Na 100% nie jest to sinusoida pomimo stosowania PFC. Daikin, Toshiba stosują. Jak jest z LG? Nie wiem.

Zostań przy tym co masz zaplanowane i zobaczysz co z tego wyjdzie. Nie zamyka ci to drogi do zmian, jak pisali koledzy.

Jedynie, to bym się zastanowił nad tym czy na pewno LG? Osobiście nie mam dobrego zdania o urządzeniach tej marki. Bardzo ciężko zdobyć informacje serwisowe. Mogło się coś zmienić, bo konkurencja jest duża. I tak wszyscy robią w Chinach. Różnice są tylko w oprogramowaniu sterowników i ....cenie.
  • Poziom 8  
    jack63 napisał:
    R1990 napisał:
    Teraz producenci poszli w te stronę, żeby do -15 pompa miała tę samą moc co przy 7. Jest to zrobione trochę sztucznie, bo po prostu wszystkie bebechy typu sprężarka, wymiennik są od mocniejszych pomp ale elektronicznie moc jest przycięta. Wystarczy zobaczyć np Panasonica T-Capa, który przy mocy 9kw ma już 2 śmigła i do -20 trzyma tę samą moc, więc wiadomo o co chodzi..

To nie jest do końca tak jak piszesz. "bebechy" są takie same. Moc jest ograniczana RPM silnika sprężarki. Jednak fizyki nie da się oszukać i COP będzie niższe im większa moc nominalna. Szczególnie w trudnych warunkach. Tu limitem jest spadek temperatury na wymiennikach. One są, poza sprężarką, najdroższymi elementami urządzenia.
    A tym "trzymaniem mocy" bywa różnie i jest to skrzętnie ukrywane. Tylko niektórzy producenci, i to coraz rzadziej, podają wykresy pracy w całym dostępnym zakresie temperatur z podaniem COP i poboru mocy.
    Jak to w marketingu bywa podaje się tylko "rodzynki" o reszcie "ciastka" "zapominając"....
    R1990 napisał:
    Więc tak czy siak te 23A są trochę naciągane ale jest możliwość ograniczenia tego typ przełącznikiem DIP...

Może być chwilowo. Z resztą bardzo trudno jest ten prąd rzetelnie zmierzyć.
    Zostań przy tym co masz zaplanowane i zobaczysz co z tego wyjdzie. Nie zamyka ci to drogi do zmian, jak pisali koledzy.
    Jedynie, to bym się zastanowił nad tym czy na pewno LG? Osobiście nie mam dobrego zdania o urządzeniach tej marki. Bardzo ciężko zdobyć informacje serwisowe. Mogło się coś zmienić, bo konkurencja jest duża. I tak wszyscy robią w Chinach. Różnice są tylko w oprogramowaniu sterowników i ....cenie.

Pewnie masz rację, chociaż już nie jeden instalator mówił o przewymiarowanych sprężarkach w stosunku do mocy nominalnej własnie po to żeby pompa miała jak najmniejsze spadki mocy przy ujemnych temperaturach.
    No nic, tak zrobię. Parametry przyłącza zostają, w razie co niedużym kosztem można zmienić na 32A.
    Dziękuję zaangażowanym za pomoc.
  • Poziom 8  
    jack63 napisał:
    R1990 napisał:

R1990 napisał:

Może być chwilowo. Z resztą bardzo trudno jest ten prąd rzetelnie zmierzyć.

Pewnie masz rację, chociaż już nie jeden instalator mówił o przewymiarowanych sprężarkach w stosunku do mocy nominalnej własnie po to żeby pompa miała jak najmniejsze spadki mocy przy ujemnych temperaturach.
    No nic, tak zrobię. Parametry przyłącza zostają, w razie co niedużym kosztem można zmienić na 32A.
    Dziękuję zaangażowanym za pomoc.

Dodano po 54 [sekundy]:

poprzez sugestie innych