Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy fotowoltaiki- cel edukacyjny.

17 Paź 2019 21:39 942 19
  • Poziom 3  
    Witam :sm9: ,

Zacznę od tego że jest to mój pierwszy wpis na forum oraz mam dopiero 15 lat i dopiero co zaczynam się uczyć o elektrotechnice. Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia "mini elektrowni słonecznej" w celach czysto edukacyjnych :D . Ową farmę planowałem zrobić na parapecie zewnętrznym, wymiary parapetu : 1100 x 160 mm. Planowałem zakupić około 20 paneli ze sklepu
    AVT- Ogniwo słoneczne 0.3W 4V OS23 55x55x2.7mm , ale przejdźmy do sedna sprawy... Otóż nie za bardzo rozumiem jak obliczyć moc i wydajność tych paneli :| . Czy jeżeli połączę ze sobą 4 panele o mocy 4V (sztuka) będę miał 16 V :?: Tymi panelami zamierzam ładować np. powerbanki. Co sądzicie o moim pomyśle, pomóżcie mi w stawianiu pierwszych kroczków w fotowoltaice ! :D
    PS: Niestety nie mogłem zamieścić linków ! :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Przede wszystkim moc podaje się w Watach a nie Voltach. Poczytaj o szeregowym i równoległym łączeniu to Ci wiele wyjaśni...
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Lepiej poszukaj na znanym portalu aukcyjnym Ogniwo słoneczne "5W / 6V 230x195x17mm" weź 2 sztuki połącz szeregowo i na tym samym portalu aukcyjnym do tego przetwornica "PRZETWORNICA STEP-DOWN CC CV 6V-40V 20A jak MPPT"
    powinno naładować power bank. To będzie taka mini instalacja solarna
  • Poziom 13  
    Można też wejść na ali i kupić gotowy "portfel" z rozkładanymi 2,3,4,5 lub 6 panelami po 2W każdy wszystko zakończone przetwornica na 5V z gniazdem USB.
    Nie wymyślaj koła na nowo.

Podstawy fotowoltaiki- cel edukacyjny.
  • Poziom 3  
    Właśnie o to chodzi w tym projekcie aby „wymyślić koło na nowo” o zabawę, a nie o obchodzenie wszystkiego
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    A właśnie bo wiedzy i doświadczenia nie można kupić ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Darek J napisał:
    Watach a nie Voltach.

W tym, że wolt nie piszemy przez V.

Co do tematu musisz zrobić połączenie mieszane, część paneli szeregowo dla uzyskania odpowiedniego napięcia, i część równolegle dla uzyskania odpowiedniego prądu. Ile sztuk masz tych fotoogniw?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Skoro jedno ogniwo ma prad 0,86A i napięcie 0,5V i moc 0,43W to 6szt będzie dawać moc 2,58W czyli nieco ponad 500mA przy 5V minus straty na przetwornicy. W związku z tym Power Bank Xiaomi 20000mAh naładuje w około 30-35godzin.

A wszystko to przy pracy z maksymalna mocą. Tymczasem rower stacjonarny w godzinkę wykręci 100Wh :) i zdrowsi będziemy
  • Poziom 3  
    Przypominam wszystkim o wymiarach parapetu! Nie podałem ich tak po prostu... Planuję zapełnić cały parapet w ogniwach... :D
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Przeglądnij jeszcze ofertę TME. Tam mają np 251x140x17mm 3Waty po 28zł. Jakbyś miał chęć coś większego konstruować, to lepiej kupować w elektrycznym sklepie stacjonarnym, bo w internecie są ceny wyciągnięte nie powiem skąd.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tomson601 napisał:

Zacznę od tego że jest to mój pierwszy wpis na forum oraz mam dopiero 15 lat i dopiero co zaczynam się uczyć o elektrotechnice. Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia "mini elektrowni słonecznej" w celach czysto edukacyjnych :D . Ową farmę planowałem zrobić na parapecie zewnętrznym, wymiary parapetu : 1100 x 160 mm. Planowałem zakupić około 20 paneli ze sklepu
    AVT- Ogniwo słoneczne 0.3W 4V OS23 55x55x2.7mm , ale przejdźmy do sedna sprawy... Otóż nie za bardzo rozumiem jak obliczyć moc i wydajność tych paneli :| . Czy jeżeli połączę ze sobą 4 panele o mocy 4V (sztuka) będę miał 16 V :?: Tymi panelami zamierzam ładować np. powerbanki. Co sądzicie o moim pomyśle, pomóżcie mi w stawianiu pierwszych kroczków w fotowoltaice ! :D

Witam,
    przede wszystkim, przed rozpoczęciem budowania, testów i sprawdzania najpierw MUSISZ kolego opanować teoretyczne podstawy elektrotechniki (co to jest prąd, napięcie, moc, cewka, rezystor, kondensator itp., itd.?). Bez tego, można powiedzieć, że NIE WOLNO ci podchodzić do zgłębiania tematu, bo cię prąd może zabić (widząc, jak błędnie używasz języka elektrotechniki). Musisz wiedzieć co się stanie, kiedy elementy połączysz szeregowo lub równolegle. Dopasowanie np. filtrów też nikt ci nie podpowie, bo to wynika ze współpracy elementów w całym budowanym układzie i samemu wtedy będziesz metodą obliczeń wiedział, jakiego rodzaju filtr zbudować. Jak działa panel słoneczny też trzeba przyswoić.
    Kiedy opanujesz "podstawy podstaw", to budowanie mini elektrowni słonecznej będzie o wiele łatwiejsze. Ja ze swojej strony mogę polecić ci budowanie jej od zera, czyli przetwornicę zrób sam, nie kupuj gotowca, paneli oczywiście nie zrobisz w domu przy biurku lub w piwnicy, więc tutaj kupienie gotowych jest zalecane.
    W ten sposób tytułowe cele edukacyjne z podstaw fotowoltaiki będą w 100% zachowane (i kto wie, może faktycznie wynajdziesz "koło na nowo"). :-)
    I oczywiście, że możesz tu na forum pytać, pytać, i jeszcze raz pytać, kiedy coś będzie dla ciebie niezrozumiałe.
    A kolegom specjalistom przypominam, żeby przy wyjaśnianiu młodemu koledze zawiłości elektrotechniki nie kłócić się i nie przekomarzać, co, które i gdzie jest lepsze, bo to go odstraszy od edukacji w tej dziedzinie!

Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    clubber84 napisał:
    Tomson601 napisał:

Witam,
    przede wszystkim, przed rozpoczęciem budowania, testów i sprawdzania najpierw MUSISZ kolego opanować teoretyczne podstawy elektrotechniki (co to jest prąd, napięcie, moc, cewka, rezystor, kondensator itp., itd.?). Bez tego, można powiedzieć, że NIE WOLNO ci podchodzić do zgłębiania tematu, bo cię prąd może zabić (widząc, jak błędnie używasz języka elektrotechniki). Musisz wiedzieć co się stanie, kiedy elementy połączysz szeregowo lub równolegle. Dopasowanie np. filtrów też nikt ci nie podpowie, bo to wynika ze współpracy elementów w całym budowanym układzie i samemu wtedy będziesz metodą obliczeń wiedział, jakiego rodzaju filtr zbudować. Jak działa panel słoneczny też trzeba przyswoić.
    Kiedy opanujesz "podstawy podstaw", to budowanie mini elektrowni słonecznej będzie o wiele łatwiejsze. Ja ze swojej strony mogę polecić ci budowanie jej od zera, czyli przetwornicę zrób sam, nie kupuj gotowca, paneli oczywiście nie zrobisz w domu przy biurku lub w piwnicy, więc tutaj kupienie gotowych jest zalecane.
    W ten sposób tytułowe cele edukacyjne z podstaw fotowoltaiki będą w 100% zachowane (i kto wie, może faktycznie wynajdziesz "koło na nowo"). :-)
    I oczywiście, że możesz tu na forum pytać, pytać, i jeszcze raz pytać, kiedy coś będzie dla ciebie niezrozumiałe.
    A kolegom specjalistom przypominam, żeby przy wyjaśnianiu młodemu koledze zawiłości elektrotechniki nie kłócić się i nie przekomarzać, co, które i gdzie jest lepsze, bo to go odstraszy od edukacji w tej dziedzinie!

Pozdrawiam

Jestem w pierwszej klasie technikum i zaczynamy się uczyć o tym wszystkim. Elektrownie chciałem zrobić jako projekt dodatkowy. Znam już najbardziej podstawowe pojęcia takie jak wcześniej cytowane kondensatory, cewki itp. Wiem już czego nie dotykać w układzie aby się nie zabić :wink: Raczej nie zamierzam w przeciągu najbliższych 5 lat bawić się dużym natężeniem i napięciem.
  • Poziom 22  
    Tomson601 napisał:
    Przypominam wszystkim o wymiarach parapetu! Nie podałem ich tak po prostu... Planuję zapełnić cały parapet w ogniwach... :D

Na internecie jest sprzedawca paneli z Tarnowskich Gór(poszukaj aukcji w znanych portalach) ma wąskie, długie panele. Do tego regulator z wyjściem na USB i elektrownia gotowa. Taki panel będzie już zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi.
  • Poziom 3  
    Reaktywacja tematu. Całkiem niedawno przyszły do mnie ogniwa, ale z Nimi oczywiście wiąże się następny problem ;) , otóż nie wiem jak je ze sobą połączyć ! Podstawy fotowoltaiki- cel edukacyjny.
  • Poziom 39  
    @Tomson601

Jakie parametry ma jedno fotoogniwo?

Tomson601 napisał:
    otóż nie wiem jak je ze sobą połączyć !

ktoś kiedyś o tym pisał.

Rezystor240 napisał:
    musisz zrobić połączenie mieszane, część paneli szeregowo dla uzyskania odpowiedniego napięcia, i część równolegle dla uzyskania odpowiedniego prądu.

Jakie byś chciał uzyskać parametry z tego ogniwa? Jako całości?
  • Poziom 3  
    Jedno ogniwo:
    SPECYFIKACJA
    rozmiar: 52x19mm

moc max: 0.19W

napięcie: 0.5V

A jako parametry dla całości to nie mam pojęcia :/. W przyszłości chciałem nimi ładować power banki :)