Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki Mostek Graetza zastosować do przetwornicy 24DC/230 AC

slawe_k 17 Oct 2019 23:05 372 4
    slawe_k
    Level 10  
    Witam! Posiadam taką przetwornicę 24V/230V 300W i chciałbym zrobić do niej mostek Graetza dlatego że mam napiecie w gniazku 24vAC. Jak to jest z tymi mostkami ? powiedzmy znalazłem taki gotowy z kondensatorami: https://sklep.wizro.pl/mostki-prostownicze-/4...prostowniczy-dr3-mostek-graetza-ac-na-dc.html podejrzewam że tan nie uradzi takiej przetwornicy bo ma za mało amper na wyjściu. Znalazłem też taki: https://www.piekarz.pl/14273-mostek-prostowniczy-kbpc5010/ ten jest mocniejszy ale nie ma kondensatorów i moje pytanie brzmi trzeba je dokładać jak tak to jakie i ile. Jestem naprawdę zielony w tym temacie czytam już trochę na ten temat ale ciężko mi to ogarnąć choć głupi nie jestem i szybko się uczę ;P Jakby znalazł ktoś czas i zrozumiale mi to wytłumaczył będę bardzo wdzięczny. Z góry dzięki;)
    jurand87sca
    Level 25  
    Witam. Mostek na im wyższe napięcie i prąd przebicia tym lepiej. Co do kondensatorów za nim wygładzających wyprostowane dc podobnie. Jednak w przetwornicy fabrycznie jakaś pojemność już jest zamontowana. Problemem może być fakt że 24V dc po wyprostowaniu i wygładzeniu przy 50hz na jałowo to będzie jakieś 32V. Są na to wzory dostępne w internetach.. Więc to może lekko skomplikować temat, bo przetwornica na napięcie 24V o ile się nie spali to może nie chcieć działać przy tym napięciu. To tak z grubsza..;)
    slawe_k
    Level 10  
    Trochę zrozumiałem trochę nie ;) Czyli żaden mostek nie wyprostuje tego tak jak powinno żeby ta przetwornica o której napisałem max 300W robiła 100% swojej roboty bez jej uszkodzenia ?? gdzieś czytałem że wystarczy podłączyć odwrotnie transformator toroidalny dać kilka rezystorów żeby uzyskać podobny efekt jaki oczekuje może lepiej sprzedać tą przetwornice i zakupić taki transformator ? Już sam nie wiem doradźcie szkoda żeby się marnowała a jak ma się spalić to wole nie ryzykować ;)
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @slawe_k Piwnica w bloku, dobrze zgadłem ? Sąsiedzi się zrzuca na zużytą przez Koleżkę energię. :D Poza tym sadzę, ze Administracja dobrze dobrała zabezpieczenie nadprądowe tej niskowoltowej sieci piwnicznej, obliczywszy maksymalne zużycie przez kilkanaście żarówek. Więc 300 W? Kiepsko to widzę, pod każdym względem. Poza tym, na Forum nie pomagamy w działaniach pozaprawnych.
    slawe_k
    Level 10  
    Nie nie jest to piwnica i nie są to działania pozaprawne. Nie chcesz nie pomagaj proste. Fakt że zabezpieczenie nad prądowe pewnie jakieś istnieje ale to drugi problem do rozwiązania na razie chce się skupić jak zrobić żeby ta przetwornica w pełni działała wolałbym jej nie sprzedawać jak już jest ;) Ona nie jest tez na tyle mocna żeby nie wiem co radziła. Może jest w stanie mi ktoś pomóc to ogarnąć bez zbędnych aluzji...