Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zacinający sie filament, polecenie porządnego extrudera

18 Paź 2019 07:57 195 2
  • Poziom 14  
    Witam

Moją drukarką 3D jest tak jak na zdjęciu powyżej jest Tevo Tarantula, którą zupełnie bezawaryjnie używałem przez ponad rok. Jakiś miesiąc temu zacząłem mieć problemy z grzałką. Z własnej niewiedzy (że wystarczy poluzować jedna śrubkę i wymienić grzałkę za 8zł), rozebrałem cały moduł grzejący i przypadkowo uszkodziłem go mechanicznie.

Zamówiłem więc dwa takie moduliki z aliexpress. Gdy w końcu przyszły, zauważyłem, że delikatnie różnią się od oryginału, po zamontowaniu okazało się, że filament przedostaje się przez gwint. Zamontowałem drugi już z taśma teflonową starając się żeby poniższe warunki były spełnione:

Początkowo wszystko super, ładnie drukuje, ale po kilku godzinach zawsze jest zacięcie.
    Wykluczam filament, bo używam go przez długi czas.
    Wykluczam też silnik ekstrudera, bo tu wszystko jest dobrze ustawione.
    Filament luźno przechodzi przez wąż silikonowy.
    Po takim zablokowaniu się filamentu, nie jestem w stanie przepchnąć go przez grzałkę. Filament zapycha się w tej tulejce przelotowej. Po rozebraniu muszę to rozwiercić i jest ok po ponownym zmontowaniu, ale problem cyklicznie się powtarza.
    Czy moglibyście poradzić mi zakup jakiegoś porządnego (nie wiem jak to profesjonalnie nazwać) modułu wypuszczającego filament?
    Z temperaturami tez próbowałem i nic to nie dało. Jak wszystko jest ok to filament przechodzi bardzo gładko. Przez te problemy zmarnowałem 1,5kg filamentu. Drukuję na PLA
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    madiz08 napisał:
    Filament zapycha się w tej tulejce przelotowej.
    Ta rurka (zwana też łącznikiem lub gardzielą) ma w sobie rurką PTFE czy jest cała metalowa? Podejrzewam to drugie. Łącznik full-metal stosuje się przy drukowaniu materiałami wymagającymi 250°C lub więcej. Drukuje się nim trudniej. Do PLA łącznik z PTFE jest najlepszy. Jak wygląda zobacz tutaj. To link przykładowy, sprawdź jakie masz gwinty!

A łączniki full-metal są w środku polerowane na lustro. Jeśli czyściłeś je wiertłem, to są do wyrzucenia.
  • Poziom 14  
    Dzięki wielkie za odpowiedź. Tak łącznik jest metalowy, a oryginał który uszkodziłem mechanicznie był szerszy o takiej średnicy, że rurka prowadząca filament w niego wchodziła. Teraz rozumiem (dzięki linkowi), ta teflonowa czy silikonowa rurka miała bezpośredni kontakt z Nozzlem, a teraz tego kontaktu nie ma i filament blokuje mi się w tym metalowym łączniku.
    Normalnie kamień z serca :)
    Dziękuję