Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena 15 km od nadajnika Kosztowy

18 Paź 2019 08:57 636 28
  • Poziom 8  
    Witam, chciałbym się poradzić jaką dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w odległości 15 km od nadajnika? Mieszkam na obrzeżach Dąbrowy Górniczej w bloku na 4 piętrze. Z okna widzę nadajnik Kosztowy, a w okolicy tylko niska zabudowa także po drodze nie ma żadnych przeszkód. Można odbierać sygnał jak to się mówi nawet na kablu. Ale nie o to chodzi, chce stworzyć w miarę przyzwoitą instalacje DVB-T, FM oraz SAT. Otóż w salonie mam przygotowane gniazdko abonenckie RTV, FM, SAT z wyprowadzonym nowym kablem na balkon. Póki co odbieram sygnał DVB T za pomocą starej 20 letniej siatki z nowym symetryzatorem póki co z pominięciem gniazda abonenckiego. Odbiór jak wiadomo perfekt. Odbieram wszystkie muxy z nadajnika Kosztowy, oraz wszystkie muxy z Czech. Ostatnio jak delikatnie obróciłem siatke w kierunku zachodnim to pojawil mi się lokalny MUX L2 z nadajnika Ornontowice 40km ode mnie. Tu jest problem gdyż im więcej czytam tym mam większy mętlik... a przed zimą chcę stworzyć coś nowego... jakbyście mogli mi doradzić czy wziąć antene kierunkowa czy może kupić nową siatkę np. z dipola? Oczywiście by zachować wszystkie dostępne teraz kanały. Czy zastosowanie anteny kierunkowej nie spowoduje węższego odbioru? Że przy ustawieniu się na Kosztowy będe miał odbiór muxów PL oraz CZ a strace Ornotowice? Czy jak ustawie podobnie jak teraz przy siatce antene w kierunku pośrednim to odbiore wszystko jak dotychczas?

Jeżeli chodzi o anteny kierunkowe to interesowały mnie tylko anteny z możliwością odbioru kanałów UHF VHF. tak jak to ma miejsce w przypadku anteny siatkowej np.

https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw...zacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm
    Tu nie musi być tylko DIPOL.

A siatka np taka

https://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm

Oczywiście sygnał za pomocą zwrotnicy zostanie zsumowany tak jakby z trzech anten UHF VHF i do tego antena FM a potem SUMATOR DVB-T + SAT i podłączone tak jak wspominałem wyżej do gniazdka abonenckiego RTV SAT. Z gory dzięki za porady.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    pawko89 napisał:
    Oczywiście sygnał za pomocą zwrotnicy zostanie zsumowany tak jakby z trzech anten UHF VHF i do tego antena FM

Gdybyś chciał zastosować siatkę jako antenę na VHF i UHF to pojawia się kwestia zwrotnicy, do zsumowania jej z anteną FM. Jakoś nie kojarzę, żebym gdzieś widział zwrotnicę "FM / reszta świata". Możliwe, że taka istnieje, musiałbyś poszukać.

pawko89 napisał:
    . Czy zastosowanie anteny kierunkowej nie spowoduje węższego odbioru? Że przy ustawieniu się na Kosztowy będe miał odbiór muxów PL oraz CZ a strace Ornotowice?

Wszystko zależy, od kąta widzenia danej anteny. Siatki mają spore kąty widzenia, rzędu 50...60°, ale i anteny logoperiodyczne mają podobne (~60°), a nawet większe. Krótsze dipole też będą miały porównywalne kąty widzenia. Gdybyś użył anteny o rzeczywiście wysokiej kierunkowości, np. długi ATX, wtedy zapewne pojawiłyby się kłopoty w odbiorze wszystkiego, co masz teraz.

Ale, jeśli patrzymy na zyski, to przy podobnych kątach widzenia w poziomie, siatki miewają zwykle te 2...4 dB zysku więcej.

Siatka ma inną zaletę wynikającą z jej konstrukcji, której nie ma żadna inna antena - zwykle bardzo dobrze sprawuje się w trudnych warunkach odbioru, jak balkon, ściana, strych.

Ja bym zostawił siatkę, ewentualnie dałbym jakiegoś loga, ale siatka może sprawować się najlepiej. W zasadzie bez znaczenia, jaki producent...

Dodałbym tylko, żebyś dał kable o jak najwyższym współczynniku ekranowania (na TV i SAT, FM też), najlepiej czarne, zewnętrzne - bo raz, że nie spróchnieją, a dwa - ładniej wygląda czarny kabel, niż ukurzony i brudny biały... ;)

Do tego filtr na LTE.

pawko89 napisał:
    Czy jak ustawie podobnie jak teraz przy siatce antene w kierunku pośrednim to odbiore wszystko jak dotychczas?

Powinieneś.

Poszczególne siatki od różnych producentów będą się oczywiście miedzy sobą różniły w zyskach (i to czasami znacznie), ale możesz to zweryfikować jedynie po zawieszeniu nowej siatki.

A stara co - rozpadła się?
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Heh, faktycznie...
  • Poziom 8  
    Jeżeli chodzi o zastosowanie zwrotnicy to miałem na myśli taką zwrotnice jak na zdjęciu. Podpinam uhf , vhf i fm. Tylko problem jest taki jak wyodrębnić z takiej siatki jak mam teraz sygnał osobno vhf i uhf? Skoro np. nowa siatka też będzie posiadac jedno wyjście z symetryzatora? Czy to wtedy nie ma znaczenia podpinając pod taką zwrotnice? Podepne np. pod uhf i sygnał wtedy idzie uhf i vhf? Bo jeżeli nie to wtedy musze szukać albo dwóch osobnych anten vhf i uhf lub jedna z wyodrębnionymi sygnałami oraz antene fm by móc zastosować tą zwrotnice tak? Dobrze rozumiem?

A jeżeli chodzi obecną siatke... to jest mocno skorodowana i nieestetycznie wygląda... :)

• Pomocny post
    Poziom 31  
    Jak widać ze zdjęcia jest to zwrotnica pasmowa, zatem podpięcie jakiejś innej anteny np. UHF pod pasmo VHF spowoduje wycięcie częstotliwości UHF, i odwrotnie. Jak pokazuje aplikacja do zwrotnicy podłącza się do cztery niezależne anteny pasmowe.
    Rozwiązaniem "mniej profesjonalnym" może być zastosowanie podziału sygnału na trzy/dwa tory - rozgałęźnik 1/3 lub 1/2, podpięcie wyjść rozgałęźnika do zwrotnicy - wejścia UHF i VHF + antenę FM lub DAB. Należałoby jednak pamiętać, że podział sygnału to jego tłumienie (większe im więcej wyjść) oraz zabezpieczyć rozgałęźnik na maszcie w puszce przed działaniem wilgoci.
  • Poziom 8  
    No właśnie tak myślałem... czyli przy tej zwrotnicy najlepiej by było kupić dwie osobne anteny vhf i uhf aby pominąć zabawę z rozgałęźnikami. Chyba że sa jakies anteny 2 in 1 ale z wyodrębionymi sygnałami? Albo zwrotnice już z wejściem dla uhf i vhf w jednym wejściu i do tego wejście dla dam czy fm?
  • Pomocny post
    Ta zwrotnica do siatki się nie nadaje, również do comba z rozdzielonymi VHF i UHF nie za bardzo, bo ma podwójne wejście dla dwóch anten UHF. Można ją użyć z pojedynczą anteną na UHF, ale to niepotrzebna strata sygnału.

Combo z rozdzielonymi antenami na UHFi VHF to np. antena z twojego pierwszego posta (Link). Combo to ma co prawda zwrotnicę w puszce anteny na VHF, ale można ją zamienić symetryzatorem i wtedy są dwie niezależne anteny.

Zwrotnicę do siatki i anteny FM masz w poście #3.
  • Poziom 8  
    _cheetah_ napisał:
    Ta zwrotnica do siatki się nie nadaje, również do comba z rozdzielonymi VHF i UHF nie za bardzo, bo ma podwójne wejście dla dwóch anten UHF. Można ją użyć z pojedynczą anteną na UHF, ale to niepotrzebna strata sygnału.

Combo z rozdzielonymi antenami na UHFi VHF to np. antena z twojego pierwszego posta (Link). Combo to ma co prawda zwrotnicę w puszce anteny na VHF, ale można ją zamienić symetryzatorem i wtedy są dwie niezależne anteny.

Zwrotnicę do siatki i anteny FM masz w poście #3.

W takim razie zaczyna mi się już wszystko klarować. Mam dwie opcje... Albo kupuje siatke i do tego nową zwrotnicę z posta nr 3 albo antenę combo dipola i zostaje przy posiadanej przeze mnie zwrotnicy. @_cheetah_ tu pytanie do Ciebie jeżeli wybiore wariant nr 2. Bo tak jak piszesz można zamienić symetryzatorem? Wystarczy dokupić symetryzator anteny VHF i podmieniam zamiast zwrotnicy tej wbudowanej i mam dwie anteny? Tak?

Albo kupuje tą antenę combo i do tego zwrotnicę z posta nr 3 :) jeszcze pojawił się 3 wariant :)
  • Pomocny post
    pawko89 napisał:
    albo antenę combo dipola i zostaje przy posiadanej przeze mnie zwrotnicy.

Jak pisałem, to najmniej optymalne rozwiązanie. Nieużywane wejście UHF trzeba w takim wypadku zakręcić dopasowanym obciążeniem: https://www.dipol.com.pl/rezystor_obciazeniowy_f_blokada_dc_75_om_R66205.htm

pawko89 napisał:
    @_cheetah_ tu pytanie do Ciebie jeżeli wybiore wariant nr 2. Bo tak jak piszesz można zamienić symetryzatorem? Wystarczy dokupić symetryzator anteny VHF

Tak, dokupujesz symetryzator tego typu: https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm. Ewentualnie możesz poszukać takiego z wyjściem na złączu F.
  • Poziom 8  
    _cheetah_ napisał:
    pawko89 napisał:
    albo antenę combo dipola i zostaje przy posiadanej przeze mnie zwrotnicy.

Jak pisałem, to najmniej optymalne rozwiązanie. Nieużywane wejście UHF trzeba w takim wypadku zakręcić dopasowanym obciążeniem: https://www.dipol.com.pl/rezystor_obciazeniowy_f_blokada_dc_75_om_R66205.htm

pawko89 napisał:
    @_cheetah_ tu pytanie do Ciebie jeżeli wybiore wariant nr 2. Bo tak jak piszesz można zamienić symetryzatorem? Wystarczy dokupić symetryzator anteny VHF

Tak, dokupujesz symetryzator tego typu: https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm. Ewentualnie możesz poszukać takiego z wyjściem na złączu F.

No cóż zawsze jest jakieś rozwiązanie. Przy wyborze COMBO mogę zamienić symetryzator, dokupić rezystor i zostać przy swojej zwrotnicy albo COMBO bez zamiany symetryzatorów ale dokupuje wtedy zwrotnicę z posta nr 3.
    No tak.

Gdybyś szukał innego combo dobrze się rozpatrz, czy jest zintegrowane (czyli podobne do siatki), czy ma dwie niezależne anteny w komplecie ze zwrotnicą lub nie.
  • Poziom 8  
    _cheetah_ napisał:
    No tak.

Gdybyś szukał innego combo dobrze się rozpatrz, czy jest zintegrowane (czyli podobne do siatki), czy ma dwie niezależne anteny w komplecie ze zwrotnicą lub nie.

Prawdopodobnie najprostszym dla mnie rozwiązaniem będzie pozostanie przy antenie siatkowej. Będzie to wiązało się tylko z zakupem anteny siatkowej za niewielkie pieniądze do tego zakup anteny FM i zwrotnicy UHV/VHF + FM. A potem sumator TV-SAT i do gniazdka abonenckiego.
    Ja też szedłbym w tym kierunku.
  • Poziom 8  
    _cheetah_ napisał:
    Ja też szedłbym w tym kierunku.

Jeszcze mam takie pytanie przy okazji... z racji tego, że jestem laikiem w tych sprawach... tak jak wcześniej wspominałem obecnie korzystam ze starej siatki z pominięciem gniazdka abonenckiego. Sygnał z siatki idzie do zwykłego rozgałęźnika TV/RADIO i za pomocą tej siatki bardzo dobrze odbieram też stacje FM... chyba nie bardzo powinienem skoro symetryzator w siatce działa na kanałach 6-60? Oczywiście tu tylko pojawia się pytanie czy jest sens zakupu i montażu anteny FM skoro z siatki tak jest bardzo dobrze?
    Siatki tak mają, że odbierają szerzej w kierunku dolnych częstotliwości, a żeby odebrać silniejsze sygnały FM wystarcza "kawał metalu", jak właśnie siatka. Symetryzatory to samo.

Czy zastosowanie dedykowanej anteny poprawiłoby znacznie odbiory FM, nie sposób powiedzieć. Prawdopodobnie, różnica byłaby głównie na bardzo słabych stacjach.

Ale jedyne sprawdzenie to wypróbowanie odbioru na antenie FM. Musiałbyś wypożyczyć gdzieś ze sklepu, o ile znalazłbyś taką opcję. Albo samemu sporządzić taką antenę prostą antenę DIY do testów - prostota.
  • Poziom 8  
    _cheetah_ napisał:
    Siatki tak mają, że odbierają szerzej w kierunku dolnych częstotliwości, a żeby odebrać silniejsze sygnały FM wystarcza "kawał metalu", jak właśnie siatka. Symetryzatory to samo.

Czy zastosowanie dedykowanej anteny poprawiłoby znacznie odbiory FM, nie sposób powiedzieć. Prawdopodobnie, różnica byłaby głównie na bardzo słabych stacjach.

Ale jedyne sprawdzenie to wypróbowanie odbioru na antenie FM. Musiałbyś wypożyczyć gdzieś ze sklepu, o ile znalazłbyś taką opcję. Albo samemu sporządzić taką antenę prostą antenę DIY do testów - prostota.

Co by nie było to raczej taka antena FM nie powinna zaszkodzić :) a czy przy tej naszej wspólnie wypracowanej koncepcji budowy mojej instalacji antenowej z tego gniazdka abonenckiego już docelowo podłączonego będę mógł wyciągnąć sygnał w postaci DAB?
  • Poziom 36  
    pawko89 napisał:
    bardzo dobrze odbieram też stacje FM... chyba nie bardzo powinienem skoro symetryzator w siatce działa na kanałach 6-60?

Symetryzator filtruje, ale w mocnym polu coś zawsze się przebije. Podobnie jest w niektórych lokalizacjach z odbiorem mux-8 np. na antenach yagi UHF z symetryzatorem na k.21-60. Ja na ASR odbieram sporo stacji FM, pomimo że teoretycznie przeznaczona jest na VHF/UHF.
    Prawdopodobnie z symetryzatorem 1-60 odbierzesz więcej lub w lepszej jakości. Aby to sprawdzić wystarczy zaledwie kilka złotych.

Jeżeli chodzi o małe combo, to ofercie katowickiego producenta anten pojawiło się coś takiego ...
    http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telew...etrzne/antena-zewnetrznabr-/dvbt-duplexa.html

pawko89 napisał:
    czy przy tej naszej wspólnie wypracowanej koncepcji budowy mojej instalacji antenowej z tego gniazdka abonenckiego już docelowo podłączonego będę mógł wyciągnąć sygnał w postaci DAB?

Jeżeli teraz odbierasz mux-8, to jest taka szansa. To jest to samo pasmo, tylko inny kanał (11A). Z tym że w najbliższych latach parametry emisji DAB+ z Kosztowych mają ulec zmianie (m.in. obniżenie mocy z 19 do 8.1 kW). Ale pojawi się nadajnik na Skrzycznem (2 kW). :wink:
  • Poziom 31  
    "Stara" wersja anteny ASR była pod tym względem (odbiór szerokiego pasma) zdecydowanie lepsza niż obecna, zmodyfikowana konstrukcja, Była szersza, miała nieco inną budowę "monstrancji" i posiadała większy zysk energetyczny. Do tej pory, a minęło już 20 lat od pierwszej produkcji, spisuje się bardzo dobrze i w większości przypadków odbiera pasmo FM. O reszcie nie wspomnę.
    pawko89 napisał:
    z tego gniazdka abonenckiego już docelowo podłączonego będę mógł wyciągnąć sygnał w postaci DAB?

Tak, masz go w paśmie BIII czyli na VHF czyli tam, gdzie mux-8. Czyli wychodząc z wyjścia TY w gnieździe antenowym trzeba by dać rozgałęźnik na dwa - na odbiorniki TV i DAB.

_kli_ napisał:
    Prawdopodobnie z symetryzatorem 1-60 odbierzesz więcej lub w lepszej jakości.

Ale te symetryzatory na full band miewają już znaczne tłumienia i niedopasowania na górze UHF-u (wielkość ferrytu niestety robi swoje), więc pozostałbym na symetryzatorze III/IV/V - FM też przejdzie.

TELMOR_PL napisał:
    O reszcie nie wspomnę.

Może faktycznie lepiej nie, bo mogłyby wyjść na jaw niechciane fakty... ;)
  • Poziom 31  
    Nie wiem co Kolega ma na myśli (niechciane fakty) ale ja pisząc "o reszcie nie wspomnę" miałem dalszą część pasma czyli VHF i UHF, Oczywiście wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań gdyż każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
    Nie ma anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach wszystko co "lata" w eterze.
    Wczesne ASR-860 miały duży problem na samej górze pasma. Naprawdę DUŻY.
  • Poziom 43  
    _cheetah_ napisał:

Jesteś pewny? Moim zdaniem w VHF jest symetryzator 300/75 dla VHF i "sumator" dla UHF. Raczej na pewno antena VHF może sama pracować oddzielnie bez wymiany na sam symetryzator.
    LeDy napisał:
    Jesteś pewny? Moim zdaniem w VHF jest symetryzator 300/75 dla VHF i "sumator" dla UHF.

Nie wiem, nie miałem tego w ręku, ale nazywają to zwrotnicą: Link
  • Poziom 8  
    Dokładnie @_cheetah_ ma racje w puszce anteny VHF znajduje się zwrotnica natomiast w puszce anteny UHF znajduje sie symetryzator. Też nie trzymałem jej w ręku natomiast tak wynika z opisu.

W takim razie kupując antenę siatkową z obsługą kanałów 6-60 czyli taką jak mam teraz może okazać się że nie musze kupowac żadnych anten FM oraz zwrotnic tylko od razu sygnał z siatki podłączyć pod sumator TV/SAT a potem do gniazda abonenckiego a tam to się ladnie rozdzieli. Bo skoro na obecnej siatce ładnie odbieram też radio to na nowej też powinno być ok :)
  • Poziom 43  
    Dlaczego ma racje? Przecież widać, że wejście z anteny VHF jest 300Ω i wejście z anteny UHF jest 75Ω bo jest F'ka a wyjście wszystkiego jest 75Ω więc jest to zwrotnica VHF(300Ω)-UHF(75Ω) i sama część VHF może pracować całkowicie samodzielnie bez wymieniania "zwrotnicy". Pozostaje ewentualne "zamknięcie " wolnego wejścia UHF zwrotnicy rezystorem jakby miały pracować osobno te anteny?
    To jest klasyczna zwrotnica, przynajmniej tak wynika z danych w tabelce. Oczywiście, po zaślepieniu wejścia UHF może to robić za symetryzator, tyle, że z większym tłumieniem - podają 1,5dB. Dodatkowo, nie ma ekranowania, więc ma szansę dobrze zasysać zakłócenia.
  • Poziom 43  
    pawko89 napisał:

W takim razie kupując antenę siatkową z obsługą kanałów 6-60 czyli taką jak mam teraz może okazać się że nie musze kupowac żadnych anten FM oraz zwrotnic tylko od razu sygnał z siatki podłączyć pod sumator TV/SAT a potem do gniazda abonenckiego a tam to się ladnie rozdzieli. Bo skoro na obecnej siatce ładnie odbieram też radio to na nowej też powinno ok :)

Ja bym tak zrobił.
    Ta zwrotnica i tak "łapie"? bo nieekranowana więc co za różnica czy w komplecie czy osobno?