Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka antena 15 km od nadajnika Kosztowy

pawko89 18 Oct 2019 08:57 2199 28
 • #1
  pawko89
  Level 8  
  Witam, chciałbym się poradzić jaką dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w odległości 15 km od nadajnika? Mieszkam na obrzeżach Dąbrowy Górniczej w bloku na 4 piętrze. Z okna widzę nadajnik Kosztowy, a w okolicy tylko niska zabudowa także po drodze nie ma żadnych przeszkód. Można odbierać sygnał jak to się mówi nawet na kablu. Ale nie o to chodzi, chce stworzyć w miarę przyzwoitą instalacje DVB-T, FM oraz SAT. Otóż w salonie mam przygotowane gniazdko abonenckie RTV, FM, SAT z wyprowadzonym nowym kablem na balkon. Póki co odbieram sygnał DVB T za pomocą starej 20 letniej siatki z nowym symetryzatorem póki co z pominięciem gniazda abonenckiego. Odbiór jak wiadomo perfekt. Odbieram wszystkie muxy z nadajnika Kosztowy, oraz wszystkie muxy z Czech. Ostatnio jak delikatnie obróciłem siatke w kierunku zachodnim to pojawil mi się lokalny MUX L2 z nadajnika Ornontowice 40km ode mnie. Tu jest problem gdyż im więcej czytam tym mam większy mętlik... a przed zimą chcę stworzyć coś nowego... jakbyście mogli mi doradzić czy wziąć antene kierunkowa czy może kupić nową siatkę np. z dipola? Oczywiście by zachować wszystkie dostępne teraz kanały. Czy zastosowanie anteny kierunkowej nie spowoduje węższego odbioru? Że przy ustawieniu się na Kosztowy będe miał odbiór muxów PL oraz CZ a strace Ornotowice? Czy jak ustawie podobnie jak teraz przy siatce antene w kierunku pośrednim to odbiore wszystko jak dotychczas?

  Jeżeli chodzi o anteny kierunkowe to interesowały mnie tylko anteny z możliwością odbioru kanałów UHF VHF. tak jak to ma miejsce w przypadku anteny siatkowej np.  https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw...zacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm
  Tu nie musi być tylko DIPOL.

  A siatka np taka

  https://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm

  Oczywiście sygnał za pomocą zwrotnicy zostanie zsumowany tak jakby z trzech anten UHF VHF i do tego antena FM a potem SUMATOR DVB-T + SAT i podłączone tak jak wspominałem wyżej do gniazdka abonenckiego RTV SAT. Z gory dzięki za porady.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  pawko89
  Level 8  
  Jeżeli chodzi o zastosowanie zwrotnicy to miałem na myśli taką zwrotnice jak na zdjęciu. Podpinam uhf , vhf i fm. Tylko problem jest taki jak wyodrębnić z takiej siatki jak mam teraz sygnał osobno vhf i uhf? Skoro np. nowa siatka też będzie posiadac jedno wyjście z symetryzatora? Czy to wtedy nie ma znaczenia podpinając pod taką zwrotnice? Podepne np. pod uhf i sygnał wtedy idzie uhf i vhf? Bo jeżeli nie to wtedy musze szukać albo dwóch osobnych anten vhf i uhf lub jedna z wyodrębnionymi sygnałami oraz antene fm by móc zastosować tą zwrotnice tak? Dobrze rozumiem?

  A jeżeli chodzi obecną siatke... to jest mocno skorodowana i nieestetycznie wygląda... :)

  Jaka antena 15 km od nadajnika Kosztowy
 • Helpful post
  #6
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Jak widać ze zdjęcia jest to zwrotnica pasmowa, zatem podpięcie jakiejś innej anteny np. UHF pod pasmo VHF spowoduje wycięcie częstotliwości UHF, i odwrotnie. Jak pokazuje aplikacja do zwrotnicy podłącza się do cztery niezależne anteny pasmowe.
  Rozwiązaniem "mniej profesjonalnym" może być zastosowanie podziału sygnału na trzy/dwa tory - rozgałęźnik 1/3 lub 1/2, podpięcie wyjść rozgałęźnika do zwrotnicy - wejścia UHF i VHF + antenę FM lub DAB. Należałoby jednak pamiętać, że podział sygnału to jego tłumienie (większe im więcej wyjść) oraz zabezpieczyć rozgałęźnik na maszcie w puszce przed działaniem wilgoci.
 • #7
  pawko89
  Level 8  
  No właśnie tak myślałem... czyli przy tej zwrotnicy najlepiej by było kupić dwie osobne anteny vhf i uhf aby pominąć zabawę z rozgałęźnikami. Chyba że sa jakies anteny 2 in 1 ale z wyodrębionymi sygnałami? Albo zwrotnice już z wejściem dla uhf i vhf w jednym wejściu i do tego wejście dla dam czy fm?
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  pawko89
  Level 8  
  _cheetah_ wrote:
  Ta zwrotnica do siatki się nie nadaje, również do comba z rozdzielonymi VHF i UHF nie za bardzo, bo ma podwójne wejście dla dwóch anten UHF. Można ją użyć z pojedynczą anteną na UHF, ale to niepotrzebna strata sygnału.

  Combo z rozdzielonymi antenami na UHFi VHF to np. antena z twojego pierwszego posta (Link). Combo to ma co prawda zwrotnicę w puszce anteny na VHF, ale można ją zamienić symetryzatorem i wtedy są dwie niezależne anteny.

  Zwrotnicę do siatki i anteny FM masz w poście #3.


  W takim razie zaczyna mi się już wszystko klarować. Mam dwie opcje... Albo kupuje siatke i do tego nową zwrotnicę z posta nr 3 albo antenę combo dipola i zostaje przy posiadanej przeze mnie zwrotnicy. @_cheetah_ tu pytanie do Ciebie jeżeli wybiore wariant nr 2. Bo tak jak piszesz można zamienić symetryzatorem? Wystarczy dokupić symetryzator anteny VHF i podmieniam zamiast zwrotnicy tej wbudowanej i mam dwie anteny? Tak?

  Albo kupuje tą antenę combo i do tego zwrotnicę z posta nr 3 :) jeszcze pojawił się 3 wariant :)
 • Helpful post
  #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  pawko89
  Level 8  
  _cheetah_ wrote:
  pawko89 wrote:
  albo antenę combo dipola i zostaje przy posiadanej przeze mnie zwrotnicy.

  Jak pisałem, to najmniej optymalne rozwiązanie. Nieużywane wejście UHF trzeba w takim wypadku zakręcić dopasowanym obciążeniem: https://www.dipol.com.pl/rezystor_obciazeniowy_f_blokada_dc_75_om_R66205.htm

  pawko89 wrote:
  @_cheetah_ tu pytanie do Ciebie jeżeli wybiore wariant nr 2. Bo tak jak piszesz można zamienić symetryzatorem? Wystarczy dokupić symetryzator anteny VHF

  Tak, dokupujesz symetryzator tego typu: https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm. Ewentualnie możesz poszukać takiego z wyjściem na złączu F.


  No cóż zawsze jest jakieś rozwiązanie. Przy wyborze COMBO mogę zamienić symetryzator, dokupić rezystor i zostać przy swojej zwrotnicy albo COMBO bez zamiany symetryzatorów ale dokupuje wtedy zwrotnicę z posta nr 3.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  pawko89
  Level 8  
  _cheetah_ wrote:
  No tak.

  Gdybyś szukał innego combo dobrze się rozpatrz, czy jest zintegrowane (czyli podobne do siatki), czy ma dwie niezależne anteny w komplecie ze zwrotnicą lub nie.


  Prawdopodobnie najprostszym dla mnie rozwiązaniem będzie pozostanie przy antenie siatkowej. Będzie to wiązało się tylko z zakupem anteny siatkowej za niewielkie pieniądze do tego zakup anteny FM i zwrotnicy UHV/VHF + FM. A potem sumator TV-SAT i do gniazdka abonenckiego.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  pawko89
  Level 8  
  _cheetah_ wrote:
  Ja też szedłbym w tym kierunku.


  Jeszcze mam takie pytanie przy okazji... z racji tego, że jestem laikiem w tych sprawach... tak jak wcześniej wspominałem obecnie korzystam ze starej siatki z pominięciem gniazdka abonenckiego. Sygnał z siatki idzie do zwykłego rozgałęźnika TV/RADIO i za pomocą tej siatki bardzo dobrze odbieram też stacje FM... chyba nie bardzo powinienem skoro symetryzator w siatce działa na kanałach 6-60? Oczywiście tu tylko pojawia się pytanie czy jest sens zakupu i montażu anteny FM skoro z siatki tak jest bardzo dobrze?
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  pawko89
  Level 8  
  _cheetah_ wrote:
  Siatki tak mają, że odbierają szerzej w kierunku dolnych częstotliwości, a żeby odebrać silniejsze sygnały FM wystarcza "kawał metalu", jak właśnie siatka. Symetryzatory to samo.

  Czy zastosowanie dedykowanej anteny poprawiłoby znacznie odbiory FM, nie sposób powiedzieć. Prawdopodobnie, różnica byłaby głównie na bardzo słabych stacjach.

  Ale jedyne sprawdzenie to wypróbowanie odbioru na antenie FM. Musiałbyś wypożyczyć gdzieś ze sklepu, o ile znalazłbyś taką opcję. Albo samemu sporządzić taką antenę prostą antenę DIY do testów - prostota.


  Co by nie było to raczej taka antena FM nie powinna zaszkodzić :) a czy przy tej naszej wspólnie wypracowanej koncepcji budowy mojej instalacji antenowej z tego gniazdka abonenckiego już docelowo podłączonego będę mógł wyciągnąć sygnał w postaci DAB?
 • #19
  _kli_
  Level 39  
  pawko89 wrote:
  bardzo dobrze odbieram też stacje FM... chyba nie bardzo powinienem skoro symetryzator w siatce działa na kanałach 6-60?

  Symetryzator filtruje, ale w mocnym polu coś zawsze się przebije. Podobnie jest w niektórych lokalizacjach z odbiorem mux-8 np. na antenach yagi UHF z symetryzatorem na k.21-60. Ja na ASR odbieram sporo stacji FM, pomimo że teoretycznie przeznaczona jest na VHF/UHF.
  Prawdopodobnie z symetryzatorem 1-60 odbierzesz więcej lub w lepszej jakości. Aby to sprawdzić wystarczy zaledwie kilka złotych.

  Jeżeli chodzi o małe combo, to ofercie katowickiego producenta anten pojawiło się coś takiego ...
  Jaka antena 15 km od nadajnika Kosztowy
  http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telew...etrzne/antena-zewnetrznabr-/dvbt-duplexa.html

  pawko89 wrote:
  czy przy tej naszej wspólnie wypracowanej koncepcji budowy mojej instalacji antenowej z tego gniazdka abonenckiego już docelowo podłączonego będę mógł wyciągnąć sygnał w postaci DAB?

  Jeżeli teraz odbierasz mux-8, to jest taka szansa. To jest to samo pasmo, tylko inny kanał (11A). Z tym że w najbliższych latach parametry emisji DAB+ z Kosztowych mają ulec zmianie (m.in. obniżenie mocy z 19 do 8.1 kW). Ale pojawi się nadajnik na Skrzycznem (2 kW). :wink:
 • #20
  TELMOR_PL
  Level 32  
  "Stara" wersja anteny ASR była pod tym względem (odbiór szerokiego pasma) zdecydowanie lepsza niż obecna, zmodyfikowana konstrukcja, Była szersza, miała nieco inną budowę "monstrancji" i posiadała większy zysk energetyczny. Do tej pory, a minęło już 20 lat od pierwszej produkcji, spisuje się bardzo dobrze i w większości przypadków odbiera pasmo FM. O reszcie nie wspomnę.
 • #21
  User removed account
  Level 1  
 • #22
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Nie wiem co Kolega ma na myśli (niechciane fakty) ale ja pisząc "o reszcie nie wspomnę" miałem dalszą część pasma czyli VHF i UHF, Oczywiście wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań gdyż każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
  Nie ma anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach wszystko co "lata" w eterze.
 • #23
  User removed account
  Level 1  
 • #24
  LeDy
  Level 43  
  _cheetah_ wrote:

  Combo z rozdzielonymi antenami na UHFi VHF to np. antena z twojego pierwszego posta (Link). Combo to ma co prawda zwrotnicę w puszce anteny na VHF, ale można ją zamienić symetryzatorem i wtedy są dwie niezależne anteny.

  Jesteś pewny? Moim zdaniem w VHF jest symetryzator 300/75 dla VHF i "sumator" dla UHF. Raczej na pewno antena VHF może sama pracować oddzielnie bez wymiany na sam symetryzator.
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  pawko89
  Level 8  
  Dokładnie @_cheetah_ ma racje w puszce anteny VHF znajduje się zwrotnica natomiast w puszce anteny UHF znajduje sie symetryzator. Też nie trzymałem jej w ręku natomiast tak wynika z opisu.

  W takim razie kupując antenę siatkową z obsługą kanałów 6-60 czyli taką jak mam teraz może okazać się że nie musze kupowac żadnych anten FM oraz zwrotnic tylko od razu sygnał z siatki podłączyć pod sumator TV/SAT a potem do gniazda abonenckiego a tam to się ladnie rozdzieli. Bo skoro na obecnej siatce ładnie odbieram też radio to na nowej też powinno być ok :)
 • #27
  LeDy
  Level 43  
  Dlaczego ma racje? Przecież widać, że wejście z anteny VHF jest 300Ω i wejście z anteny UHF jest 75Ω bo jest F'ka a wyjście wszystkiego jest 75Ω więc jest to zwrotnica VHF(300Ω)-UHF(75Ω) i sama część VHF może pracować całkowicie samodzielnie bez wymieniania "zwrotnicy". Pozostaje ewentualne "zamknięcie " wolnego wejścia UHF zwrotnicy rezystorem jakby miały pracować osobno te anteny?
  Jaka antena 15 km od nadajnika Kosztowy
 • #28
  User removed account
  Level 1  
 • #29
  LeDy
  Level 43  
  pawko89 wrote:

  W takim razie kupując antenę siatkową z obsługą kanałów 6-60 czyli taką jak mam teraz może okazać się że nie musze kupowac żadnych anten FM oraz zwrotnic tylko od razu sygnał z siatki podłączyć pod sumator TV/SAT a potem do gniazda abonenckiego a tam to się ladnie rozdzieli. Bo skoro na obecnej siatce ładnie odbieram też radio to na nowej też powinno ok :)

  Ja bym tak zrobił.
  Ta zwrotnica i tak "łapie"? bo nieekranowana więc co za różnica czy w komplecie czy osobno?