Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylator 440 Hz z kamertonu

ghost666 18 Paź 2019 11:37 3399 9
 • Oscylator 440 Hz z kamertonu
  W poniższym artykule prezentujemy oscylator z kamertonem zamiast rezonatora LC, RC, kryształu kwarcu lub innego. Nie ma on praktycznego zastosowania - to zwykła zabawka, jednakże bardzo ciekawa i z pewnością robiąca wrażenie.

  Konstrukcja układu nie jest prosta - jest tutaj kilka pułapek, w które łatwo wpaść samodzielnie zestawiając tego rodzaju konstrukcję. Dwa podstawowe problemy to wprawienie kamertonu w wibracje oraz detekcja oscylacji w celu wykorzystania sygnału w pętli sprzężenia zwrotnego.

  O ile ten pierwszy problem nie jest poważny - rozwiązać można go z pomocą zwykłego elektromagnesu. Okresowe załączanie i wyłączanie pola magnetycznego jest dostateczne, by wprowadzić kamerton w rezonans.

  Oscylator 440 Hz z kamertonu
  Transoptor

  Autor próbował wielu możliwości - czujniki Halla, cewki, magnesy itp. Problemem zawsze był wpływ pola magnetycznego elektromagnesu "napędzającego" kamerton. Innym pomysłem było wykorzystanie transoptora szczelinowego, który nie jest wrażliwy na pole magnetyczne. Problemem jest tutaj jednakże mechanika układu. Po pierwsze trzeba było znaleźć odpowiednio duży transoptor, tj taki, w którego przerwę zmieści się ramię kamertonu. Drugim problemem jest fakt, że ruch kamertonu jest bardzo niewielki - amplituda drgań ma kilkaset mikronów, co oznacza, że transoptor trzeba spozycjonować bardzo precyzyjnie względem kamertonu, aby ten, drgając, okresowo zasłaniał promień światła w tym urządzeniu.

  Oscylator 440 Hz z kamertonu
  Oscylator 440 Hz z kamertonu
  Ale nie wiedziałem, czy wibracje dostrajania wystarczyłyby do zmierzenia za pomocą przerywnika fotograficznego. W serwisie Ebay znalazłem przerywnik fotograficzny z przerwą między diodą (IR) a tranzystorem fotograficznym, wystarczająco szeroką, aby umożliwić nogę kamertonu. Na zdjęciach urządzenia widać transoptor - jest on lekko wygięty, aby możliwe było odpowiednie umieszczenie transoptora.

  Układ elektroniczny

  Na szczęście konstrukcja układu zadziałała za pierwszym razem. Tylko przerywacz (transoptor) musiał być lekko wygięty (jak opisano powyżej), aby ramię kamertonu dobrze leżało w połowie drogi między diodą a tranzystorem fotograficznym.

  Wibrujące ramie kamertonu wytwarza około 500 mV sygnału na wyjściu detektora. Podwójny wzmacniacz operacyjny wzmacnia ten sygnał i podaje go na przerzutnik Schmitta, który przekształca go do fali prostokątnej. Jest ona doprowadzana następnie do małego tranzystora NPN, który z kolei steruje większym tranzystorem mocy NPN.

  Rezultaty

  Oscylator 440 Hz z kamertonu


  Na oscylogramie powyżej zaprezentowano sygnał elektryczny zmierzony na wyjściu drugiego opampa. Częstotliwość oscylacji nie jest taka, jak teoretycznie powinna być - 440 Hz. Użyty kamerton nie był najwyższej klasy i wystrojony jest około 1,5 Hz za nisko. Można to poprawić, wystarczyłoby delikatnie przypiłować kamerton w miejscu, gdzie spotykają się jego ramiona.

  Źródło: https://www.instructables.com/id/Tuning-Fork-Oscillator/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9461 postów o ocenie 7212, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  kpodstawa
  Poziom 31  
  Ciekawe, jak działa mechanizm zegarka kamertonowego na rękę w porównaniu z Twoją konstrukcją. Fakt - w zegarku kamerton jest malutki, ale nie ma tam zaawansowanej elektroniki. Krzysztof Podstawa
 • #3
  oshii
  Poziom 19  
  @kpodstawa, w zegarku kamertonowym wibracje przenoszone są (z tego co rozumiem) mechanicznie, elektronika używana jest wyłącznie na etapie wzbudzenia tego kamertonu do drgania.
 • #5
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  http://kwestiaczasu.pl/historia/bulova-accutron-slepa-uliczka-ewolucji/ .
  Namęczył się biedak z tym pobudzaniem kamertonu, a wystarczyły by tylko dwie cewki i jeden tranzystor. :D
 • #6
  khoam
  Poziom 35  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Namęczył się biedak z tym pobudzaniem kamertonu

  Z pobudzaniem to raczej nie, namęczył się z odpowiednim jego umiejscowieniem w transoptorze szczelinowym.
 • #8
  AlekZ
  Specjalista - lampy próżniowe
  Już w czasach królowania lamp takie generatory były budowane jako generatory wzorcowe. Sprzężenie było indukcyjne.
 • #9
  zworys
  Poziom 38  
  Fajny projekt, co do odczytu częstotliwości wystarczyło zastosować kamerton stosowany do regulacji obrotów silnika w dalekopisach T-51 , T-63. ( lub pomysł na wykonanie szczeliny) Też ma 440 Hz i ma zamontowane blaszki tworzące szczelinę. Wystarczyłby wtedy zwykły nadajnik i odbiornik podczerwieni
 • #10
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Mam ze strych konstrukcji zestaw kupiony u Rosjan na rynku :)
  Muszę go odkopać w starych skrzynkach, nie wiem czy to kamerton
  czy rezonator ceramiczny sterowany z jakiegoś TTL nieznanego mi
  typu ma długość palca, jest zatopiony w szklanej rurce i ma po dwie
  końcówki z każdej strony.
  Układ bardzo ciężko się wzbudza, trzeba czekać kilka sekund, lub pyknąć
  paznokciem w rurkę. O ile pamiętam rezonuje to na 1kHz i pięknie widać
  jak drga :).
  Po generatorze jest seria dzielników i kilka wyjść aż do 1Hz.
  Jak znajdę to postaram się zamieścić fotki tego wynalazku.
  Pozdrawiam