Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring zewnętrzny domu.

18 Oct 2019 14:45 399 7
 • Level 2  
  Witam, przymierzam się do założenia monitoringu na 4 zewnętrze ściany domu, niestety jestem zielony w temacie. Najlepiej jakby ktoś poratował schematem i łopatologiczną opisówką.
  Chciałbym 4 kamery z czujnikiem ruchu, (1. czy można ustawić, żeby 1 kamera nagrywała ciągle a reszta na ruch? 2. Czy można wyłączyć powiadomienia wysyłane na telefon o ruchu lub określić z których kamer ma być wysyłane powiadomienie? 3. kamera nagrywa póki jest ruch czy przez określony czas od wykrycia ruchu?) żeby obraz po wykryciu ruchu się nagrywał i można było go obejrzeć na TV oraz żeby można było online na telefonie zobaczyć obraz z poszczególnej kamery, jakby musiał wyglądać taki system, jakie elementy systemu jakim kablem połączone itd. Z góry dziękuje za pomoc.
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • OptexOptex
 • Helpful post
  Admin of Property security
  Ad 1. Tak
  Ad 2 Tak
  Ad3. określony czas przed wykryciem i określony czas po.
  To o czym kolega pisze umożliwia praktycznie każdy system.
  zapraszam do lektury:
  Okablowanie pod kamery analogowe. Koncentryk czy skrętka
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3607204.html

  Detekcja ruchu w monitoringu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605028.html

  Elementy składowe systemu monitoringu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3527930.html

  Konfiguracja rejestratora CCTV. Na co zwrócić uwagę:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3559513.html

  Monitoring IP czy analogowy wysokiej rozdzielczości ( AHD CVI TVI):
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17640487#17640487
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16457720#16457720

  Zdalny podgląd kamer w sieci. Konfiguracja rejestratora lub kamery z zastosowaniem P2P, przekierowania portów. Łącze ze publicznym IP i bez publicznego adresu IP. Przykłady, porady
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3127634.html

  Monitoring domu jednorodzinnego:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3560550.html

  Jak zabezpieczyć rejestrator w sieci. Temat co prawda powstał na kanwie szeregu włamań do rejestratorów BCS, ale tak naprawdę problem ten dotyczy nie tylko tych urządzeń ( a może tych nawet znacznie mniej, bo producent zdaje się stanął na wysokości zadania i poprawił zabezpieczenia) ale wielu innych. Mając w sieci wiec rejestrator lub chociażby jedną kamerę IP warto go przeczytać i zastosować się do zawartych w nim porad.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3379706.html
 • OptexOptex
 • Level 31  
  Generalnie większość można zrealizować... powiadamianie raczej tylko na maila, chyba że fotopułapka będzie wtedy wyśle sms, ewentualnie rejestrator musi posiadać wyjścia alarmowe które sterują modułem GSM wysyłającym sms'a.
  Kamera jako taka nie ma czujnika ruchu, funkcję te realizuje albo rejestrator, po wykryciu ruchu w obrazie zaczyna zapis albo sama kamera może miec zaimplementowana taka funkcję i zapisuje na np. karcie microSD. Ustawienia nagrywania po wykryciu ruchu możesz dowolnie modyfikować, np zapis zaczyna sie 10 czy 20s przed wykryciem ruchu i trwa ustalony czas. Większość rejestratorów ma możliwość podglądu online na komputerze lub telefonie, musisz posiadać internet w miejscu gdzie jest zainstalowany monitoring.
  Kamery IP lub CVI lub AHD czy HDI... do tego rejestrator z odpowiednia ilością wejśc (obsługa kamer, warto wziąć wiecej wejśc bo będzie na zaś w przyszłości) są z obsługą 4, 8, 16, 32... Rejestrator taki aby obługiwał kamery wg standardu jaki one mają (najlepiej współpracują kamery i rejestrator jednego producenta - tego samego). Najbardziej uniwersalna jest skrętka komputerowa, zwykła UTP cat 5E, ważne by była w 100% miedziana... inaczej to lipa. Na niej zainstalujesz kamery wszystkich wymienionych systemów. Przy kamerach IP dochodzi switch najlepiej z funkcją PoE (zasilanie po skrętce), w przypadku pozostałych potrzeba adaptera (tzw inżektor zasilania) oraz transformatorów symetryzujących by puścić sygnał wideo po skrętce). Sygnał i zasilanie we wszystkich przypadkach idzie po skrętce (ułatwia to bardzo instalację). To tak w skrócie.
  Warto by kolega zamieścił szkic sytuacyjny, wtedy można doradzić coś wiecej na temat samych kamer.

  Widze że kolega mnie tu wyprzedził z poradami, ale u mnie w jednym poście masz skondensowane informacje. Wiecej szczegułów kolega doczyta pod zamieszczonymi linkami a konkretne pytania na forum w tym temacie prosimy.
 • Level 31  
  alster1 wrote:

  adversus napisał:
  Kamera jako taka nie ma czujnika ruchu,

  Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę.

  Przykładowa kamera z PIR-em

  Owszem jest rodzynek.... generalnie jakoś niewielu producentów (nawet bardzo niewielu jak nie pojedynczy) ma taki wynalazek w ofercie. Pytanie jak to się sprawdza w praktyce? Kamera AHD ??? Tylko ??? W typowych systemach nie używa się zintegrowanych kamer z czujnikami (niespotykane) co nie znaczy że złe bo może akurat spełniać założenia autora, ale jednak co kamera to kamera, a ochrona obwodowa (bariery podczerwieni, mikrofalowe itd) to osobny dział zabezpieczeń.
 • CCTV and Stationary Alarms specialist
  Hikvision również ma takie kamery w ofercie np. DS-2CE11D8T-PIRL, czujnik PIR wbudowany w kamerę powinien odfiltrować mnóstwo fałszywych alarmów niedoskonałej detekcji ruchu.
  Co do ochrony obwodowej to całkowicie się zgadzam, jednak w tym temacie rozmawiamy o systemach wizyjnych.
 • Level 31  
  Kamera nie służy do wykrywania ruchu, ze względu na specyfikę nie da się idealnie filtrować wykrycia ruchu.
  Nigdy bym nie ustawił, i zapewniam ze żaden profesjonalny instalator tez, kamery z takim wynalazkiem jak wbudowany czujnik ruchu do powiadamiania z prostej przyczyny, ilość fałszywych alarmów bardzo szybko znieczula na nie. Monitoring wideo to coś zupełnie innego od systemu sygnalizacji włamania, owszem można łączyć systemy ale aby to było skuteczne i wiarygodne stosuje się czujniki dedykowane do tego by pracować na zewnątrz i wtedy ewentualnie stosuje się weryfikacje wideo. Owszem po kosztach i dla siebie można stosowane takie wynalazki ale wg mnie to tylko robienie sobie pod górę...
 • Admin of Property security
  adversus wrote:
  Kamera nie służy do wykrywania ruchu, ze względu na specyfikę nie da się idealnie filtrować wykrycia ruchu.

  To niech mi teraz kolega wskaże usera biorącego udział w tej dyskusji który twierdzi że kamera służy do wykrywania ruchu. Kolega @alster1, wskazał jedynie że są również kamery z wbudowanym czujnikiem ruchu. Zapewne nie jest on doskonały w swoim działaniu, ale też można przypuszczać, ze nie jest tak podatny na zmienne warunki środowiskowe, jak detekcja oparta na analizie obrazu. O tym wszystkim traktuje już linkowany w tym temacie poradnik zawierający też jedną z wypowiedzi kol. @alster1, który w odpowiedzi na pytanie jednego z forumowiczów tak napisał:

  yaro30 napisał:
  Dostaję masę alertów z kamerki z powodu cieni gałęzi poruszanych na wietrze jakie wypadają w obrębie monitorowania. Czy jest na to jakiś sposób? Czułość mam bliską minimum. Obecnie 40, ale próbowałem i 20. Drzew ściąć nie mogę ;) Mam zaznaczone Enable Dynamic Analysis for Motion, ale nie zaświeca mi to żadnych kwadracików przy ruchu. Może to działa tylko we współpracy z rejestratorem tej firmy.
  alster1 napisał:
  Tak działa detekcja ruchu w kamerach i tego nie unikniesz. To nie jest wyrywanie ruchu, tylko w uproszczeniu analiza zmian w obrazie kamery. [/quote]

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605028.html

  Przez szacunek dla autora tematu skupmy się może na odpowiedziach na jego pytania, a nie biciu piany i powielaniu po raz setny tych samych dyskusji.