Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie paneli fotowoltaicznych

01 Sie 2019 07:15 372 5
  • Poziom 23  
    Slawek K. napisał:
    MichałS napisał:
    Wbrew pozorom to nie takie głupie pytanie. Bywają przypadki, że środek panelu "kopie" kiedy jedną ręką trzyma się za ramkę, a drugą mokrą ścierkę.

Trudno sobie raczej wyobrazić taką sytuację przy poprawnie wykonanym uziemieniu instalacji, co jest obowiązkowe ;)

Pozdr

Zamierzam w niedługiej przyszłości zamontować jeden panel na dachu. Mam pytanie właśnie o uziemienie takiego panelu. Czy wystarczy przewodem linką miedzianą połączyć metalową ramę panela bezpośrednio do wkopanego płaskownika w ziemi? Dobrze myślę, bo niby sprawa oczywista, ale wolę zapytać. Pozdrawiam
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Jeśli kol. interesują inne zagadnienia niż opisane przez autora to z szacunku dla niego należy założyć swój temat, dlatego post kol. i odpowiedzi znajdują się w tym temacie.
    3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.

• Sklep HeluKabel
  • Poziom 31  
    Tak, o odpowiednim przekroju. Aby uniknąć kopania, możesz zastosować szpilkę gwintowaną ocynkowaną, np. M10, i wbić w ziemię.

Pozdr
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Jeśli nie posiadasz instalacji odgromowej budynku, to taki panel najlepiej uziemić z uziemienia ochronnego instalacji elektrycznej, najlepiej blisko szyny wyrównawczej, grubym miedzianym przewodem. Przewody PE (połączony z ramą) + i - biegnące od panelu spinasz razem opaskami by były możliwie blisko siebie, równolegle bez żadnych pętli i na końcu dajesz ochronnik przeciwprzepięciowy typu T1+T2 między + - i PE. Między ochronnikiem i panelem bezpieczniki topikowe na prąd zalecany przez producenta i bezpieczniki za ochronnikiem. To zapewnia ochronę panelu przed przepięciami i porażeniem jeśli ma go połączonego z instalacją elektryczną budynku. Jeśli rama będzie uziemiona z instalacji odgromowej, szczególnie tak słabej jak kawałek pręta wbitego w ziemię a urządzenie zasilane z uziemienia z sieci lub będzie bez uziemienia, to pierwszy lepszy piorun który uderzy w pobliżu uszkodzi twoją instalacje solarną, szczególnie panel... może dojść do przebicia między płytkami krzemu a ramą panelu
  • Poziom 10  
    Tomasz Lew napisał:
    Jeśli nie posiadasz instalacji odgromowej budynku, to taki panel najlepiej uziemić z uziemienia ochronnego instalacji elektrycznej, najlepiej blisko szyny wyrównawczej, grubym miedzianym przewodem...

A jeśli mam instalację odgromową? Przymierzam się montażu PV na dachu wspólnoty (budynek 4-kondygnacyjny), mieszkanie z tablicą bezpiecznikową na ostatniej kondygnacji, a licznik w piwnicy. Odgromówka jest. Instalator coś wspominał, że w miejscu gdzie PV kolidują z odgromówką (panele będą przecinać odprowadzenie do zwodu pionowego) to osłoni druty odgromówki rurkami. A o uziemieniu wspominał, że podłączy do wolnego druta w kablu zasilającym mieszkanie i do uziomu przy licznikach. Lepiej podłączyć uziom pod odgromówkę czy ciągnąć do piwnicy?
  • Poziom 38  
    Poczytaj na stronie --> Link o zasadach ochrony odgromowej - mają to tam dość przystępnie opisane.

Jak się niewłaściwie zrobi "odgromówkę", to można sobie napytać większej biedy niż gdyby jej nie było.

To samo z ochroną przeciwporażeniową.
  • Poziom 10  
    Strona firmy w likwidacji, sporo rzeczy już nie bangla. Nie znalazłem tam za bardzo info o tym, możesz nakierować?
    Na bloku mam odgromówkę raczej zrobioną dobrze, przed kilkoma latami przy okazji remontu dachu i elewacji...