Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaką mało awaryjną pralkę zakupić?

18 Paź 2019 21:39 2136 23
  • Poziom 26  
    Dzień dobry/Dobry wieczór,

Z uwagi na to, że moja stara ponad 20-letnia pralka odmówiła współpracy, proszę o porady wynikające z własnego doświadczania (serwisanci AGD, domowi użytkownicy) jakiej marki pralkę kupić? Mam dwóch producentów upatrzonych, ale nie będę podawał ich nazw żeby nic nie sugerować. Cena bez znaczenia. Nie interesuje mnie pralko - suszarka.

Co do pralki:
    1. ma posłużyć kolejne 20 lat lub chociaż 15,
    2. ma być ładowana od przodu,
    3. wsad powyżej 5kg,
    4. Łatwa w użyciu przez starszą osobę - mnie :).

Proszę o informacje odnośnie awaryjności, dostępności części zamiennych jak i łatwości obsługi. Jak się co komu sprawuje i od ilu lat.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Witam
    Mam od 12 lat pralkę Gorenje ładowaną od przodu.Cały okres użytkowania działa bezawaryjnie.Czy obecne pralki,obojętnie jakiej marki posłużą 20 czy 15 lat, tego to nikt nie wie.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Mam pralkę Candy od 2008r. Wymieniona tylko pompa wypompowująca wodę. Z allegro za 25zł. Nie piszę jaki typ czy symbol bo i tak już takiej nie kupisz. Co to da, że będziesz wiedział jaka pralka pracuje dobrze od 20 czy 15 lat, jeśli od kilku lat już nie produkują tego modelu. Następuje zmiana modelu a z nim zmiana w konstrukcji i chyba robią to celowo bo nie kupisz dziś tego co sprawdziło się przez lata. Dziś to ma wytrzymać 5 lat i złom. Unia chce wymusić na producentach lepszą trwałość i możliwość zakupu części zamiennych ale kiedy to nastąpi? Dziś niby kupisz części ale nieraz to się po prostu nie opłaca. Padną łożyska bębna to w większości przypadków trzeba wymienić cały bęben bo nie da się łożysk samych wymienić. Padnie programator to lepiej pralkę wymienić.
  • Poziom 29  
    Wiem od kilku znajomych, że dobrą opinią cieszą się pralki BEKO. Na www.electro.pl jest spory wybór. A współcześnie produkowane pralki na pewno tak długo nie popracują. Zależy to też od intensywności użytkowania.
  • Pomocny post
    Poziom 5  
    Jak cena bez znaczenia to Miele. Pancerne pralki, nawet starsze używki są dalej w cenie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Ja od 2009 roku miałem pralkę BEKO, model VOLUMAX 5. Nic nie wymieniane, pralka nawet nie posiadała widocznych śladów zużycia, ponieważ dbałem o nią (czyszczenie filtra, fartucha, szuflady na detergenty, co kwartał "pranie na sucho" z zastosowaniem tabletki do zmywarki (bez soli)). A prałem w niej nawet ciuchy robocze.
    A dlaczego miałem? Bo wyprowadzając się z poprzedniego mieszkania, już nie chciało mi się jej targać, więc zostawiłem następnym najemcom. Niedawno dzwoniła do mnie właścicielka i przy okazji spytałem ją, czy pralka jeszcze działa i się okazuje, że działa. :-)
    Więc mogę polecić sprzęt marki BEKO, tym bardziej, że moja teściowa kupiła pralkę tego samego producenta, ale rok wcześniej i też jeszcze działa.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    @ewoo głownie chodzi mi o markę pralki. Wiadomo, że tego modelu może już nie być w elektromarkecie, raczej w komisie AGD. Przed 20 laty kupiłem pralkę Polar do mieszkania, ale bęben skorodował, a Calgon był używany i nic to nie pomogło na kamień. Druga pralka też Polar, ostatnio rozszczelniło się pod obejmą od fartucha na bębnie. W sklepie sprzedawczyni powiedziała, że nie ma co inwestować w polskie pralki. Za Beko też się oglądałem, ale na Elektrodzie można znaleźć dużo postów o psujących się pralkach tej marki. Rozumiem, że do tej pory otrzymałem informacje od domowych użytkowników. Chciałbym jeszcze opinii od serwisantów pralek.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Mnie kiedyś pan z serwisu poradził, żeby zamiast calgonu do każdego prania, jak pralka pobiera wodę z proszkiem dodawać jeden "chlup" octu. Zapobiega osadzaniu się osadów i jest naturalny.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Tumiwisizm napisał:
    Chciałbym jeszcze opinii od serwisantów pralek.

Osobiście nie liczyłbym na rzetelną opinie serwisantów pralek,dlatego że oni zarabiają na naprawie.Dlaczego mieliby polecać coś bezawaryjnego.Lepiej załóż nowy temat:Jakiej nowej pralki nie kupować.Wtedy przekonasz się jakie modele są awaryjne.
  • Poziom 26  
    qwart napisał:
    Osobiście nie liczyłbym na rzetelną opinie serwisantów pralek,dlatego że oni zarabiają na naprawie.
    Też o tym myślałem, ale może jakiś rzetelny i nie chytry serwisant się odezwie. Póki co nie spieszę się z kupnem nowej pralki..oddaję do pralni..w sumie jeszcze trochę i zbankrutuję na tym :P...mam czas.
  • Poziom 25  
    Polecano pralkę Beko. Taką ma moja córka. Ja mam negatywne zdanie o tych pralkach. Zanim kupili byłem w kilku sklepach i rozmawiałem ze sprzedawcami. Oczywiście każdy polecał "wypasioną drogą wersję" która ma wszystko. W euro rtv agd w carreforze w Krakowie rozmawiałem z gościem z obsługi, taka normalna ludzka rozmowa nie to że chciał wcisnąć na siłę drogi sprzęt. I mówię do niego, że dzieci chcą kupić, że po ślubie dopiero co pracę znaleźli i kasy za wiele nie mają i żeby polecił coś dobrego w rozsądnej cenie. Pokazałem mu pralkę za ok. 700zł, prosta, bez wyświetlacza a programator był na przeciski, nie miała pokrętła jak inne. Gość uśmiechnął się i mówi mi że byłby to dobry wybór bo nie jest nic gorsza od pozostałych a przez prostotę budowy jest z nią mniej problemów niż z innymi a jeśli chcę inną dobrą pralkę to w cenie do 1800 zł nie ma . Są dobre ale w cenip powyżej 4000zł i pokazał jakiś egzemplarz. Marek nie pamiętam do dziś, młodzi pojechali sami kupili Beko i dlatego jej nie lubię bo kończy pranie za każdym razem nie w tym miejscu w którym ma stać. Blokady usunięte - sprawdzane wg instrukcji, zaglądane do środka wiele razy, mata specjalna kupiona a ona po wirowaniu i tak stoi gdzie chce. Mówiłem żeby zgłosili jako usterkę w serwisie, ale gadaj młodym jak oni nie mają czasu na nic.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    @ewoo
    A pytałeś ich, co i ile wkładają na raz do pralki?
    Bo wg moich i nie tylko doświadczeń pralki tańczą podczas wirowania, kiedy są przeładowane lub nawkładane do bębna ręczników frotte z tygodnia lub dwóch.
    A jak opisałeś, że nie mają czasu, bo zapracowani, to raczej to potwierdza fakt, że piorą na raz dużo rzeczy, czyli pralka przeładowana, co daje właśnie taki efekt podczas wirowania.
    Mniej rzeczy na raz do prania, w 40° lub 30° daje dłuższe życie każdej pralce (nie Calgon).
  • Poziom 33  
    clubber84 napisał:
    Bo wg moich i nie tylko doświadczeń pralki tańczą podczas wirowania, kiedy są przeładowane lub nawkładane do bębna ręczników frotte z tygodnia lub dwóch.

To jedno, ale trzeba dodać jeszcze drugie - wagę pralki. Polecam przetestować pralkę wagi ciężkiej - ok. 100kg. Żadnych mat i nawet, jak wsad niezbyt dobrze się ułoży, to pralka się nie przesunie. Oczywiście odpowiednio ustawiona na twardym podłożu.
  • Poziom 43  
    ewoo napisał:
    Beko i dlatego jej nie lubię bo kończy pranie za każdym razem nie w tym miejscu w którym ma stać
    Piorę w Beko od kilku miesięcy i nie chce mi tańczyć :)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Tumiwisizm napisał:
    1. ma posłużyć kolejne 20 lat lub chociaż 15,

NA to tak bardzo się nie nastawiaj. Dziś nawet marka premium jak Miele nie gwarantuje wieloletniej bezproblemowej pracy.

Tumiwisizm napisał:
    2. ma być ładowana od przodu,
    3. wsad powyżej 5kg,
    4. Łatwa w użyciu przez starszą osobę - mnie :).

Te trzy postulaty da się łatwo spełnić.

Bosch WAE24240PL

Stara sprawdzona konstrukcja w przyzwoitej cenie. Choć już nie tak bezawaryjna jak jej pierwowzór z końca lat 90-tych, ale za to znakomita większosć najczęściej wymienianych części występuje w formie dobrych zamienników w przyzwoitej cenie. Ponadto ma rozbierallny zbiornik do wymiany łożysk, co dziś jest prawdziwym rarytasem.
    Jeśli nie oczekujesz pralki która spiewa tańczy, gra i wysyła Ci na telefon bąbelki z prania to warto się nad tą konstrukcją pochylić.
  • Poziom 25  
    vodiczka napisał:
    ewoo napisał:
    Beko i dlatego jej nie lubię bo kończy pranie za każdym razem nie w tym miejscu w którym ma stać
    Piorę w Beko od kilku miesięcy i nie chce mi tańczyć :)

Zrób tak jak ja. Włożyłem grubą polarową kurtkę do prania. Szczęście że wyrwała gniazdko i zadziałała różnicówka bo nie wiem jak by się skończyło. Pralka stoi w takiej wnęce w łazience ok 40 cm nad podłogą. Wyjechała z wnęki i upadła na "twarz" rozbijając flizę na obudowie umywalki. Trochę pogięła się przednia obudowa ale poza tym nic więcej. Działa do dziś bez problemu. Marka Candy. Szczęście że wąż od wody był dlugi bo jeszcze na potop bym się załapał.

Dodano po 5 [minuty]:

@clubber84 Faktycznie problem jest większy gdy dużo ładują. Ale ogólnie to bielizna i ubrania na codzień. Jakiś bardzo ciężkich rzeczy to nie, typu koce czy tak jak ja kurtki polarowe. Ja moją ładuję do pełna i nie było nigdy problemu poza nieszczęsnym polarem.
  • Poziom 20  
    No tak, robisz jak większość Polaków - instrukcji nie czytasz, ładujesz w bęben na max. (mimo zaleceń producenta, które znajdują się w instrukcji), a potem płacz, że pralka odmówiła posłuszeństwa zaraz po upływie gwarancji.
    Tak, jak wspomniałem w pierwszym poście - pralka BEKO, rok produkcji 2008, działa do dziś dzięki właśnie zaleceniom producenta, a także trochę ponad te zalecenia (czyszczenie raz na kwartał).
    Jest różnica? Wg mnie kolosalna.
  • Poziom 7  
    Ostatnio się orientowałam, bo dla rodziców kupowałam pralkę i nieźle wychodzą te electroluxa PerfectCare. Jest kilka modeli ale ogólnie wychodzą mocno na przeciw potrzebom, przynajmniej moim :) najbardziej chyba mnie zaciekawiła opcja ze mama wyciąga pranie praktycznie bez zagnieceń.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam

Też stanąłem przed koniecznością wyboru nowej pralki.
    Wybrałem wstępnie trzech producentów: Gorenje, Electrolux i Amica.
    Sprawdziłem ile kosztują części zamienne, bo to ma wpływ na ewentualne przyszłe naprawy.
    Wybrałem modele w okolicach 1100 zł i oto przybliżone ceny:
    nowy silnik: Gorenje – 300-360 zł, Electrolux – 500 zł, Amica 350 zł
    pompa: Gorenje – 100 zł, Electrolux – 130 zł, Amica – 100 zł
    amortyzator: Gorenje – 18 zł, Electrolux – 120 zł, Amica – 20 zł
    grzałka: Gorenje – 45 zł, Electrolux – 120 zł, Amica – 90 zł

Wstępnie zdecydowałem się na Gorenje, ale serwisy tego producenta mają nieciekawe opinie, np. w Google.
    Więc nadal się zastanawiam.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Theofilos napisał:
    Wybrałem wstępnie trzech producentów: Gorenje, Electrolux i Amica.
    Wychodzi na to, że Elektrolux jest najdroższy. Ja nie patrzę pod kątem cen części zamiennych, ale awaryjności prali. Przejrzałem praktycznie całą "Elektrodę" i Amica wypada najgorzej. Jest najbardziej awaryjna, mimo nie najdroższych części. Póki co jeszcze szukam, bo w międzyczasie naprawiłem sobie inną starą pralkę, która stała kilka lat w garażu. Wymieniłem gumy (kołnierz, węże do- i od-pływowe, elektro zaczep w drzwiach i Polar dalej na chodzi, ale z tego co widzę to łożysko bębna się zapowiada do wymiany. W dalszym ciągu czekam na opinie użytkowników.
  • Poziom 21  
    Poszukaj coś o marce Freggia. W miarę proste, bez wodotrysków. I u mnie dają 5 lat gwarancji.
  • Poziom 43  
    Zacytuję kilka fragmentów waszych wypowiedzi:
    Tumiwisizm napisał:
    ma posłużyć kolejne 20 lat lub chociaż 15,
    ewoo napisał:
    Dziś to ma wytrzymać 5 lat i złom.
    Tumiwisizm napisał:
    Za Beko też się oglądałem, ale na Elektrodzie można znaleźć dużo postów o psujących się pralkach tej marki
    Tumiwisizm napisał:
    Przejrzałem praktycznie całą "Elektrodę" i Amica wypada najgorzej.

Gdy kupowałem 14 lat temu Amicę, miała złą opinię
    Gdy kupowałem w ubiegłym roku Beko, miała złą opinię.
    14 lat temu też już panowała opinie "dziś ma to wytrzymać 5 lat"

Podobnie było przy zakupie akumulatora do samochodu.
    Odrobina szczęścia przy zakupie jest więcej warta niż wszystkie opinie. :D
  • Specjalista AGD
    vodiczka napisał:
    Podobnie było przy zakupie akumulatora do samochodu.

Tu akurat pieciolatka się sprawdza, przynajmniej z Centrą :)

vodiczka napisał:
    14 lat temu też już panowała opinie "dziś ma to wytrzymać 5 lat"

Prawda

vodiczka napisał:
    Gdy kupowałem 14 lat temu Amicę, miała złą opinię

Akurat Amica nie rzuca na kolana, siaki taki nijaki produkt, generalnie wolę już beko.

vodiczka napisał:
    Gdy kupowałem w ubiegłym roku Beko, miała złą opinię.

Jeśli chodzi o pralki moim zdaniem dobry wybór budżetowy.

vodiczka napisał:
    Odrobina szczęścia przy zakupie jest więcej warta niż wszystkie opinie. :D

PRawda, przy niefarcie najlepszy sprzęt za 4000zł może się poskłądać jak origami a przy farcie najpodlejsza Amica bedzie służyć długo i radośnie.
  • Poziom 26  
    Problem rozwiązał się ostatnio na rynku. Facet wyprzedawał pralki komisowe (nowe, fabrycznie zapakowane z różnych lat). Kupiłem "starą"/"nową" pralkę Polar za 150zł. Facet dorzucił "gratis" (pewnie w cenie pralki żeby się jej tylko pozbyć) wszystkie węże i uszczelki, które mogą parcieć plus kilka innych części zamiennych. Póki co trzeci tydzień piorę i jest ok. Nic nie leci, pracuje stosunkowo cicho. Wsad AŻ 5kg, także na 2-3 razy kosz z brudami idzie dziennie. Wiadomo, że gwarancji na niej nie ma. Ale ja stary, pralka stara, także się dogadujemy i myślę, że posłuży kilka lat. Wszystkim, którzy się udzielili w moim temacie dziękuję!