Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

5G, IoT i AI - buzzwordy czy filary nowego świata innowacji?

ghost666 19 Paź 2019 00:56 243 0
 • 5G, IoT i AI - buzzwordy czy filary nowego świata innowacji?
  Ponieważ sieci 5G są obecnie wdrażane i stają się coraz bardziej dostępne nadszedł czas, aby przyjrzeć się, w jaki sposób ewolucja łączności i dodatkowej przepustowości zmieni dalsze znaczenie przetwarzania informacji oraz jakie technologie będą potrzebne, aby w pełni wykorzystać nowe możliwości.

  W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele zagadnień związanych z łącznością, która jest „zawsze dostępną”. Określa to nasze codzienne doświadczenia w kontakcie ze zmieniającą się technologią. Z zmian, jakie się pojawiły najbardziej istotne to:

  * 4G LTE wykroczyło poza telefony komórkowe i umożliwiło innym urządzeniom podłączenie się do Internetu. Otworzyło to drzwi m. in. inteligentnym domom, akcesoriom do noszenia i innym urządzeniom konsumenckim, a także samochodowym i przemysłowym. Firma analityczna IDC szacuje, że do 2023 roku urządzenia inne niż telefony będą stanowiły około 20% wszystkich systemów z technologią komórkową.

  * Wi-Fi, de facto platforma łączności lokalnej, zagości aż w 5 miliardach systemów między rokiem 2019 a 2023. Wraz z pojawieniem się dodatkowych funkcji w Internecie, oczekuje się również, że prędkość Wi-Fi wzrośnie z 1,3 GB/s do 3,5 GB/s wraz z pojawieniem się Wi-Fi 6 (zwanego również 802.11ax).

  * Zwiększony wolumen danych, przy większej liczbie osób korzystających z coraz większej liczby podłączonych urządzeń, naturalnym jest, że dane gromadzone przez systemy te zwiększają się. Stanowi to wyzwanie dla centrów danych i platform chmurowych, z którymi się łączą. IDC wskazuje, że ilość danych utworzonych przez urządzenia rozproszone w 2023 roku będzie prawdopodobnie 10 razy większa niż w 2014 r. Będzie to wymagało nowych rozwiązań dla centrów danych, które mogą rozpoznawać, przetwarzać i przechowywać szeroką gamę typów danych.

  * Zwiększone zapotrzebowanie na bezpieczeństwo wynikające z wielu nowych typów urządzeń podłączonych do Internetu. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa centrum danych i sieciom bazowym, zadanie zabezpieczenia każdego systemu stało się bardziej złożone, wymagając możliwości zdalnego zarządzania, aktualizowania i kontrolowania każdego urządzenia IoT w systemie. Bezpieczeństwo klasy korporacyjnej, niegdyś domena samego centrum danych, jest teraz warunkiem sine qua non każdego podłączonego systemu.

  * Wydajność musi być stale ulepszana, aby spełnić oczekiwania użytkowników. Wyzwania związane z coraz większą ilością danych i zwiększonym bezpieczeństwem tworzą wąskie gardła w przetwarzaniu. Do tej pory centrum danych było epicentrum siły obliczeniowej, jednak przesuwanie urządzeń brzegowych i punktów końcowych Internetu Rzeczy w coraz większym stopniu przenosi te obciążenia. Pozwoli to również na szybsze przetwarzanie danych, z większą energooszczędnością i bezpieczniej, ponieważ pokonuje mniejszą odległość i może nigdy nie opuścić urządzenia, na którym zostało przechwycone.

  Jak wykorzystać 5G

  Złożoność, związana z wszechobecną łącznością, zmusiła branżę do dokładnego przyjrzenia się, jak zwiększyć szybkość przetwarzania danych, i skupić się na poprawie łączności między procesorami, pamięcią i innymi częściami systemu. Technologie pamięci, takie jak GDDR, są coraz częściej stosowane w aplikacjach intensywnie wykorzystujących dane, takich jak sztuczna inteligencja czy sieci. Najnowszy członek rodziny GDDR - GDDR6 - zwiększa szybkość przesyłania danych do 16 Gb/s, umożliwiając pojedynczej pamięci DRAM GDDR6 przesyłanie danych z prędkością 64 GB/s. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie zużycia energii przez obniżenie napięcia z 1,5 V do 1,3 V.

  Ponieważ 5G napędza kolejną generację IoT i AI, wprowadzając inteligencję na szczyt możliwości, projektanci systemów muszą nie tylko wziąć pod uwagę połączenia urządzeń brzegowych z siecią lub infrastrukturą chmurową, ale także połączenia między procesorami i modułami pamięci w celu uzyskania maksymalnej wydajności i sprawności energetycznej. Oba elementy powinny mieć taką samą wagę i uwagę przy projektowaniu sieci i urządzeń 5G.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/5g-iot-and-ai-three-pillars-for-the-next-wave-of-innovation

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9464 postów o ocenie 7217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.