Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mój monitor umiera? SyncMaster P2250

19 Paź 2019 09:52 390 19
  • Poziom 5  
    Witam,
    Od wczoraj mam pewien problem.
    Otóż mój monitor pierw zaczął sam włączać swoje Menu gdzie można zmieniać ustawienia Monitora. Sprawdzałem i czyscilem przycisk (jest na dotyk) i nadal się pokazuje (chociaż czasami nie). Dodatkowo monitor zaczął dziwnie mrygać ale tak praktycznie nie zauważalnie i też nie zawsze. Zwykle wtedy kiedy zacznie samo wyskakiwac Menu monitora (bo zdarza się to czasami i zwykle tak z kilka razy otworzy się Menu monitora i potem znika na 1h lub 30 minut i jest ok.)

Monitor to SyncMaster P2250 podłączony kablem DVI-D do HDMI (przejściówka) do karty graficznej RX 570 Sapphire Pulse 8GB
  • Poziom 30  
    Sprawdzałeś kondensatory elektrolityczne? Ile lat go używasz ?
  • Poziom 5  
    Nie sprawdzałem. Nie wiem jak i nawet nie mam czym (Jeśli coś potrzeba). Monitor używam jakiś 3 rok ale odkupiłem od brata. Nie odpisywałem bo od kilku dni jest ok. Martwić się tym dalej i sprawdzać czy póki działa to nic nie ruszać?
  • Poziom 30  
    Kondensatory puchną, rozlewają elektrolit, wydzielają specyficzny zapach , często wystarczy je obejrzeć .
  • Poziom 5  
    Przepraszam, że po tak długim czasie ale chyba już koniec jego żywota.

Nie dawno wyłączyłem na chwilę monitor i włączyłem go z powrotem i zaczął szumiec i po 2 sekundach się wyłącza ekran (ale diody jak się świecily tak się świeca) jak go wyłącze i włączę z powrotem to ta sama sytuacja - 2 sekundy i ekran gaśnie.

Nawet jeśli to wina kondensatorów to będę mógł jakoś to naprawić czy na śmieci?

Edit: jak włączam go przy wyłączonym PC to normalnie działa. Może to być wina kabla którego używam (chyba za 15 zł na allegro kupiłem), który jest przejściowka z HDMI na DVI-D?
    Odpalajac PC monitor działa ale jak monitor się włącza to słychać jakieś pykniecie i cichy szum. Tak samo jak chce zmienić, z którego wejścia ma być wyświetlany obraz to też coś tam pyka przy każdym wybraniu źródła.

Edit2:
    Czytałem gdzieś, że może to być wina sterowników od karty graficznej, że ustawione może być więcej Hz niż monitor obsługuje.
    Męczyć ten monitor i sprawdzać czy jednak poczekać do jutra, sprawdzić kondensatory i coś próbować naprawić czy jak? Boję się też o kartę graficzną, że ją uszkodze a ma dopiero kilka miesięcy, a wątpię, że gwarancja takie coś obejmuje.

Dodano po 11 [godziny] 33 [minuty]:

Wie ktoś może jak ściągnąć tylną osłonę z tego monitora? Szukam po Manualach ale nic nie ma.
  • Poziom 13  
    silentyt napisał:
    Nie wiem jak

to lepiej będzie jak odpuścisz sobie rozbieranie tego monitora. Tym bardziej, że w jego środku może być wysokie napięcie nawet po jego odłączeniu od sieci.

H3nry napisał:
    Kondensatory puchną, rozlewają elektrolit,

W moim syncmasterze 204B kondensatory były, jak pamiętam, bardzo blisko transformatora. Ot tak, żeby im było cieplej :)
  • Poziom 5  
    Tak spytam, żeby zamknąć temat.
    Monitor na śmieci? Jak komputer jest włączony to wszystko działa nawet przez 6 godzin (tyle dziś przy nim pracowałem) ale jak wyłącze monitor i włączę go z powrotem to zaczyna jakiś dziwny dźwięk wydawać i jak znajdzie sygnał z komputera to przez 2 sekundy jest obraz ale potem ekran robi się czarny i mogę go tak wyłączać i włączać w nieskończoność i tak nic się nie zmieni dopóki nie zresetuje PC.
    Na początku też jak włączę komputer to przez chwilę monitor wydaje cichy dźwięk taki typowo "elektryczny" ale po jakimś czasie ustaje.
    Da sie przewidziec ile może jeszcze monitor popracować zanim kompletnie padnie?
    Czy wymiana kondensatorów coś zmieni (i czy w ogóle się da) bo wkońcu to też najtańsza opcja, a nie zamierzam jeszcze kupywac nowego.

Dodam jeszcze, że jak zmienię opcje by obraz był z D-SUB (Bo mam na monitorze wejście D-SUB i DVI) to jak klikne raz to po chwili ekran śnieży (kolorowe piksele zmieniające swój kolor cały czas) a jak klikne drugi raz to już działa.

Ogółem śnieżyć zaczął od momentu kiedy podłączyłem do komputera SoundBar. Wtedy jak pierwszy raz go podłączyłem to od razu ekran zaczął śnieżyć. Odłączyłem szybko soundbar i zresetowalem PC i wszytsko działało. Moze coś wtedy uszkodziłem?

Edit1:

Monitor już kompletnie nie działa. Jak na filmie - słychać (lepiej na słuchawkach) dziwny dźwięk i razem jak kończy się dźwięk tak też ekran staje się czarny.

Pytanie które pozostało to czy można to naprawić?
  • Poziom 35  
    Witaj .

A.
    Wymiana kondensatorów na markowe powinno przywrócić działanie Monitora.

B.
    Rozbierasz monitor pokrywy przy pomocy np starej karty telefonicznej/bankomatowej itp (plastik) z jednej strony zaostrzonej.

Zobacz film.
    Naprawa monitorów LCD | #49 [Ciekawostki]- https://www.youtube.com/watch?v=GMY-5-7O0Uc

I pytaj jak czegos nie rozumeisz.
  • Poziom 13  
    kiss39 napisał:
    Rozbierasz monitor pokrywy przy pomocy np starej karty telefonicznej/bankomatowej

Jeżeli Autor tematu, jak pisal powyżej, nie wie jak się zabrać do naprawy i nie ma też odpowiedniego sprzętu, to radzìłbym jednak by użył nowej karty bankomatowej i zapłacił za naprawę serwisantowi:)
  • Poziom 35  
    robertar napisał:
    nie wie jak się zabrać do naprawy i nie ma też odpowiedniego sprzętu, to radzìłbym jednak by użył nowej karty bankomatowej i zapłacił za naprawę serwisantowi:)
    Jak najbardziej.
  • Poziom 31  
    To nie jest kondensator. Daj sobie spokój, bo to rozpisywanie nic nie daje a i tak nie naprawisz. Zbędne rozciąganie tematu.
  • Poziom 22  
    Witam. Szanse na powodzenie raczej nikłe, ale może warto spróbować..;) Kiedyś przy "świrującej" dotykowej klawiaturze lokalnej okazało się że wina jest po stronie podświetlenia ccfl.. To zaznaczone na foto na różowo to dławik. Co do wymiany kondensatorów to w miarę zdrowo wyglądają więc jest opcja że nie one psocą..
  • Poziom 35  

PIN-2 >> +15V
    PIN-5 >> +5.1V
    PIN-6 >> +5.1V
    PIN-9 >> +3.3V

PIN-y GND (masa)

A i tak jak bedą napięcia prawidłowe to i tak warto wymienic kondensatory jak juz wszystko jest rozebrane.

Dodano po 6 [minuty]:

Podejrzane elementy
    Dioda (prostownicz) D101 i rezystor R107

Daj PCB od strony lutów
  • Poziom 35  
    @silentyt pytanie zasadnicze?

1.Posiadasz mulitmer, masz doświadczenie w pomiarach takich ukłdałow?
    2. Posiadasz zasilacz laboratoryjny, bo jak chcesz dokonać pomiarów wpinając płytkę do sieci 230V ? TO JEST NIEBEZPIECZNE DLA DOŚWIADCZONEGO ELEKTRONIKA a co DOPIERO DLA LAIKA!!!

PŁytka uzywana 50-60zł na Ebay

Dodano po 7 [minuty]:

Mam pytanie, czy te układy zaznaczone na PCB (laminat) miały nalepioną jakaś izolacje, czy sa tak przgrzane i stopione ze nie widac na nich opisu?

• Poziom 5  
    Mam już nowy monitorek.
    Pytanie czy opłaca się na OLX może wystawić jako uszkodzony czy na śmieci? Jak jest opcja to lepiej komuś dać do naprawy, a nie na śmieci.

@kiss39 szczerze to nie wiem. Pierwszy raz wyjąłem tą płytkę z monitora. Z tego co wiem to monitor grzal się i to dosyć mocno więc jest to możliwe.
  • Poziom 35  
    silentyt napisał:
    Pytanie czy opłaca się na OLX może wystawić jako uszkodzony czy na śmieci? Jak jest opcja to lepiej komuś dać do naprawy, a nie na śmieci
    Monitorek nie jest taki zły jeszcze może się komuś przydać nawet początkującym elektronikom.
    OLX ma rożne opcje możesz sprzedać na części z wpisem(opis co sie działo) uszkodzony lub dać komuś za darmo. Sprzęt jak trafi na elektrośmieci to będzie leżał pod gołą chmurką do czasu odbioru przez firmę z wewnątrzetniczną.